BUm:t\L\M)SCHE BEKIGTEiN. I>KK TELEGRAAF. l!el Schoolgebouw voor meisjes op de Boominarkt. weg. Daarna vereenigden zij zich aan een diner, waarbij het niet aan toas ten ontbrak. Twee hiervan uitgesproken door den lioogl. Buys trokken, naai' men meldt om de daarbij tentoongespreide welsprekenheid de alge- meene aandacht; de eerste was gerigt tot de directie, meer bijzonder tot den secretaris, wiens energie hij bij het op touw zetten dezer onderneming had leeren kennen; de tweede gold Nijmegen en zijn burgerij, die door eigen kracht eene aansluiting aan de Duitsche spoorwegen heeft tot stand gebragt en wier pogingen om de stad barer inwoning ook aan het vaderlandsche spoorwegnet te verbinden met een schitterenden uitslag, naar hij hoopte, bekroond mogten worden. Zondag 9 Mei wordt het hotel geopend. Te Zwolle is een der bakkers, die bekend is «en der goedkoopste te zijn, op den inval gekomen om onder honderd tarwehrooden er een te doen, waarin een gulden verborgen is. Binnen een uur tijds waren de brooden verkocht. De vinder van den gulden, een arbeidsman, kreeg op vertooning daarvan nog een koek als premie. - Naar men uit Vlissingen meldt komen er nog dagelijks troepen in Zeeland aan. De aannemers der werken gaan voort met hunne pogingen om den Belgischen werklieden het terugkeeren zoo aannemelijk mogelijk te maken. De beschermende houding der autoriteiten, zoo burgerlijke als mili taire, zal daartoe wel het meest medewerken. Reeds spreekt men er van. en ziet men naar de middelen om, om diegenen, die het meest dooi de aanranding der Hollandsche arbeiders geleden hebbendaarvoor schade loos te stellen. 's GRAVENHAGE. 5 Mei. Z. M. heeft, op hnn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend aan den O. 1. ambtenaar .1. J. A. Keuchenins, laatstelijk adsistent-resident van Anjer, thans met verlof hier te lande, en aan den dirigerenden officier van gezondheid 2,|c kl. bij de militaire geneesk. dienst in Ned. Indië F. L. \V. Vogler. Tot ontvanger der directe belastingen te Hardenberg is benoemd de heer H. It. A. de Bergh, thans ontvanger te Nieuwpoort. Tot directeur van het postkantoor te 's Hertogeubosch is benoemd de heer W. 11. Muntendamthans in die betrekking te Gorinchcm. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: lot leD luit., bij hel le reg. den 2'" luit. W. C. Plet, van het 8~,e reg.bij het 3,le reg. den 2ID luit. J. Stork, van het G,le reg. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting het wets-ont- vverp houdende herziening van de kiestabel aangenomen met 22 tegen 14 stemmen en daarna nog eenige andere wets-ontwerpen. De kamer is tol nadere bijeenroeping gescheiden. In de zitting van de tweede kamer van heden is de begrootng voor Suriname en Curacao met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is een wels-ontwerp tót uitvoering van eenige bepalingen der Ilijnvaarl-acte. Op eene vraag van den heer Heemskerk Az.omtrent geruchten nopens onlusten of ongeregeldheden op Java, heeft de minister van koloniën geant woord dat bij de regering een telegram was ontvangen, o. a. inhoudende- «Troubles at Rekassi, troops were sent, disorder finished." Vrijdag zal de successie-wet in behandeling komen. Vrijdag aanst. zal bij de arrond.-regtbank alhier jhr. mr. B. C. de Jonge als substituut-officier van justitie worden geïnstalleerden Zaturdag aanst. zal de heer mr. II. J. Raedt van Oldenbarnevelt als raadheer bij het prov. geregtshof worden geïnstalleerd. ENGELAND. LONDEN 3 Mei. De stad Londonderry is door de overheid verklaard te staan onder de exceptionele wetsbepalingen tot verzekering van den openbare vrede. Ten gevolge der aldaar voorgevallen botsing tusschen protestanten en roomsch- katholijken zijn twee protestanten gestorven aan wonden, hun door de po litie toegebragt. Te Cork is eene groote volksvergadering gehouden om toegenegenheid voor het hoofd van het stedelijk bestuur te doen blijken; er werd voorge steld en besloten te verklaren dat de mayor het vertrouwen der bevolking steeds bezit. De wethouder Lyons en alle anderen, die de oproerige en tot moord aanmoedigende taal van den mayor hadden afgekeurd, werden gelaakt, Lyons voor eenen verrader, eenen spion, eenen verklikker uitge kreten, en de mayor als een slagtoffer van onverdiende vervolging beklaagd. Ter eere van den mayor werden des avonds teertonnen gebrand en hadden er volksvermakelijkheden plaats. Volgens berigt uit Bombay is een Britsch oorlogsschip van Ceylon ver trokken om de Nieobar-eilanden, tusschen de Andamans en Sumatra gele gen en door eenen half-wilden menschenstam bewoondvoor de Britsche Kroon in bezit te nemen. FKANKRIJK. PARIJS, 3 Mei. Men verwacht de uitvaardiging van eene circulaire van den minister van binnenl. zaken betrekkelijk de verkiezingen; dit stuk zou in eenen zeer liberalen geest vervat zijn. Thans is bekend geworden eene circulaire, welke door den minister van openbare werken aan de spoorweg-maatschappijen gerigt is, en welker bestaan door de officiële bladen werd ontkend. Deze circulaire deelt aan de maatschappen mede, dat eene commissie benoemd is bij elke maatschappij om de verschillende quaesties te bestuderen, welke over het troepen-vervoer langs de spoorwegen kunnen ontstaan. De jaarlijksche tentoonstelling von schoone kunsten alhier is Zaturdag geopend, liet getal der tentoongestelde schilderijen bedraagt 2452 en dat der teekeningen 758. BOXMEER, 5 Mei. Tot lid der tweede kamer is in dit kiesdistrict herko zen de heernP. II. C. F. Eerstens, met 049 van de 054 uitgebragte geldige stemmen. PARIJS, 4 Mei. De heer Duruy heeft bij den keizer een rapport inge diend. waarin wordt aangetoond dal er een suppletoir bedrag van 300.01)0 frs. noodig is, lot ondersteuning van onderwijzers en onderwijzeressen, wier pensioenen onvoldoende zijn, enz. De minister hoopt het bedrag te kunnen vinden door bezuiniging op eenige voor het onderwijs toegestane posten. I V Ci E Z N .V "73 3 Ofschoon ongeveer een jaar geleden opmetingen op de Boommarkt geschied zijn en toen in verband gebragt werden met het zoeken naar eene plaats, waarop een schoolgebouw met toebehooreii voor de meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs zou kunnen worden opgetrokkenmogt men even wel aannemen, dat de keuze zich op de Boommarkt hoogst waarschijnlijk niet zou vestigenbij de vele redenen die er zich tegen moesten verzetten dat eene markt- en zoo onmisbare laad- en losplaats voor vaartuigenaan den openbaren dienst zou onttrokkenaan de belendende panden zulk een aanmerkelijk nadeel zou worden toegebragt. Men hoorde ook weldra van het plan niet meer reppenen kon ook tot het besluit komendat het ge heel en al ter zijde was gelegdvooral toen het meer en meer bekend werd, dat Garenmarkt of gedempte Koepoortsgracht, met of zonder een ge deelte van de Groote Ruïne, eene meer passende gelegenheid voor den ont worpen bouw leverdenen door het gemeentebestuur aan ééne dier plaatsen de voorkeur werd geschonken. liet mag dus wel voor velen onverwacht lieelentoen de dagbladen hier ter stede het berigt mededeelden, dat door eenige raadsleden een voorstel was ingediendom toch de Boommarkt aan te wijzen voor den voorgenomen bouw. Eenige dagen later werd dit voorstel in eene raadsvergadering be handeld, en met eene meerderheid aangenomen. Ofschoon zulk eene bedoeling zich aan de zijde der voorstellers niet Iaat aannemen, heeft het toch allen schijn alsof het plan wel eenigszins bij overrompeling tot beslissing is gebragt. Zeker ontbrak de noodige tijdom zoowel de openbare meening in het algemeenals den belanghebben den in het hijzonder eene behoorlijke gelegenheid le geventot beoordecling en het indienen van bezwaren, die welligt nu onbekend gebleven, althans niet ge noeg gewogen zijn. Het is mogelijk dat ik mij vergis, maar ofschoon vrij getrouw mij op de hoogte houdende van hetgeen in den gemeenteraad wordt behandeld, was mij het onderwerp van het bedoelde voorstel, en dus ook de wederoprakeling van het plan van bouw op de Boommarkt, slechts een drietal dagen vóór de raadsvergadering ter kennis gekomen uit de opgaaf van de punten van behandeling, in een der stedelijke dagbladen vermeld. Uit het later gegeven verslag van het verhandelde in de vergadering moet het menigeen bevreemd hebben, dal door hen die het plan niet goedkeurden, zoo weinige redenen bijgebragt en dat met niet meerderen klem de redenen gesteund werden, die tegen de allerongelukkigste keuze pleiten. Heeft men zich wel eens afgevraagd of met de vereischten voor eene school de volgende omstandigheden in overeenstemming kunnen zijn 1». Eene liggipg op het noorden, waar wegens de breede ruimte van Rijn en Apothekarsdijkde noordooste en noordwesle winden schier onbelem merd al hun geweld op de schoolzalen, tuin en speelplaatsen kunnen en ook zullen doen werken. Ramen op het noorden zijn, wat het licht aangaat, verkieslijk voor schoollokalen, maar versche lucht is dit ook, en wie de Boommarkt bewonen, kunnen hel getuigen, dat men niet dikwerf zijne vensters aan de noordzij openzettenen tevens in het vertrek vertoeven kan. 2°. Is volslagen gebrek aan zon gedurende het geheele jaar, voor tuinen speelplaats niet een overwegend bezwaar? Zal zulk eene speelplaats voor de gezondheid van de jongere kinderen die de buitenlucht niet missen kun nen, niet allernadeeligste gevolgen hebben? 3°. Zal gedurende een gedeelte van den zomer de allerwalgclijkste stank, die nu en dan ook uit het water aan de Boommarkt oprijst en zeer dik werf het luchten der woningen volstrekt onmogelijk maakt, niet vooral nadeelig zijn voor eqn gebouw, dat zijne versche lucht zoo noodig heeft? Bij lagen waterstand verpesten bovendien deboven den waterspiegel uitmon dende riolen (de bewoners weten het bij ondervinding), de lucht in dubbele mate. 4". Zal de vrijheid zoowel in het schoolgebouw als voor de op de Boom markt uitkomende woningen, niet zeer beperkt worden door de nabijheid der tegenover elkander gelegen vertrekken aan beide zijden van de zeker niet breede nieuwe straat? 5°. Zal de vrij drukke-beweging van rijtuigen, bestelwagens enz. van en naar het spoorwegstation, maar vooral liet geraas en gejoel op de markt dagen, voor de bij het onderwijs zoo noodige stilte en rust geen grooten overlast aanbrengen? De bewoners van de Boommarkt kunnen ook hier uit ondervinding getuigen. 6°. En eindelijkom ook iets meer in het belang van de eigenaars of be woners der daar of in de nabijheid gelegen panden in te brengen, is het billijk (al mogen er geene regtsgronden tegen kunnen worden aangevoerd), dat een maatregel, zoo plotseling, zoo onverwacht, zoo zonder eenigen tijd van voorbereiding, door een gemeentebestuur genomen wordt, waarbij de belangen van inwoners der gemeente op zulk eene drukkende wijze gekrenkt hunne eigendommen of bezittingen zoozeer in waarde verminderd worden Mij is bekend dat ondershands de verkoop van een pand heeft plaats gegre pen eenige dagen vóór het genomen raadsbesluitdie nu welligt nieten zeker slechts tegen eenen aanmerkelijk verminderden prijs tot stand zou gekomen zijn. Waarom de Garenmarkt of gedempte Koepoortsgracht nu op eenmaal on geschikt zijn geworden, weet ik niet; uit het verhandelde van den gemeen teraad is het, naar ik meen, niet gebleken. Dat de verklaring van den garnizoens-kommandant, omtrent het volstrekt, onmisbare van ook slechts een klein gedeelte der geheele Ruïne-vlakte voor de oefeningen van het garnizoentegen het vestigen van de keuze op die plaatsen een overwegend bezwaar leverde of mogt en moest leveren, dit zal wel niet zoo gaaf wor den aangenomen. Zal men dan die open vlakte ten eeuwigen dage uitsluitend voor het garnizoen beschikbaar houden? Mij dunkt, zoo de Regering het noodig acht in Leiden kavalerie te huisvesten, dan moge van w.ege het departement van oorlog de gemeente te gemoet gekomen worden in de kos ten voor een behoorlijk exercitieveld buiten de stad. Maar ik neem de vrijheid te betwijfelen, of hier de uitspraak van den garnizoens-kommandant zooveel gewigt in de schaal mag leggendat daardoor het krenken van de belangen van een aantal ingezetenen behoorlijk te verdedigen is. Mogt de bedaarde overweging van het bovenstaande, de goede werking versterken, die wij van de, tegen het bouwplan bij den gemeenteraad naar wij vernemen ingediende verzoekschriftengaarne hopen. Leidex, 3 Mei 1869. T. Op de tcencn getrapt! Gevoelige voeten te hebben, is een ongemak, dat bijzonder t' huis schijnt te zijn bij geleerde en hooggeplaatste lui, ten minste de heer L. J. Egeling toont vooral, aan dat roct-euvel, mank te gaan, en is boos-kwaad-nijdig als een spin, omdat ik in mijne "Dulcamariaantjes" eenige nuttige wenken en raadgevingen aan mijn vriend gegeven heb en hem (in mijne onschuld hoor!) gezegd heb dat de benoeming van DL Hanlo, die, volgens een ingezonden stuk in de N. 11. CL van 3 April N". 92, Ven wordt verzocht dit nog eens na te slaan), als geleerde een veel te onbeduidend persoon was, geschied was «op voorspraak of voordracht" van hem inspecteur. De heer E. acht het dus eene vreeselijke beleedigivg (niet zeer vleiend voor dr. II.!) om ge houden te worden voor den persoon die den titularis heeft aanbevolen. Indien de heer E. echter meent dat hij door zijne gevoeligheiddaar ik hem op de teenen schijn getrapt te hebben, de zaak van Il's benoeming verdedigd heeft, geloof ik dat hij zich leelijk bedriegt, en in ieder geval had hij zich liever moeten keeren en in postuur stellen tegen den inzender van het bo-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2