tfB BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leijdsche Courant van Maandag <H8 Junij d86977. De eerste kamer is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden tegen Woensdag 7 Julij a. s. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde het ontwerp van wet tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoor weg van Dordrecht naar RolLerdam. Algemeene beraadslagingen hadden er niet plaats, zoodal onmiddclijk in behandeling kwam het eenig artikel van wets-ontwerp en het daarop door de hh. Viruïy en IJlom voorgestelde amen- j dement strekkende om de lijn van Dordrecht komende te doen eindigen op i Fcijenoord, zoodat de overbrugging van de Nieuwe Maas voor Rotterdam en alle onteigeningen binnen de stad zouden komen te vervallen. De heer i Viruly lichtte dat amendement toe; eene aansluiting van de zuiderlijn aan den Hollandschen spoorweg of eene verbinding van den laatslen met den Rijnspoorweg achtte hij in het handelsbelang niet noodzakelijk, en de aan- zienlijke som, voor de overbrugging enz. noodig, zou alleen strekken ten i genoege van eenige reizigers. De hh. Gratama en Fokker verklaarden zich, op de gronden door den heer Viruly aangevoerd, tegen de voordragt; zijns inziens gold het hier niet het belang van Rotterdam alleen, maar dat van het geheele spoorwegnet. De heer Fransen van de Putte was van gevoelen dat dat regerings-ontwerp niet het beste was; de rigting door den Albias- serwaard verdiende, zijns inziens, de voorkeur. Hij stelde als amendement voor de rigting te nemen door den Alblasserwaard en den Krimpenerwaard, met overbrugging van de Merwede boven Dordrecht, van de Lek en van den Hollandsehen IJssel. Op raad van de hh. van Delden en van Voorthuysen, gaf de heer van de Putte aan zijn voorstel den vorm cener motie, ten einde omtrent het beginsel te beslissen. De heer Thorbecke kwam op tegen het amendement van de hh. Viruly en Rlom; naar zijn inzien moesten het Nieuwe Diep en Vlissingen in onafgebroken verband worden gebragt en was het regeringsplan het best uitvoerlijk. De quaestie door den lieer van de Putte opgeworpen was reeds beslist. De minister van binnenl. zaken was mede van gevoelen dat de motie van den heer van de Putte niet meer te pas kwam, en werd het amendement van de hh. Viruly en Rlom aangeno- j men. dan zou hij van den koning magliging vragen om het ontwerp in te trekken. De heer Heemskerk Az. meende dat de kamer vrij was op haar vroeger besluit terug te komen en de motie van den beer van de Putte aan j te nemen. Hij zou voor die motie stemmen, maar tegen het amendement van de hh. Viruly en Blom. In de zitting van heden is. de behandeling van het wets-ontwerp voort- gezet. Na langdurige discussiën is de motie van de Putte verworpen met 50 tegen 15 stemmen; en ook het amendement VirulyBlom, met 54 tegen 11 stemmen. Vervolgens is de regeringsvoordragt betreffende spoorwegver binding Dordrecht—Rotterdam aangenomen met 49 tegen 1G stemmen. BELGIE. De bewoners der stad Charleroi beginnen zich ongerust te maken over de bewegingen van den grond, door de mijnwerken onder de hoogerc gedeelten der stad veroorzaakt. De scheuren en barsten, welke zich op nieuw aan de gebouwen der kazernen geopenbaard hebbengeven daartoe gegronde aanleiding. Reeds worden er vergaderingen belegd om het daar omtrent ingediende adres van het gemeentebestuur bij de hoogc regering te ondersteunen. Men wenscht de verdere voortzetting der mijnwerken onder de stad te belettenomdat men voor instorting van vele gebouwen beducht is. ENGELAND. LONDEN24 Junij. Lord Shaftesbury heeft in het hoogerhuis aangekondigd dat hij betref fende de lersche kerkbill een amendement wilde indienen, strekkende om aan de verkregen regtcn van Anglicaanschc geestelijken in Ierland ruimer te voldoen en wel door den veelal langen levensduur der geestelijken in plaats van den gewonen levensduur te nemen tot grondslag voor de bere kening van het hun in eens uit te keeren kapitaal. Verder zou hij voor stellen het overschot van de bezittingen der Anglicaansche kerk in Ierland, overblijvende na voldoening aan alle verkregen regtcn en billijke aanspra ken aan te leggen tol een fonds bestemd om de lersche boeren tot het koopen of verbeteren hunner akkers in staat te stellen door kleine voor schotten tegen matige rente en onder behoorlijken waarborg. Lord Grey is voornemens mede een voorstel te doen. Het beoogt niets tuinder dan een van de voornaamste beginselen uit de bill te liglen, nl. dal er van het surplus uit de kerkelijke fondsen niets zal worden besteed voor godsdienstig onderwijs, tot het onderhoud van kerken of de bezoldi ging van geestelijken. - De onderkoning van Egypte heeft een bezoek aan de koningin te Wind sor gebragt; hem viel eene schitterende ontvangst te beurt. Er heeft zich alhier eene commissie gevormd voor het oprigten van een gedenkteeken voor den voor twee jaren overleden natuurkundige, prof. Faraday. De weddenschappen, die ter gelegenheid van de jongste Derby-wed rennen zijn aangegaan, hebben, gelijk reeds gemeld is, vele personen ge ruïneerd, waarvan het meerendeel tot de voornaamste standen behoort. Eiken dag ontmoet men in de bladen mcdedeelingen omtrent veilingen van renpaarden, schilderijen, ameublementen, huizen, enz., hetgeen verkocht wordt om de verloren weddingschappen te betalen. De polieie heeft dezer dagen eenige clubs doen ontruimen, waar de liefhebbers van wedden bjjecn kwamen. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Junij. Het berigt dat de rFransch-Belgisclie commissie, in zake de spoorweg- quaestie, hare werkzaamheden tot een goed einde had gebragt, is voor barig geweest. De beurs heeft dezer dagen nog den nadeeligen invloed ondervonden van een geruchtdat in haar boezem ernstige oneeniglieid bestond. De keizer liceft in het kamp van Chalons, bij de verjaring van den slag van Solferino, op gisteren een aanspraak gehouden tot de militairen uit dien Italiaanschen veïdtogt. Hij liet zich aldus uit: ^Soldaten, het ver heugt mij te zien dat de groote zaak, voor welke wij 10 jaren geleden ge streden hebbenniet bij u vergeten is. Bewaart altoos in uw hart de her innering aan de gevechten uwer voorvaderen en aan die, waaraan gij zelve hebt deelgenomen; want de geschiedenis onzer oorlogen is de geschiedenis van den vooruitgang der beschaving. Gij zult daardoor den militairen geest onderhouden, die zoo onmisbaar voor een groot volk is; dat is de triomf !l der edele op de onedele liartslogtendat is de getrouwheid aan uw vaa^dejh- gehechthcid aan uw vaderland. Gaat voort gelijk vroeger, dan zult waardige zonen der groote natie zijn!" Prins Napoleon is naar zijn zomerverblijf Prangins vertrokken; hij onttrekt zicli op nieuw aan regtstreeksche deelneming in de regeringszaken en is zeer ontstemd, omdat het hem niet is gelukt gehoor voor zijne raad gevingen van liberale strekking te vinden. De keizerin heeft een onderhoud gehad met den pauselijken nuntius, die bij deze gelegenheid II. M. heeft onderhouden over de geruchten, welke in den laalsten tijd in omloop zijn gebragt, nopens eene met Italië gesloten overeenkomst en het terugroepen van het Fransche occupatie-leger in den Pauselijken staat. Het antwoord van H. M. was, naar men verneemt, ge ruststellend. Het getal der dagbladen, die thans hier te lande geregtelijk vervolgd worden, is 24. De Pruissische gezant aan ons hof, graaf von der Goltz, is na een langdurig lijden overleden. De Great Eastern heeft tot het leggen van den Atlantischen kabel reeds 400 mijlen afgelegd. De hier ontvangen signalen voldoen zeer goed. De correspondent van de Patrie in het kamp van Chalons schrijft, dat drie Pruissische officieren in burgerkleedingdie de manoeuvres der troepen hebben bijgewoond, uitgenoodigd zijn geworden het kamp binnen een uur te verlatenen dat bedoelde officieren hiertoe noode zijn overgegaan. In de zaak der werkstaking in de kolendistricten aan de Loire is nog geene verandering gekomen. De onderhandelingen tusschen de patroons en de werklieden houden aan, maar laatstgenoemden blijven bij hunne vorde ringen volharden. In eene steenkolenmijn bij St. Etienne is, waarschijnlijk door de on- voorzigtighcid van een soldaat, brand uitgebarsten, waardoor groote verwoes tingen zijn aangerigt. In eene andere mijn heeft men het lijk gevonden van een sergeant, die waatschijnlijk bij de jongste onstuimige tooneelen daarin is geworpen. Onlangs is in het district Tebessa, in de Algerijnsche provincie Con stantinodoor een Arabischen roofslam eene karavaan overvallen, bij welke gelegenheid niet minder dan 26 vreedzame kooplieden door de roovers zijn omgebragt. Deze werdengelijk uit inlichtingenvan eene regeringszijde ge geven, gebleken is, door een drietal caïds, zoo al niet aangevoerd, dan toch in hun schandelijk opzet begunstigd. Tot dusver is niet gemeld geworden, dal de Fransche overheid zich van die caïds heeft meester gemaakt. Daar over worden door het voormalige regeringsblad, le Moniteur Universel, klagten aangeheven. Men spreekt, zegt dat blad, van eene administrative enquête; doch waar, gelijk hier, eene slagting is geschied, die de haren te berge doet rijzen, is eene administrative enquête niet voldoende, maar kan alleen van geregtelijke vervolgingen spraak zijn. liet is meer dan tijd, dat de drie caïds in hechtenis genomen en teregtgesteld worden wegens misda den, voor welke de hoogst geplaatste beambten in Frankrijk, indien zij zich daaraan hadden schuldig gemaakt, terstond achter de traliën zouden zijn gezet. In het kamp van Sathonay, nabij Lyon, is een wedstrijd met voloci- pèdcs gehoudenwaarbij afstanden van 24Ö0 ellen in ruim 4 minuten wer den afgelegd. In den Noord-Amerikaanschen staat Kentucky zijn velocipèdes uitgevondendie even als een uurwerk worden opgewonden en een half uur tang voorlloopcn in de rigting waarin men die beweegt. De Constitutionnel bevat het volgende berigt: Er zal nu weldra uit voering worden gegeven aan het denkbeeld van Peter den Groote om eenen bisschop van de nationale kerk van Rusland te Peking te vestigen. De Rus sische regering heeft besloten onverwijld daartoe over te gaan, en die maat regel zal ongetwijfeld gevolgen hebben, die ook uit liet politieke oogpunt van gewigt zijn. Uit Athene meldt men de bevalling van de koningin van een prins. SPANJE De cortes hebben het voorstel om eene belasting van 15 pCt. van de coupons der binnenl. schuld te heffen verworpen, maar daarentegen aange nomen het voorstel eene belasting van 5 pCt. van die coupons te heffen. ITALIË In een schrijven uit Florence wordt de algemeene toestand van Italië volgenderwijze geschetst. Het is een slechte tijd voor Italië; de regering zwak; de kamer in de publieke schatting gedaald; de staatszaken zeer ten achteren na eene zitting, die zeven maanden geduurd, maar geenerlei vrucht opgeleverd heeftde toekomst voor de financiën onzekermisnoegdheid en wanordelijkheden in verscheiden deelen des lands. Te Livorno zijn twee personendie men houdt voor de moordenaars van den Oostenrijkschen consul Ingherami. in handen der justitie geraakt. Zij maakten deel uit van eene aldaar verblijf houdende bende gaauwdieven. OOST-INDIK BATAVIA, 14 Mei. Uit een brief uit de Battalanden deelt het N. Bat. Hbl. het volgende mede: Met ontzetting, ik weet op dit oogenblik geen geschikter woord, hebben wij kennis genomen van de tijding betreffende de onlustenin Be- kassie uilgebroken. Wanneer deze dingen geschieden op de hoofdplaats, wat zal het dan zijn op de buitenbezittingen, wanneer die geruchten zich hier verspreiden en de bevolking al onlekker is door de zware lieeredien- sten zoo als die nu zijn gedurende het bestuur van den tegenwoordigen assis tent-resident van Mandhéling en Anlcola, waardoor vele Mandhelingers ver huizen naar Kolang op Malakka, omdat er twee personen gestorven zijn wegens zware dienst. Door de polieie te Bekassie en Meester-Cornelis zijn dezer dagen nog acht personen aangehouden, die aan de ongeregeldheden te Tamboen hebben deelgenomen. Onder dezen bevinden zich twee hoofdschuldigen, namelijk mandoor Alen en Dries. v-4_' A U AI» E.T8 0K-NIKS' IV Si. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCIïE IIOOGESCHOOL. Den 25steo Junrj de heer G. M. Stolte, van Batavia, in de regten, met stellingen. 269sle Slaats-iailerij. Trekking der Vijfde Klasse. 12de Trekking. N». 15277 een prijs van 1500. N°s. 767, 824, 7277, 9316, en 18168 ieder een prijs van ƒ1000. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5