LËYDSCIIË 1809. STA DS-BER1GTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. MAANDAG 21 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag avond. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 8 blad 11) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidliol- land, van den 9de" Maart jl. [Provinciaal-Blad n°. 28), houdende uitnoodiging, om, door bet aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het ■welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, n°. 81, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landenzal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dings dag, den 21sle0 en 22s,eB Junij aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze-, tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke lij zoo ïeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem- min» van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede nitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. liet foiius, tol instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en inftrmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten bunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingen, veteranen van 40jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitziet te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gehrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wele hel, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is gewordener een fonds bestaatinet het doel om door toelageboven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Mo"e de goede uilslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen zien dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leydens ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER. Burgemeester. Leyden, 17 Junij 1869. y. PUTTKAMMEK, Secretaris. LEYDEN, 19 Juni). Tot het gisteren en heden gehouden examenom tot de akademische lessen te worden toegelaten, hadden zich 45 adspiranten aangemeld, waar van er 25 zijn toegelaten. Gisteren, den gedenkdag van den slag van Waterloozag men allerwegc de vlaggen wapperen. De vereeniging het Zilveren Kruis alhier kwam op dien dag, naar gewoonte, in de stads-gehoorzaal bijeen. De zaal was dit maal op eene allezins fraaije wijze met bloemen versierd, ter eere van een der leden, die weinige dagen geleden een driedubbel huwelijksfeest met de zijnen had gevierd. Ook nu kenmerkte zich de bijeenkomst door broederlij ken zin en gulle vreugd, terwijl de leden aangenaam verrast werden door dat hun een exemplaar werd aangeboden van de "Herinneringen uit 1815, door eenen Frieschen vrijwilligen jager", waardoor die voor het vadcrlandsch gevoel zoo gedenkwaardige dagen weder met levendige kleuren in het ge heugen werden teruggeroepen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 130 volwassen personen en 55 tot 66 kinderen. Wij vernemen dat hij de boekhandelaren Is, An. Nijhoff en Zoon te Arnhem, een Middel- en Oud-Nederlandsch Woordenboek ter perse is. Of schoon de bewerkerde heer A. C. Oudemans Sr.die in zijne door de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde uitgegeven woordenboeken op Brederoo en llooft zijne bekwaamheid op dit gebied getoond heeft, het nu aangekondigde, dat uit den aard der zaak veel grooter zijn zal dan de ge noemde, zeer bescheiden eene bijdrage noemt, gelooven wij toch dat deze mededeeling aan alle beoefenaren der Nederlandsche taal welkom zijn zal. Wij zijn in staat gesteld er de verzekering hij te voegendat de kopie voor het woordenboek van den heer Oudemans geheel gereed is en dat de eerste aflevering binnen korten tijd het licht zal zien. [A. C.) 's Lands middelen hebben over de vijf eerste maanden dezes jaars op- gebragt 30,471,567.96% zijnde 1.772,027.55 meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg ƒ29,471,397.90. Bij de herv. gemeente te Alphen is tot predikant beroepen d*. Zegers, pred. te Oosterheek. De algemeene vergadering en het congres der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid zullen den 13"tn Julij ek. en volgende dagen te Groningen gehouden worden. Gelijk reeds vroeger gemeld is, zal gelijktijdig aldaar worden gehouden eene internationale tentoonstelling van photogra phic, natuur-zelfdruk en kleurendruk. De geneeskundige raad voor Zuidholland hield gisteren aan het dep. van binnenl. zaken te 's llage zijne gewone half jaarlijksche vergadering. Daarin is o. a. aangenomen een voorstei van den heer Onner, om naar aan leiding van de belangstelling, die het stelsel tot afvoer van fecale stoffen van den heer Ch. Liernur verdient, en om aan de verschillende gemeentebe sturen een juist oordeel daarover te verschaffenden minister van binnenl. zaken in overweging te geven eene rijkscommissie te benoemen tot het houden van eene enquête over dit stelsel. Naar men thans uit Amersfoort meldt heeft de heer jhr. mr. van Loon de benoeming als lid der tweede kamer in dat district aangenomen. Het schroefstoomschip het Zilveren Kruisin aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van gisteren met goed gevolg te water gelaten. Te Rotterdam neemt de uitvoer van vruchten en groenten naar Grool- Brittannië steeds toe, door de vermeerderde en meer uitgebreide stoomboot- diensten naar de verschillende havens. Zoo worden thans uitgevoerd behalve vele dttizende kinuemnanden nieuwe aardappelen, groote partijen knollen, wortelen of peen, peulen, doperwten, kruisbessen, aardbeziën, ker sen, prei en komkommers. Het spreekt van zelf, dat ten gevolge van deze bijna dageüjksche uitvoeren de tuiniers en landlieden goede prijzen, vooral hier te lande, maken, terwijl de stoombootdiensten daardoor niet minder worden gebaat. Te Amsterdam is eergisteren nacht een hevige brand uitgebarsten in de loodsen en bergplaatsen van de koolteerfabriek, gelegen huiten de zaag- barrière, die door den hevigen wind en door de daar aanwezig zijnde vele brandbare stoffen een zorgwekkend aanzien had. Voor de vele in de nabij heid zijnde houtzaagmolens koesterde men aanvankelijk groote vrees. Dank zjj den ijver der brandweer heeft de brand zich bepaald tot de loodsen en werkplaatsen, die grootendeels zijn uitgebrand. Te Zutphen hebben drie van de vier aldaar residerende notarissen per missive aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat zij met leedwezen het raadsbesluit hebben ontvangen, waarbij hun verzoek, om verhooging van het tarief, is afgewezen, en alzoo eenstemmig hebben besloten aan de gemeente hun ministerie zonder eenig salaris aan te bieden. In de laatste raadsvergadering is daarop beslotendat het gemeentebestuur geen gebruik zal maken van dit aanbod, en dientengevolge de aanstaande verpachtingen van hooigras zonder het ministerie van een notaris zullen worden gehouden. Te Harderwijk bevindt zich sedert eenigen tijd een Chinees, om het horoiogemaken te leeren. Hij is 24 jaar oud, heeft beschaafde manieren en spreekt tamelijk goed Hollandsch. Na een tweejarig verblijf keert hjj naar zijn vaderland terug. Naar men uit Zwolle meldt moet het, volgens de mededeelingen van geloofwaardige zeelieden, Woensdag middag in de Zuiderzee zóó verschrik kelijk noodweer geweest zijn als bij menschengeheugen niet bekend is. Of schoon er, voor zooverre tot nu toe bekend is, geen schepen verongelukt zijn. hebben allen, die toen in zee waren, eenige averij bekomen. Te Meppel is de aanvoer van wol op de groote jaarlijksche wolmarkt ruim geweest, doch de handel traag; zoodal veel onverkocht bleef. Als oorzaak noemt men den belangrijken aanvoer uit het buitenland, ja zelfs uil vreemde werelddeelen. liet Ned. pond bragt bij partijen slechts 66 tot 80 cent op; voor afzonderlijk gebruik was zulks wel iets iioogerdoch op verre na nieL als andere jaren. 's GRAVENHAGE, 19 Junij. Door Z. M. is vergunning verleend aan J. H. Lantman te BorneJ. van Trigt te Nieuwkoop, A. Wouters en G. Belleman te Egmond aan Zee, G. Schuit te Oosterblokker, gemeente Blokker, B. Hebink te Hilversum, E. Groot en W. Hoogland te Nibbixwoud en J. Molenaar te Grosthuizentot het dragen van het kruis Ji.dei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Tot inspecteurs der registratie 2de kl. bij het dep. van financiën zijn benoemd de hh. A. M. van de Laar en O. M. J. Morrees. thans inspecteurs 3de kl. I Tot surnumerairs bij het vak der posterijen zijn benoemd de hh. J. R. Gostelie, te 's HertogenboschN. Schuit, te Hoorn; J. ten Cate. te Hooge- zand; J. Esser, te Tilburg; C. van Ghert, te Nijmegen; W. F. Viëtor, te Leerdam; G. C. Vrendênberg, te Texel; A. Burkens, te Leerdam; J. A. 11. A. Jansen, te Sittard; W. E. Carp, te Middelburg; jhr. II. M. E. baron van As- beck, te Loenen; en G. IJssel de Schepper, te Deventer. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor den hoogen raad is als advocaat beèedigd de heer mr. O. W. Star Numan. Het vuurwerk, Donderdag avond hij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin afgestoken, is goed geslaagd, en werd door het tai- rijk publiek toegejuicht, vooral en bovenal de heerlijke tempel, waarin het naamcijfer van 11 M. in kleurenpracht en vuurschakering schitterend uitkwam. Donderdag, 1 Julij zal in het stationsgebouw der Holl. ijzeren spoor- wegmaatschappij alhier worden aanbesteed het uitvoeren der aarden- en 1 kunstwerken, enz., ter plaatse der kruising en verbinding van den spoorweg Gouda's Gravenhage. Eene vreeselijke misdaad had gisteren middag alhier plaats. Een geacht De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1