LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 30 JUNIJ. STA DS-BER1GTEN. Uetden, 27 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag. Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Met 1 .luiij zal deze Courant dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd, worden uitgegeven. De prijs zal zijn per drie maanden: van de Courant f 3.franco p.p. f3.50, van de Courant niet het Verslag der Handelingen van den Ge meenteraad f3.35, franco p.p. f 3.85. Het Verslag alleen zal te verkrijgen zjjn voor f 2.50 per jaar, bulten de expe ditie-kosten. II ER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, herinneren hij deie den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtingtot liet doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan liet lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VI, van den 29 Junij lot den 5 Julij, j telken dage van des morgens 9 lot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter yf En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. PUTTKAMMER, Secretaris. i .-g LEYDEN, 29 Junij. Door den breeden kerkcraad der Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente alhier is, ter voorziening in de vacature ten gevolge van het vertrek van den heer Maronier naar Utrecht, gevormd een drietal, bestaande, alphabe- tisch gesteld, uit de hh. H. W. Kalft, te Amersfoort, H. C. Rogge, alhier, en M. W. Scheltema Cz., te Dockum. D'. J. D. R. Brouwer, pred. te Harderwijk, heeft het beroep tot pre dikant bij de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat voor de tweede maal in liet loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der natuurkundige, geneeskundige en lmlp-apothekers examens, be doeld in artt. 4, 5 en 8 der wet van 1 Junij 1865, in de maand Septem ber e. k.en dat de examens bedoeld in art. 9, ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als apotheker, voor de tweede maal zullen worden afgeno men in de maand December e. k. Zijdie tot de examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan schriftelijk opgave te doen: 1». wat betreft het natuurkundig examen, vóór 15 Augustus aan den voor zitter der commissie, den hoogleeraar dr. W. F. R. Surmgar, te Leyden; 2°. wat betreft het geneeskundig examen, vóór 15 Augustus aan den voor zitter der commissie, den hoogleeraar dr. G. J. Loncq, te Utrecht; en 3®. wat betreft het examen van hulp-apotheker, vóór 15 Augustus aan den voorzitter der commissie, den hoogleeraar dr. P. J. van Kcrckltoffte Utrecht. Bij kon. besluit van 9 Junij 11. zijn goedgekeurd de statuten van de Pomologische verecniging te Boskoop en is die vcreeniging mitsdien als Tegtspersoon erkend. De militiens der ligting van 1868, welke zich thans nog hij de ver schillende corpsen onder de wapenen bevinden, zullen met Julij aanst. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Bij de Ned. lierv. gemeente te Hazerswoude is tot predikant beroepen d». van Toorenenbergen, pred. te Lienden; bij die te 's Gravesande ds. Meijer, pred. te Nootdorp; bij die te Hoevelaken d'. du Cloux, pred. te Spijk; bij die te St. Philipsland d». Ormel, pred. te Zaamslag; bij die te Koekenge d". Noorda. pred. te Hoogland; bij die te Klundcrt ds. Roer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Giessen en Rijswijk ds. Lauts, pred. te Oosterland; bij die te Uitwijk ds. Trip van Zoudtlandt, pred. te Hattem; bij die te Eer beek de cand. P. A. J. Jas; bij die te Schaarsbergen de cand. F. C. Stoop; brj die te Westmaas de cand. W. Mallinckrodt. Wij waren in de gelegenheid zegt het IIhl.de slaapstede te zien, opgerigt in de nabijheid van het Paleis voor Volksvlijt, ten behoeve van de bezoekers der tentoonstelling uit den arbeidenden stand De inrigting is dood eenvoudig, maar zal, onzes inziens, volkomen aan liet doel beantwoor den. Het geheele gebouw wordt in de lengte doorsneden door een ruimen corridor met gaslicht en duinwatertoestel. Aan wcêrszijden bevinden zich de slaapvertrekjes, ieder met twee ligplaatsen. Alles ziet er keurig net uit. Men verneemt dat weder een plan is ontworpen tot herovering van verloren grondgebied op de zee. namelijk de aanwinst van 15 a 16000 bun ders land, gelegen tusschen het eiland Wieringen en den vasten wal van Noordholland tot aan Medemblik. Deze indijking zal eene uitmuntende ge legenheid zijnom die van de geheele Zuiderzee of van liet Zuidelijk ge deelte daarvan voor te bereiden. In de noordelijke provinciën des lands is nog eene aanzienlijke voor raad oude aardappelen aanwezig. Wegens de lage prijzen had men een groot gedeelte bewaardten einde dat thans tegen hooge prijzen af te zetten. De belangrijke aanvoer van nieuwe aardappelen heeft dat plan verijdeld. Uit Rotterdam meldt men het volgende: De verzending van fruit, groenten en aardappelen naar Engeland en Schotland is thans in volle wer- i king; groote hoeveelheden worden dagelijks geexpedieerdhet artikel kersen onder anderendat bij duizenden manden wordt verzondenstrekt reeds ten bewijzedat de voorraad daarvan in onze Geldersche strekengelijk wij vroe- ger mededeelden, dit jaar buitengewoon groot is. In de nieuwe aardappelen is ook veel handel op Engeland, ofschoon in de laatste dagen geen gunstige marktprijzen van daar zijn te vermelden. Terwijl de massa van dit produet tot nog toe bijna uitsluitend uit het Westiand wordt aangebragt, verwacht men in de volgende week bereids aanvoeren uit Gelderland; een en ander I doet verwachten, dat de prijzen alsdan merkelijk zullen dalen. Over het algemeen staan de aardappelen aldaar gunstig te velde, hetgeen in het Overmaassche minder het geval is. Uit Dordrecht meldt men: Zondag avond zou de adsistent-bakenmeester Kunst een der bakenlichten in de Noord ontsteken en was daartoe bereids reeds op ongeveer 500 ellen van den kant gevaren, toen de bakenmeester van Striemendie zich op de Merwedekade bevondbemerkte dat zijne boot leeg in de Noord drijvende was; onmiddellijk wilde hij zich derwaarts be geven, maar de matroos T. Rijke, van de schroefstoomboot Stad Ant werpen was hem reeds voor. Deze begaf zich in een jolspoedde zich met ongeloofclijke vlugheid naar de plaats des onheils en had het voorregt den door vermoeijenis uitgeputten Kunst, die zich aan de boot had vastgeklemd, behouden aan den oever te brengen. Door het prov. geregtshof in Noordholland is uitspraak gedaan in de zaak van een klerk en drie opzigters bij de stedeüjke bestratingswerken. De beschuldigde, Hendrik Jung, klerk, is schuldig verklaard aan 271 valsch- heden gepleegd als openbaar ambtenaar, in acten tot zijn post behoorende, door het wezen daarvan bcdriegelijk te veranderen en valsche feiten als waar te doen voorkomen en aan het 125 maal gebruik maken van derge- lijke acten en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren en 396 geldboeten ieder van ƒ50 of bij wanbetaling subsidiaire gc- i vangenisstraf van hoogstens een jaar. De beschuldigde opzigters Vogel, I Maats en Veenendaal zijn vrijgesproken van de hun te laste gelegde valsch- heden, daar het hof heeft aangenomen, dat zij te goeder trouw kunnen gehandeld hebben en overigens de meeste materiële valschheden niet bewe zen zijn. Wat de beschuldiging van knevelarij betreft, zijn alle vier be- schuldigden ontslagen van regtsvervolging, Uit Dodewaard wordt gemeld, dat op den avond van 26 Junij een velocipede een paardvoor een wagengespannenop de grenzen dezer ge meente en die van Hemmen zoodanigen schrik aanjoeg, dat het schichtig werd en doorging. De bestuurder van het paard werd met zijne gezellin, een meisje van 17-jarigen leeftijd, op den weg geworpen; hij zelf kwam vrij met eene of meer wonden; het meisje bleef op de plaats dood. Naar men uit Lopik meldt heeft zich aldaar eene ongehuwde boeren dochter, 20 jaren oud, vermoedelijk aan eene afgrijselijke misdaad schuldig gemaakt. Het kind, waarvan zij was bevallen, zou zij tusschen haar stroo- leger hebben gestikt. Zjj is in hechtenis genomen, maar ontkent de haar ten laste gelegde misdaad. 's GRAVENHAGE, 29 Junij. Door Z. M. zijn op nieuw benoemd tot voorzitter van het collegie voor |j de zeevisschcrijen de heer dr. H. van Becck Vollenhovenen tot secretaris van dat collegie de heer mr. J. T. Buys. Aan den heer mp. J. L. Schaap is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij het prov. geregtshof in Groningen; ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer jltr. R. Gevaerts van Geenvliet, als ontvanger der directe belastingen te Bergum. Aan den adjunct-commissaris der loodsen te Willemsoord P. P. Duin- ker is eervol ontslag verleendvoorts zijn benoemdtot adjunct-commissaris der loodsen te Willemsoord H. J. Rusman, thans ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, en tot ontvanger der loodsgelden te Zierikzee J. L. ter Bruggen. De minister van koloniën zal Woensdag en die van oorlog Donderdag j aanst. geen gehoor vcrleenen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1