van ƒ400 'sjaars. Tot liet examen, te houden te 's Gravenhagein de lo kalen van het collegie, op den 13lleB Julij aanst.zullen alleen worden toe- j gelaten, zij die op den lstc» Jan. 1869 meer dan 18, doch minder dan 25 jaren telden. De op zegel geschreven verzoekschriften van hen, die aan liet examen wenschen deel te nemen, zullen, vergezeld van eene geboorte-acte, vóór den 5acn Julij aanst. bij de rekenkamer moeten ontvangen zijn. Aan het overmaken van gelden door middel van postwissels tusschen i Nederland en België zal, te rekenen van 1 Julij a. s.eene belangrijke uit- brciding worden gegevenin dier voege dat er gelegenheid zal bestaan tot bovengemeld einde van de tusschenkomst van alle Nederlandsche en Bel gische postkantoren gebruik te maken, zoodat door elk postkantoor in Ne- j derland postwissels zullen worden afgegeven op alle perceptie- en distributie- kantoren in België, en omgekeerd. Omtrent de plaatsen in België, waar j perceptie- en distributiekantoren zijn gevestigd, kunnen de noodige inlich tingen op de Nederlandsche postkantoren verkregen worden. Het publiek is tevens herinnerd aan het bestaan der gelegenheid tot geldverzending per postwissel, door tusschenkomst van alle rijkspostkantoren; tusschen Neder- laud, ter eene, en de staten behoorende tot den Noord-Duitschen bond, benevens de Zuid-Duitsche staten Baden, Begeren en Wurtemberg, Zwitser land, en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ter andere zijde. Door den minister van financiën is vastgesteld de 270s,e staats-loterij. Die loterij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 12 Julij en gesloten op Zaturdag 24 Julij. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 9 Augustus en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op Zaturdag 30 October. Z. K, H. prins Frederik der Nederlanden heeft aan het centraal-comité van den Nederl. weerbaarheidsbond de toezegging doen toekomen, een of meer prijzen voor den nationalen wedstrijd te zullen uitloven. De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft besloten het doctoraat in de wijsbegeerte en letteren honoris causa aan te bieden acn de bh. B. II. G. K. van der Wijek, hoogleeraar te Groningen, en J. P. Six te Amster dam beiden leden der kon. altademie van wetenschappen. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Alkmaar is beroepen ds. Mense, pred. te Bodegraven. De heer J. P. de Keyser, pred. te Arnhem, heeft, met het oog op de aanstaande classikale vergaderingen, eene missive rondgezonden, waarin hij, uitgaande van de stelling, dat «het Maart-reglement tot uitvoering van art. 23 van het Alg. Regl. der Nederl. herv. kerk eenen toestand in het leven geroepen heeft, die onhoudbaar is," als «wordende aan de massa van onkun digen, onverschilligen, onkerkelijken de kerk prijsgegeven," ter overweging geeft een voorstel, door den em. predikant C. Ilooijcr, lid der alg. syn. commissie, aan die commissie gedaan, tot wijziging van het syn. regl. op de benoeming van ouderlingen en diakenen enz. Naar dit voorstel zullen stembevoegde leden eener gemeente zijn alle manslidmaten, die: 1°. leden zijn of geweest zijn van collegiën van kerkelijk bestuur of beheer2". als candidaten tot de evangelische- bediening zijn aangenomen; 3". akten van bekwaamheid als godsdienstonderwijzer verkregen hebben; 4°. tot het geven van lager of middelbaar onderwijs wettig zijn toegelaten; 5°. den graad van doctor in eenig wetenschappelijk vak of een titel van gelijke regten bezit ten en 6». 23 jaren oudin het volle bezit van kerkelijke en burgerlijke regten zijn en betalen eene zekere som ten behoeve van de kerk of de bur gerlijke gemeente, te bepalen door de prov. kerkbesturen op voordragt dei- klassikale voor iedere gemeente onder haar ressort. Verder zal het facul tative vervallen, als niet strookende met art. 23 en onnoodig, indien be paald wordt, dat in gemeenten van minder dan 100 slembevoegden de be noeming en beroeping door die stembevoegden zeiven geschiedt, maar in gemeenten van meer dan 100 stembevoegden door gemagtigden, jaarlijks te benoemen tot een getal gelijk staande met dat van de leden des kerkeraads waartoe benoemd kunnen worden de leden des kerkeraads en alle mans lidmaten 23 jaren ottd, in het volle bezit hunner kerkelijke en burgerlijke regten en minstens de 2 laatste jaren binnen het ressort der gemeente ge woond hebbende. Ten slotte geeft het voorstel als verkieslijk op de vervaar diging van een algemeen kiesreglement door de synode. Te Rotterdam is gisteren en heden de 20sle algemeene vergadering der Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunst gehouden. Te Rotterdam is gisteren morgen door een agent van policie, in een boschje nabij den Diergaarde-Singel gevonden het lijk van een pasgeboren kind, van het mannelijk geslacht. liet lijkje bevond zich in eene karabies, was gewikkeld in een katoenen doek, een lap van servetgoed, waarop, voor zooverre zigtbaar. een driehoek en het cijfer 8 kan staan. Vrijdag 11. kwam te Gorinchem aan de monitor Heiligerlee, komman- dant H. A. ridder van Rappard, luit. lile kl. Aanvankelijk scheen Lobith de verdere plaats van bestemming te zijn, maar de diepgang van den moni tor was oorzaak, dat de rivierreis zich niet verder uitstrekte dan tot Go rinchem, van waar het stoomvaartuig Maandag weder rivier afwaarts vertrok. Te Haarlem is Maandag de 23-tc algemeene vergadering der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur gehouden. Daarin is besloten Lot het houden eener tentoonstelling van bloeijendc bolgewassen enz. in Februarij of Maart 1870. Ook is besloten dat, even als in vorige jaren, van lialf Julij tot half October, des Maandags voormiddags van 10 tot 12 ure, opdegroote zaal van den Stads-Doeleneene bloembollen-beurs zal worden gehouden, i alleen voor de leden der vereeniging. De gemeenteraad van Amsterdam heeft na langdurige beraadslagingen met 21 tegen 15 stemmen zich vercenigd met het regeringsplan betreffende het centraal-personenstation in het open havenfront aldaarzooals het onlangs door ingenieurs is gewijzigd. Uit Tiel zijn in de vorige week ongeveer 10000 mandjes kersen naar Engeland gezonden. Eene onlangs te Ruinerwold overleden welgestelde boerin heeft aan de Nederl. geref. zendings-vereeniging 1000 gelegateerd. Den 12Jcn Junij en volgende dagen is te Middelburg gehouden de synode der Christ, afgescheiden kerk in Nederland. Bij die gelegenheid zijn onderhandelingen gevoerd met eene commissie, bestaande uit zeven afge vaardigden der synode van de oud-gereformeerde kerk in Nederland, verga derd te Rotterdam op 8 Junij, ten einde eene hereeniging der beide kerken te beproeven. Die onderhandelingen hebben eenen gunstigen uitslag gehad, zullende de vereeniging der beide ligchamen geschieden onder den gemeen- schappelijken naam van Christelijke gereformeerde kerk in Nederland. Maandag avond 11. is te Blerik (Limburg) een trein gederailleerd, die van Eindhoven kwam. De trein liep op eenige daar staande rijtuigen, die, evenals de locomotief, zwaar beschadigd werden. De machinist en de sto ker zijn bij tijds van de locomotief gesprongen. Eenige reizigers zijn ligt gewond. Men zegt dat liet ongeluk veroorzaakt is, doordien de wachter verzuimd had den wissel te verleggen. 's GRAVENHAGE, 24 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den majoor II. J. R. Beijen. van het 3',c reg. vesting-artillerie, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door het voorloopig bewind van Spanje geschonken, en aan L. Frankefort te Boxmeer en A. H. Akkerboom te Nieuwkoop tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan den heer mr. D. J. baron Maekay is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als commies bij het dep. van koloniën, buiten bezwaar van den lande. De heer J. L. de Graaf, adjunct-commies bij het hospitaal der marine te Willemsoord, is eervol uit 'srijks dienst ontslagen. Tot opzigter van den waterstaat 3de kl. is bevorderd A. Ilollestelle, thans opzigter 4,le kl. en tot opzigter van den waterstaat 4de kl. is be noemd C. Clausingte Alkmaar. De Ned. gezant bij het hof van Frankrijk, baron van Zttylen van Nyevelt, en de Ned. gezant bij het hof van Oostenrijk, baron van Heeckc- ren van Beverwaard, zijn alhier aangekomen. Gisteren heeft aan het locaal van het dep. van binnenl. zaken een aanvang genomen de jaarlijksclie bijeenkomst van heeren inspecteurs van het lager onderwijs. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Blom zijne vroeger aangekondigde interpellatie gedaan omtrent de hoeveelheid tin op Java en Banka aanwezig. Hij beweerde dat o. a. op 31 Maart op Banka een voorraad tin van 90000 picols. ter waarde van 9 a 10 millioen, aan wezig was, en dat hel niet wenschelijk was zulk eene aanzienlijke waarde lang ongebruikt en renteloos te laten liggen. Dientengevolge vroeg hij aan den minister van koloniën of hij ook redenen kon opgeven, waarom met de afzending zoo lang gedraald wasen of er uitzigt bestond dat met de afzending van tin van Banka en Java meer spoed zou worden gemaakt. De minister anrtvoorddc dat de opgaven in het koloniaal verslag voorkomende juist waren. Hij moest veronderstellen dat tegen vermeerderden aanvoer.zich eigenaardige administrative beletselen hadden opgedaan. Zoodra er klagten waren gerezen had hij de noodige aanschrijvingen aan den gouverneur-gene raal gedaan. Mogt men aanmerken dat het dep. van koloniën niet genoeg op de hoogte van dergelijke zaken was, dan kon hij mededeelen dat on langs, met magtiging des konings, de instructie van den gouverneur-gene raal zoo is gewijzigd, dat het dep. van koloniën in het vervolg meer ze- I kerheid zal hebben omtrent dergelijke zaken. Er bestond, naar hij ver- 1 trouwde, thans uitzigt op spoedige uitzending. Daarna zijn behandeld en met algemeene stemmen aangenomen: het wets ontwerp tot bekrachtiging van twee credieten, door den gouverneur-gene raal van Ned. Iudië geopend boven de begrooting van Ned. Indie voor 1867; onvoorziene uitgaven, afd. IV en X van hoofdst. II; dat tol bekrachtiging van credieten door den gouverneur-generaal van Ned. Indië geopend boven de Indische begrooting voor 1867; dat tot bekrachtiging van credieten door den gouverneur-generaal van Ned. Indië geopend boven de Indische begroo- ling voor 1868; dat tot wijziging der begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1868; lsle hoofdst., uitgaven in Nederland; alsmede de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften op het adres van J. F. II. de Pollart, oud-burgemeester van Maasbree. Voorts werden nog goedgekeurd de conclusiën der verslagen uitgebragt over verschillende re geringsbescheiden. In de zitting van lieden zijn zes naturalisatie-wetten en een paar wets ontwerpen, betreffende de grensscheiding van gemeenten, met algemeene stemmen aangenomen. Langdurige beraadslagingen zijn gevoerd over het wets ontwerp tot wij ziging der wet van 1 Junij 1861 (Stbl. n°. 53), regelende den doortogt en het vervoer van landverhuizers. Op eene vraag van den heer van Voorthuyzcn antwoordde de minister van binnenl. zaken dat de onderneming om het vervoer van landverhuizers te bevorderen zijne volle sympathie heeft en dat hij daarmede hoogelijk is ingenomen. Na verwerping van een amendement van den heer de Brauw met 29 tegen 19 stemmen, strekkende om het onderzoek naar de huisvesting van landver huizers in particuliere woningen niet te ver uit te strekken, is het wets ontwerp zelf, eenigermate door den heer Heemskerk Az. gewijzigd, met 51 stemmen tegen één aangenomen. Heden is bij het prov. geregtshof in Zuidhollandonder voorzitterschap van den raadsheer jhr. mr. F. W. A. Beelaarts van Blokland (bij voortdu rende ongesteldheid van den president mr. J. A. Philipsc)een aanvang ge maakt met de behandeling van het vijfde en laatste regtsgeding betrekke lijk de ongeregeldheden te Rotterdam, en wel van de zaak van Jacob de Vletter. De functiën van het O. M. worden ook in deze zaak door den ad vocaat-generaal mr. W. Terpstra waargenomen. Als verdediger is aan den besch. toegevoegd mr. J. J. Bergsma. De beschuldigde werd ten 10 ure in de voor hem bestemde bank geleid, waarvoor op zijn verzoek een tafel met schrijfbehoeften was geplaatst. Na de voorlezing van het arrest van verwij-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2