In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde het wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den spoorweg van Zaandam j naar Amsterdam. Het eenig artikel luidde: »Wij verklaren, dat het alge- j meen nut de onteigening vordert ten name van den staat, van de eigen dommen noodig tot den aanleg van den spoorweg van Zaandam naar Am sterdam, door de gemeenten Zaandam, Sloten en Amsterdam" naar en langs het station van den lloll. ijzeren spoorweg te Amsterdam. »om langs den Oosterdokdijk tot het oostelijk uiteinde der Stads Rietlanden door j te gaan." De heer Insinger deed de volgende motie: /'De kamer, kennis genomen hebbende van de stukkenbetrekking hebbende op de aansluiting der spoor- I wegen te Amsterdam, is van oordeel dat de zuidelijke verbinding de voor keur verdient." De hh. Storm van 'sGravesande en Godefroi hebben verschillende bezwa ren tegen het wets-ontwerp ingebragt, en de hh. Heemskerk Az.van Was- senaer Catwijck, Pijnappel en van Naamen hebben het verdedigd. De be strijders der voordragt hadden vooral bezwaar tegen de kostbaarheid| van het plan, vooral daar de aansluiting op even goede wijze goedkooper kon worden verkregen. De voorstanders van het ontwerp zagen in de motie van den heer Insinger slechts een middel om het werk te verhinderen, want zij bevatten geen beginsel om de zaak voor het vervolg te regelen. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie bragt daaromtrent haar eind verslag uit. De kamer heeft met 27 tegen 26 stemmen beslist dat dit wets ontwerp behandeld zal worden na afdoening van die onderwerpen, waarvan de beraadslaging reeds aan de orde is gesteld. In de zitting van heden zijn weder langdurige beraadslagingen gehouden over het wets-ontwerp betreffende de spoorwegverbinding van Zaandam met Amsterdam, meestal re- en dupliek. De minister van Bosse verklaarde dat zonder onvoorziene omstandigheden de rente voor de spoorwegleening uit de gewone middelen zoude kunnen gedekt worden. Daarna is de motie van den heer Insinger, tot zuidelijke verbinding, verworpen met 48 tegen 15 stemmen, en het regeringsplan aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. Tegen morgen zijn verschillende kleine wetten aan de orde gesteld. -Voor liet prov. geregtshof in Zuidholland is gisteren en lieden het ge tuigenverhoor in zake de Vletter voortgezet. Waar zoovele getuigen moeten gehoord worden als m deze zaak, is het natuurlijk dat dezelfde bijzonder heden dikwijls herhaald worden. Een paar getuigen hebben zich zeer ten voordeele van den beschuldigde uitgelaten. In de zitting van gisteren werd een der getuigen, C. Moulijn, verdacht van het afleggen eener valsche ver klaring, uithoofde hij opgaf in de Oranjestraat, tijdens den oploop voor het bureau van den commissaris Ludolphnog geen 20 menschen te hebben ge zien, hoewel andere getuigen verklaarden dat de straat vol volk was. Uit dien hoofde werd door den advocaat-generaal zijne inhechtenisneming ge- eischt, maar het hof ontzegde hem dien eisch, omdat het niet genoegzaam regtens bewezen was dat de beschuldigde voorbedachtelijk eene valsche ver klaring had afgelegd. Zondag 11. heeft d'. IC. N. Meppen, [pred. bij de Evang. Luth. alhier, zijne 40-jarige ambtsbediening herdacht. BUITENL\NDSCHE BERIGTEN. BELGIE. Hier te lande maakt men zich ongerust over den loop van het spoor weg-geschil met Frankrijk. Uit de berigten is op te maken dat de Fransch- Belgische commissie, die dat geschil tot vereffening moest brengen, ernstige moegelijkheden heeft ontmoet; maar waarin deze bestaan is nog niet met zekerheid bekend. Volgens de lnd. Beige zou de Fransche regering goed vinden dat de overdragt van Belgische lijnen aan eene Fransche spoorweg maatschappij niet plaats hadmaar zou het eene schadevergoeding vragen voor de belanghebbenden, welke die overdragt bij onderlinge overeenkomst hadden bepaald; België zou geenen grond tot zoodanige vergoeding kun nen vinden. De Echo meent dat er geen reden tot bezorgdheid bestaat, en zegt dat de onderhandelingen in een geest van wederkeerige inschikkelijkheid wor den voortgezet. E1VGELA1VD. LONDEN 27 Junij. In het hoogerhuis heeft lord Lifford een amendement op de Iersche- kerkbill ingediend, strekkende om aan de presbyteriaansche en de roomsch- katholijke geestelijken in Ierland, gelijk aan de Anglicaansche, kosteloos gebruik van behoorlijke pastorijen en van pastorijlanden te verzekeren. Aan eene deputatie, die geldelijke ondersteuning van de regering kwam vragen voor de uitvoering van het plan om Engeland en Frankrijk door eencu onderzeeschen tunnel te verbinden, heeft de minister Bright beloofd die zaak spoedig bij het kabinet in overweging te zullen brengen. I K IVÜUIJ K. PARIJS, 27 Junij. De keizer heeft zich ter opening van de landbouw-tentoonstelling naar Beauvais begeven, alwaar hij met buitengewonen luister ontvangen is. Op de aanspraak van den maire heeft de keizer, volgens het officiële blad, ge antwoord dat hij met genoegen de vorderingen waarnamdie de landbouw gemaakt had. Die vorderingen waren meerendeels de vrucht van de sedert 17 jaren gehandhaafde orde, en deze, daarvan kon men verzekerd zijnzou nooit ernstig gestoord worden. Aan den bisschop antwoordde de keizer, dat hij altijd niet eerbied de adressen der bisschoppen aannam, die hem de taal der godsvrucht deden hooren en de heilige leeringen herinnerdenen datzoo zijne gebeden verhoord wierdende godsdienst geëerdhet volk gelukkig en Frankrijk groot en voorspoedig zoude zijn. Er waren te Beauvais 100,000 vreemdelingen zamengevloeid. Het Journ. off. meldt, dat ten gevolge der benoeming van den heer David tot groot-officier van het Legioen van Eer de heer Schneider zijn ontslag heeft gevraagd als voorzitter van het wetgevend ligchaammaar zijn aanvraag om ontslag heeft ingetrokken na ontvangst van een brief des kei zers van 24 Juiiij, waarbij deze verklaart er niet aan te hebben gedacht, bij de benoeming van David, de waardigheid van den heer Schneider te kwetsen of het zedelijk gezag van den president van het wetgevend ligchaam te verzwakken. De keizer verwerpt het denkbeeld, dat de benoeming van David eene reactionaire beteekenis zou hebben, en besluit zijn brief aldus: De staatkunde mijner regering openbaart zich duidelijk genoeg, om elke dub belzinnigheid te vermijden. Zoowel na als voor de verkiezingen zal mijne regering het ondernomen werk, om een sterk gezag te vereenigen met op- regt liberale instellingen voortzetten. Volgens den Constitutionnel heeft de keizer, met zijn antwoord in het kamp van Chalons tot de militairen, die den slag bij Solferino had den bijgewoond, willen protesteren tegen weekhartige en weekhartig ma kende verklaringen, door liberale en democratische candidaten bij de alge- meene verkiezingen afgelegd, en strekkende om vrede tot eiken prijs te vragen, om onder het masker van menschlievendheid lafheid als de hoogste deugd van een volk aan te bevelen. Le Public acht het onbegrijpelijk dat de beursten gevolge van 's keizers toespraak tot de militairen, eene daling heeft ondergaan. Men had eer mo gen verwachten dat Parijs bij de herdenking dier roemrijke overwinning had geïllumineerd. Het wetgevend ligchaam komt morgen bijeen tot het onderzoek van de geloofsbrieven der leden. Van regeringswege zal eene mededeeling gedaan worden. Men zegt dat de regering de taak dezer zitting uitsluitend tot bedoeld onderzoek zou willen bepalen, en aan de vergadering de bevoegd heid zou willen ontzeggen om eenig ander onderwerp, dan dat waartoe zjj zamen geroepen is, in behandeling te nemen. De Constitutionnel en de France gelooven dat de regering noch het regt noch den wil heeft om de discussiën van hel wetgevend ligchaam strikt tot het onderzoek der geloofs brieven te beperken. Voor het onderzoek van die geloofsbrieven heeft de oppositie-partij zich met zorg toegerust. De heer Rochcfort is door de correctionele regtbank tot drie jaren gevangenisstraf, tot eene geldboete van 10000 fr. en tot het verlies der burgerreglen voor drie jaren veroordeeld, als zijnde medepligtig aan het verspreiden van la Lanterne in Frankrijk, en dus aan het opzet om den keizer te beleedigen en om zijne regering in haat en minachting te brengen. Indien dez*, uitspraak kracht van gewijsde bekomt, zal de heer Rochefort vooreerst in de onmogelijkheid zijn lid van het wetgevend ligchaam te worden. De schoolmeester van het dorp St. Martin d'Auxy heeft bij de alge- mcene verkiezingen de stembus opengebroken, en door verwisseling van stembriefjes alsmede door vervalsching van het proces-verbaal van stemop neming al de stemmen zijner dorpsgenooten aan den candidaat der regering bezorgd. Deswege vervolgd wordende, bekende hij alles, daarbij voegende dat hij gemeend had zeer goed, in het belang zijner gemeente en overeen komstig de wijze bedoelingen der regering, te handelen. Hij is daarop door de jury vrijgesproken, als zijnde in het algemeen zwak van vers!and en in dit geval gehandeld hebbende zonder oordeel des onderscheids. Het alhier gevestigde genootschap van vrienden des vredes heeft den 24«un ,jeze|. zijne tweede jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzit ting van den heer Michel Chevalier; na dezen en den heer F. Passy, heeft pater Hyacinthe, de beroemde katholijke kanselredenaar, het woord voor de zaak des vredes gevoerd. Ac Public maakt eene vergelijking tusschen de bijdragen, die in de verschillende Europesche rijken voor de katholieke en de protestantsclie buitenlandsche zendingen worden ingezameld, en die vergelijking valt, gelijk het blad erkent, niet in het voordeel der eersten uit. Volgens die bereke ning wordt hoogstens eene som van 10 millioen fr.s 'sjaars voor de katho lieke missiën opgehragt, terwijl het geheel der protestantsclie bijdragen op 25 millioen frs geschat wordt. Huiversdeze opgave overnemendevindt die 25 mill, frs der protestanten verbazingwekkend; maar, zegt zij, er is iets, hetwelk nog meer verbazing wekt, en ditmaal in het voordeel der katho lieke missiën is, het bloed onzer missionarissen. Naar men uit Konstantinopel meldt, heeft de Sultan, onderrigt dat de keizerin der Franschen en de keiz. prins het voornemen hebben die hoofdstad te bezoeken, last gegeven een der paleizen voor hen in gereed heid te brengen. SPANJE. De minister van financiën heeft in de cortes verklaard dat er last was gegeven tot voldoening van de Julij-coupons. De markies d'Albaïda, een hoofd der republikeinsche partij, ontvangt van republikeinen in onderscheiden deelen des lands verklaringen, inhou dende dat zij eene republiek met een krachtig opperbestuur, en niet eene eedgenootschappelijke republiek wensclien. Aan de openbare gebouwen te Madrid worden de zinnebeelden van het monarchaal gezag thans hersteldzoo ver zij in de eerste dagen der Septcm- ber-revolutie door de bevolking waren vernield of beschadigd. ITALIË. Het Dagblad van Rome maakt eene consistoriale allocutie openbaar, waarin de Paus het betreurtdat te Florence eene wet is aangenomendie de geestelijken aan de conscriptie onderwerpt. Na zoovele ondernemingen tegen de kerk, ontbreken den Paus de woorden om deze nieuwe handeling te laken. Hij prijst de Italiaansche bisschoppen, die geprotesteerd hebben.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2