LEYDSCHE 1809. WOENSDAG 19 MEI. STA DS-BER1GTEN. BI lN N E S L AN DSC IK BERIGTEiN. BUITKNL VMKSC11E BBBIGTBN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vieren deel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden. Donderdag 20 Mei 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een 2™ hulponderwijzer der 4|I(' klasse aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden. 2". Benoeming van eene Vrouwe Kraammoetter. 3<i. Verzoek van Vrouwe A. R. de Sturlcr, geboren van Roijen, om het ontslag als regentesse van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kin derhuis. 4°. Kohier van de plaatselijke directe belasting, 1869. 5». Rekening van de Stads-bank van leening, 1868. 6". Rekening van de stedelijke Gasfabriek, 1868. 7°. Plan en voorwaarden voor het bouwen eener meisjesschool le kl.voor meer uitgebreid lager onderwijs. 8". Adres van Commissarissen der sociëteit Amicitia. ter bekoming van ge meentegrond. 9». Voordragt om leerlingen van de burgeravondschool en ambachtsschool jan het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix in de gelegenheid le stellende tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman te Amsterdam te bezoeken. 10". Staat van af- en overschrijving van de administratie der Stads-apotheek, op de begrooting van 1868. LEYDEN, 18 Mei. Het hoofdkiesdistrict Leyden bestaat thans uit de volgende onderkies districten en hoofdplaatsen: Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Val kenburg, Sassenheim, Warmond, Noordwijk (gemeenten Noordwijk en Voor hout), Noordwijkerhout, Leyderdorp. Koudekerk, Benthuizen, Hazerswoude, Zoeterwoude, Voorschoten, Wassenaar, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen, Oudshoorn, Alphen. Zwammerdam. Aarlanderveen. Aan het station van den spoorweg alhier zijn Zondag 836 en Maandag 2479 plaatskaartjes, naar verschillende rigtingenafgegeven. De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier heeft besloten den vervolgbundel op de Evang. gezangen met 31 October e. k. bij de godsdienst oefeningen dier gemeente in gebruik te stellen. 's Lands middelen hebben over de vier eerste maanden van 1869 opge- bragt 25,278,929.17%zijnde ƒ2,318,118.56 meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg ƒ23,577,118.32. Volgens eene mededeeling van het F rausche gezantschap te 's Ilage hebben alleen de oud-militairen die Franschen gebleven zijn aanspraak op het pensioen van 250 francsonlangs door de keiz. regering bij eene wet toegekend aan hen die in de Fransche legers gediend hebben ten tijde der republiek en van het eerste keizerrijk. Alle aanzoeken van Nederlandsche onderdanen ter bekoming van gezegd pensioen gerigt aan het Fransche ge zantschap, of aan de Nederlandsche regering, zijn derhalve voor gecne gun- I stige beschikking vatbaar en zullen mitsdien buiten gevolg blijven. Te Voorschoten is Donderdag 11. eene bijzondere christ. nationale j school op plegtige wijze ingewijd. Te Boskoop is mede eene afdecling van de liberale kiesvereeniging te Gouda opgerigt; zij telt ruim 40 leden. Bij de Ned. herv. gemeente te Vlaardingcn is tot predikant beroepen i d\ van Leeuwen, pred. te Vlissingen; bij die te Hengelo d». Romijn, pred. te Ophemerl; bij die te Schevcningen d\ Gravenstein, pred. te Seroosker- j ken; bij die te Hazerswoude d'. Noomcnpred. te Austerlitz; bij die te Alphen ds. Crcutzberg, pred. le Vlissingen; bij die te Oudeschans de cand. j J. Oomkens. Te Utrecht is Zaturdag eene vergadering gehouden van de Algemecne kiesvereeniging. Hoofdzakelijk had de vergadering ten doel het stellen van i candidaten voor de tweede kamer bij de aanstaande verkiezingen. Er werd bepaald, dat vele der uitvallende leden zouden worden aanbevolen. Even- j wel stelde men o. a. reeds nu voor Leeuwarden den lieer Albcrda, voor Dokkum den heer van Schwarzenberg toe Ilohenlandsbergvoor Deventer mr. Vos de Wael, voor Almelo den oud-minister graaf Schimmelpenninck voor Arnhem jhr. van Loon le Amsterdamvoor Zutphen jhr. mr. Schimmel penninck van der Oijetc 'sllage, voor Dordrecht den oud-minister mr. Wint- gens, voor Hoorn mp. 's Jacob, voor Amsterdam den oud-minister Pelsltijcken en den oud-resident Kleyn van de Poll, voor Tiel de oud-ministers Hasselman en van Lynden, voor Breda den oud-minister Luybenvoor Middelburg den oud-minister Tets van Goudriaan. Later zullen de candidaten voor de ver dere districten worden besproken en daaromtrent beslist. De heer J. H. Arnoldts. burgemeester van Sittard, heeft aan de kiezers van het kiesdistrict Roermond het volgende berigt: de heer Ilaffmans, bij de verkiezing der staten generaal, stelt zijne kandidalure te Boxmeer. Vreemd aan het district Roermond, wenseht hij aldaar buiten aanmerking te blijven, daardoor ontstaat eene vacature in dit district, die bij de verkiezing van 8 .Junij e. k. aangevuld zal worden. Aangezocht door mijne vrienden, bemoedigd door het blijk van genegenheid bij de laatste verkiezing, toen ik 812 stemmen op mij mogt vereenigen, heb ik de eer mij bij deze ver kiezing kandidaat te stellen." Op Zaturdag den 8S1C" dezer ontlastten zich boven verschillende gedeel ten van Gelderland min of meer zware donderbuijen. De heer B.uit het dorp Bemmeihuiswaarts keerende. wilde voor eene opkomende bui in eene herberg schuilen en stond voor het raam der gelagkamer, toen hij door een bliksemstraal, die naar binnen drongwerd getroffenzoodat hij bewuste loos nederstortte. Zwaar verwond werd hij naar zijne woning gebragt en men vreest dat liij er niet van herstellen zal. De ligchaamsdeelendie door de electrische vonk zijn geraakt, zijn zwart geworden. In den avond van den 9den werden een schipper en zijn zoonvan Zwolle komende, bij Ileino, door den bliksem getroffen; de vader stortte dood neder; maar de zoon, die mede bewusteloos was, is later bijgekomen. Op het strand nabij Borselen in Zeeland is dezer dagen een walvisch aangespoeld, welk zeemonster 16 voet boven water zigtbaar is. 's GRAVENHAGE, 18 Mei. De minister van binnenl. zaken heeft als leerlingen voor de telegrafie I toegelaten: A. van Marion, te Rotterdam; J. Veldkamp, klerk bij den rijks- j telegraaf te Groningen; H. H. G. Aussems, te Breda; L. de Veer, te Gorin- ehem; P. F. II. Renkens, te Beek; D. R. van Wermeskerkente Tiel; A. J. 1 ..au Ham, te 'sGravenhageM. W. K. Banier, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; F. H. Dangremond, te Amsterdam; J. A. Schwaanhuyser klerk bij den rijkstelegraaf te 's GravenhageA. C. Hissink, te Vianen; J. C. van der Wijk, klerk bij den rijkstelegraaf te Dordreeht; C. W. van Bijlevelt, klerk bij den rijkstelegraaf te 's Gravenhage; C. Schuit Dz.klerk bij den rijkstelegraaf te Hoorn; J. J. du Saar, klerk bij den rijkstelegraaf te Harlingen; J. C. J. C. Wijffelman, le Groningen; P. van Iloolwerff, klerk bij den rijkstelegraaf te Nieuwediep; G. C. J. Verkerk, klerk bij den rijks telegraaf te Amsterdam; C. A. Olivier, klerk bij den rijkstelegraaf te 'sGra- venhage; J. Thie, te Helder; G. J. Acket, te 's HertogenboschII. L. Berc- kenhoff, te Purmerende; A. Boomsma, te Hengelo; G. W. Bretz, klerk b(j den rijkstelegraaf te Amsterdam J. A. Valentijn, te Middelburg. -De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren is in het gebouw der teekenakademie aan den Boschkant de tentoonstelling geopend van kunstwerken van levende meesters. Niettegenstaande het weder, vooral op den eersten Pinksterdag, guur was en het gisteren tot des namiddags voor lien, die van andere plaatsen tot ons moesten komenniet veel vertrouwen inboezemdewas het bezoek gisteren aan Schevcningen gebragt toch vrij belangrijk. Ilct wemelde van wandelaars en van rijtuigen in het dorp en op de daarheen leidende wegen. Op het terras van het badhuisen in al de koffibuizen en herbergen ver drong men zich als het ware. Jammer echter dat tegen acht ure een felle regen het genoegen van de bezoekers kwam storen en, gelijk bij drukke I! gelegenheden onvermijdelijk is. eene zekere wanorde te weeg bragtevenwel I zonder dat daardoor eenig ongeval werd veroorzaakt. nigte als spionnen en verklikkers bedreigd en vervolgd werden. Te Cork zal de verkiezing van eenen nieuwen mayor denkelijk den 17,len dezer plaats hebben. De heer Stephenson, secretaris van Lloyds, heeft met den heer W. Wills, een der leden van het comité', Londen verlaten om zich naar Amsterdam le begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar het wrak der Lntine. ENGELAND. LONDEN, 16 Mei. liet hoogerhuis heeft, alvorens uiteen te gaan. eene aanmaning tot de regering gerigt. om aan de hersenschimmige verwachtingen van lersche boeren, die weldra van pachters door wets-bepalingen grondeigenaren hopen tc worden, niet alleen geen voedsel te geven, maar ze met bepaalde ver klaringen te stuiten. In Ierland blijft de policie ijverig werkzaam ógi de daders der laatste lijk gepleegde moorden te ontdekken, maar zij is daarin nog niet geslaagd. Twee personen die haar belangrijke aanwijzingen hadden verschaft, zijn naar Dublin overgebragt, dewijl zij in hunne woonplaats door de volksme-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1