BIJVOEGSEL, behonrencTe tot de Leydsche Courant van Maandag ó7 Mei ,)b69/V°. 59. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 99 tot 117 volwassen personen en 44 tot 63 kinderen. Naar men ons meldt hebben onder de ooftboomen de perziken goed gebloeid, maar is de vruchtzetting overal zeer gering. Het hout zou, ten gevolge van den zachten winter, waardoor de groei niet werd belemmerd, te krachteloos zijn geworden om vruchten te voeden. Donderdag U. zijn de leden van het hoofdbestuur van het Anti-dagblad- zegelverbond door den minister van financiën in een bijzonder gehoor ont vangen. De leden achtten zich verpligt, alvorens hun mandaat neder te leggen, den minister de gevoelens van dankbaarheid te doen kennen, waar mede de leden van het verbond en de talrijke voorstanders van den thans tot stand gekomen maatregel, afschaffing van het dagbladzegel, jegens den minister zijn bezield. In een hem aangeboden adres bragten zij hem dien dank, met verzoek bij Z. M. den koning de tolk hunner opregte overtuiging te zijn, dat deze regeringsdaad hem nieuwe aanspraak gaf op de liefde zijner onderdanen. De minister verklaarde voor dit bewijs van welwillend heid hoogst gevoelig en erkentelijk te zijn, en gaarne bij Z. M. de tolk te willen zijn van de dankbare gevoelens der leden. Het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen heeft Donderdag 11. zijne 46ste algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. De voorzitter, dr. C. C. van Hees, opende die bijeenkomst met eene toespraak, bevattende wenken en opmerkingen tot handhaving van het afzonderlijk stelsel. Uit de rekening bleek dat meer dan ƒ5000 waren besteed tot ver betering van het gevangeniswezen en het op den goeden weg helpen van gevangenen. Bestuurderen van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst heb ben, naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs j in de beeldende kunsten, zich tot den minister van binnenl. zaken gewend met een adres, houdende verzoek: 1°. dat in dit wetsontwerp ook opgeno men worde het onderwijs in de schoone bouwkunst in haar geheelen om vang gemeenschappelijk met de andere schoone of beeldende kunstenen 2°. dat de te stichten kunst-akademie gevestigd worde in de hoofdstad des rijks. Te Harlingen is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. Talma, pred. te Katwijk-binncn. Volgens het Hbl. is Vrijdag jl. door de scheepstimmermansbazen te Amsterdam aan de werklieden gevraagd of zij het werk zouden hervatten, indien de werktijd wierd bepaald op 13 uren (ongerekend de schafttijden) en niet op 12. gelijk aanvankelijk werd begeerd. De werklieden hebben verklaard met deze bepaling genoegen te zullen nemen. Aan dit voorstel echter was tot dusver geen verder gevolg gegeven, zoodat de zaak nog in j denzelfden toestand is. Gisteren morgen moeten echter 4 der werklieden den arbeid hervat hebben. Op de algemeene burgerlijke begraafplaats te Winschoten is dezer da gen een gedenkteeken geplaatst op het graf van den heer J. F. Zijlkerin j leven lid der tweede kamer. Uit Tilburg meldt menTerwijl zekere V. alhier des nachts bezig was met eene groote bouwhoeve in brand te stekenwerd hij op hceterdaad betrapt door den commissaris van policie en twee agenten, die, reeds ver wittigd dat gemeld feit zou worden gepleegd, aldaar op post stonden. Ge lukkig dat een agent spoedig bij de hand was, om den brand in zijn ont- i staan te blusschen, daar de twee anderen werk genoeg hadden met den j brandstichter te boeijen en in verzekerde bewaring te brengen. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. De hh. baron von Langenau, Oostenrijksch gezant, en graaf de Per- poncher, Pruissiscli gezant bij het Ned. hof, zijn benoemd tot ridder-groot kruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den milicien W. Spoclstra, van het l8te reg. infanterie, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Lienden is benoemd de heer J. A. Verbrugh. De minister van financiën zal, wat betreft de zaken der herv. eere- dienst, Dingsdag geen gehoor verleenen. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag a. s. den 20"en dezer. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de bcraadslagin- j gen voortgezet over het wets-ontwerpregelende het toezigt op het gebruik van stoomtoestellen. Al de artikelen, sommige na eenige discussie of na wijziging door amendementen, zijn goedgekeurd en het geheelc ontwerp ten slotte met 48 stemmen tegen 1, die van den heer de Casembroot. aangeno- i men. De kamer is tot, nadere bijeenroeping gescheiden. D8. Bryce. onlangs tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier beroepen, heeft Woensdag avond zijn dienstwerk-aanvaard, met eene rede over Hand. XVIII: 9 en 10. BELG1E. Daar liet evenwigt van 's lands financiën in 1871 zou kunnen worden gestoord, ten gevolge van voorgenomen uitgaven van buitengewonen aard, stelt de minister van financiën voor. eene 4 pCt. schuid dadelijk af te los sen door uitgifte van vlottende schuld, en de jaarlijksche aflossing van 4y2 pCt. schuld te verminderen. De bh. Fassiaux. van der Sweep en Belpaire, hoofdambtenaren bij liet bestuur van den Belgischen staatsspoorweg, zijn tot commissarissen van België in de Fransch-Belgisehe commissie benoemd. Men begint meer en meer vrees te koesteren voor het wegzinken van de stad Charleroi. De gemeenteraad aldaar heeft een adres aan dei» minister van openbare werken gezonden, waarin hij er op aandringt dat gtene yer- dere uitgravingen van steenkolen onder het stadsgebied worden Wgund, of dat dit althans met groote voorzorg geschiede. ENGELAND. LONDEN, 13 Mei. De conservative leden van het hoogerhuis zullen na de Pinkstervacantie eene zamenkomst houden om af te spreken wat hun met de bill tot ophef fing der Iersclie staatskerk te doen staat. De derde lezing van de Iersche kerkwet is op den 31!te" dezer bepaald. De beide huizen van liet parlement zijn tot 27 Mei verdaagd. De landverhuizing uit Ierland naar de Vereenigde Staten van Pfoord- Amcrika blijft op groote schaal voortduren. Dezer dagen vertrokken 550 personen uit Queenstown derwaarts en velen moestenuit gebrek aan plaats in de stoomschepen, achterblijven. De atlantische telegraaph-maatschappij heeft op nieuw eene verlaging van haar tarief aangekondigd. Het overbrengen van een berigt naar de Vereenigde Staten zal dientengevolge 2 voor 10 woorden kosten, voor ieder woord meer 4 sh. In eene dezer dagen gehouden vergadering der kon. maatschappij voor aardrijkskunde is mededeeling gedaan van een schrijven van den heer La- mont, meldende dat hij in een op eigen kosten uitgerust stoomjagt eenen togt tot onderzoek der Noordpool-zeeën had ondernomen; hij gèloofde niet aan het bestaan eener opene Pool-zee, noch aan de mogelijkheidom de Noordpool te bereiken; doch hij hoopte 200 mijlen verder dan iemand -Vóór hem de pool te zullen naderen. ixo Onlangs is door den baron Lionel von Rothschijd alhier'de eerste steen gelegd voor eene nieuwe synagoge, bij welke gelegenheid hij met groote voldoening gewezen heeft op het gestadig toenemen van het aantal Israëlieten te Londen en op het belangrijk gewigt, hetwelk door hen op intellectueel, handels- en staatkundig gebied in de schaal wordt gelegd. Alhier heeft eene belangrijke veiling plaats gehad van schilderijen. Verschillende stukken van oud-Hollandsche en Vlaamsche meesters bragten aanzienlijke prijzen op. Een Iandgezigt van Nic. Berghem werd verkocht voor 200 guineas. Het portret van den burgemeester Hasselaar door Ger. Dou bragt 160 guinea's op; een riviergezigt door M. Hobbema 180 guineas; het glas limonade door G. Terburg 240 guineas; een rijk gestoffeerd land schap door Albert Cuyp 420 guineas. Alhier is het berigt ontvangen dat de koningin van Madagascar met eenige van hare staatsdienaren tot de christelijke godsdienst is overgegaan. FRANHRIJ K. PARIJS, 13 Mei. De kiezers-vergaderingen, die thans in menigte plaats hebben, worden door de policie bijgewoond, en zoodra de keizer of zijn regeringsbeleid in discussie wordt gebragt, wordt de bijeenkomst door haar voor gesloten ver klaard Dezer dagen zou in eene kiezers-vergadering gesproken worden over de verantwoordelijkheid van den keizer, zooals zij voortvloeit uit de constitutie. Maar de policie liet den spreker niet aan het woord komen, zij ontbond de vergadering. Gisteren had zich eene zeer groote menigte naar het Theatre du Cha- telet begevenom van den heer Emile Ollivier de blootlegging zijner begin selen te vernemen. Hoewel de zaal eene der grootste van de hoofdstad is, moesten vele personen buiten blijven staan. Hunne teleurstelling ging in misnoegen over, waaraan zij door oproerige kreten lucht gaven; de Mar seillaise werd gezongen en de leus aangeheven: Leve de republiek! Politie agenten dreven toen de menigte uiteen en namen verscheidene personen ge vangen. Een gedeelte der verjaagden begaf zich naar het plein der Bastille en trok om de Julijkolom. In de straat Rivoli hield de menigte een hof- rijtuig tegen en dwong de paarden stapvoets te gaan. Daar werd wederom herhaaldelijk de kreet: "Leve de republiek!" vernomen. In de schouwburg zaal heerschte ook veel opgewondenheid. De heer Ollivier heeft het hoofd geboden aan de onstuimigheid van liet publiek; hij kreeg gedaan dat men naar hem luisterdeen verwierf zich ten slotte nog toejuichingen. De aan gehouden personen zijn later weder op vrije voeten gesteld. De brieven van candidaten aan de kiezers en andere stukken, die naar aanleiding der verkiezingen worden verspreid, zijn zoo talrijk dat zelfs door de groote dagbladen maar een gedeelte daarvan opgenomen of vermeld wordt. Volgens het Journ. des Déb. blijkt uit al die stukken van eenstemmigheidwaarmede de candidaten het behoud des vredes met het buitenland en uitbreiding der volksvrijheden verlangen. Voor de leening van de stad Parijs, ten bedrage van 260 millioenfrs, is meer dan 10 milliards ingeschreven. Eenige dagen geleden is in het zuidwestelijk paviljoen van het oude Nijverheids-Paleis te Parijs een astronomisch uurwerk ter bezigtiging ge steld, hetwelk voor de hoofdkerk van Beauvais bestemd is. Het is twaalf ned. ellen hoog en vijf ellen breed, en uit 90.000 raderen en deelen zamen- gesteld, die 55 wijzerplaten en een aantal figuren, welke het bovenvak innemenin beweging brengen. Dit uurwerk wijst den tijd in twintig ver schillende steden aan. doet den juisten op- en ondergang der zon, haren doorgang door den meridiaan van Beauvais, den op- en ondergang der maan en van een overgroot aantal sterren, de lengte van den dag en nacht, den overgang der saizoenen, de getijden, de eclipsen, de zondagsletter, de epacta, de romeinsche indictie, het guldengetal enz., enz. kennen, en wel van sommige op eene zeer vernuftige wijze. Zoo vertoonen b. v. de wijzer platen van eb en vloed den Mont Saint Michel en het eiland Jersey, waar van zij den waterstand van oogenblik tot oogenblik getrouw aangeven. De figuren, die het bovenvak innemen of liever dit telkens bij het slaan van het uur doorloopen, zijn aan de gewijde en ongewijde geschiedenis en aan de mythologie ontleend. De vervaardiger van dit uurwerk is de burgerlijke ingenieur Vérité, te Beauvais.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5