iUjlTKL \NDSi:ÏÏIIÊ BÏÏÏGTEN. PER TELEUKAAF." Internationale Tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, te houden van 15 •lulij tot 1 October 1869, in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam. De Plaatselijke Regelings-Commissie heeft de eer u de voorwaarden te doen kennen, waarop in den Catalogus der Tentoonstelling advertentiën zul len worden opgenomen. De Catalogus wordt gedrukt in 't Hollandsch enFransch, in gr. 8° formaat. De prijs der advertentiën bedraagt: Voor eene geheele bladzijde50. halve a 27.50. kwart h 15.—. n achtste 8.—. Betaalbaar 1 Augustus e. k. De advertentiën worden in alle exemplaren, zoowel van den llollandschen als van den Franschen catalogus, opgenomen. De advertentiën moeten zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 25 Junij e. k., worden ingezonden aan den uitgever van den catalogus, den Heer K. H. Schadd, Kalverstraat, D, 122, alhier. Namens de Plaatselijke Regelings-Commissie voornoemd, Mr. W. VAN DER VLIET, Voorzitter. Amsterdam, 1 Junij 1869. J. GOSSCHALK, Secretaris. 's GRAVENHAGE, 15 Junij. Door Z. II. is geagreëerd de keuze van J. K. baron van Goltstein. com mandeur der Duitsclie orde, balye van Utrecht, tot coadjutor dier orde. -Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan de hh. G. A Plok, hoofd ambtenaar met den personelen titel van referendaris, en M. van Weerden, commies bij de alg. rekenkamer; en zijn bevorderd bij de alg. rekenkamer: tot hoofdcommies, de heer C. M. van Vliet, thans commies; tot commies, de hh. F. M. van der Wulp en J. Smit, thans adjunct-commiesenen tot adjunct-commies, de hh. J. A. van Maarschalkerweerd en B. Kiewit, thans eerste klerken. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Franekcr de heer N. van Ilamel. thans controleur te Heerenveen, en te Simpelvcld de heer J. Tulkens, adjunct-commies ter directie te Eindhoven. De verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden werd Zon dag op de gebruikelijke wijze gevierd. Ten 3 ure hield het garnizoen eene parade in de Maliebaan. Gisteren heeft de heer mr. C. H. Gockinga, oudste raadsheer in den hoogen raadzijne 25-jarige ambtsvervulling als lid van het hoogste regterlijk collegie gevierd en bij die gelegenheid vele bewijzen van achting en van vriendschap ontvangen. Voor den hoogen raad heeft gisteren gediend het beroep in cassatie van Jonas Melhado, een der veroordeelden in de zaak der Rotterdamsche ongeregeldheden. Jhr. mr. van der Goes heeft twee middelen van cassatie voor gedragen. De advocaat-generaal zal op 21 dezer zijne conclusie nemen. Voor het prov. geregtshof zal Vrijdag aanst. de zaak behandeld wor den van Jacob de Vletter. De jury tot bekrooning der kunstwerken, alhier tentoongesteld in de zalen der teeken-akademieheeft de beschikbare medailles toegekend aan de Nederlandsche kunstenaars: B. J. Blommers, E. Laconiblé, D. van Lokhorst, mej. M. Roosenboom en Elchanon Verveer, en aan de buitenlandsche kunste naars E. de Bergh en Jaroslav Cermak. De hh. L. Ilanedoes, II. ten Kale, 11. de Poorter, C. Springer, L. Alma Tadema en G. Rocbussen hadden het verlangen te kennen gegeven om buiten mededinging te blijven. Zondag 11. had in de zaal Diekamp, in de Lombardstraat alhier, eene meeting plaats van bakkersknechten, tol bespreking van maatregelen om hun lot te verbeteren. Een 100 a 120-tal personen waren opgekomen. Ten 12 ure werd de meeting geopend door den bakkersknecht G. W. W. met eene rede, waarin hij deed uitkomen, dat de bakkersknechten 100 uren per week tegen 8% cent per uur werken; dat dit loon niet voldoende was, om in hunne behoeften te voorzien, noch in evenredigheid met den tijd van hun arbeiden ook bij de loonen van vele andere werklieden achterstond. Op voorstel van een der aanwezigen werd besloten de patroons te verzoe ken het brood met 1 cent per pond op te slaan, en uit de opbrengst hier van het loon der knechten te vermeerderen tot 12% cent per uur. Tegen werkstaking hebben zich allen ten duidelijkste verklaard. EVGELASU. LONDEN, 13 Junij. Te Newcastle, tc Tynemouth en elders in het noordoosten des lands worden door liberalen aanstalten gemaakt om de Iersche kerkbill, indien zij door het lioogerhuis verworpen wierd, door openlijke uitingen der pu blieke opinie staande te houden. Voor dat geval is te Manchester in eene meeting van liberalen besloten de Reform League weder in het leven te roepen en alsdan niet enkel op opheffing der Iersche staatskerk maar ook op hervorming van hel hoogerhuis aan te dringen. De heer Edmond Beales verklaart zich bereid des noods wederom als hoofd van het bestuur der Reform League op te treden. De Times is van meening dat in het hoogerhuis de meerderheid aan de Iersche kerkbill verzekerd is. Volgens nadere opgave bedraagt het getal der slagtoffers bij de ont ploffing in de Ferndale-mjjn 66. In dezelfde mijn verloren op 9 Nov. 1867 168 personen het leven. Blijkens berigten uit de Vereenigde Staten heeft de president eene pro clamatie uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald dat, ingevolge een besluit van het congres, in de gouvernements-werkplaatsen voortaan niet langer dan acht uren per dag zal worden gewerkt, terwijl hetzelfde loon zal wor den betaald als toen er tien uren werd gewerkt. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Junij. De nacht van Zaturdag op Zondag is rustiger afgeloopen. De boule vards hadden weder hun gewoon aanzien. De koffijhuizen werden weer geopend en de circulatie was geheel vrij van de straat Madeleine tol aan de Bastille. Slechts eenige groepen vertoonden zich tegen 10 ure in den Faubourg Montmartre; maarzij werden verstrooid door de stads-sergeanten die ondersteund werden door de bewoners dier wijk. Er was wel eene talrijke menigte op de beenmaar zij had een vreedzaam aanzienen de patrouilles cavalerie werden met de kreten: "leve de keizer!" «leven de troepen!" «weg met de oproerlingen!" begroet. De rust was ook in den Faubourg Belleville niet gestoord. Het officiële bl.d deelt mede dat de regering vooraf naauwkeurig onderrigt was dat zekere partij, die over eenige kleine dagbladen beschikt, besloten had, op den 6dcn en 7I|C" dezer ongeregeldheden te verwekken, en dat men dien ten gevolge maatregelen van voorzorg had genomenwaar door ernstiger woelingen verhinderd zijn geworden. Aan de justitie, zegt dit blad verder, is thans het onderzoek opgedragen van al wat de betreu renswaardige wanordelijkheden uitgelokt heeft en daarmede gepaard is ge gaan; zij zal de aanleggers en leiders opsporen der revolutionaire woelingen, welke even nadeelig voor de belangen der genoemde groote steden zijn als strijdig met 'slands wetten. Voorts wijst het blad op het geduld, de vast beradenheid, de gematigdheid en den moed, welke de burgerlijke en mili taire autoriteiten betoond hebben. Nergens is de overheid genoodzaakt ge weest van de wapenen gebruik te maken; zij geniet de voldoening van overal de wanordelijkheden zonder bloedvergieting te hebben kunnen onder drukken, en dus hare roeping van bescherming en menschlievcndheid te hebben kunnen vervullen. Te Nantes en te Bordeaux is het bij de jongste ongeregeldheden hevi- ger| toegegaan dan in de hoofdstad. Gelukkig zijn ook daar evenwel bloe dige botsingen verhoed, maar te Nantes waren de troepen op het punt. om van hunne vuurwapenen gebruik te maken. Het volk was daar zoover ge gaan van zoogenaamde vreugdevuren op het plein van de prefectuur te ont steken; het weigerde volstandig uiteen te gaan. Eerst bij het doen der derde sommatie, toen de geweren reeds geschouderd waren, kwam het volk tot inkeer. Men spreekt op nieuw van wijzigingen in het ministerie. De heer St. Paul, prefect van het dep. du Nord, zou den heer Pietri als hoofd der policie vervangen. Volgens den Constitulionnel zijn alhier in den nacht tusschen 10 en 11 Junij 520 personen gevangen genomen. De Gaulois berigt dat te Menil- montant een officier der jagers, zich tegen eenen oproerling verdedigende, dezen gedood heeft, en dat een cavalerist met zijn paard gevallen en ernstig gekwetst is; dit zijn de eenige bekend geworden ongelukken. Men beweert dat in de vorige weck, uit vrees voor onlusten, 42000 personen deze hoofdstad hebben verlaten. De keizer heeft de modellen van de door den heer Boutet ontworpen brug over het kanaal bezigtigd. Naar berigt wordt, scheen de keizer ver rast door de hechtheid, welke het model der brug bezat en door de betrek kelijke ligtheid der model-locomotief en van haren tender, welke eventueel voor het kanaal-traject bestemd zullen zijn. Don Ferdinand, vader van den koning van Portugal, heeft een morga natisch huwelijk gesloten met zekere mej. Ilanzler. 8PANJR De hertog van Montpensier heeft aan het voorloopig bestuur een brief geschrevenwaarin hijin zijne hoedanigheid als Spaansch burger en kapi tein-generaal van het leger, trouw belooft aan de democratische constitutie, gelijk die door de cortes is aangenomen. l'RUISSKNf. BERLIJN, 13 Junij. De koning is, in gezelschap van graaf von Bismarck, naar Hanover en Bremen vertrokken. De Nordd. Alg. Zeit is weinig ingenomen met de herkiezing van den heer Thiers^, als lid van het wetgevend ligchaam in Frankrijk, en had ge- wenscht dat hij het onderspit had gedolven. Hij toch was het, zegt dit blad, die zich, om het ministerie Soult ten val te brengen, in 1840 niet ontzag cenen oorlog tegen Duitschland aan te stoken. Hij was, na de ge beurtenissen van 1866, de eerste staatsman van naam, die aan de Duitschers het regt van een nationaal bestaan betwistte, hetwelk Frankrijk zelf bezit en hetwelk het sinds lang aan andere volken gepredikt heeft. Hij zal ook in het vervolg, ter bereiking van zijne oogmerken, er niet voor terugdein zen eenen oorlog te doen ontbranden tusschen twee volken, die geene met eikander strijdige belangen hebben, op wier eendragt de vrede der wereld en de vooruitgang der beschaving berust, en wier onderlinge worsteling slechts met de uitputting van het eene, waarschijnlijk van beiden, zou eindigen. Het geographisch genootschap te Berlijn zal op den I4'le" Sept. e. k. den 100iten geboortedag van A. von Humboldt feestelijk vieren. PARIJS, 14 Junij. II. M. de koningin der Nederlanden vertrekt heden avond naar Nederland. LONDEN, 14 Junij. In het hoogerhuis heeft lord Granville heden de tweede lezing der bill tot afschaffing der staatskerk in Ierland voorgesteld. Hij deed de verantwoordelijkheid voor de lords uitkomen, als zij den wil der natie, die zich op constitutionele wijze geopenbaard had, dwarsboomden. Lord Ilarrowby stelde de verwerping der wet voor. PARIJS, 15 Junij. De Gaz. des Tiib. meldt, dat eenige personen, die zamenscholingen gevormd hebbenin Belleville doör de bewoners van deze wijk aangehouden en aan de policie overgeleverd zijn. INGEZOlVDEBr. Hamp van Waalsdorp! Aangename herinnering voor ieder die het bezocht, want is toch dit niet het antwoord op de vraag: «wat zag men daar?" Nederlanders, van eiken rang en stand en leeftijd als zonen van een zelfde huis bijeen, trachtende in den volsten zin des woords scherp schutters te worden om, zoo noodig, Nederland en Oranje te helpen be schermen in vereeniging met het leger, de marine en schutterij. Alle wa pens, aldaar uitgenoodigd om deel te nemen aan den eersten wedstrijd, toonden achting te hebben of liever broederschap te gevoelen voor den Nederl. weerbaarheidsbond. Wederom zal een feestelijke wedstrijd gehouden worden, die alleen dan nationaal kan zijn, wanneer men het centraal comité ruime deelneming schenkt. Vele kosten zijn onvermijdelijk om den wedstrijd, door den Nederl. weerbaarheidsbond bij Utrecht te houden en waartoe ook nu weder alle wapens zijn uitgenoodigd, tevens een volksfeest te doen zijn. Zou toch het vrolijke schutterskamp door velen niet verre verkozen worden boven de zoogenaamde kermisvreugde, die. helaas! zoo menigmaal op kermisverdriet uitloopt, en zal dan eene milde bijdrage niet volgen op de korte maar krachtige woorden die het centraal comité heeft gesproken tot alle Neder landers, in eene circulaire, die, voor zoo verre de voorraad strekte, alhier verspreid is. Maar er zijn meer warme vaderlanders en opregte vrienden van Oranje in deze roemrijke stad, die begrijpen dat de Nederl. Scherpschut- tersvereenigingen veel goeds in zich bevatten. Moge dit bewezen worden door toetreding als lid of als donateur der alhier bestaande vereeniging. Dan toch kan de Leydsche Scherpschutters-vereeniging den Bond steunen in zijn ernstig streven om van ons volk een krachtig volk te maken, ten allen tijde gereed en bereid om onze onafhankelijkheid te helpen handhaven.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2