Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is op zijn verzoek eervol eme ritaat verleend aan ds. J. Paré, pred. te Elburg. Door mej. H. Poesse, te Lochem overleden, is aan de diaconie derherv gemeente te Laren, hare geboorteplaats, 1000 gelegateerd en aan de kerk aldaar ƒ2000, tot aankoop van een orgel. De Tijd meldt dat tot vicaris-apostolicus te Curasao benoemd is de eerw. H. P. van Ewijk, een van de meest gunstig bekende leden der weder j frisch opbloeijende orde van den 11. Dominicus. In de Vrijdag 11. te Delft gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een voorstel van den voorzitter, inhoudende het plan tot dem- ping van het Oude Delft. Het negende Nederl. zangerfeest, te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gegeven, is naar wcnsch afgeloopen en gelukkig geslaagd. Dui zenden hoorders hadden zich Zaturdag avond in het Paleis vereenigd en let terlijk niet een plekje was onbezet. Ten 6 ure vereenigden zich de verschil lende liedertafels op de beurs en trokken van daar in plegstatigen optogt, vergezeld door de kapel der schutterij, door het mnziek-corps van StumpfT, door de hoornmuziek der schutterij enz. naar het Paleisalwaar zij kwart j over 7 uren aankwamen. Ten 8 ure nam de uitvoering een aanvang. Aan die uitvoering werd door allezins bevoegden hooge lof toegekend, inzon derheid aan de aanvoerders, de hh. Richard Hol en A. J. Wetrens, feestdi- recteuren, en aan de hh. II. A. Meyroos, J. Worp en G. A. Heinze, die allen zonder onderscheid bewezenvolkomen voor hunne taak berekend te zijn. Zondag avond hebben de voornaamste liedertafels, die den vorigen avond hunne krachlen hadden vereenigd, zich afzonderlijk doen hooren. Allen werden met grooten bijval gehoord, maar inzonderheid de liedertafcl Oefe ning en Uitspanning van 's Hertogenboschdoor welke de toehoorders in ongemcene geestdrift werden gebragt, en die nog een nommer buiten het programma ten beste moest geven. In het begin van dit jaar heeft G. P. te Steenwijk aan een thans ge- failleerden en voortvlugtigen kassier eenige talons van Nederl. effecten ter hand gesteld, ten einde daarvoor nieuwe couponbladen te ontvangen. Die couponbladen zijn echter nooit aan genoemden P. uitgereikt. Daar nu in den laatsten tijd te Steenwijk verscheidene van die coupons zijn uitgegeven, zelfs die, welke eerst in 1874 verschijnen, is door de justitie huiszoeking gedaan bij de moeder en zuster van de vrouw van den bedoelden kassier. I!ij de eerste is dat onderzoek niet vruchteloos geweest. Er moeten nog verscheiden niet verschenen coupons in omloop zijnzoodat het bij het ont vangen van coupons voor ieder raadzaam zal zijn zorgvuldig op den ver valdag van die stukken te letten. Op den 15'1™ dezer had te Compascuum (Drenthe) een treurig voorval plaats. J. Rrand en vrouwdie bezig waren met veenbrandenhadden hun oudste zoontje van 9 jaren met twee kleinere kinderen, een meisje van 3 jaren en een jongentje van 8 maandenin huis gelaten. In hunne afwezig heid geraakte de woning in brand. Het oudste kind is er nog uit kunnen komen, doch de andere kleinen vonden in de vlammen den dood. De buren zijn wel spoedig toegesneld, maar toen zij ter plaatse kwamen waren de I beide kinderen reeds een lijk. De moeder, die in de nabijheid was, ont dekte de ramp ook te Iaat. Zij was radeloos en kon slechts met moeite uit de vlammen worden gehouden. Aan het station van den staatsspoorweg te Luik had dezer dagen het volgende ongeluk plaats. De stations-chef Roobol, iets aan den machinist willende zeggen, was daartoe op de locomotief gestapt en daarvan afgaande, sprong hij op eene andere lijnwaarop juist eene locomotief van spoor werd verwisseld. Dit niet opgemerkt hebbende, kreeg hij de machine tegen zich aan, met het gevolg dat hem een arm, een been en een gedeelte van het gelaat werd verbrijzeld, ten gevolge waarvan hij in zorgvollen toestand verkeert 'sGRAVENHAGE, 22 Junij. Z. M. heeft aan H. Fokke, vuurstoker 2de kl. op het schroefstoomschip Ma mixals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een ligt matroos uit zee ter reede van Yokohama op 7 April jk, toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift. Tot notaris te Rotterdam is benoemd de heer mr. A. C. J. de Kuyper, cainl.-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel F. II. ,1. Furnée. prov. ad judant in Overijssel, op zijne aanvrage op pensioen te stellen, onder toeken ning van den rang van kolonel, te benoemen: bij den prov. staf, tot prov. adjudant in Overijssel den majoor P. Sodeukamp, van het lsle reg. vesting artillerie; bij het wapen der artillerie, bij het lste reg. vesting-artillerie, tot majoor den kapitein I5le kl. N. A. Room, van den staf van het wapen; en aan den 2Jcn luit. W. A. Kuyekvan het Iste reg. vesting-artillerie, op zijn verzoek, eervol ontslag te verlecnen uit de militaire dienst. Door den minister van biunenl. zaken zijn tot buitengewone leden dei- commissie tot het afnemen van het eind-examen der kweekelingen van 'srijks vee-artsenijschool voor dit jaar benoemd de hh. dr. J. A. boogaard, hoogleeraar te Leyden; dr. W. Koster, hoogleeraar te Utrecht; en dr. H. van Cappelle, referendaris bij het dep. van bimienl. zaken, te 's Gravenhage. De ministers van financiën, van koloniën, van oorlog en van binnenl. zaken zullen in deze week geen gehoor verleenen. In dc zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Rlom verlof gevraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag den minister van koloniën vragen te doen betreffende de hoeveelheid gouvernemenls-tin thans nog in onze koloniale bezittingen, zoowel op banka als op Java, aanwezig. Daarna werd in overweging genomen het wels-ontwerp tot uit voering der bepalingen van de artikelen 33, 30, 37 en 38 der herziene acte omtrent de Rijnvaart. Nadat bij amendement enkele wijzigingen in het wets-ontwerp waren gebragt. werd het met 48 tegen 2 stemmen aangeno men. Daarna is de behandeling van het wets-ontwerp tot afschaffing van l het verle.enen van uitsluitende reglen op uitvindingen en verbeteringen van voorwerpen van kunst en volksvlijt aangevangen. De hh. van Zinnicq Rergmann en Heemskerk Az. bestreden de voordragt en de heer de Bruyn Kops verdedigde haar. De eerslgenoemden waren van meening dat hier reactie aanwezig was, en dat Nederland niet het eerste land behoorde te wezen, hetwelk afwijkt van het beginsel van bescherming van het eigen- domsregl op uitvindingen. De heer Heemskerk wenschte dat de regering voorloopig de voordragt zou terugnemen en de behandeling aanhouden tot de volgende zitting. De heer de bruyn Kops betoogde dat de wet van 1817, die uitsluitende regten op uitvindingen verleent, algemeen wordt afgekeurd; dat er geen waarborg hoegenaamd bestond voor den werkelijken uitvinder, en dat alle organen van nijverheid en fabriekwezen op de afschaf fing van de octrooijen aandrongen, hetgeen een opmerkelijk verschijnsel was. De vergadering vereenigde zich met 35 tegen 18 stemmen met het voor stel om na de afdoening van het thans in behandeling zijnde wets-ontwerp in overweging te nemen het voorstel van den heer van Kuyk betreffende de wijziging der wet van 28 Junij 1854 tot regeling van bet armbestuur. Rij de kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot wijziging van hoofd stuk VII jB der staatsbegrooting voor 1869. Die wijziging staat in verband met eene nieuwe regeling van dc administratie der directe belastingen. De voorgestelde indeeling, voor zooveel de kosten van de algemeene dienst, de direcliën en de controlen betreft, bedraagt ruim 7000 minder dan die door 's ministers voorganger in het leven geroepen. In de zitting van heden werden de algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp tot afschaffing der octrooijen voortgezet. De lib. van Houten en Godefroi bestreden de redevoering van den heer Heemskerk van gisteren tegen het wets-ontwerp, en bevalen de aanneming ten sterkste aan. Na den lieer van Voorthuysen, die met voldoening de indiening van dat wets-ontwerp had gezien, was de minister van binnenl. zaken aan het woord, die in een kort en zakelijk woord de wet verdedigde. De heer Heemskerk Az. repliceerde en bood den verschillenden sprekers, die hem hadden toegevoegd: neem zelf het initiatief, aan eene wets- voordragt in te dienen, mits de behandeling der onderhavige lot een vol gend zittingjaar werd verdaagd. Vervolgens traden nog verschillende leden in repliek en voerde de heer Gefken het woord ter verdediging der afschaffing van de octrooijen. Het ontwerp is daarop aangenomen met 49 tegen 8 stemmen. Met 30 tegen 24 is aangenomen het voorstel van den heer Storm, tot verdaging voor onbepaalden tijd van het voorstel van den heer van Kuykwe gens de armenwet, nadat de minister had verklaard dat een ontwerp tot wjj- ziging der armenwet bij zijn departement in gereedheid gebragt was. Tegen morgen en overmorgen zijn verschillende ontwerpen aan de orde gesteld. BUITENLANDSCHE BEMGTEN. ENGELAND. LONDEN, 20 Junij. Den 22s,€" dezer moet het hoogerhuis tot de artikels-gewijze behande ling der Iersche kerkbill overgaan. Daar de meerderheid voor de tweede lezing niet groot was en voor een aanmerkelijk deel bestond uit pairsdie met weerzin en enkel in de hoop op wezenlijke wijziging der voordragt de tweede lezing bewilligdenzoo bestaat er bij de oud-torypartij nog hoop op den val der bill; naar hunne verwachting zal het wets-ontwerp door het hoogerhuis zoo zeer worden gewijzigd, dat het onaannemelijk voor het la gerhuis wordt. De Times brengt hulde aan de meerderheid van het hoogerhuis, wegens haar besluit betreffende de Iersche kerkwet. Zij heeft, volgens dat blad, blijken gegeven van verstand en vaderlandsliefde, en niet minder van gema tigdheid, die)te meer op prijs moet worden gesteld, omdat de gevoeligheid der lords pijnlijk was getroffen door den bekenden brief des heeren Bright. De verkregen uitslag is een groote zegepraal, minder voor de ministers van de kroon dan wel voor de magt der publieke opinie en de goede werking der constitutie. Wanneer wij een terugblik werpen op de geschiedenis van deze groote quaestie, dan moet men komen tot de overtuiging dat de En- gelsche natie boven alles een volk is, dat zich zeil regeert. Het //schandaal dat wij nu op het punt zijn uit onze wetgeving te verwijderen, moest worden geweten aan eene verkeerde politiekdie door geheel het volk werd gehandhaafd. Die politiek heeft zoo lang kunnen bestaan, omdat de pu blieke opinie op dit punt toegeeflijk was. Maar het geweten en het ver stand van het volk zijn eindelijk ontwaakt, waarop het gcheele gebouw in duigen viel. Nabij Cork hebben eenige gewapende fenians een aanval gedaan op eene hoeve. De eigenaar heeft een der aanvallers met een pistoolschot doodc- lijk getroffen. In het graafschap Westmoreland is Woensdag ochtend 11. drie voet hoog sneeuw gevallenniet slechts op de bergtoppenmaar ook in de vlak ten. Door de koude is groote schade toegebragt aan de schapenhouders, die meerendeels vroeg in het jaar hunne kudden scherende dieren werden des ochtends verkleumd in de weide gevonden en verscheidene stierven. Ten gevolge van de stormen, welke in de laatste dagen hebben gewoed, heeft de noordelijke kust van Engeland zeer geleden. Men spreekt van ver scheidene schipbreuken, welke het verlies van menschenlevcns ten gevolge hebben gehad. FRANKRIJ H. PARIJS, 20 Junij. Naar men verzekert, heeft de Fransch-Belgische commissie ter regeling van de spoorweg-quaestie hare werkzaamheden geëindigd. De arbeidsstaking in de steenkolenmijnen aan de Loire duurt voort, doch heeft verder geenc aanleiding tot ernstige wanordelijkheden gegeven, hoewel er ten gevolge daarvan wel 20000 lieden werkeloos zijn. Er worden

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2