LEYDSCHE 0 Eli A IT. -» WOENSDAG 28 APRIL. STADS-BERIGTEN. BINNEN LA NI )SC 11BK HIGTKN. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeten. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien 1°. het aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland gerigt verzoek door Geruit Jan Boelen, distillateur le klasse alhier, om op een gedeelte van den Vestwal nabij de voormalige Heercirpoortkadastraal be kend Sectie A. n". 457, eene stoom-houtzagerij te mogen oprigten; 2°. het adres van Gijsbert Willem van der Spruytbierbrouwer alhier, houdende verzoek om op zijn erf in de Korte Langeslraat, wijk VIII n°. 690, eene verzameling van meststoffen te mogen houden; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Jauuarij 1824 Staats blad n". 19), rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informal iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 29s,e° April e. k. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, i Levden, 27 April 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEYDEN Gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 2lsleD April jL, A. Np. 3134 (4e afd.) B. Brengt ter kennis van belanghebbenden in deze gemeente, dat de verkoop van visch, gevangen in wateren waarop de sluiting der vlsscherij niet van toepassing is, niet is verboden; zoodat die visch ten verkoop kan worden aangebodenmits gedekt door een bewijsstuk van oorsprong. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 27 April 1869. v. n. BRANDELER. LEYDEN, 27 April. Met 1 Mei aanst. zal op den Hollandschen spoorweg de zomerdienst een aanvang nemen. Wij vestigen er de aandacht op dat hij de regeling van die dienst is bepaald dat des Zondags avondsi ten 10 u. 45 min., een buiten gewone trein zal rijden van 's llage naar Leyden, waardoor aan de inwo ners dezer stad de gelegenheid wordt aangeboden tot 's avonds laat in de omstreken der residentie of te Scheveningen te kunnen vertoeven. Te Velsen wordt met 1 Mei een station gevestigd, waardoor het bezigtigen van de werkzaamheden van het Noordzee-kanaal gemakkelijk wordt gemaakt. Bij eene heden gehouden stemming is door de stemgeregtigde leden der Waalsche gemeente, met 61 tegen 3 stemmen, besloten, wat betreft het beheer der kerkelijke goederen en fondsen, onafhankelijk le blijvenvoorts zijn, met 60 tegen 2 stemmen (2 antwoorden waren in blanco), voor dal beheer de grondslagen aangenomen eener door den kerkeraad voorgestelde nieuwe organisatie. Mevr. Ristori, die heden avond alhier in den schonwburg zal optre den. werd heden middag bij hare aankomst weder van wege lih. studenten met een rijtuig van het station afgehaald en naar haar hotel gebragt. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat te Amsterdam, in de tweede helft der maand Julrj aanst.. een vergelij kend examen zal worden gehouden tusschen jongelieden, die bij het garni- zoeiisliospilaal te Amsterdamin verband niet liet onderwijs aldaar aan het athenaeum illustre gegeven wordende, wenschen te worden opgeleid lot officieren van gezondheid bij de zeemagt. Het getal plaatsen is bepaald op 6. Verzoeken tot toelating moeten uiterlijk op 31 Mei aanst. aan den minister ingediend worden. De commissie uit het prov. gereglshof in Zuidholland lot het afnemen van het examen voor liet notaris-ambt gevorderdbeeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij tot dat einde zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op Donderdag 20 Mei 1869 en zoo noodig de daarop volgende dagen. Zij verlangt dat de aan haar toe te zenden stukken portvrij zullen worden geadresseerd aan den griffier bij het prov. gereglshof in Zuidholland. Bij de Ned. licrv. gemeente le 's Gravesande is lot predikant beroepen ds. Romyn, pred. te Ophemert; bij die te Leimuiden ds. Ruys, pred te Oud- Beijerland; bij die te Lienden d\ van Dijk, pred. te Hilversum; bij die te St. Philipsland d*. llopsler, pred. te Noorden; bij die le Oud-Vossenieer d'. Gilderman, pred. te Bieselinge; bij die te Zuidwolde ds. üingemaiinpred. te Knype. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel is eervol emeritaat verleend aan d9. II. Verkuile, pred. te Enschedé. Te Rotterdam isop uitnoodiginging van cenige hecreneene bijeen komst gehouden van beminnaars en voorstanders van kunst en wetenschap, waarin niet alleen de groote wcnschclijkheid der verkrijging van de kunst verzameling Vis Blokhuyzen voor het museum Boymaus besproken en alge meen erkend is, maar tevens middelen werden beraamd om de ƒ50000, die door de wezenlijke waarde der verzameling verre overschreden wordt te trachten bijeen te brengen. Men zal trachten de som bij wijze van ren teloos voorschot bijeen te krijgenen waarschijnlijk zal men daarin slagen. Te Sloten in Friesland is Vrijdag 11. eene taanderij met woonhuis af gebrand, die beide goed verzekerd waren. Daar de taanderij zoo goed als stil stond en er althans in de laatste L0 dagen licht noch vuur in was ge weest, zoo scheen de brand aan geen louter toeval te wijten te zijn. De bewoner-eigenaar is dan ook op grond daarvan in verzekerde bewaring ge nomen. Naar eene digtbij liggende boerderij was de brand overgeslagen en reeds in de koestal aan den gang, doch is gelukkig in zijn begin nog kun nen gebluscht worden. De gearresteerde persoon is later weder iu vrijheid gesteld, maar het onderzoek duurt voort. Uit Buitenpost meldt men, dat in de vorige week eene26-jarigevrouw uit Gerkesklooster haren ruim 60-jarigen echtgenoot in stilte verlaten heeft, en met haar kind, in gezelschap van hare familie, naar Amerika vertrok ken is. FTe Luyks-gestel in Noordbrabant zijn dezer dagen zeven woningen afgebrand, waarbij 42 stuks vee omgekomen en 53 personen van huisves ting beroofd zijn. Men wil weten, meldt de TV. R. C.dat ernstige ongeregeldheden onder het poldervolk op het eiland Walcheren zijn ontstaan. Nederlandsche en Belgische arbeiders nemen er deel aanlaatstgenoemde willen voor lager loon werken dan de Nederlanders. Volgens gerucht zouden er vijf dooden gevallen en zou het aantal gekwetsten zeer groot zijn. Het garnizoen van Middelburg zou uitgetrokken zijn naar Veere en Arnemuiden. Erge tooneelen moeten zijn voorgevallen te Souburg. Voor de arrond.-regtbank te Middelburg stond dezer dagen tcregt P. B. Landsheere, beklaagd dat hij. ongeveer tien jaren geleden in het huwelijk getreden met zijne tegenwoordige huisvrouw, in dien tijd zijne beide uit een vorig huwelijk gesproten kinderen, thans 16 en 13 jaren oud, voortdurend, althans wanneer zij bij hem in huis waren, heeft mishandeld, door hen. of schoon hij in staat was zijne kinderen goed te onderhouden en hun het noodige te verschaffenvoldoende voeding en kleeding te onthoudenhen somtijds des nachts niet in huis op te nemen of geen behoorlijke slaapplaats te ver schaffen, van hen te zwaren arbeid te vorderen, hen te slaan en te schop pen en andere gewelddadigheden toe te brengen, die de grenzen eener va derlijke kastijding te buiten gingen; door welk een en ander de kinderen genoodzaakt waren alsdan uit honger wortelen en rapen uit den grond le trekken en op te eten, den nacht en zelfs in den winter bij guur weder onder den blooten hemel door te brengenen bij anderen toevlugt en schuilplaats le zoekendat hij bepaaldelijk omstreeks drie jaren geleden beide kinderen erg heeft geslagen en geschopt; den onderen zoon voor vier jaren met een stok en met de handen slagen toegebragt en daarna tegen een hooiberg neêrgestootcn heeft; dat hij denzelfden knaap twee jaren geleden zoo heeft geslagen en geschopt dat hij nederviel, en voor ongeveer een jaar des avonds aan een paal in de schuur gebonden en den ganschen nacht daaraan vastgelaten heeft enz. De regtbank heeft den beklaagde alleen schuldig verklaard aan twee der hem ten laste gelegde feitennamelijk eene mishandeling vóór omstreeks vier jarenen het binden van zijn zoon aan een paal gedurende den nacht vóór ongeveer een jaar, en deze gequalificeerd als moedwillige mishandeling. Ter zake der feiten, waaraan hij is schuldig verklaard, is hij veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame op sluiting te ondergaan, alsmede twee geldboeten, elke van ƒ8, en in de kosten. lip den weg onder de gemeente Arceu werd dezer dagen liet lijkje van een pasgeboren kind gevonden. De moeder werd. op vermoeden dat zij het kind van het leven had beroofd, gevankelijk overgebragt naar bet huis van arrest te Roermond. Reeds vroeger had men een kind dezer vrouw bij iiienschen waar zij dienstbaar was in ontbonden toestand op den korenzol der gevonden. 's GRAVENHAGE, 27 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. Kooien, te Rosmalen, W. van Geloven, te Eindhoven, en II. Jansen, te Wijk bij Duurstede, tot het dra gen van het kruis videi et virtutihun door den Paus geschonken, en aan den heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, referendaris bij het dep. van financiën, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de kl.hem door den koning van Prtiissen ge schonken. -1- Z. M. heeft de betrekking van rijks-commissaris voor de geldleening van ƒ11,000,000, ingevolge de wet van 10 April 1869. onder waarborg van den staat, door de Ned.-Indische spoorwegmaatschappij aangegaan, opge dragen aan den heer mr. F. de Wililt, agent van het ministerie van finan ciën te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen te Hilvarenbeek is benoemd de heer G. D. P. S. Hubar, thans in die betrekking te Oirschot. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 3d* kl. C. Zijlstra. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot kapitein 3d' kl. den ls,en luit. C. E. Sepp, van het wapen, thans voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in O.-L; bij het 3dt reg. tot lllcn luit, den 2dl" luit. J. A. Ardesch van Hamel, van het 6,lc reg.; bij het 5dc reg., tot kapitein 3d< kl. den 1sl™ luit. 11. Kroon, van hel 85,e reg. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. en die van oorlog en financiën Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De leden der eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 30 Aprildes avonds half acht ure. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-ontwerp tot wijziging der wettelijke verorde ningen op liet regl van palent betrekkelijk het geven van schoolonderwijs, en de daarop door de hh. Jonckbloet eu Fokker voorgestelde amendementen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1