hiuderden de goedwilligen te werken. Bijna alle verveeners hebben ver klaard, dat zij aan de gedane vordering geen gehoor wilden geven en bereid waren af te rekenen met allen, die dit verlangden. Nadat dit laatste was geschied, waren eenigen tijd daarna de arbeiders öf in hunne tenten óf op reis naar huis. Dezer dagen was de opzigter Martens bij het staatspoorweg-station te Sittard met iemand in gesprek, toen de trein, waarop hij tot het houden van toezigt plaats moest nemen, hcnenstoomde. In alle haast wil hij nog op de locomotief springen, maar grijpt mis en valt er af, met het onge lukkig gevolg dal hij onder den toestel raakt en het wiel hem dwars over het lijf gaat, zoodat hij letterlijk door midden werd gesneden. Hij laateene vrouw met vier kinderen achter. 'sGRAVENHAGE, 1 Mei. Z. M. heelt vergunning verleend aan B. Rijk te Overzande en P. J. Bruchetlo te Goes, tot het dragen van hel kruis fidei et virtuti, en aan den eersten ook van de gouden medaille 2dc groottehun door den Paus verleend. Tot adjunct-commies bij het dep. van justitie is benoemd jhr. mr. G. J. T. Beelaerts van Blokland, advocaat te 'sGravenhage. Tot hulp voor de voorbereidende werkzaamheden van de rijkscommissie ingesteld bij kon. besluit van 17 Oct. 1868, n°. 40, is benoemd de heer G. H. van Soest. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de heer j. Velteman. Tot predikant bij de Luth. gemeente op Curasao is benoemd ds. J. P. Englert, pred. bij de herv. gemeente te Kuinre, en tot predikant bijdeherv. gemeente in het district Niekerie (Suriname) d'. \V. F. II. Laret, pred. op het eiland Bonairethans met verlof hier te lande. De eerste kamer heeft eergisteren hare werkzaamheden hervat; de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-onlwcrpen zijn bij haar ingekomen. De tweede kamer houdt zich in hare afdeelingen bezig met het onderzoeken van verschillende wets-ontwerpen. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van Donderdag is, ter voldoening aan het verlangen, door sommige leden der kamer geuit, ter inzage van de leden ingekomen een afschrift van ecne overeenkomst tus- schen de ministers van koloniën en van financiën en den raad van beheer der Nederl. Indische spoorweg-maatschappij, den 1/10 April jl. gesloten. Omtrent de bedoelde leening wordt aan het Dbl. gemeld dat gecon tracteerd is met de hh. Wertheim en Gompertz en Lippmann Rosenthal tot den prijs van 89 pCt. nominaal, werkelijk 87% pCt. Het prov. geregtshof van Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jonas Melhado. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan het door redenen, op openbare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid welke daarop is gepleegd door meer dan 20 gewapende personen; misdaad met straf bedreigd bij de artt. 209, 210, 217 al. 1 C. P., in verband met art. 2 van de wet van 29 Junij 1854, en hem veroordeeld, met inachtne ming voorts van de artt. 52, 30 en 214 strafvord., tot een confinement in een tuchthuis voor den tijd van 6 jaar, met bevel van aanplakking van een extract van dit arrest te 's Gravenhage en te Rotterdam. Men verneemt dat eerlang voor het prov.. geregtshof zullen teregt staan acht personen, vervolgd ter zake van de ongeregeldheden, die in den nacht van 31 October jl., voor of in den omtrek van het raadhuis te Rot terdam (op de Kaasmarkt)hebben plaats gehaden waaronder zich bevindt de persoon, beschuldigd van poging tot brandstichiing. Aan Jacob de Vletter, die zich in het huis van burgerlijke en mili taire verzekering alhier bevindt, is thans door den procureur-generaal de acte van beschuldiging beteekend. De Vletter wordt beschuldigd van: het door redenen in openbare plaatsen gevoerd en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspannigheid, die daarop is gepleegd door meer dan 20 gewapende personenenmedepligtig- lieid aan de misdaad van aantasting, gewelddadigheden en feitelijken weder stand jegens bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezaggepleegd door meer dan 20 gewapende personen, door de ingezetenen tot het begaan van die misdaad door belof ten te hebben uitgelokt en opgeruid door aanspraken in het openbaar ten aanhoore van eene verzameling van personen gehouden. B UIT U N L A N D S C H G B G i 11G'SmTn. BELGIE. In den senaat is de minister van buitenl. zaken geïnterpelleerd over den stand der onderhandelingen betreffende hel spoorweg-geschil. De minister heeft daarop geantwoord: Ik weet dat de heer Frère-Orban sedert eene maand te Parijs is en nog niet is vertrokken. De Moniteur bevatte in dei- tijd eene nota over de onderhandelingen. Maar dit programma was mis schien te ruim, en het was in het belang der Belgische waardigheid om het te beperken. Dat doel heeft de heer Frère trachten te bereiken. Uit zijne vele conferentiën met de Fransche regering blijkt dat, tot op den laatslen dagde betrekkingen niet een oogenblik opgehouden hebben vriend schappelijk te zijn, en dat zij van sympathie jegens elkander getuigen. De gemengde commissie zal worden benoemd; maar hel programma, dat zeer uitgebreid en rekbaar was, zal zeer beperkt worden. Het zal alleen hande len over ecne overeenkomst, strekkende om de behoeften van beide landen te bevredigen. Zoover ik thans kan oordeelen, zal eene definitive regeling gevonden woiden, die voor beide landen aannemelijk is. De heer Frère-Orban, uit Parijs teruggekeerd, heeft terstond de zitting van de kamer van afgevaardigden bijgewoond en op eene interpellatie van den heer Dumorlier geantwoord, dal hel protocol der onderhandelingen in de olficieële organen van Frankrijk en België zal worden medegedeeld, om den slaat dier onderhandelingen aan te loonen. Dc welvoegelijkheid ge doogde niet op die openbaarmaking vooruit te loopen. Al wat hij kon zeg gen, was dat de onderhandelingen eene voor de beide landen bevredigende phase waren ingetreden en dat de wederzijdsche betrekkingen van den meest vriendschappelijken aard waren. De heer Dumortier zeide dat de openbaar making van het protocol de regering zeker niet zou beletten ten aanzien van den loop der onderhandelingen alle toelichtingen te geven, die de natie verlangde. De heer Frère-Orban antwoordde hierop, dat de kamer, wan neer zij met het protocol bekend zou zijn, zou kunnen oordeelen over de gepastheid om aangaande de quaestie in discussie te treden. De werkstaking in Henegouwen heeft nog geen einde genomende rust wordt echter niet gestoord. Men berekent dat de mijnwerkers in de eerste dagen van hun verzet, dat toen algemeen was, dagelijks een verlies van 3600 fr. hebben geleden. De gemeenteraad van Brugge heeft besloten een standbeeld te doen oprigten ter eere van den beroemden schilder Hemling, in die stad geboren. Het stuk marmer, waaruit het standbeeld moet gebeiteld worden, en dat 18000 kilo's weegt, is uit Egypte aangevoerd. ENGELAND. LONDEN29 April. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone zelf een amendement op zijn ontwerp betreffende de Iersche staatskerk voorgesteld, strekkende tot in trekking der belofte, aan de Iersche kerk gedaan, tot geldelijke ondersteu ning van 12 kerken in Ierland, welke historische en oudheidkundige waarde 1 hebben. De Iersche protestanten wenschten dit geld wel te ontvangen, in dien zij het voor godsdienstige doeleinden m'ogten gebruiken, in plaats van tot het onderhoud van nationale monumenten. Het amendement is aange nomen; de tegenstanders der wet zijn over deze handeling van den heer Gladstone zeer verbolgen. De gemeenteraad van Cork heeft na een onstuimig debat besloten prins Arthur uit te noodigendie stad hij gelegenheid der aanstaande wedren nen te bezoeken. Bijna gelijktijdig met het nemen van dit besluit werden te Cork openlijke eerbewijzen gebragt aan twee Amerikaansche Feniansdie begenadigd en uit de gevangenis ontslagen waren. De leden der Londensche debating-club voor doofstommen hield dezer dagen hare algemeene jaarlijksche vergadering. Dc dagbladen vestigen de aandacht op deze belangwekkende inrigting, waar van tijd lot tijd gedebat teerd wordt, in de vingertaai. over politieke of sociale vraagstukken. Te Creggar nabij Athlone is de kapitein Rowland Farletan op eene gruwzame wijze vermoord. FRANKRIJK. PARIJS, 29 April. Daar de verkiezingen op 23 en 24 Mei zijn vastgesteld, begint, vol gens de wet, op 3 Mei het tijdvak, gedurende hetwelk de candidaten en hunne voorstanders door exceptionele vrijheden in staat zijnechter onder toezigt van het bewind, invloed op de stemming der kiezers uit te oefenenvan 3 Mei af zal hel gedurende veertien dagen vrijstaan de poli tieke vraagstukken te bespreken in openbare volksvergaderingen. Het is de eerste maal dat de nieuwe wetgeving betreffende het regt van vergadering in werking komt, zooveel hare exceptionele bepalingen voor den verkie- zi.igs-tijd aangaat. Te Orleans is men bezig met het maken van toebereidselen tot viering van den 314de» verjaardag (8 Mei) van het ontzet der stad door Jeanne d'Arc. Mgr. Dupanloup zal aan het einde van de feestelijkheden mededeelen, dat hij aan den Paus de canonisatie der jonkvrouw heeft voorgesteld. PRUIISEN. BERLIJN, 29 April. Bij den Noord-Duitschen rijksdag zijn een aantal nieuwe belastingen voorgesteld, om de voor het bestuur benoodigde gelden te verkrijgen. De indiening daarvan heeft een hoogst ongunstigen indruk gemaakt. Volgens eene officiële opgave bedraagt het aantal der in het vorige jaar over Bremen naar overzeeschc gewesten vertrokken landverhuizers 66433 personen. Het grootste gedeelte. 51858 personen, is op 129 schepen naar New-York overgebragt. In genoemd jaar zijn over Hamburg 50050, over Antwerpen 4528 en over Havre 5785 landverhuizers vertrokken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Graves de regering ge ïnterpelleerd over de ongeregeldheden in Ierland, en beweerd dat de land- quaestie de oorzaak is van al die rustverstoringen. Door lord Stanley werd de invrijheidstelling der fenians afgekeurd. De heer Hardy eischic de afzet ting van den burgemeester van Cork. De heer Forlescue antwoordde aan al die sprekers, dat de regering den toestand van Ierland in overweging heeft. BRUSSEL, 1 Mei. De Moniteur IJelge maakt hel protocol openbaar, dat den 27stpn April jl. te Parijs door de lib. de Lavalette en Frère-Orban onder teekend is, en ten doel heeft den toestand duidelijk aan te toonen. Het Algemeen Collegie van Toezigt op het beheer der goederen van de Hervormde gemeenten acht zich verpligt, met het oog op de velerlei misvat tingen, welke omtrent den inhoud en de strekking van hel Besluit van 12 October jl.u°. 40, schijnen te bestaan, en zonder in eene beoordeeling te treden van al wat er van verschillende kanten tegen dat besluit is aange voerd het volgende onder de aandacht der belanghebbenden te brengen. Het kon volstrekt niet liggen in de bedoeling van het Besluit, om veran dering te maken omtrent het bezit, of de gemeenten in eenig opzigt te belemmeren in het beheer van hare goederen. Werkelijk is dat ook zoo niet. Hel beheer blijft, volgens dat Besluit, voortdurend opgedragen aan Kerkvoogden onder medewerking van Notabelen (of Floreenpligtigen), door de stemgcregtigde leden der gemeente benoemd. De Provinciale Collegiën worden opgeroepen om op dit beheer toe te zien, misbruiken te keer te

Leydse Courant | 1869 | | pagina 7