De heer Jonckbloet wilde zeer uitgebreide vrijstelling, terwijl de heer Fok ker wel verder wil gaan dan de regering, maar niet zoo ver als de heer Jonckbloet. De arlt. 1. 2 en 3 werden tegelijk in discussie gebragt. De beide voorstellers hebben hunne amendementen nader toegelicht. De heer Thorbecke wees op het moeijelijke van bet aanroeren der patentwet; hij was voor vrijstelling van ieder die ouderwijs geeft, maar hij had wel ge- wenscht dat de zaak was uitgesteld tot de geheele herziening der palent- wet. Overigens vonden de beide amendementen bijval en bestrijding. De minister van financiën verdedigde de voordragt en toonde aan dat in elk geval mi bleek dat de regering zich verpligt acht bezwaren op te heffen, die ten aanzien van het bijzonder onderwijs bestaan. Den heer Heemskerk kwam het voorstel Jonckbloet vollediger voor dan dat van den heer Fokker. Nadat de heer Jonckloet zijn amendement eenigermate had gewijzigdwerd het aangenomen met 34 tegen 20 stemmen. De verder voorgestelde uitbrei ding (Tcr «4j.slelliiigeii werd door den minister overgenomen en de voordragt aangenomen met 51 tegen 4 stemmen. Daarna werd de beraadslaging her vat over de wets-voordragt betreffende de zeebrieven en Turksche paspoorten. Aan den heer W. van Goltstein werd verlof verleend om eene vraag te rigten tot de regering over de wijze van volteekening der leening van de Indische spoorwegmaatschappij en over hetgeen vernomen is omtrent een groot gedeelte hetwelk door een syndicaat van bankiers zou zijn genomen gewordenhetgeen commissie-loon zou vorderenen of de regering dat over eenkomstig de voorwaarden der leening acht. De minister van financiën zal daarop laten antwoorden. In de zitting van heden is de discussie over art. 2 van het wets-ontwerp betreffende de zeebrieven voortgezet, maar niet afgeloopen. De op dit art. voorgestelde amendementen werden door de ministers van buitenl. zaken en van financiën bestreden. Morgen voortzetting. Ook zal morgen de regering antwoorden op de interpellatie van den heer W. van Goltsteinover de plaat sing van de leening der Indische spoorwegmaatschappij. Door het prov. geregtshof in Zuidhollandverder uitspraak doende in zake de ongeregeldheden te Rotterdam, zijn de vier beschuldigden vrijge sproken van de hun te last gelegde feiten, maar schuldig verklaard. Aart van den Derg en Pieter van Galen aan wederspannigheid, feitelijk en ge welddadig, jegens bedienende beambten; Willem Anthony Hansen aan belee- diging met gebaren en dreigementen jegens bedienende beambten, en Cor- nelis Vos aan beleediging met woordengebaren en dreigementen aan een bedienend beambte; veroordeeld van den Berg en van Galen tot cor rectionele gevangenis van 6 maanden; Hansen en Vos tot geldboete van 100. Aanst. Zondag 2 Mei, zal, bij gunstig weder, de eerste muziekuit- ring in de societeitstent in het Bosch plaats hebben. BUITENLNDSCHBEBIGTEN BELttlE, Naar men uit Charleroi meldt heeft er weder eene werkstaking plaats Wj de arbeiders in de steenkolenmijnen in den omtrek van Gilly. Er heb ben geene wanordelijkheden plaats gehad. De werklieden weigeren wel te werken, maar sclijjnen niet geneigd geweld te gebruiken. ENCtELAND. LONDEN25 April. In Cornwallis, nabij Camelford, is eene der machines, welke aan den rand eener 400 voet diepe leigrocve was geplaatst, ten einde de uitgegraven lei naar boven te hijschen. bezweken, een gedeelte van den rand des puts, ter zwaarte van 150 ton, en al de personen, die aldaar werkzaam waren, met zich naar de diepte medeslepende. Een tiental lijken is reeds gevonden. Volgens officiële opgave is het aantal onderstand ontvangende armen hier te lande in de laatste drie jaren 54 pCt. toegenomen. Berigten uit New-York maken melding van het springen van den ketel van eene der op den Missouri varende stoombooten, waarbjj 50 der aan boord zijnde militairen zijn omgekomen. FRAltHRIJ K. PARIJS, 25 April. De Ind. Beige meldt als gerucht dat de heer Frère-Orban zijn verblijf alhier met eenige dagen zal verlengendaar hij een nieuw voorstel heeft gedaan, dat als een groote stap tot toenadering kan beschouwd worden. Dit voorstel moet daarin bestaandat de Belgische regering den Luxemburg- schen spoorweg weer tot zich nemen en aan de Fransch-Oostelijke spoor weg-maatschappij de exploitatie van een gedeelte dier lijn overlaten zal. Heden moet er, volgens den Constitutionnelweder eene conferentie lusschen den heer Frère en de Fransche ministers gehouden zijn. Dat or gaan der Fransche bewindslieden verzekert dat er geen geloof te hechten is aan de zorgbarende geruchten omtrent bet aanhangige geschil tusschen Frankrijk en België. De regering, de industriëlen des rijks willende aanmoedigen tot deel neming aan de dezen zomer te Amsterdam te houden tentoonstelling van huisraad enz., heeft bekend gemaakt dat de uit Frankrijk aldaar ten toon gestelde voorwerpen weder ingevoerd zullen kunnen worden zonder beta ling van invoerregt. Bij gelegenheid van den honderdsten geboortedag van Napoleon I zul len gouden, zilveren en bronzen gedenkpenningen worden geslagen. De bronzen zullen te koop worden aangeboden; van de andere zullen exem plaren aan de keiz. familie en de grootwaardigheids-bekleeders worden geschonken. De onderkoning van Egypte zal eerlang naar Parijs komen, om de hulp van de geneeskundigen aldaar in te roepen tot herstel van eene keel aandoening. In het cirque Napoleon heeft Vrijdag avond een ongeluk plaats gehad, hetwelk onder de toeschouwers groote ontsteltenis te weeg bragt. De pres- tidigitateur prof. Epstein gaf in het cirque eene voorstelling; hij had een karabijn geladen en verzocht een der aanwezigen dit op hem af te schie ten, zullende hij den kogel opvangen. "Mik goed en zonder vrees," riep hij den heer toe, die, na verschillende vergeefsche aanzoeken bij anderen, er in had toegestemd om de karabijn af te vuren, liet schot valt en de heer Epstein stort bloedend neder. Ten gevolge van eene onbegrijpelijke nalatigheid was de laadstok in den loop blijven steken en had den gooche laar vrij diep in de borst getroffen. In zijn bloed badende werd hij naar zijne woning vervoerd. Hoewel ernstig gewond, heeft men hoop hem te redden. SPANJE. De minderheid der corles heeft besloten onderscheiden voorstellen in te dienen, strekkende om alle Bourbons, ook de zijtakken en hunne afstam melingen, van den Spaanschen troon uit te sluiten. Ook zullen zij de be palingen van bet ontwerp der constitutie betrekkelijk de bevoegdheden van het uitvoerend gezag krachtig bestrijden. Naar aanleiding van eerstgenoemd voorstel hebben de unionisten, democraten en progressisten zich vereenigd met een tegenvoorstel aan de cortes, inhoudende de verklaring dat er thans geene termen bestaan om daarover te beraadslagen, nu de regeringsvorm nog niet eens vastgesteld is; voorts dat de keuze eener dynastie de uitslui ting van alle andere ten gevolge zou hebbenen eindelijk dat de verdrijving van Isabella en hare nakomelingen een voldongen feit is. Door de cortes is het artikel der constitutie betreffende het algemeen stemregt met 183 tegen 14 stemmen aangenomen. Door de regering is eene zeer liberale wet voorgedragen tot grondige hervorming van het openbaar onderwijs. Het prov. bestuur van Valladolid is gemagligd eene leening van 240,000 kroonen aan te gaan, bestemd om lotelingen van de krijgsdienst vrij te koopen. Er worden geldelijke bijdragen ingezameld, ten einde den heer Gaste- lar, hoogleeraar in de geschiedenis te Madrid, die in de cortes de gods dienstvrijheid met groot talent heeft verdedigd, een openbaar eereblijk aan te bieden. PRI1I8SEN. BERLIJN, 25 April. Sedert eenigen tijd is er sprake van onderhandelingen tusschen den Noord- Duitschen bond en de Vereenigde Staten, over een tractaat tot bescherming van landverhuizers. Daaromtrent verneemt men, dat de regering te Was hington heeft voorgesteld, om tot regeling dezer zaak eene internationale commissie te benoemen, waarin ook gemagtigden uit andere staten van het Europesche vasteland zitting zouden hebben. - Uit Pesth meldt men de opening van den rijksdag door den koning. Op het koninklijk slot waren bij die gelegenheid naast de koninklijke vlag ook de Hongaarsche en Croatische vlaggen geheschen. IM-li TI LKGHWI. PARIJS, 24 April. /.a trance meldt dat de heeren Rouhcr, de Lavalelte en Gressier het eens zijn geworden omtrent het antwoord aan den Belgi schen minister Frère Orban; dat hij dit antwoord reeds gisteren van den heer de Lavalette moet ontvangen hebben; dat er beden op nieuw eene bij eenkomst tusschen dezen en den heer Orban zal plaatshebben, en dat, naar hetgeen uit alles blijkt, de quaeslie eene bevredigende oplossing te gemoet gaat. Het wetgevend ligchaam heeft het buitengewone budget met 226 tegen 14 stemmen aangenomen, en het ontwerp op de militaire pensioenen met 218 tegen 6 stemmen. De vergadering is onder den kreet: Leve de Keizer uiteengegaan. LONDEN, 27 April. Het lagerhuis heeft 24, 25 en 26 der Iersche kerkwet aangenomen. De natuur biedt dikwijls geneesmiddelen aandie eene zeldzaam krach tige uitwerking hebben, en die nogtans te naauwernood bekend zijn. Op gezag van dit feit vestigen wij de aandacht van hendie aan scheele hoofd pijnhoofdpijn en zenuwpijnen lijden, op de Guarana van de Ilceren GRIMAULT C°. Het is eqjie plantaardige zelfstandigheid, uit Brazilië afkomstig. Eenige poeders van dit onschuldige middelopgelost in een weinig water, zijn bijna altijd voldoende, om de meest hevige hoofdpijn te doen verdwijnen. Elke doos bevat twaalf poeders en wordt verkocht tegen den prijs van 3 francs. Dépötte Amsterdam H. ULOTH. INCEZOlÖtEN. Mijnheer de Redacteur In uw geacht blad van Vrijdag 16 dezer lezen wij eene bekendmaking, dat door burgemeester en wethouders op den 19de" daaraanvolgende zoude worden gevaceerd, tot het hooren van informatiën de commodo et incom- modo, onder anderen, ook betrekkelijk een adres van Gebr. van Wensen, traanstokers alhiertot verplaatsing van hunne traanstokerijvan uit de Looijerstraat naar hunne fabriek aan den Vestwal. Niet alleen voor de eigenaren en bewoners der naastbijgelegene en belen dende panden, maar ook voor vele bewoners van de Looijerstraat, Waard en Oranjegracht, Heerengracht, Ouden Rijn, Oude Vest enz., is het hoogst wenschelijk, en voor de gezondheid dringend noodzakelijk, dat, ingeval burgemeester en wethouders aan genoemde heeren vergunning verleenen tot die verplaatsing, aan HEd. tot voorwaarde worde gesteld het maken eener inrigtingdie ons vrijwaart voor den verpestenden stankdie der Leydsche burgerij reeds te lang uit die stokerij heeft toegewalmd. Wij hopen en vertrouwen dan ook dat burgemeester en wethouders ambts halve zullen zorgen dat wrj in 't vervolg van dien stank zullen bevrijd blijven. Met de plaatsing dezer regelen in uw geacht blad zult u verpligten Leyden, 22 April 1869. De bewoners der opgenoemde grachten. Üurgct'ltjfcc ONDERTROUWD: Df. J. II. Genlis, jpa. 34 j. en G. H. T.Obreen. jd.24j. J. J. de Groot. jm. 28 j. en A. van Assen, jd. 27 j. N. J. van der Linden, jm. 18 j. en M. Turenhout, jd. 21 j. J. van der Burgh, jm.24j. en M.E. Bleyleven,jd.20j. J. II. Maartense, jm. 22 j. en E. van Biemen, jd. 24 j. F. A. Linschoten jm. 36j. en J. J. Brokkaar, jd. 22 j. H. Hoppenbrouwer,jm. 27 j. en C. S. Planje.jd. 29 j. -- C. D. van der Henst, jm. 26 j. en P. Vervark, jd. 29 j. J. Blyleve, jm. 23 j. en P. Aalbersberg, jd. 21 j. J. Barendse, jm. 41 j. en E. van Putten, jd. 33 j. W. A. van Lith, jm. 22 j. en G. de Jong, jd. 23 j. 11. P. Grotenhuis, jm. 25 j. en G. Merlijnjd. 30 j. Geliouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 24 April. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Huis en Erf, aan de westzijde van de Zijdgracht, wijk II, n°. 303. Kooper J. P. Planjer qq. ƒ405. Een dito, nevens het voorgaand perceel, wijk II, n". 304. Kooper B. Steyger. 317. Een dito, aan de westzijde van de Kruisstraat, wijk V, n". 176. Kooper J. Bink. 270. Een dito, nevens het voorgaand perceel, wijk V n". 177. Kooper 11. Bonte qq. ƒ325. Een dito, nevens het voorgaand perceel, wijk V, n°. 178. Kooper J. Bink. ƒ300. Een dito, nevens het voorgaand perceel, wijk V, n°. 179. Kooper G. van den Berg. 245. Een ditonevens het voorgaand perceelwijk V, n". 179'. Kooper J. van der Reyden. ƒ270. Zeven Huizen en Erven, in de Zegersteeg, wijk I, nos. 461, 461", 461461c. 46ld, 461c en 461f, gecombineerd. Kooper J. W. Filippo. ƒ1465. Een Huis en Erf, in de Zegersteeg en een dito op de Achtergracht, wijk I, n05. 462" en 378. ge combineerd. Kooper J. P. Planjer. 477. Een ditoaan de noordzijde van de Bakkersteeg, nabij den Vliet, wijk I, n°. 545. Kooper J. C. van dei- Tas qq. ƒ358. Een dito, aan de zuidzijde van de Bakkersteeg, nabij den Vliet, wijk I, n°. 560. Kooper M. Loeber qq. ƒ309. Een dito, aan de

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2