BUTKNLAM1SCIII-; BKiUGTKN. bragt, dat er schikkingen ziju getroffen om de overkomst der Engelsehe postdie ten 7.25 'smorgens uit Londen vertrekt, eene vrij belangrijke be spoediging te doen erlangen, in dier voege, dat in plaats van, gelijk tot dus verre, 'sanderen daags respectivelijk ten 11.55 'sm., 1.9en 2.5 'savonds in Rotterdam, 'sGravenhage en Amsterdam aan te komen, die aankomst reeds ten 4.456.45 en 9.5 's morgens in de genoemde steden zal kunnen plaats vinden. Daar de aansluitingen evenwel zeer naauw berekend zijn, zoodat bij de minste vertraging gevaar voor liet missen daarvan bestaat, is op de geregelde dagclijksclie aankomst der correspondentie op de bovenge melde tijdstippen niet met zekerheid te rekenen. Gedurende liet loopende jaar zullen geene officieren van de infanterie, cavalerie, artillerie, genie en militaire administratie van liet leger hier te lande bij liet leger in Ned. Indie kunnen worden overgeplaatst of gedetacheerd. In liet kort verslag van de handelingen der algemeene synodale com missie wordt in de Kerk. Cour. het volgende medegedeeld: «Mede is het oog gevestigd geworden op de conceptwet tot regeling vau het hooger onderwijs, in zooverre de belangen van ons kerkgenootschap daarbij be trokken zijn. Terstond trok het de aandacht, dat de behoelte aan onder wijs in de dogmatiek, Christelijke zedeleer en practische theologie, welke vakken opzettelijk onder de opgegeven leervakken voorbijgegaan waren,'als niet passende in het stelsel dezer wet. voorziening eisclit. Na ernstige be raadslaging werd besloten de aandacht der synode daarbij te bepalen en haar opmerkzaam te makendat aan de herv. kerkdie immer kosteloos van staatswege dit onderwijs ten behoeve harer aankomende predikanten genoten heeft, onregt wordt aangedaan, wanneer haar geene vergoeding hiervoor gewordt, en wel te grooter onregt, wanneer de staat voortgaat de hoogleeraren aan de seminariën te bezoldigen. Tevens zal moeten gelet worden op de beurzen in het belang der opleiding van hervormde predikan ten zooals die door de regering of de theologische faculteiten begeven wor den, op de voorregten van vrijstelling van militie, genot van school- en akademiegeldenenz. De bezwaren, geopperd tegen de indeeling der leer vakken bij de examina, werden niet genoegzaam ondersteund om aan de regering kenbaar gemaakt te worden. Maar nog werd herinnerd, hoe bij aanneming van dit wets-ontwerp het reglement op het examen herziening zal behoeven. De maatschappij tot bevordering der toonkunst zal aan het einde van deze maand te Rotterdam hare 40s,e algemeene vergadering houden. Bij die gelegenheid zal de Rotierdamsche afdeeling een tweedaagsch muziekfeest geven. Bij gelegenheid der internationale tentoonstelling van tuinbouw te Petersburg zijn door den keizer van Rusland aan alle gedelegeerden der vreemde regeringen ridderorden geschonken. Voor Nederland zijn jhr. mr. W. M. de Brauw, met de Stanislas-orde 2de kl., de heer J. H. Krelage met de St. Anna-orde 3de kl. en dr. N. W. P. Rauwenhoff met de Stanislas-orde 3,|c kl. begiftigd. Door het prov. geregtshof in Noordholland wordt behandeld de zaak tegen een hoofdopzigtereen klerk en drie opzigters bij de stedelijke be- stratingswerken te Amsterdam. Na eene preventieve gevangenis van 15, maanden, staan thans voor dat hof leregt H. Jung, A. Vogel, C. Maats en G. Veenendaal, terwijl de hoofdopzigteij C. F. Ohm zich door de vlugt uit de voelen heeft gemaakt en mitsdien wederspanning aan de wet is verklaard. De beschuldigden staan teregt ter zakea. van valsehheid door een ambte naar of bekleeder van een openbaren post, door in het opmaken van acten tot zijn post belioorcnde het wezen daarvan bedriegelijk te veranderen, door valsehe feiten als waar uit te maken; b. van het des bewust gebruik ma ken dier vervalschte stukken; c. van knevelarij. - Naar men uit Alkmaar meldt is te Egmond aan Zee een aldaar te huis behoorend visschersscheepje door eene hevige windvlaag onderstboven gewor pen, waarbij 3 menschen het leven hebben verloren. Twee dezer ongeluk- kigen moeten nog ecnige minuten op het omgekantelde vaartuig zich boven water hebben gehouden, doch de reddingboot kon niet spoedig genoeg ter hulpe schieten, om hen aan den dood te onttrekken. Een treffend voorval had in de vorige week te Wehl plaats. Bij het begin van een onweder miste een landbouwer, vader van een talrijk gezin, een zijner kinderen. Ilij zocht het op, vond het spoedig en keerde met het knaapje naar zijne woning terug. Het onweder duurde intusschen voort. Op eens trof de bliksem den landman en doodde hem. Het kind, dat hij aan de hand met zich voerde, zag zijn vader op den grond storten, en bleef zelf ongedeerd. Te Tilburg is eene jonge dochter in hechtenis genomen, beschuldigd het kind, waarvan zij was bevallen, onmiddellijk na de geboorte te hebben gewurgd. Zij heeft hare schuld bekend en gezegd de daad uit armoede te he b ben bedreven. 'sGRAVENHAGE, 10 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. Mentieng, te Rotterdam, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Nieuwer-Amstel c. a. is benoemd de heer H. van der Collf, thans te Hensden. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren zijn benoemd de hh. A. Admiraal, telegrafist 2de kl.en A. Jansen, telegrafist 3de kl. Z. M. heeft goedgevonden in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers den kapitein B. J. baron Mulert tot de Leemkule, van het instructie-bataillon. Tot militie-commissaris in het eerste district van Noordholland is be noemd de gepens. majoor der infanterie Y. de Vries. De tweede kamer der stalen generaal is bijeengeroepen legen Donder dag den 17 ;e" dezer. De pleidooijen in het vierde regtsgeding betreffende de Rotterdamsche ongeregeldheden zijn gisteren en heden voortgezet. De verdedigers der be schuldigden hebben allen betoogd dat de schuld der beklaagden niet bewe zen was, en wat betreft Bunk, die wegens brandstichting te regt staat, met aandrang gewezen op de mogelijkheid van vergissing in zijn persoon, waartoe het getuigengehoor allezins regt gaf te besluiten. Bij de re- en dupliek op heden heeft noch het openbaar ministerie zijn requisitoir gevvij- zigd, noch een der verdedigers zijne conclusie tot vrijspraak prijs gegeven: over en weder zijn nader feiten ter toctse gebragt en juridieke gronden, op nieuw, naar bet. onderscheiden standpunt, ontwikkeld. Het hof, blijk baar, in vereeniging met het openbaar ministerie, bezield met de zucht om over de vaak zoo moeijelijke en ingewikkelde zaak het mogelijke licht te doen opgaan, weswege ook verscheiden der verdedigers het opzettelijk dank meenden te moeten zeggen, bepaalde zijne uitspraak in deze op Woensdag aanst. den 16dcn Junij, ten 2 ure. Betrekkelijk het in September aanst. alhier te houden internationaal statistiscli congres verneemt men, dat voorloopig is vastgesteld dat de re ceptie van de officiëele vertegenwoordigers der vreemde regeringen zal plaats hebben Vrijdag 3 Sept., in het lokaal der Vereeniging, ingang Willemstraat. Zondag 5 Sept. zal aan die vertegenwoordigers en eenige autoriteiten een feestmaal in de zaal van den zoölogischen tuin worden aangeboden. Maan dag 6 Sept. des avonds, zal in den tuin muziek door de kapel van het reg. grenadiers en jagers worden uitgevoerd. Woensdag 8 Sept., hetzelfde in het Bosch, met groote verlichting van stadswege. Behalve dat de congres leden bij verschillende autoriteiten zullen worden uitgenoodigdzullen zij zich in het eind dier week aan een maaltijd op het Groot stedelijk bad huis vereenigen. Zondag 12 Sept. zal er vermoedelijk een uitstapje naar Vel- zen gemaakt worden. De vergaderingen van het geheele congres zullen plaats vinden in de zoogenaamde loterij-zaal en die van de afdeelingen in de lokalen der tweede kamer. Gisteren morgen was men alhier getuige van eene zeer aandoenlijke ter aarde bestelling, te meer treffend, omdat hier ter aarde werd gedragen het lijk van een knaap, die, nog voor weinige dagen in het genot van eene volle gezondheid, de vreugde was zijner ouders en met wiens treurig uiteinde men algemeen bewogen was. De oorzaak van zijn vroegtijdigen dood zij ter waarschuwing van de jeugd vermeld. De ongelukkige, omstreeks 11 jaar, had, terwijl de ouders van huis afwezig waren en de meid zich onle dig hield met het naar bed brengen der overige kleinen, zich bezig gehou den met het uithalen van musschennestjes en viel plotseling van eene niet geringe hoogte van het dak van het huis op de binnenplaats neder. Onder het smartelijkste lijden bragt hij nog weinige uren van den nacht door, waarna hij omstreeks 3 ure bezweek, alvorens hij nog zijne ouders en ver dere betrekkingen te kennen had gegeven hoe diep berouw hij gevoelde over hetgeen hij deed; dat wat er gebeurd was geheel zijne schuld was, en de meid daarvan niet 't minst de oorzaak droeg. Nadat hij zijne ouders om vergiffenis gesmeekt had, blies hij den laatsten adem uit. Door een 30-tal schoolmakkers van den afgestorvene werd het lijk grafwaarts geleid, en de hoofdonderwijzer C. A. Hoffman hield bij het graf eene toespraak, die op het jeugdig gemoed indruk maakte. ENGELAND. LONDEN8 Junij. De waarschijnlijkheid van de afstemming der Iersche kerkwet door het hoogerhuis doet onderscheidene bladen hevig tegen dat huis uitvaren. De Times zegt ronduit dat de pairs het regt niet hebben om in eene zaak als deze naar hunne gemoedelijke overtuiging te stemmen; het Daily News zegt dat de lords zich weder houden als de baronnen oudstijds, toen het huis der gemeenten niets anders mogt doen dan nederige petitiën en smeek schriften indienen. De oppositie van het hoogerhuis zou volgens die bladen wel tot storing der openbare orde in den lande en tot zijn eigen val. maat niet tot instandhouding der Iersche staatskerk, en zelfs niet tot wijziging van hoofdbepalingen der bill kunnen leiden. Het lagerhuis heeft besloten tot de derde lezing eener bill ter wijzi ging der bestaande bepalingen op het stuk der verkiezingen voor de stede lijke gemeenteraden en besturen. Op een door de regering ondersteund en door niemand bestreden voorstel van den heer Jacob Bright iszonder hoof delijke stemming en schier zonder discussie, besloten, 'aan de vrouwen onder dezelfde bepalingen als aan de mannen stem bij de stedelijke verkie zingen te geven. Tot aanbeveling van dit amendement werd aangevoerd dat de vrouwen nu reeds bij elke uitoefening van het plaatselijk zelfbestuur, uitgezonderd alleen de verkiezingen der stedelijke gemeenteraden, stemge- regtigd zijn, dat zij, b. v., bij de verkiezingen voor de plaatselijke armbe sturen stemmen en soms zelve verkozen worden. Dagelijks hebben er, zoowel in Engeland als in Ierland, openbare ver gaderingen plaats, waarin tegen de aanneming der Iersche kerkwet op soms hevige wijze wordt geprotesteerd. De heer Powell, die volgens hier ontvangen bcrigt in Abyssinië door de inlanders met zijn geheele gezelschap vermoord zou zijn, was een magistraatspersoon in Monmoutshire en een rijk bezitter van steenkoolmij nen. Eenige maanden geleden was hij op reis gegaan met het doel om zich in Opper-Egypte en Abyssinië te vermaken met de jagt op olifanten en rhinocerossen. In de Engelsehe kolonie aan de Gambia, op de westkust van Afrika, is op 5 Mei de cholera uitgebarsten en wel op eene vrij hevige wijze; da gelijks stierven 32 personen op eene bevolking van 4000 zielen. De ziekte, daar onbekend, had veel schrik onder de inlanders varspreid; zij breidde zich in het binnenland meer en meer uit, ERANKRIJ H. PARIJS, 8 Junij. De uitkomst der herstemmingen is door den minister van binnenl. za ken volgenderwij ze aan de departeinents-prefecten medegedeeld: Het aantal algevaardigden gekozen in die kiesdistricten alwaar de regering de Candida-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2