BUITENL \NDSCHE BK MIGTEN. PER TELEGRAAF. lle uren van opening en sluiting der winkels worden door de regelings- commissie vastgesteldvoor bewaking van bel terrein bij nacht wordt door baar gezorgd, echter zonder eenige aansprakelijkheid. De onderleekening van het contract sluit in erkenning van het reglement van orde. Wanneer op het bovenstaande door U gereflecteerd wordt, verzoekt de regelings-commissie u, daarvan zoo spoedig mogelijk, en in ieder geval vóór 12 Junij, kennis te willen geven bij den ondergeteekenden secretaris, Sin gel, G. 369. Namens de plaatselijke regelings-commissie van de tentoonstelling voornoemd, Amsterdam 28 Mei 1869. Mr. W'. VAN DER VLIET. Voorzitter. J. GOSSCHALK, Secretaris. 's GRAVENIIAGE, 5 Junij. Z. M. heeft den gepens. vice-admiraal jhr. II. A. van Karnebeek. thans ridder der orde van den Nederl. Leeuw, bevorderd tot commandeur dier orde. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. E. Tolsma, kolonel bij het reg. O. I. eavaierie, thans met verlof hier te lande, tot het aannemen der ondetscheidingsteekenen van commandeur der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan W. Fresen, te Delft, G. van Baal, te Valburg, en J. Bookelaar. te 'sHeerenhoek, tot het dragen van het kruis fidci et rirtutihun door den Paus geschonken. Tot secretaris-generaal bij het dep. van financiën is benoemd de heer S. Rartstra, thans inspecteur der registratie en domeinen, als zoodanig werkzaam bij het dep. van financiën. Tot klerken bij den rijkstelegraaf zijn benoemdJ. Jcswiet te Amster dam. H. J. Timmermans te 's Gravenhage, D. 11. Horst te Angerlo, C. J. Bourié te Amsterdamen D. R. van Urk te Voorthuizen. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infan terie van het leger in Ned. Indië P. F. C. G. lledderich is, ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. In de tweede kamer is laatstelijk, met het oog op de steeds toenemende uitgavengesproken over de wenschelijkheid eener reorganisatie van de alge- meene landsdrukkerij te Batavia. Thans verzekert mendat de regering den heer Mieling, directeur van de algemeene landsdrukkerij alhier, zou hebben uitgenoodigdzich naar N. Indië te begeven, ten einde zich met de taak tot reorganisatie der landsdrukkerij aldaar te belasten. In de zittingen van het prov. geregtshof van gisteren en heden is de behandeling voortgezet van het vierde regtsgeding in zake de ongeregeld heden te Rotterdam. Het hof heeft zich steeds bezig gehouden met het ondervragen der getuigen. De beschuldigden blijven, in weerwil van de stelligste verklaringen der getuigen, alle schuld ontkennen. Met zekerheid kan thans worden medegedeeld dat de zaak van de Vletter den 18"1™ dezer voor het hof zal dienen. BELGIE. De gravin van Vlaanderen is van eenen zoon bevallen. De bevolking der hoofdstad vernam het met vreugde, dat er mannelijk oir aan de dynastie geboren w.as, en legde hare blijdschap door het uitsteken van vlaggen en door andere blijken aan den dag. ENGELAND. LONDEN3 Junij. Het standbeeld van lord Palmerston, in eene der openbare parken van Southampton opgerigt, is gisteren onthuld. Te Cork hebben weder onrustige tooneelen plaats gehad; bij eene bot sing tusschen het volk en de policie is een policie-beambte ernstig gekwetst geworden. Er worden manifesten verspreid, waarbij in hevige bewoordin gen op de bevrijding van Ierland en de vernietiging der protestanten daar te lande wordt aangedrongen. Te Moldiin Wallis, is een oproer ontstaan onder de mijnwerkers, die eenige hunner makkers, welke door de autoriteiten gevangen waren genomenmet geweld wilden bevrijden. De gewapende magt heeft gebruik van hare vuurwapens moeten makenten gevolge waarvan vier mijnwerkers gedood zijn. Dingsdag nacht was het zoo koud dat eene menigte schapen, die reeds geschoren waren, in de weide zijn omgekomen. Het was kouder dan inde maanden Maart en April. De hoop op een zoo vroegen als ruimen graan oogst, evenals in het vorige jaar, heeft de landbouwer reeds laten varen. De bladendie zich uitsluitend met de belangen van den landbouw bezig houden, verzekeren evenwel dat het te veld staande graan niet veel geleden heeft, en dat een paar warme, zonnige weken alles weder goed kan maken. In de afgeloopen week hebben 7500 personen te Liverpool de reis on dernomen naar de Vereenigde Staten van Noord Amerika, of naar Canada. Die landverhuizers waren voornamelijk Duitschers, Nederlanders en Zweden. Blijkens berigten uit New-York worden door het ministerie van marine 12 pantserschepen, alle in goeden staat en dadelijk bruikbaar, te koop aangebodenmet het doel om de getalsterkte en de kosten van 's lands marine te verminderen. Naar men van daar aan de Times meldt was op 17 Mei 11. de goudmarkt te New-York in groote opschudding; het agio rees tot 42 pCt.verscheiden goudspeculanten gingen failliet, een voor negen millioen. Er worden ont zaggelijk groote zaken in goud gedaan; en de minister van financiën heeft bevonden dat die zaken geheel buiten de grenzen van zijne magt en invloed liggen. Speculanten lagchen over de magteloozc, nietige pogingen van sen timentele staatkundigen om hunne operatiën te stuiten. FRANKRIJ K. PARIJS. 3 Junij. Men beschouwt het thans als nagenoeg zeker dat het nieuwe wetge vend ligchaam niet vóór den herfst dezes jaars zal worden zamengeroe- pen, en dat de staatkunde der regering vooreerst, althans nog gedurende eenigen tijd dezelfde zal blijven als vóór de algemeene verkiezingen. Naar men verzekert is door de regering besloten, indien de lieer Rochefort, de redacteur van de Lanternemogt worden gekozen, op grond van de vóór zijne benoeming plaats gehad hebbende veroordeeling, hem bij het betreden van het Fransche grondgebied onmiddelijk te doen gevangen nemen en daarna de quaestie over de handhaving zijner aanhouding of in vrijheidstelling aan de beslissing van hel wetgevend ligchaam over te laten. Op Corsica, alwaar de stemuitbrenging eene week later dan op het vaste land des rijks heeft plaats gehad, zijn de twee candidaten der rege ring tot leden van het wetgevend ligchaam verkozen. Den ls,en dezer heeft de keizer de commissie, die belast is met het ontwerpen eener constitutie voor Algerië, op de Tuileriën onder zijne voor zitting vereenigd. Er is ook eene staatscommissie benoemd, die de voornaamste vraagpun ten rakende de inrigting van het bestuur in Algerië zal onderzoeken. Berigten uit Hongkong melden dat te Peking graaf de Rochechouart secretaris der Fransche legatie, in het voorbijgaan is gestooten tegen den draagstoel, waarin de broeder van prins Kung was gezeten; de laatste hierover ten hoogste verbolgen gaf den secretaris een slag in het aangezigt. De vreemde gezanten te Peking hebben aan de Chinesche regering eenen termijn van drie dagen gesteld om aan den Franschcn gezant verschooning te vragen wegens de handtastelijke beleedigingzijnen secretaris aangedaan. SPANJE. Negen republikeinschgezindc leden der cortes hebben geweigerd de con stitutie te onderteekenen. De republikeinsche clubs te Madrid hebben ge dreigd de leden, die de constitutie onderteekenen zouden, uit te stooten. De Spaansche vrijwilligers te Havana zijn in opstand gekomen en heb ben den generaal Dulce gedwongen het bewind over te dragen aan den generaal Espmar, lot op de aankomst van zijnen dezer dagen benoemden opvolger. P R IJ I S S EN. BERLIJN. 3 Junij. Het tolparlement is thans geopend. In de openingsrede werd aange kondigd de indiening eener nieuwe tolwet en een ontwerp op de suikerbe- lasting, strekkende om het bedrag der regten op buitenlandsche suiker te regelen en de binnenlandsche suikerbelasting daarmede in eene behoorlijke verhouding te brengen. Ook werd medegedeeld de voorgenomen indiening van een ontwerp tot herziening van het tolverbonds-tarief, alsook het han dels- en tolverdrag met Zwitserland en het handelstractaat met Japan. De rijksdag zal waarschijnlijk nog deze week hare werkzaamheden eindigen. Men maakt daaruit op, dat de regering afgezien heeft van het voornemen om de verdere ontwerpen tot invoering van nieuwe belastingen aan de beraadslaging van dat ligchaam te onderwerpen. Den 27sleD Mei heeft te Petersburg de plegtige uitdeeling plaats gehad der aan de inzenders op de aldaar gehouden tentoonstelling van tuinbouw toegewezen bekrooningen. Aan den heer Largus, te Petersburg, zijn 22 medailles te beurt gevallen, aan den heer van der Linden te Brussel 14. aan den heer Dallièrc te Gent 15 en aan den heer Vcrschallélt te Gent 14 medailles. OOST-INJDIE. BATAVIA, 2(1 April. De beweging in het Bekassische is ten gevolge van het aanhouden der hoofdschuldigen aan het verzet geheel onderdrukt. Intusschen blijft de po licie voortgaan met het opsporen van nog zwervende muitelingen, terwijl de instructie der gearresteerden met kracht wordt voortgezet. Hoezeer de juiste aanleiding van het verzet nog niet bekend is, meent men evenwel dat het voorgevallene geenerlei politieke beteekenis gehad heeft en een ge ïsoleerd feit daarstell, het werk van een zestal belhamels, die de overige personen, in de zaak betrokken, tot medewerking gedwongen hebben. Van eene zijde, welke goed ingelicht kan kan zijn. verneemt men. dal de zaak der zich te Bekassi bevindende 220 'gevangenen dienen zal voor den omgaanden regter der lsle afdeeling. LONDEN, 4 Junij. Lord Clarendon is in het hoogerhuis in eene ontwik keling getreden van de onderhandelingen over de Alabama-quaestie en gaf hierbij de hoop te kennen, dat, zoo de onderhandelingen hervat worden, die van vriendschappelijken aard zullen zijn. Engeland verlangt den vredf met Amerika, maar het zal voor geen offer terugdeinzen om zijne nationale eer te handhaven. MADRID, 4 Junij. Maarschalk Serrano, minister-president, verklaarde in de Cortes dat de vrijwilligers op Cuba generaal DulCe genoodzaakt hebben zich in te schepenmaar dat diens vervanging door generaal Caballero reeds bekend was te Havana. De minister hoopt dat Caballero al de moeijelijk- heden overwinnen en Cuba Spaansch grondgebied blijven zal. Een verster king van 5000 man wordt derwaarts gezonden. De regering is tevreden over de diensten door generaal Dulce bewezen. De dagbladen geven het verlangen te kennen dal het ministerie zamense- steld worde uit aanzienlijke mannen van alle partijen en niet uitsluitend uil vrienden van Prim. VERBETERING. In ons vorig nommer staat bij de vermelding van lid door den heer R. Dijkstra afgelegd examen voor het middelbaar onderwijs, achter diens naam «eerste hulponderwijzer aan de school van den lieer Japikse"; dit moet zijn: derde hulponderwijzer.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6