LEYDSCHE COURANT. STADS-BER1GTEN. BIN Nib IN L A L\ DSC 11G BlbBIGTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Oproeping van de Verlofgangers der ISalionale Militie tot het bijwonen der Inspectie. burgemeester en wethouders van leyden, Gexien het besluit van Ren Commissaris des Koninjjs in de provincie Zuidholland, van den 16^'" April 1869, A. N°. 2976 (W' Afd.), Prov.blad 40, houdende regeling van het onderzoek der Verlofgangers van de Militie te land L_ Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in de LtlliCnhal aun den Ouden Singel, ten einde door den Genei aal-MajoorMilitie-Com missaris, te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, hehoorende tot-de ligtingen van 1865 en 1866, op Woensdag den 8Jcn J Ulli| 1869, des morgens te 9 uren, die, hehoorende tot de ligting van 1867, mede op dien dag, des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, hehoorende tot de ligting van 1868, op Donderdag den 3Jen Junij 1869, des morgens te 9 uren) in uniform gekleed en voorzien tan de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen wijders Burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping naauwkeurig te beantwoordente zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugheeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141-145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedwor den gestraft volgens het Crimineel Welhoek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche i Bij J. H. cn G. van Heterente Amsterdamziet het licht een ge schrift, getiteld: Ter nagedachtenis ran dr. G. Simons. Het bevat, geljjk de schrijver zelf in zijne uitvoerige voorrede verklaart, eene schets van den staatkundigen toestand onzes lands in de laatste dertig jaren, waarbij de persoon van dr. Simons alleen op den voorgrond treedt in zooverre hij in den laatsten tijd zijns levens heeft deelgenomen aan het regeringsbeleid. Hij die, op den titel afgaande, verwacht dat 'smans verdiensten in de verschil lende maatschappelijke betrekkingendoor hem bekleedaan het licht zullen worden gebragt, zal zich teleurgesteld gevoelen. De schrijver, die toont dat hij de pen goed weet te voeren, beweegt zich uitsluitend op staatkun dig terrein, en ofschoon menigeen zich met zjjne wijze van beschouwing van de gebeurtenissen in een zoo veel bewogen tijdvak moeijelijk zal kun nen vereenigen, eene kennismaking met het door hem gegeven overzigtmag hef belangstellend publiek wel worden aanbevolen. Om tot eene juiste waar- dcering van het karakter en de staatkundige werkzaamheid van wylên dr. Simons te geraken, bevat deze schets, hoewel niet vele, toch genoeg zame bijdragen. Het weldadige doel, door den schrijver met deze uitgave beoogd, moge door een ruim debiet bereikt worden. Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer van Rusland den 5/17 Mei jl. de te Petersburg gehouden wordende tentoonstelling bezocht en o. a. ook met bijzondere belangstelling bezigtigd de prachtige zilveren millieu de table, voortbrengsel van het eleclro-metallurgische etablissement van onzen ver dienstelijken landgenoot den heer van Kempen te Voorschoten. De minister van koloniën heeft, krachtens art. 8 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, goedgevonden te benoemen tot leden der commissie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen voor het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indietot lid en voorzitter dr. W. R. baron van Hoëvelllid in den raad van statete 's Gravenhage; tot leden: dr. T. Roorda, dr. P. J. Veth en mr. P. A. van der Lith, hoogleeraren aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden; mr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp en dr. A. W. T. Juynboll. leeraren aan de gemeente-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Delft; H. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht; mr. L. A. P. F. Buyn, te Delft; J. G. C. A. de Vogel, te 'sGravenhage; G. K. Niemann, lector aan het zendelinghuis van het Ned. zendelinggenootschap te Rotterdam; W. J. A. Nieuwenhuisen te 's Gravenhage; L. Drooglever Fortuyn, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; dr. A. van Oven, leeraar aan de li. burgerschool te Dordrecht; K. Mars, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Gouda; J. Menalda van Schouwenburg, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; II. C. Rogge, leeraar aan de h. burgerschool te Leyden; J. W. Bonte, leeraar aan de rijks- li. burgerschool te Zalt-BommelJ. G. Frederiks, privaat docent te 's Gra venhage; J. M. Schmidt Gratis, onderwijzer in het hand- en regtlijnig tee kenen te 's Gravenhagetot lid en secretaris: dr. J. Pijnappel Gz., hoogleeraar aan voornoemde rijksinstelling te Leyden. Tevens is ter kennis van belang hebbenden gebragt dat door den gouverneur-generaal de beschikbaarstelling voor de burgerlijke en regterlijke dienst in Ned. I nel ie is gevraagd van twintig personen, waaronder zoo mogelijk tien meesters in de regten, en dat mitsdien wel aan allen die het examen B met voldoenden uitslag afleggen daarvan een getuigschrift zal worden uitgereikt, doch casu quo slechts de twintig personen, die bij dat examen het meest voldaan hebben, in den loop dezes jaars voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië ter beschikking van den Opperlandvoogd zullen worden gesteld. D\ Talma. pred. te Katwijk a/d Rijn, heeft het beroep naar Harlin- gen aangenomen. De héér Groen van Prinsterer, die zich thans in losse blaadjes tot de kiezers rigt, spoort zijne medestanders aan om in elk district een eigen candidaat te stemmen, ook daar, waar zij onbeduidend in getal zijn. Zelfs waar in een district de kiezer geheel alleen staatzal zijne stemzoodra hij ten gunste der rigting getuigenis aflegt, niet verloren gaan. Een eigen candidaat noemt dc heer Groen den zoodanige, die in de onderwijs-quaestie op christ.-hist. grondslag met hem eensgezind is. De toetssteen van eigene candidatuur ligt, volgens den heer Groen, in het onlangs te Utrecht door de vergadering van chr.-nat. onderwijs vastgestelde ondubbelzinnige pro gramma. De eigen candidaat moet alzoo verlangen "herziening van art. 194; zoodat het vrije onderwijs regel en het staats-onderwijs aanvulling zij." Met den meeslen ernst waarschuwt de heer Groen ten slotte zijne geestver wanten om hunne stem niet uit te brengen dan na er zich van te voren van te hebben overtuigd, dat zij op de medewerking van den candidaat kunnen rekenen, «waar het de heiligste belangen der natie geldt." Dit be ginsel moet vastgehouden worden, ook al schijnt er geene kans hoegenaamd Courant van den 24lten en van den 31»le° dezer maand. Burgemeesteren Wethouders van Leyden Leyden 22 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. II KR-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- cn inhoudsmaten en gewiglenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren hehoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverdaan het lokaal van den Ijkop de Bred straatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: voor de goud-en zilversmids-gewigten voor Wijk 111, III, IV en V, op den 1 Junij, voor Wijk VI, VII, VIII en dc Buitenwijk, op den 2 Junij, voor de medicinale gewiglen, voor Wijk 1, II, 111 en IV, op den 3 Junij, j> V en VI, op den 4 Junij, a VII, VIII en de Buitenwijkop den 7 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewiglen bepaald is de letter AL. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 27 Met 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoold van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 20slen dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1868 en 1869, houdende voljaarsch- en vierendeeljaarsch aanslagenterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 28 Mei 1869. v. d. BRANDELER. LEYDEN, 29 Mei. In het laatst van April jl. is te Oegstgeest vermist (van welke vermis sing eerst later kennis is gegeven): 10 aandeelen, ieder groot ƒ2.50, in de laatst gesloten leening ten behoeve van het Paleis van Volksvlijt te Amster dam, waarvan dc eerste trekking zal plaats hebben den lslen Junij e. k. De vermiste en vermoedelijk ontvreemde aandeelen behooren lot de serie's 269, 274, 276, 277, 278, 279, 280, 282, 289 en 307, cn voeren allen het nummer 13. De officier van justitie alhier verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Het getal der in het Werkhuis alhier [opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 117 volwassen personen en 51 tot 64 kinderen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1