per telegraaf. geslagen, tengevolge waarvan alle vier personen zijn omgekomen. Twee hunner waren gehuwd en laten gezinnen van 3 a 4 kinderen achter. Te Amsterdam beginnen de scheepstimmerlieden meer en meer den arbeid te hervatten. Te Hoorn beeft gisteren in de correctionele gevangenis een hevige brand gewoed. Ilij moet in het magazijn voor den arbeid zijn aangekomen. Te Leeuwarden is een der oudste ambtenaren bij de regterlijke magt, welligt de oudste, de heer Jelles Annes Nijsloot, eerste deurwaarder bij het prov. geregtshof van Frieslandin den ouderdom van 83 jaren overleden, ilij was de eenig overgebleven ambtenaar van het oude hof van Friesland en telde niet minder dan 07 jaren dienst bij onderscheidene regterlijke collegiën. Uit Leeuwarden meldt men het volgende: In den nacht van 11 op 12 dezer brandde in het nabijgelegen dorp Hyum een rogmolenbekend onder den naam van Mariëngaardermolenvan den heer l'alsmatot den grond toe af. Al dadelijk rezen er vermoedens van brandstichting. De uitslag van het reglerlijk onderzoek is geweest, dat de huishoudster, die reeds een 20-tal jaren in dienst van den heer Palsma was, eene volledige bekentenis heeft afgelegdden brand te hebben gesticht. De beweegredenen waren al j zeer vreemd. Op haar aanraden had de heer Palsma onlangs den molen voor ƒ3000 verkocht. Nadat dc verkoop had plaats gehad, begon haar de gedachte te hinderen, dat een ander dan haar meester den aan zijn erf ge- legen molen zou bezitten, en zij wist dezen eindelijk te bewegen, het pand terug te koopendat echter slechts voor 4500 kon geschieden. Maar nu begon zij er over te murmureren, dal haar meester door haar toedoen ƒ1500 hij de zaak had ingeschoten. Zij wist dat de molen voor ƒ5000 tegen brand was geassureerd. Geen beter middel dus om alles weder, volgens haar in zien in het reine te brengen dan den molen te doen afbranden In den bewusten nacht stond zij heimelijk op en wist zij zich den toegang tot den molen te verschaffen; zij voerde een paar bos stroo aan en stak die in i brand. De vlam deelde zich spoedig aan den molen mede en binnen weinig tijds was hij in de ascli gelegd. Inmiddels was zij weder naar hare kamer teruggekeerdwaar zij vervolgens alles hoorde wat er tot blussching werd gedaan, zonder evenwel in het minst te doen blijken dat zij het onheil had veroorzaakt. Haar geweten begon evenwel weldra te spreken en zoo volgde de bekentenis. Zij zou dadelijk hier in arrest zijn gebragt, doch hare ge zondheid was zoo geschokt, dat hare overbrenging moest worden uitgesteld. Omtrent den op de Zeeuwsche kust gestranden walvisch verneemt men - nog de volgende bijzonderheden. De beurtschipper van Neuzen op Vlissin- j gen, A. Leunis, des avonds langs de kusten varende, voorbij de plaat de j Galoot, hoorde een onophoudelijk gerommel als van ver af zijnden donder en bespeurde in de verte een ontzaggelijk, zoo het scheen drijvend voorwerp. Naderbij komende zag hij het water onder veel geraas tot op ontzettende hoogte opvliegen en bemerkte toen, dat bet voorwerp een levend monster was, dat met zijn grooten staart alles dreigde te vernielen, wat nabij.I kwam. Onmiddellijk liep de schipper hier aan wal, om hulp in te roepen.' Na een paar vergeefsche pogingen, verklaarde zich zekere Rottier bereid, met geweer gewapendmede te gaan. Bij het tweede schot trof hij het j monster in den muil, met het gelukkig gevolg, dat het na veel bloed verlies bezweek. Met behulp van menschen- en paardenkracht werd het dier gedurende den vloed bijna 400 ellen op de plaat gesleept en nu kon men het bij laag water gemakkelijk beschouwen. Het behoort tot het ge slacht der walvisschen en is 17,20 Ned. el lang; de lengte der onderkaak tot aan de boeken van den muil bedraagt 4 Ned. ellende zwaard vinnen zijn 1,95 Ned. ellen; de breedte der staartvin is 3,60 Ncd. el. de afstand der voor zulk een monster niet zeer groote oogen bedraagt 2,50 Ned. el. Ofschoon reeds geheel in elkander gezakt, is zijn grootste diame ter nog 2,20 Ned. el; de lengte der spuitgaten beloopt 45, de dikte van het spek aan de onderkaak 25 Ned. duimen, terwijl er zich, voor zoo ver men zien en tellen kan, 290 baleinen op de eene zijde in de bovenkaak bevinden. 's GRAVENHAGE. 20 Mei. Door Z. M. zijn benoemd; tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw de heer ridder F. C. II. von Kiihlwelter, kon. regeringspresident van Dus- seldorp; en tot ridders dier orde dc lib. C. J. 11. Hirseh, kon. Pruissisch president van policie en landraad te Aken, en E. Bayer, hoofdambtenaar bij het kadaster te Aken. Z. M. heeft vergunning verleend aan: G. Witten, te Gaanderen. E. Ro- dolf, A. Dehing en M. Vangeninden, allen te Thorn, N. Exter jr., H A. Ras. F. A. A. Weijer, B. A. Schoonhoven, G. M. R. Heisteeg en G. C. de Zeeuwallen te AmsterdamII. A. ltoode en B. W. van Loenenbeiden te Nieuwer Amslel, L. T. Koersen, te Uithoorn, T. van der Hulst, H. Stelten pool en J. Beers, allen te Wervershoof, G. Bakker, te Zwaagdijk, A. Bakker, te Grootebroek, J. Dekker, te Edam. S. J. van ltooden, te Haarlem, M. Wil- leinse en Th. Willemse, beiden te Beverwijk, 1'. Siemer. te Wormcrveer, G. Buchler en M. Reurings, te Mijdrecht, en E. Hellevoort, te Amersfoort, tot hel dragen van het kruis fidei et virtuti, en aan M. Willemse en Th. Willemse bovendien van de gouden medaille 3[le kl.en M. Reurings van gemelde medaille 2de kl.hun door den Pans geschonken. Aan den heer D. van Hoytema is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als secretaris-generaal bij het dep. van financiënonder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Tot notaris te Dordrecht is benoemd de heer J. Schuyten Hz., cand.- notaris aldaar, in de plaats van den heer H. Schuyten, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot schoolopziener in het 4Je schooldistrict van de prov. Utrecht is benoemd de heer mr. G. H. van Bolhuis, te Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der infanterie, tot kapitein 3d' kl.bij het l5le reg.den U'luit. II. J. Opscholtens, van het 3de reg.; tot ,ste" luit. bij liet 2d<1 reg., den 2deD luit. N. E. Smeets, van het corps; bij het 3de reg., de 2de luitt. J. J. Friese en J. L. A. Jaarsma, van het corps; bij het 4,le reg., den 2d,'D luit. 11. T. Lubeck, van het 7Je reg. en in zijnen rang over te plaatsen bij liet reg. grenadiers en jagers den ka pitein 3,le kl. I'. F. T. La Fors, van liet lslc reg. infanterie. De adelborst lsle kl. L. llaremaker is bevorderd tot luitenant ter zee 2' kl. Z. M. de koning is gisteren van liet Loo alhier teruggekeerd, maar zal morgen weder derwaarts vertrekken. De verjaardag van 11. K. II. prinses Hendrik is heden op de gebruike- I lijkc wijze gevierd. Alhier is overleden de heer 1'. van Swieten, in leven kolonel bij den j generalen staf a an het O. I. leger en oud-secretaris-generaal bij het dep. van koloniën. De zaak der acht beschuldigden, die nog ter zake van de Rotter- damsche ongeregeldheden voor het prov. geregtshof zullen teregt staan, zal den 3,len Junij door het hof behandeld worden. Het badsaizoen te Scheveningen zal op 7 Junij a. s. geopend worden. BUITFNL\NDSCIIF HFfilGTFiV. ENGELAND. LONDEN, 18 Mei. H. M. dc koningin heeft 2500 zijnde een gedeelte van de netto winst, welke de uitgave van het door haar geschreven boekwerk: The Leaves from a Journal" heeft opgebragt, tot een liefdadig doeleinde be stemd. Uit de renten van dit kapitaal zal voor eenige kinderen uit den omtrek van Balmoral schoolgeld worden betaald. De katholieke aartsbisschop van Dublin heeft een herderlijk schrijven 1 uitgevaardigd betrekkelijk de laatstelijk in het graafschap Tipperary gepleegde moorden. Nadrukkelijk betuigt de prelaat zijne smart en verontwaardiging i over die misdaden; hij vermaant de bevolking om liever in hare grieven te berusten, dan zulke middelen lol herstel te baat te nemen of ook maar aan te moedigen. Vrijdag 11. had op de begraafplaats van Glasnevin, een dorp nabij Dublin, de overbrenging plaats van het lijk van O'Gonnell. Het lijk, aldaar in der tijd voorloopig in een gewoon graf bijgezet, is naar een opgerigt praalgraf overgebragt. Verscheiden duizenden personen woonden die pleg- tigheid bij. De kardinaal Cullen en verscheiden andere katholijke prelaten, de lord-kanselier van Ierland en andere hooge leden der regterlijke magt, benevens een aantal personen van den aanzienlijken burgerstand, waren tegenwoordig. De plegtigheid was van uitsluitend godsdienstigen aard. Er werd eene lijkmis gevierd en eene predikatie door den eerw. heer Burke gehouden. Alhier is het berigt ontvangen dat het Engelsche clipperschip Blue Jacket, kapt. White, op de hoogte van de Kaap de Goede Hoop verbrand is; dat van de 77 aan boord zijnde personen 35 man, allen behoorende tot de equipage, nog vermist worden en dat 42 door een Hamburger schip zijn opgenomendie allen, behalve een passagier, die kort nadat hij aan laatst genoemd schip was opgenomen geworden, is overleden, te Queenstown zijn geland. De Blue Jacket had eene rijke lading aan boord34 passagiers en 60000 aan goud. De tweede en derde stuurlieden, de hofmeester en 31 man der equipage zijn in de beide reddingsbooten gegaan en in ieder der booten werd 4000 in specie geladendeze beide booten met de equipage worden nog vermist. Men onderstelt dat de beide booten koers naar bet land hebben gezet om de aan boord zijnde specie buit te maken. Volgens berigten uit dc Vereenigde Staten is bij het bewind eene vre delievende en verzoenende wending in de gezindheid jegens Engeland geko men en zijn de instructiëii van den nieuwen gezant bij het Britsche hof in dien geest opgesteld. Den heer Motley zou opgedragen zijn de onderhande lingen over de silabama-quaeslie niet weder aan te vangen en, in geval dit van den kant van Engeland mogt geschieden, het vroeger standpunt van Amerika te handhaven, zonder de buitensporige denkbeelden van den heer Summer te ondersteunen. Te Shanghai' is door Chinezen, met ondersteuning van de Chinesehe overheden der provinci^, eene groote boekdrukkerij en lettergieterij opgerigt. FRANHKU K. PARIJS, 18 Mei. Het verkrijgt meer en meer waarschijnlijkheid dat de keizerin de opening van het Suez-kanaal zal bijwonen. De onderkoning van Egypte wordt in het begin der volgende maand alhier verwacht. Men komt tot de overtuiging dat de rustverstoring, die alhier heeft plaats gehad, niets anders heeft uitgewerkt dan dat eenige burgers wonden bekomen en toegebragt hebben, dat eenige winkels gesloten zijn, en dat er meer kans bestaat voor de verkiezing van den heer Ollivier, den eenigen regeringsgezinden candidaat, die alhier eenen ernstigen strijd tegen de oppo sitie kan voeren, alsmede voor de verkiezing der meer of minder officiële candidaten in de departementen, alwaar de voorvallen te Parijs, of overdre ven berigten van die voorvallen, ontroering, ja schrik in de gemoederen veroorzaakt hebben. i In de vorige week heeft er over hel kamp van Chalons een allerhevigst onweder gewoed. Bij die gelegenheid is de bliksem geslagen in eene tent. bewoond door den kapitein Lacroix, van het llde bat. jagers, en is die kapitein daarbij gedood. De straal was van het hoofd af langs het geheele ligchaam gegaan en had overal sporen nagelaten. Zijn horlogic was stil blijven staan ten 7 u. 55 min. en wees dus het tijdstip aan van zijnen dood. Een soldaatdie op post stondis mede ter aarde geslagenmaar heeft geen letsel bekomen. SPANJE. Te Madrid is in de vorige week, namens de republikeinsche partij, eene bekendmaking verspreid, strekkende oui den minister van oorlog Prim bij het volk in verdenking te brengen; daarin wordt beweerd dat Prim in Galaionië onder 's hands eenen opstand aanstookt, ten einde een voorwend- i sel te bekomen om zich tot dictator op te werpen. Op Cuba is in eene vergadering van leiders van den opstand besloten te verklaren dat Cuba strijdt voor onafhankelijkheid van Spanje en voor inlijving bij dc Vereenigde Stalen. Dit laatste hadden zij vroeger steeds verworpen, zoo lang zij nog hopen kouden het eerste van die twee doel einden met eigen krachten te zullen bereiken. PARIJS, 19 Mei. Van de 149 personen, die sedert den 12len dezer in hechtenis zijn genomenbevinden zich nog 132 in verzekerde bewaring. Zondag jl. hebben een 300-tal personen te Nirnes de Marseillaise gezongen. Eene bende onruststokers is eene kleine semeente nabij Bourges afgeloopen, het gebouw der gendarmerie met geweld binnengedrongen en heeft er een gevangene bevrijd. ssiAtio. Van 13 tot en met ÏO Mel 18G9. BEVALLEN: M. E. van Dissel,geb. Nestel, Z. J. A. Boon,geb.Portrie, Z. II. K. Hueber, geb. Smulders, D. J. van der Harst,geb. Hoogenraad, D.'M. Groenewegengeb. van Dijk, D. W. S. Schuilei, geb. VervoorenZ. G. Lelv- veld, geb. Langendam, Z. P. van der Mark, geb. de Ridder, Z. L. Ouds hoorn geb. PillekersD. J. C. van Vughtgeb. van der KoelenD. F. Trou- wee, geb. de HuuD J. G. Gramer, gel). Dirckx D. J. Siljee, geb. de Ridder, D. A. G. VV. Wijtenburg, geb. Tetliof, Z. E. S. van Leeuwen, geb, van Ileus- den, Z. W. Knol, geb. van der Walle, Z. GEHUWD: F. 11. A. Rijnders, jm. en R. M. Montague, jd. II. van Dorp, jm. en S. Zwarts, jd. J. G. van Koten. jm. en P. M. van derMey, wed. J.'van Leeuwen, jm. en J. Siuivinga.jd. L. Ober, jm. en J. Vijlbrief. jd. K. M.Laui- brechts, jm. en A. Maas, jd. J. van Leeuwen, jm. en E. M. Beets, jd. G. Lantzendörffer, jm en L. U. Oostveen, jd. G. J. C. de Vries, jm. en C. L. van der Tas.jd.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2