IJVhSdll COURANT. 1869. Nü. 54. WOENSDAG 5 MEI. STADS-BERIGTEJV. Kohier der Plaatselijke directe belastingen180». BIN.NENLAÏNDSCIIE berigten. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uit hoofde van den HEJIELTA4RTSDAC1 zal de l'rij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N". 85); Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1869 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tol en met den 17dt° Mei aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 urenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. v. d. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 3 Mei 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is ad 1.50 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 22,,ca April jl.ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand der gemeente over 1868; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het Gemeente blad, tegen betaling van 20 cents per vel. LEYDEN, 4 Mei. Gisteren avond had in de stads-gehoorzaal de eerste der door den heer llasert aangekondigde voordragten plaats, met proeven zijner sterk wer kende hydro-oxy^een microscoop. De heer Hasert leverde door deze proeven den toeschouwers eene verrassende voorstelling van den bouw der insecten, hunne verwonderingwekkende zamenstelling, oogen, gehoor-orgnnenge- voelswerktuigenreuk- en ademhalingswerktuigenverlerings-organenbloeds omloop enz. enz., van de vlieg met hare met fijn haar bezette vleugels, van de bij met hare werktuigen, van de wesp met hare merkwaardige eijerleg- ging; niet het minst verrassend was de voorstelling van het leven in een waterdroppel, waarin zich eene zoo bonte menigte van wonderlijk zamen- gestelde diertjes met verbazende snelheid beweegt, alsmede die van verschil lende kristalvormingen. Wij gelooven dat het aanwezige publiek, waaronder vele mannen met natuurkennis toegerust, met genoegen en ingenomenheid deze voorstelling hebben bijgewoondallen werd daardoor een tblik gegund in een deel der grootsche schepping, dat voor het bloote oog ontoegankelijk is. Morgen en Vrijdag zal de heer Hasert zijne proeven voortzetten, en wij vertrouwen dat hij zich dan weder van een belangstellend publiek zal omringd zien. De gelegenheid om op zoodanige wijze een blik te slaan in de geheimen der natuur wordt te zelden aangeboden, om er niet gretig gebruik van te maken. Heden nacht is onder Koudekerk een schuitenjager, Hendrik Uljee ge naamd, op noodlottige wijze omgekomen. Door het struikelen van het paard is dat met zijn berijder in het water gestort, ten gevolge waarvan de laatste is verdronken. Het paard is behouden gebleven. Aan elke der rijks-kweekscholen te 's HertogenboschHaarlem en Gro ningen zal met het begin van den cursus 1809/70, aanvang nemende den 1»"» Sept. a. s.gelegenheid zijn tot plaatsing van tien kweekeliugen in het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweek school worden toegelaten zij die geboren zijn tusschcn 1 Jan. 1853 en 15 Maart 1855. De stukken moeien vrachtvrij gezonden worden aan den direc teur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Tot leden der jury voor de tentoonstelling van photographiënnatuur- zelfdruk enz., welke in Julij te Groningen zal worden gehouden, zijn be noemd de hh. F. de Witt, prof. Salverda, dr. Ali Cohen, te Groningen; mr. E. J. Asser, te Amsterdam, dr. Kaiser, te Leyden, kapitein van der Beek, te 'sHage, en J. Schaarwachter, te Nijmegen. Ter verkrijging van eene acte voor middelbaar onderwijs, waarvoor de examens in Mei zullen plaats hebben, hebben zich 192 personen aangemeld, waaronder 8 onderwijzeressen, en wel 38 voor de wis- en natuurkundige vakken, 2 voor zeevaartkunde, 33 voor teekenen en boetseren, 18 voor Nederl. taal, 12 voor geschiedenis, 5 voor aardrijkskunde, 2 voor staathuis houdkunde, 25 voor handelswetenschappen en boekhouden, 27 voor vreemde talen, 5 voor schoonschrijven en 25 voor gymnastiek. Zaturdag 11. is te Muiderberg 'plegtig ter aarde besteld het lijk van prof. Domela Nieuwenhuis. Een talrijke stoet belangstellenden vergezelde de zonen en bloedVerwanten van den ontslapene naar de laatste rustplaats van den zoo plotseling aan zijnen werkkring ontrukten hoogleeraar. Bij de geopende groeve werd, behalve door twee aanverwanten, ook het woord gevoerd door prof. A. Loman, d\ Kerbert. ds. Stuart en de hh. Suringar en Poolman, die een woord van warme hulde bragten aan de groote ver diensten van den man, wiens laatste evangelieverkondiging: "den engelen gelijk", blijkbaar een diepen indruk had gemaakt, en thans het thema was, dat, hem ter eere, door de sprekers in hunne hartelijke woorden werd gevlochten. De oudste zoon van den ontslapene dankte ten slotte, ook na mens de familie, voor al de bewijzen van belangstelling. Naar men uit Delft meldt is een tapper en paardenkooper aldaar in zijne woning in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van oneerbare handelingen jegens een meisje van 14 jaar. De aangeklaagde moet reeds zijne schuld bekend hebben en is naar 'sGravenhage overgebragt. Zaturdag morgen II. liet zich aan 's rijks werf te Amsterdam een vree- selijke knal hooren die de glasruilen verbrijzelde en de gebouwen deed schud den. Een torpedo, welke hersteld moest worden, ontbrandde en barstte los bij de soldering eener buis; vele werklieden kregen daardoor meer of min belangrijke wonden, waarvan een doodelijk en twee zorgwekkend. Men schrijft de ontploffing daaraan toe dat een gedeelte der lading in de torpedo achtergebleven was na de ontlading. Aan een der groote werken aan den Helder heeft het werkvolk dezer dagen den arbeid gestaakt, meerder loon eischende. De aannemers hebben aan dien eisch niet voldaan, maar terstond twee stoomheimachines in wer king gebragt. Uit Utrecht meldt men dat de Duitsche orde, balije van Utrecht, aan het bestuur van het Utrechtsehe comité tot verzorging van gewonde en zieke krijgslieden in tijd van oorlog eene bijdrage heeft geschonken van 4000als blijk van ingenomenheid met het plan tot oprigting eener stich ting, waarin ziekenverplegers zullen worden opgeleid, en van een magazijn van de voor die verpleging gevorderde benoodigdheden. Uit Middelburg meldt men dat reeds een der belhamels bij de in Zee land gepleegde ongeregeldheden in hechtenis is genomen. 'sGRAVENHAGE, 4 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. E. Knight, consul van Turkije te Rotterdamtot het dragen der versierselen van ridder der orde van Karei 111 van Spanjehem door het uitvoerend Spaansch bewind geschonken. Tot burgemeester der gemeente Jabeek is benoemd de heer J. Schoffe len, in de plaats van den heer J. L. Meertens, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de commlssiën, aan welke wordt opgedragen het examineren van hen, die eene acte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1869 zitting zullen houden te 'sGravenhage; en benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in wis- en natuurkundige weten schappen, zeevaartkunde, teekenen en boetseren, dr. J, Bosscha, inspecteur *,.'u het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden: dr. W. C. H. Sta ring, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te Lochem; dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leyden; dr. C. H. C. Grinwis, hoogl. te Utrecht; d'. G. F. W. Baehr, hoogl. te Delft; d'. A. C. Oudemaus, hoogl. te Delft; dr. F. J. Stamkart, hoogl. te Delft; F. J. van den Berg, hoogl. te Delft; dr. F. W. C. Krecke, oud-directeur van het meteorologisch observatorium te Utrecht; dr. L. A. J. lïurgersdijkdirecteur der h. burgerschool te Deventer; A. J. van Peschhoogl. te DeventerJ. P. Koelmandirecteur der akademie van beel dende kunsten te 's GravenhageH. P. Vogelhoofdonderwijzer aan voor melde akademie; E. Lacomblé, leeraar aan de po'ylechnische school te Delft; b. tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in de Nederl. taal en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappen, de staatshuishoud kunde, de handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek. dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 'sGravenhage; tot leden: A'. M. P. Li'ido, inspec teur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 'sGravenhage; mr. H. E. Moltzer, hoogl. te Groningen; mr. A. E. J. Modderman, hoogl. te Amster dam; dr. C. A. Engelbregt, directeur der rijks- h. burgerschool te Utrecht; E. H. C. Schaefer, directeur der rijks- h. burgerschool te Roermond: dr. E. Piagct, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; L. Droogleever Fortuyn leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; dr. H. van Cappelle, referen daris aan het dep van binnenl. zaken; C. Eshuys, onderwijzer in de gym nastiek te Rotterdam. De ministers van financiën, van koloniën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer van Sypesleyn de aangekondigde interpellatie gedaan omtrent den toestand van zaken ter Kuste van Guinea. De minister van koloniën heeft omstandige inlichtingen gegeven omtrent hetgeen tot de tegenwoordige moejjclijkhe- den aanleiding gegeven had, en daarbij medegedeeld wat van wege de regering was verrigt om tot een verbeterden staat te geraken. Uit de mededeelingen van den minister bleek o. a. dat de toestand verbeterd was. Het voorstel van Engeland, dat de Elminezen een of- en defensief verbond met de Fantijnen zouden aangaan tegen de Ashahtijnen, was eene onmogelijkheid, want de Ashantijnen waren vrienden, en het zou dus niet eervol zijn daartoe mede te werken. De regering had met leedwezen den tegenwoordigen gouverneur moeten terugroepenen had gemeend den heer Nagtglas, die wegens zijne vroegere werkzaamheden aan de Kust voor die taak berekend mogt worden geacht, derwaarts te moeten zenden; zijne niet-benoeming in 1867 was eene vergissing der vorige regering. Aan den heer Nagtglas was opgedragen zich met een handelshuis te verstaan over den toevoer van levensmiddelen. Aan het gezantschap, dat hier was geko men, was eene welwillende beschikking medegegeven, die den neger-afge vaardigde scheen te bevallen, want hij had daarvoor herhaaldelijk zijnen dank betuigd. De minister verdedigde zich voorts tegen het verwijtdat hij te weinig belangstelling in de zaak had betoond en zeide dat men onder het nemen van afdoende maatregelengeene militaire maatregelen moest verstaan, want ook de heer Nagtglas had het zenden eener militaire expe ditie algeraden. Nadat nog enkele leden nadere inlichtingen hadden gevraagd of tot voorzigtighcid hadden aangemaand verklaarde de minister nog dat de komst van den heer Nagtglas waarschijnlijk een goeden indruk op de Elminezen zou maken. Voorts werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets-ont-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1