BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leijdsche Courant van Maandag '26 April J&6950. B U1T E N L A N DSC H E B E B1G T E N Uit Utrecht meldt men aan de N. R. C. het volgende: Dingsdag mor gen hebben hier ter stede eenigc jeugdige smidsknechts hunnen baas te kennen gegeven, dat zij hun werk zouden staken. Een hunner, in den namiddag teruggekeerdeischte zijn loongedurende de eerste dagen dier week verdiend. De baas antwoordde hemdat hij dat bagatel zou zenden aan de arme moeder van den knaap. Deze herhaalde daarop nogmaals zijn eisch, doch dezen onvervuld ziende, liet hij dien onmiddellijk volgen door ecne diepe snede, die hij met een zakmes zijnen baas over het aangezigt tocbragt. De jeugdige misdadiger is in hechtenis genomen. Tc Middelburg hebben dezer dagen des avonds onrustige tooneelen plaats gehad. Eerst liepen een aantal jongens zingende langs de straten, daarbij baldadigheden plegende, maar Dingsdag avond 11. zag men hon derden personenwaaronder ook vele vrouwenzingende de stad doortrek ken. In den Langendelft gekomen, ontmoetten zij eeltige militairen, met sommigen waarvan zij handgemeen werden. Daarna gingen zij weder ver der en eerst omstreeks ten 10 ure uiteen. Eene patrouille doorkruiste de stad, terwijl politie-agenten en rijksveldwachters den ganschen avond op de been waren. Door het bestuur zijn de noodige maatregelen verordend. Bij de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten. Het beveelt de op- rigting aan eener rijks-academie, waar door hoogleeraren onderwijs wordt gegeven in de beelhouwkunstschilderkunst, graveerkunst, schoonheidsleer, kunstgeschiedenis, teek enen naar het menschenbeeldontleedkunde van den mensch en doorzigtkunde. Een der hoogleeraren is directeur. Voor bijwo ning der lessen wordt 100 's jaars betaald, voor enkele lessen minder. Het toezigt wordt aan eene commissie van vijf leden opgedragen onder den minister van binnenl. zaken. Jaarlijks is examen waartoe worden toege laten zijdie in vakken van middelbaar onderwijs met goeden uitslag zijn geëxamineerd. Wie dit examen met succes aflegt, wordt tot een wedstrijd toegelaten voor de drie eerste vakken; voor elk dezer worden twee eere- penningen uitgeloofd. De talentvolste bekroonden kunnen gedurende hoog stens 4 jaren een jaargeld van ƒ1200 ontvangen om kunstreizen te doen. 's GRAVENHAGE, 24 April. Z. M. heeft den graaf von Bismarck Schönhausen, kanselier van den Noord-Duitschcn bond en minister van buitenl. zaken van den koning van Pruissen, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. J. J. van Oosterzee, hoogleeraar te Utrecht, tot het dragen der versierselen van ridder der Kroonorde 3de kl.en aan den heer mr. T. M. Boest van Limburg, minister van buitenl. zaken, tot het dragen der versierselen van ridder 1,tc kl. van den Booden Adelaar, hun door den koning van Pruissen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland de heer mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarneveltthans subst. - oflicicr van justitie bij de arrond.-regtbank te 'sGravenhage; tot subst.-offi- cier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Gravenhage de heer jhr. mr. B. C. de Jonge, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Botterdam; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Rotter dam de heer mr. A. J. Roest, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Zwolle; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zwolle de lieer mr. P. J. G. van Diggelen, thans subst.-officier van jus titie bij de arrond.-regtbank te Winschoten; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten de beer mr. E. Z. L. van der Kemp, thans subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Middelburg; tot griffier bij het kantongeregt te Zevenbergen de heer V. G. van de Mortelcand.-nota* ris te Boxmeer; tot procureur bij de arrond.-regtbank te Almelo de heermr. R. E. Hattink, advocaat aldaar. - Tot ontvanger der directe belastingen te Bullum is benoemd de heer M. Bruining, commies lste kl. bij 'srijks belastingen. Z. M. beeft goedgevonden op pensioen te stellen: den militairen onder intendant ls,e kl. U. J. Roelants; den kapitein-kwartiermeester bij bet ls,e rcg. huzaren A. Ophorst, op zijne aanvrage, onder toekenning van den rang van majoor, en den kapitein-kwartiermeester bij het lsle reg. inf. L. F. A. Boekhorst; te benoemen: bij de militaire intendance, tot onderintendant lslc kl. den kapitein-kwartiermeester P. Schrier, van het 7de reg. inf.; bij den staf der inf., tot kapitein-kwartiermeester den lslen luit,-kwartiermeester J. M. Janssen, van den staf; tot lsten luit.-kwartiermeester den 2drn luit.- kwartiermeester J. Gruys, van het 6llc reg. inf.; bij het reg. grenadiers en jagers, tot 1M™ luit.-kwartiermeester den 2'1™ luit.-kwartiermecstcr 11. A. J. Kuyper, van bet corps; bij het 4de reg. inf., tol lsle" luit.-administrateurvan kleeding den 2d™ luit.-administrateur J. ,1. Keyzer. van liet corps; bij het 6de reg. inf., tot kapitein-administrateur van kleeding den lsl™ luit.-admi nistrateur J. Hilberg, van het corps; bij het 7dc reg. inf., tot kapitein-kwar tiermeester den l5lcn luit.-kwarliermeester 11. C. van Erp Taalman Kip, van het 5dc reg.; bij hel instructie-bataillontot kapitein-kwartiermeester den lsten luit.-kwartiermeester C. L. E. C. Westerbaen Schmidt, van bel reg. grenadiers en jagers; bij het lste reg. huzaren, lot kapitein-kwartiermeester den l5ten luit.-kwartiermeester C. W. van Engelen, van hel 4de reg. inf.; bij hel reg. veld-artillerietot 15l™ luit.-kwarliermeester den 2dcn luil.-kwartier- mcester J. C. Ubbens, van hel corps; bij het 2de reg. vesting-artillerie, tot l-tcn luit.-administrateur van kleeding den 2dc" luit.-administrateur M. de Leeuw bij het bat. mineurs en sapeurs, tot kapitein-kwartiermeester den lslen luit.- kwartiermeester jhr. F. V. A. de Watteville, van het corps; bij de hospitaal directeurs, tot kapitein, den ls,tD luit. van Dort, te Bergen-op-Zoomen den lslc" luit. H. Balk, te Maastricht; en over te plaatsen: bij.de militaire intendance, als onder-interdant 2de kl., den kapitein-kwartiermeester C.Tho mas, van den staf der inf.; bij het reg. grenadiers en jagers den 2den luit.- kwarliermeester P. G. Asmus, van het Isle reg. inf Door den minister van binnenl. zaken zijn tot klerken van den rijks telegraaf benoemd: H. Pauwels te Sas van Gent. F. K. C. Kable te 'sllerto- genbosch, C. van der Nagel te 'sGravenhage, C. A. Spruyt te Woerden, G. J. Falk te Amsterdam, D. E. de Rapper jr. te Amsterdam, J. P. Noordberg te Amsterdam, J. II. L. Offerhaus te Nijmegen, F. W. Brug te llarlingen, 11. van der Meiden te Bolsward, W. P. van West te Vlaardingen, C. M.Stil- kenboom te Amsterdam, C. Schwaanhuyscr te 'sGravenhage, 11. Ricola te Amsterdam, 11. Moll te 'sGravenhageG. W. Bretz te 'sGravenhageJ. J. de Rcgt te Leyden, J. C. van der Wijk te Dordrecht, 11. Groevendrjk te Amsterdam, A. J. Ruiter te Amsterdam, 1'. van IloolwcriT Ie Helder, W. 11. Grashuis te Groningen, P. 11. Grocnemcijer te Amsterdam, en O. A. van De venter te Delfshaven. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagingen voortgezel over het wels-onlwerp tol herziening der kiestabelUver de in deeling der districten Maastricht, Roermond en Boxmeer werd nog do/ii'.ver schillende leden en ook door den minister het woord gevoerd. Het District 's Hertogenbosch gaf geene aanleiding tol aanmerkingen. Vervolgens ww^niep in stemming de onderscheiden voorgedragen amendementen: 1". Het amende ment van den heer Fransen van de Putte, strekkende om in de plaaisvait het dubbel district Groningen te stellen twee enkele districten Groningo^ei Zuidhorn. Dit werd met 34 tegen 32 stemmen aangenomen. 2°. Het amelb- dement van den heer Pijnappel, strekkende om te vormen een district Sneek, kiezende twee leden, en een district Heerenveen, kiezende één lid. Dit werd met 49 tegen 19 stemmen verworpen. 3°. Het amendement van den heer van Kuyk, die voorgesteld had te vormen twee districten, Sneek met een afgevaardigde en Heerenveen met twee afgevaardigden. Bij de stemming staakten de stemmendaar zich 34 leden daarvoor en 34 daartegen ver klaarden. Over dit amendement moet dus in eene volgende vergadering na der worden beslist. Ten gevolge van dezen uitslag werd de stemming over de amendementen van de hli. Begram, Nierstrasz en van Eek, betrekking hebbende op de indeeling der districten Arnhem, Tiel, Amersfoort, Utrecht, Gouda, Gorinehem. Tilburg, Brielle. Dordrecht, Middelburg, Goes, Zierikzee en Breda, tot na de beslissing over dat van den heer van Kuyk mede uil- gesteld. 4°. Het amendement van den heer Viruly Verbrugge, die verlangde in het laatstelijk door de regering gewijzigd artikel, in plaats van het dub bel kiesdistrict Haarlem, te stellen twee enkele districten Haarlem en Zaan dam. Dit werd met 35 tegen 33 stemmen verworpen. 5°. Het amendement van den beer W. van Goltsteinstrekkende om de twee door de regering voorgestelde districten van Haarlem, kiezende twee leden, en Haarlemmer meer. kiezende één lid, lot één te vereenigen, waaruit drie afgevaardigden zouden gekozen worden. Dit werd met 62 tegen 6 stemmen verworpen. 6°. Het amendement van den heer van Sypesteyn, die verlangde dat eene indeeling van de districten HaarlemZaandam en Amsterdam zou plaats hebben, gelijk die oorspronkelijk door de regering was voorgedragen. Dit amendement werd met 40 tegen 28 stemmen verworpen. 7°. Het amende ment van den heer van der Maesen de Sombreff, die voorgesteld had te vormen een district Maastricht, kiezende drie leden, een district Roermond, kiezende twee ledenen een district Boxmeerkiezende één lid. Dit werd met 51 tegen 18 stemmen verworpen. 8°. liet amendement van den heer van Zinnicq Bergmannde strekking hebbende om in plaats van het district Boxmeer, kiezende twee leden, te stellen twee districtenBoxmeer en Venlo, kiezende elk één lid. Dit werd met 37 tegen 32 stemmen verworpen. Nog werden met algemeene stemmen aangenomen: hel wets-onlwcrp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1865, en de twee wets-onLwerpen tot wijziging der begrooting van Ned. Indie voor 1868, lstc hoofdstuk, uitgaven in Nederland. In de zitting van heden is de behandeling van de kiestabel voort gezet. Het amendement van den lieer van Kuyk, nopens het district Sneek, waarover de stemmen gisteren hadden gestaakt, werd verworpen met 34 tegen 33 stemmen. Deze verhouding ontstond door het tegenstemmen van den heer Blom, die zich gisteren daarvoor liad verklaard, maar door de discussie van heden tot eene andere overtuiging was gekomen. Daarna werd het amendement van den heer Begram tot wijziging van een aantal districten met 33 tegen 29 stemmen verworpen. Hierdoor ver viel het amendement van den heer Nierstrasz op de districten Brielle, Dor drecht en Zeeland, zoodat onmiddellijk in stemming kwam het amendement van den heer van Eek tot het vormen van een kiesdistrict ZierikzeeGoes, waar zich 61 stemmen tegen en 6 voor verklaarden. De artt. 14 van het wets-ontwerp worden goedgekeurd en vervolgens de wet met 40 tegen 27 stemmen. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging der wettelijke verordeningen op het regt van patent, betrekkelijk bet, geven van school onderwijs. Hierop stelde de heer Jonekbloet een amendement voor om aan het wets ontwerp die uitbreiding te geven dal aan onderwijzers aan alle inrigtingen van onderwijs vrijheid van patentregt te geven. De discussiën hierover zijn tot a. s. Maandag aangehouden, en is vervolgens aangenomen een ontwerp tot verevening van uitgaven bij de algem. rekenkamer. Bij de behandeling van het regtsgeding betreflende de Rotterdamsche ongeregeldheden voor het prov. geregtshof in Zuidholland heeft de advocaat- generaal bij het nemen van zijn requisitoir voorgedragen de personen van van den Berg. flansen. Vos en van Galen schuldig te verklaren aan de hun ten laste gelegde feiten, en zulks wat den 2de" en 4dcn beschuldigde betreft, na reeds te voren lot gevangenisstraffen van meer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. Voor den !stc" en 3dcD beschuldigde concludeerde hij tot veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en ten aanzien van den 2dcn en 4drn tot zoodanige straf van 5 tot 2d jaren. In de zitting van gisteren zijn de beschuldigden, die ook allen belui gen aan de hun ten laste gelegde feiten onschuldig te zijn, verdedigd dooi de hh. mrs. La Grappe Dominicus en Belinfante. De uitspraak in deze zaak is door het hof bepaald op Dingsdag aanst. Het derde regtsgeding in de zaak der Rotterdamsche ongeregeldheden zal Donderdag aanst. worden behandeld. Alsdan zal voor het hof verschijnen Jonas Melhado. Naar men verneemt zijn de tien personen, Dingsdag jl. door liet hof ver oordeeld, tegen de uitspraak van het hof'in cassatie gekomen. In de fabriek van de lih. L. J. Enthoven had eergisteren een vreese- lijk ongeluk plaats. Terwijl de vormer G.een jongmensch van 21 jaren, in voorover gebogen houding bij den vorm zat om toe te zien dat bet gieten behoorlijk zou bewerkstelligd worden, struikelde een zijner makkers met een gicllepel gesmolten ijzer en stortte de inhoud op den rug van den onge lukkige G. uit. De gloeijende stroom verschroeide het ligchaam dermate, dat eene herstelling, met behoud van al de ledematen, niet waarschijnlijk is. In deerniswaardigen toestand werd de ongelukkige naar zijne woning vervoerd. ÏIELUIE. In Henegouwen, in het bijzonder in de Borinageis de toestand, wat betreft het staken van den arbeid, weinig veranderd. Een groot deel der mijnwerkers blijven op verhooging van loon aandringen. Zij bedrijven ech ter geene buitensporigheden. Enkele personen, die men als dc raddraaijers beschouwd, zijn in hechtenis genomen. ENGELAND. LONDEN 22 April. Door den minister Granville is in liet hoogerhuis, in antwoord op ecne hem gedane vraag, verklaard dat de regering onnoodig achtte eene wijzi ging voor te slaan in den eeddien de souverein bij het aanvaarden der Britsche kroon aflegt. Wel beloofde de souverein daarin, dc nationale kerk

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5