LEYDSCHE WOENSDAG 2.3 JUiNIJ. STADS-BER1GTEN. Plaatselijke directe belasting 1S09. BINNIiNLANÜSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der herrijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewiglenhenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende stiijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan bet lokaal van den Ijk, op de Bred straatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk V, van den 23 tot den 28 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gèbragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A.. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 27 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze hen, die zicli in den loop der zes eerste maanden van het jaar in de gemeente zijn komen vestigen of uit anderen hoofde belastingschuldig zijn geworden en verzuimden, de bij artikel 3 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, gevorderde aangifte ter gemeente-secretarie (financiële afdeeling) te doen, aan deze bepaling in den loop dezer maand gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden 12 Junij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ten: Gelijk gemeld is dat het vervoer van aardappelen uit het Westland met het begin dezer maand op groote schaal zou voortgezet worden, zijn de vrachten dan ook naar verschillende markten en met uitgebreide verzen dingen naar het buitenland in vollen gang. Er worden ontzaggelijke par tijen verscheept. Doch bestonden er het afgeloopen jaar klagten over de droogte, die echter uit een degelijk gewas bleken ongegrond te zijn, thans zou de voortdurende regen regt tot klagen geven. Het koude en natte we der doet kwaad aan de aardappelen, die slap worden, aan de verschillende boomvruchten, die achterlijk en klein van stuk zullen blijven, aan de drui- venboomen vooral, waarvan een onrijp gewas te duchten is, als warmte, groeikracht en zonneschijn, levensbehoeften van den wijnslok, blijven ont breken. Van peren zou anders een vrij goede oogst, van appelen betrekke lijk weinig zijn te wachten. Met de verzending van aspersies is het voor eenige dagenbevredigende rekening gevendeafgeloopen. Voor eene week zijn de verzendingen van bloemkool en peen uit Veur naar Amsterdam begonnen. Beide gewassen zijn goed geslaagdterwijl de eerste tegen hooge prijzen ter markt graag wordt afgedaan. In de Veenen staan snijboonen en augurken op de akkers ten prooi aan hel gure, natte weder en kwijnen. Toch rekent men er het verlorene nóg gering, als hét'weder spoedig tot onontbeerlijke zomerwarmte overgaat. Ook van peulen en doperwten wordt weinig gesneden, maar de prijzen zijn hoog en vergoeden daardoor eeniger- mate verlies. Men troost er zich met de gedachte dat het vorige jaar een bijna ongekend voordeel, vooral wat den handel in augurken aanbelangt, heeft opgeleverd. Uit Aalsmeer is het vervoer van aardbeziën nog gering en zij zullen, evenals te Boskoop, waar de schuiten der vereeniging nu de gewone vrachten doen, beneden de helft van andere jaren in den pluk blij ven, daar de planten zwak worden en de vruchten niet tot rijpheid komen. Te Rijnsburg worden de vroege aardappelen gerooid, om veld te winnen tot het poten van bloemkool, waarvan men zich, wegens het vochtige zomer weder. een best gewas voorstelt. Het vlas heeft geleden door feilen wind, stortregen en hagel. Woensdag 11. viel er bij hevige noordwestelijke buijen sneeuw. Tarwe, rogge, gerst en haver staan niet ongunstig in deze omstreken; het koolzaad draagt een voldoend getal peulen. De hooibouw, die anders, wat het winnen betreft, overal gunstig zou zijnondergaat steeds veel tegenspoed. Geen dag kan het gemaaide gras verwerkt of als hooi binnengehaald worden, waardoor in het algemeen veel schade ontstaat. Het gras is op de weilanden nog niet verminderd, terwijl het melkvee tot dus ver niet achterlijk bleef in de voortbrenging. De polders zjjn allerwegc met overtollig water gevuld, zoodat de molens telkens in de zeilen staan om liet uit te malen. De boezemstand is laag gehouden, zonder dat er behoefte blijkt te bestaan aan walerverversching. Uit de moestuinen wordt verschei denheid van groenten aangebragt, al is het dat niet alle producten best gelukken, met heel wat beter gevolg dan het vorige jaar. De bloemkwee- kerijen laten daarentegen te wenschen over, wegens schaarschte aan bloei- jende planten, zoowel uit de bakken als van den vollen grond. Omtrent den te verwachten oogst uit den boomgaard luiden de berigten eenigzins uileenloopendvan appelen verwacht men echter weinig. Maar eenparig wordt vernomen dat de perzikenboomen bijna geene vruchten dragen. Als eene bijzonderheid te dien opzigte kan dienen dat in eene kweekerij nabij de stad het vorige jaar één boom 60Q perziken droeg, terwijl er aan den- zelfden boom dit jaar 3 zullen te plukken zjjn. De staten der provinciën zullen dit jaar hunne zomervergadering aan vangen op Dingsdag 6 Julij aanst. De minister van biunenl. zaken heeft bepaald dat de openbare exa mens van diegenen, die eene acte van bevoegdheid als leerling-apotheker wenschen te verkrijgen, een aanvang zullen nemen: te 'sHertogenbosch den 20slcn Julij e. k.; te Arnhem den IS11™ Julij e. k. s te Leeuwarden den 20sten Julij e. k. De heer van Foreest heeft, in de Alkm. Cour., een afscheidswoord gerigt tot de kiezers, die hem gedurende 16 jaren met hun vertrouwen had den vereerden ook nual was het met minder gunstigen uitslagvoor zijne verkiezing hadden geijverd. Hij weel, dat hij het vertrouwen der meerder heid heeft verbeurd wegens zijne zienswijze omtrent de schoolquaestie. Indien de kiezers begrijpen dat de neutrale school aan andersdenkenden moet wor den opgedrongen, dan hebben zij wèl gedaan hem niet weder te kiezen. Hij betreurt het dat ditmaal, zoowel in Alkmaar als elders, zijns inziens tot schade en schande van het vaderlandde koloniale quaestie bijzaak is geweest. Ten slotte verklaart hij het voor zich als eene eer te beschouwen te zijn gesneuveld, omdat hij door het hoog opheffen der banier, waarop «voor de vrijheid en voor het vaderland" geschreven staat, het mikpunt van alle vijandige kogels is geworden. Zaturdag 11. is in eene te Rotterdam gehouden vergadering de vereeni ging het '/Anti-dagbladzegel-verbond" ontbonden. Op den 2ll<,r' Sept. e. k. zal te Utrecht door de leeraren in de staats wetenschappen aan de verschillende hoogere burgerscholen in ons vaderland eene algemeene vergadering worden gehouden, ten einde de belangen van het onderwijs in die vakken onderling te bespreken. Die vergadering zal plaats hebben op verzoek van een vijftal leeraren, terwijl de uitnoodiging ter bijwoning dier zeer belangrijke vergadering gedaan is door mr. E. van Lier, advocaat te Amsterdam en leeraar aan de hoogere burgerschool te Zaandam. Bij de herv. gemeente te Scheveningen is tot predikant beroepen d». Lazonder, pred. te Berkel; bij die te Gcrkcsklooster ds. van Rijsoort, pred. te Rijnsburg, die voor het beroep naar Schraard heeft bedankt; bij die te Oud-Vossemeer ds. Morilyon Loysen, pred. te Overschie; bij die te Wilhel- minadorp d®. Clinge Doorenbos. pred. te Hoofdplaat; bij die te Woudsend d\ Laan te Maassluis; bij die te Otterloo de cand. P. E. Barbas; bij die te Meteren de cand. D. Wielandt. LEYDEN, 22 Junij. Bij de op heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Leyden zijn in de volgende kiesdistricten ingeleverd het daarbij vermeld getal stembriefjes vergeleken met dat bij de eerste stemming, als: Oegstgeest Ley derdorp Oudshoorn Benthuizen Aarlanderveen Sassenlieim Noordwijk Alphen 826; ls,e stemm. 802. Warmond 55; ls,c stemm. 51. 45; 41. Koudekerk 43; 40. 45; n 46. Wassenaar 69; 61. 67; 61. Zoelcrwoude 108; 99. 17; u 16. Katwijk 53; 48. 68; 74. Valkenburg 14; e 16. 39; 39. Voorschoten 61; 59. 99; 91. Noordwijkerhout 37 30. 108; tr 107. Herstemming 1754; l,te stemming 1681 briefjes. Bij kon. besluit van 12 Junij is aan J. J. Kanbier, gewezen bewaarder 2Je kl. in het huis van arrest alhier, een pensioen verleend van ƒ248 'sjaars. De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappen afkomstig van manschappen behoord hebbende tot de landmagt in Ned. Indiè. Daaronder komen voor de nalatenschappen van M. J. Bulleman, geb. te Leyden, gewoond hebbende te Soeterwoude, ten bedrage van ƒ11.95; L. van Egmond, geb. en gewoond hebbende te Leyden, ten bedrage van 18.27J-; P. J. M. de Gelder, geb. en gewoond hebbende te Leyden, ten bedrage van 33.99J; van D. J. Schekermans, geb. en gewoond hebbende te Leyden, ten bedrage van 16.60; en van C. van der Veer, geb. te Soeterwoude en gewoond hebbende te Ley den. ten bedrage van 12.71^. Die nalatenschappen kunnen door de regt- hebbenden bij het dep. van koloniën opgevorderd worden. Omtrent den stand der veldgewassen enz. ontvingen wij de volgende berig-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1