PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. zing én van de acte van beschuldiging werd met het getuigenverhoor een aanvang gemaakt, liet getal getuigen is 94 a charge en 13 a décharge. l)e behandeling dezer zaak zal verscheidene dagen vorderen. BUITEMLANDSCHE BEIUGTEN. ElVtiELliVD. LONDEN22 Junij. Van Plymouth is een zoogenaamd vliegend eskader in zee gegaan, het welk eene reis rondom de wereld zal doen. Deze kruistogt, gepaard aan vermindering van het aantal op buitenlandsche stations post houdende oor logschepen, moet naar de bedoeling der regering dienen om. met vermin dering der uitgaven, betere gelegenheid tot oefening aan de zeelieden te geven en tevens de Britsche oorlogsvlag alom te vertoonen. De onderkoning van Egypte is alhier aangekomen en door den prins van Wallis ontvangen. Door de protestanten in Ierland worden aanstalten gemaakt om in de volgende maand het aandenken der gebeurtenissendie op des eilands on derwerping aan het Britsche gezag uitliepente vieren met nog meer ophef dan in andere jaren. Die feestdagen, en bepaaldelijk de I2de Juli)worden door de regering met bezorgdheid te gemoet gezien. Te Sheffield hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Reeds heerschte er sedert eenigen tijd groote opgewondenheid naar aanleiding van het geruchtdat een meisjehetwelk in een ritualistisch nonnenklooster wasf opgenomen, mishandeld werd. Vrijdag jl. trachtte het publiek niet alleen de glazen van het klooster stuk te gooijen, maar tevens hel gebouw in brand te steken. Zij, die naast het klooster woonden, hadden namelijk luide kreten vernomen, die uit het klooster kwamen, en toen men er was binnengedrongen vond men het meisje op den zolder, terwijl eene zuster, gewapend met een stokin hare onmiddellijke nabijheid was. De policie had de grootste moeite om de verbolgen menigte uiteen te jagen, en het kloostergebouw te beschermen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Junij. De Moniteur heeft eene inschrijving geopend voor de slagtoffers van het gebeurde te Ricamaric, nabij St. Etienne. Die inschrijving is door het publiek goed opgenomen, maar de regering is er zeer ontevreden over. De berigten over den te verwachten graanoogst hier te lande luiden zeer uiteenloopend. Onder de onlangs ontvangen 136 rapporten uit de ver schillende departementen zijn er 47 die eene rijzing, 55 die eene handha ving en 34 die eene daling der prijzen doen voorzien. Alles hangt nog af van den verderen gang der weersgesteldheid. Door het bestuur der Suez-kanaalmaatschappij is in de dagbladen het volgende bekend gemaakt. De officiële inwijding der doorvaart tusschen de twee zeeën door het Suez-kanaal zal den 17de" November ecrstk. plaats heb ben. De handelsschepen of aan regeringen behoorende vaartuigen, waar mede de bezoekers bij die gelegenheid zullen komen, zullen van de betaling van alle doorvaartgelden vrijgesteld worden. Zij moeten zich uiterlijk den 10J,n November te Port-Saïd bevinden; den 17'"D zullen zij van Port-Saïd langs het kanaal naar het meir Timsah varen; den 18den zullen zij zich ophouden voor Ismaïlia, alwaar een feest door den onderkoning zal worden gegeven; en den 19Jen zullen zij de Bittere Meiren doorvaren om dien zelf den dag in de lloode zee te komen. Volgens de Ind. Beige zou de onderkoning door de Porte met onttrek king van gewigtige gunstbewijzen worden bedreigdindien hij bij de in wijding van het Suez-kanaal de houding van een onafhankelijk souverein aannam; hij zal nu te Londen steun bij de Engelsehe regering zoeken, vervolgens te Konstantinopel persoonlijk pogingen doen om de Porte tevre den te stellen, en eindelijk des noods den keizer van Rusland in eene reeds afgesproken ontmoeting in de Ivrim voor zich zoeken te winnen. SPANJE. Volgens correspondenten uit de Verecnigde Staten zou de opstand op Cuba weder veld winnen, aangemoedigd door de landing van twee vrijbui- ters-expeditiënen niet het minst door de onderlinge twisten der Spaansche partijwaarvan de heethoofden thans het bewind in handen hebben. Het nationale Pantheon, of gedenkteeken voor Spanje's beroemde man nen. te Madrid is den 20sle" dezer plegtslatig ingewijd. Den 5dcn Junij was de bevolking van Cadix getuige van een voor haar nieuw tooneeleen uitwerksel van de afkondiging der godsdienstvrijheid in Spanje. Hel was de lijkslaatsie van eenen protestant, eenen Zweedschen heer, die sedert geruimen tijd daar ter stede verblijf had gehouden. Zijn lijk werd op de stedelijke begraafplaats ter aarde besteld; uc lijkdienst werd door den kapellaan van het Britsche oorlogsschip Pallas verrigt. Het was naar men meent, de eerste maal dat te Cadix het lijk van eenen protestant openlijk ter aarde besteld werd. ITALIË. Blijkens eene depêche van den minister van binnenl. zaken aan de prefecten is in de verschillende provinciën de rust niet verder verstoord alleen te Turijn, Napels en Padua zijn oproerkreten gehoord, die weldra ophielden zonder tusschenkomst der gewapende magt. Milaan is volkomen rustig, ofschoon de revolutionnaire partij niet opgegeven liccft haar voorne men om wanorde le stichten. Dientengevolge is het noodig geworden dat de overheid bij voortduring een wakend oog houdt en op krachtig handelen voorbereid blijft. Te Genua zijn verscheidene personen in hunne wonin gen en elders in hechtenis genomen en de aldaar bestaande politieke vereeni- gingen ontbonden. PRUISSEN. BERLIJN, 24 Junij. In de rede, waarmede de zitting van den Noord-Duilsclicn rijksdag thans definitief is gesloten, wordt gewezen op de voltooijing der eerste Duitsche oorlogshaven, als een kenmerk van Duitschlands kracht en werk zaamheid. Ook wordt met voldoening gewaagd van het nationaal bewust zijn, hetwelk bij deze gelegenheid door de kustbevolking aan den dag is gelegd. Voorts wordt de hoop uitgedrukt, dat de eendragtige zamenwerking der bondsregering en volksvertegenwoordiging, onder Gods hulp, zal strek ken tot datgene, waarop Duitschland rekent, tot handhaving zoowel van de binnenlandsche rust als van den vrede met het buitenland. De zittina van het tolparlement is mede gesloten. In de daarbij uitge sproken rede worden de resultaten erkend, die de werkzaamheid van liet parlement heeft opgeleverd. Vervolgens wordt de voldoening der bondsrege ring uitgedrukt over de wijze, waarop zij in staat werd gesteld zich met het parlement te verstaan, zoowel omtrent de rigting, waarin de her vorming der wetgeving van het tolverbond moet plaats hebben, als omtrent de middelen om daartoe te geraken. Voorts wijst zij op hare toestemming tot wijziging der wet op de suikerbelasting en geeft haar leedwezen erover te kennen "dat de herziening van liet toltarief niet ten einde kon worden gebragt. Uit Mainz is eene deputatie naar den groothertog van Hessen afgevaar digd om hem een door ruim 1500 personen onderteekend adres aai» li biêf- ;"- den, ten gunste van de aansluiting bij den Nooi'd-Duitschen bond. Zij werd evenwel bij den groothertog niet toegelaten. liet officiële blad der Russische regering deelt mede dat de keizer een besluit heeft genomen, strekkende om in het land der kozakken het ge meenschappelijk grondbezit, den grondslag der burgerlijke inrigtingen in dat land, te beperken en er den weg tot het individuele grondbezit te banen. De Russische regering heeft onlangs den Poolschen bisschop Lubiensky wegens wederspannigheid uit zijne dioecese moeten verwijderen. Op de reis naar Perm, de hem aangewezen verblijfplaats, werd die prelaat ziek ten gevolge van gevatte koude; daarop werd hem in het gezonde luchtge stel van Nisclmei-Nowgorod een geschikt verblijf gegeven; doch hij is aldaar aan eene typheuse koorts overleden. ODiTENRIJK. Onlangs heeft men te Praag in een der keldergaten van het policiege- bouw aldaar een bom doen springen, waardoor slechts geringe schade i veroorzaakt, maar groote ongerustheid in de gemoederen verwekt is. Het regeringsblad, berigtende dat de schuldigen ontdekt en in hechtenis geno men zijn, voegt daarbij: //De bij die gelegenheid in beslag genomen cor- respondentiën en andere papieren hebben merkwaardige bijzonderheden aan het licht gebragt over de uitgebreidheid der verraderlijke plannen. Er zijn ook proeven van galvanoplastische muntafdrukken gevonden, alsmede bewij- zen dat er plan bestond om valsch papiergeld te drukken. Uit de in be- i slag genomen papieren is gebleken dat de draden van het complot zich, behalve over Bohemen zelf, tot Berlijn, Dresden, Zwitserland, Italië, Parijs, zelfs tot Noord-Amerika uitstrekten." WEENEN, 23 Junij. Volgens de Presse wordt in goed onderrigte krin gen als stellig verzekerd, dat de Fransche regering met vernieuwden ijver werkt aan het herstel der Septembcr-conventie met afdoende waarborgen van de Italiaansche regering tot beveiliging van het pauselijk grondgebied. BERIGrT. Welk is liet beste ijzerhoudende medicament? liet antwoord hierop is gemakkelijk. Pillen en Capsulen innemendeis men niet zekerdat zij de vereischte werking zullen uitoefenen, want dikwijls gebeurt het, dat zij zich in maag en ingewanden niet oplossen, terwijl Poeders, Pillen en Siro pen, waarvan de basis uit opgelost ijzer, lactate of iodure vau ijzer be staande, de tanden zwart maken, het glazuur er van bederven en daaren boven hardlijvigheid veroorzaken. Alleen het Phosphate van ijzer van LERAS bezit geene dezer schadelijke eigenschappen; het is eene vloeistof even als mineraal water, zonder een bijsmaak van ijzer te hebben, laat zich zeer goed innemen met wijn; zijne bestanddeelen strekken tot verster king van been en bloed; de beroemdste genecsheeren der geheele wereld schrijven het voor ter genezing van maagpijnen, witten vloed, bloedarmoede, waaraan vrouwen op jeugdigen en rijperen leeftijdvooral indien zij eenig- zins zwak van gestel zijnzeer dikwerf lijden. Dépotte Amsterdam H. ULOT1I. üiirijctrHjjfoc Van 1? tot en met 33 Junij 1869. REVALLENJ. van Benten, geb. Botermans, D. W. 1'. Oostveengcb. Jan sen, Z. J. van der Ileyden, geb. Kuyper, D. S. M. Zaalberg, geb. Hamet, D. J. E. de Ridder, geb. Wassenaar, Z. J. van der Tuin, geb. van der Kleyn 1). G. Waagegeb. Philippo1). C. M. Brokgeb. JeheeZ. C. van Wee- ren geb. Galjaard, Z. M. Roos, geb. van Belle, D. J. D. Sparcnberg, geb. Planjer, D. F. J. S. van der Stap, geb. van Gijsel, D. M. Kerpelgeb. de Rid der, D. J. M. Campfens, geb. van Beek, D.A. J. Ouwerkerkgeb. Bakker, Z. W. M. R. Metselaar, geb. van der Kuyp, D. W. M. G. van Leeuwen, geb. de Man, Z. M. E. Spaandermangeb. DozyZ. J. Aalbersbcrggeb. Klok D. M. E. Speet, geb. van Dijk, D. S. Bazel, geb. Ileymans, Z. GEHUWD: J. llarland, jm. en A. Schuchhardjd. J. Botermans,jm. en J. Oudshoorn, jd. D. van der Lelie,jm. en M. Flaman.jd. D. J. de Haas, jm. en M. Leugering, jd. A. Boekkooi, jm. en F. M. de Vries, jd. N. Dool, jm. enC. W. van der Reydenjd. 11. Kikkertwedr. en M. Schoutenwed'. Mr. C. As ser, jm. en J. C. A. de Slurler, jd. OVERLEDEN: S. Matters, D.18 d. M. J. Verhoog, geb. Tragoo, 61 j. J. Kros71 j. J. van BerkelZ.12 d. J. M. Gullandwed. A. F. B. liaan .73 j. J. G. van OyenD.9 m. M. Siebertgeb. Bussen54 j. A. M. Delfos84 j. P. Bouwman56 j. H. C. van Voorengeb. Nyssen53 j. W. van der Wilk 67 j. C. Fuchs, D.13 m S. van Oosten wed. W. J. Maas, 38 j. D. J. van der Mark, Z., 1 m. VK 11) KR I l i- V I El IVS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE IIOOGESC1IOOL. Den 23slcn Junij de heeren J. van Pallandt-Neerijnenvan 's Gravenhage en O. P. M. W. II. Beerenbroelt, van Weert, beide in de regten, met stellingen. Den 24s,cn Junij de heeren C. L. Rendorp, van Weurt, en A. J. de Bas, van 'sGravenhage, beide in de regten, met stellingen. 269s,c Staats-L/Oterlj. Trekking der Vijfde Klasse. 10de Trekking. N°. 13087 een prijs van ƒ2000. N°. 15340 een prijs van 1500. Nos. 4036, 4536, 8792, 10838 en 19629 ieder een prijs van ƒ1000. 1 ldc N"s. 3427, 3707, 4575, 5162 en 10983, ieder een prijs van ƒ1000. Ondertrouwd W. J. 11. VAN VEERSSEN en Leiden, 23 Junij 1869. S. P. M. BRONSGEEST. Getrouwd Mr. C. ASSER en Leiden, 23 Junij 1869. J. C. A. DE STURLER.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3