LEYDSCHE €0ERANT. J U D I T 1869. 50. MAANDAG 26 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. AD VERTENTIEN. Muziekschool der Maatschappijvoor Toonkunst te Leiden. ®ljéatre ire Jtfetire. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. LEYDEN, 24 April. Blijkens de hierachter voorkomende aankondiging zal mevr. Ristori, de beroemde tragédienne, Dingsdag avond weder alhier optreden. Na eene kunstreis in de Vereenigde Staten, waar zij de schoonste lauweren mogt inoogstenbrengt zij nogmaals een bezoek aan Nederland. De indrukdoor haar verheven spel vroeger te weeg gebragt, is niet uitgewischt, en haar zal ook hier ongetwijfeld op nieuw een allergunstigt onthaal te beurt val len, waarop zij door haar talent regtmatige aanspraak heeft. - - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 116 tot 131 volwassen personen en 50 tot 65 kinderen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat de commissie, belast met het in dit jaar afnemen van het exa men, voorgeschreven in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864. houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indië, hare eerste vergadering zal houden te 'sGravenhage den 21,len Junij 1869. Zij die verlangen het examen af te leggen moeten zich uiterlijk op 20 Mei aanst. schriftelijk daartoe aanmelden bjjihet dep. van koloniën. De gemeente 's Gravenhagc is met de gemeentebesturen van Amster dam, Leiden, Dordrecht en Delft bjj onderlinge schikking overeengekomen de kosten der geneesmiddelen voor geneeskundigen onderstand van behoef- tigen, in eene van die steden armlastig, wederkeerig elkander niet in reke ning te brengen; ofschoon voor verpleging in gasthuizen restitutie wordt verleend. Bij kon. besluit van 19 April is bepaald dat er postzegels ten bedrage van 1 cent zullen worden ingevoerd. De minister van financiën is gemag- tigd de kleur dier postzegels en het tijdstip hunner invoering te bepalen. Git Utrecht meldt men dat de drie hulp-apothekerswelke tot aan het einde van het staats-examenter verkrijging van den graad van apothe ker, aan de werkzaamheden hebben deelgenomen, allen zijn toegelaten. Volgens de Ned. Fin. zijn de inschrijvingen op de 4% pCt. Nederl. Indische spoorweg-obligatiën ten volle toegewezen en is een gedeelte daar van door een syndicaat van buiten- en binnenlandsclie bankiers genomen. De leening is derhalve geplaatst, hetgeen van den aanvang was te voorzien, eensdeels wegens de daaraan verleende garantie van de Nederl. regering, waardoor zij den best mogelijken waarborg van soliditeit aanbiedt; ten anderen dewijl haar ten opzigtevan het voordeelige ongetwijfeld eene eerste plaats onder de zekere geldbeleggingen toekomt. Thans zijn aan de leden der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid rondgedeeld de punten van beschrijving voor de 92sle algemeene vergadering en het congres, die Dingsdag 13 Julij 1869 en volgende dagen zullen worden gehouden inhet coneerthuis,"in de Poelestraat, te Groningen. Het congres van nijverheid zal plaats hebben op Woensdag 14 Julij 1869, des voormiddags ten 10 ure. Door het departement Groningen der maat schappij zalgedurende de algemeene vergadering en het congresin het akademie-gebouw gehouden worden eene tentoonstelling van photographie natuur-zelfdruk en kleurendruk. - Uit 'sHage meldt men aan het llbl. Dezer dagen is hier vergaderd het algemeen collcgie van toezigt op het beheer van de goederen der her vormde gemeenten. Uit de verstrekte opgaven der provinciale collegiën van toezigt is gebleken, dat tot op 15 April 951, dat is, weinig minder dan twee derden der hervormde gemeenten zich tot medewerking ter uitvoering van de voorgestelde organisatie hebben bereid verklaard, dat 55 gemeenten daartoe ongenegen zijn en dat 515 gemeenten zich tot hiertoe noch in den eenen noch in den anderen zin hebben verklaard. Uit Groningen meldt men dat dat gewest, hetwelk in den regel be langrijke koolzaadoogsten oplevert, dit jaar zeer weinig zal voortbrengen. Verreweg de meeste landen, waarop koolzaad was uitgezaaid, zijn omge ploegd ten gevolge van den slechten toestandwaarin- het gewas verkeerde. De betrekkelijk hooge graanprijzen hebben mede bijgedragendat de land bouwers te eerder besloten tot omploegen. Burg. en wetli. van Rotterdam hebben in den gemeenteraad aldaar rapport uitgebragt omtrent het aan die gemeente gedane aanbod, bij testa mentaire dispositie van wijlen den heer Vis Blokhuyzen, tot het overnemen zijner kunstverzameling en boeken, voor de som van ƒ50000, uit te betalen aan de erven. Burg. en weth.ofschoon de goede bedoeling van den testateur erkennende, om tegen een prijs, ruim beneden de waarde der bedoelde ver zameling, gelegenheid te geven tot uitbreiding van het museum Boymans, meenen echter, met het oog op den financiëlen toestand der gemeente, lot het aannemen van het aanbod niet te mogen adviseren. Te Berkenwoudc zijn Woensdag 11. drie groote boerenhofsteden afge brand waarbij slechts weinig kon gered worden. Uit Utrecht meldt men dat Woensdag 11. een machinist van den Rijn spoorweg, ofschoon reeds 23 jaren in dienst van den Rijnspoorweg, op staande voet is ontslagen. Men had namelijk van het station Nieuwersluis naar het hoofdstation Utrecht getelegrafeerd, dat men vermoedde dat de machinist van den onderweg zijnde trein in min of meer beschonken toe stand was. Onmiddelijk was een ander machinist gereed bij het bin nenkomen te Utrecht op de locomotief te springen, ter voorkoming van ongelukken, terwijl inmiddels onderweg de stoker de plaats van den machi nist had vervangen. Werkelijk moet bij aankomst van den trein deze laat ste in slapendën toestand zijn bevonden. Zie verder het Bijvoegsel.) BERLIJN, 23 April. De internationale conferentie tot regeling der ver pleging van gewonde militairen in den oorlog heeft zich vereenigd met het voorstel tot verleening van gelijke hulp aan de gekwetsten in gevechten ter zeedoor tusschenkomst van daartoe bestemde schependie gedurende en na het gevecht den bedoelden bijstand verleenen. Hierbij is tevens besloten tot de invoering eener gele vlag. om te dienen als noodsignaal. PARIJS, 23 April. Het wetgevend ligchaam heeft de gewone begrooting voor 1870 in haar geheel aangenomen. De Spaansche fondsen hebben ter beurze eene rijzing ondergaanten gevolge van de belangrijke inschrijvingen in de nieuwe Spaansche leening. De einduitslag dier inschrijving is nog onbekend. KONSTANTINOPEL, 23 April. Volgens gerucht zou Sadik-eflendi een amortisatie^eening van 1,600,000 gesloten hebben, vertegenwoordigende het hedrag der amortisatie over de vier verschenen jaren. Ondertrouwd Leiden, 22 April 1869. Receptie 2 Mei. D'. J. H. GENTIS, Officier van Gezondheid 2de kl. en G. H. T. OBREEN. Getrouwd Leiden, 21 April 1869. J. NOL, van Amsterdam, en E. BRUMMELKAMP. Bevallen van een Zoon, C. M. EIGEMAN Delfshaven 24 April 1869. Eenige kennisgeving. T1ELEMAN. De Ondergeteekende betuigt door deze haren innigen dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bjj het overlijden van haren waar den Echtgenoot. Leiiien24 April 1869. Wed. P. KWAADGRAS, Bosman. Tot het doen inschrijven van Leerlingen wordt men verzocht vóór uit» April zich schriftelijk aan te melden bij den Commissaris-Secretaris J. HOOG. Rapenburg, Wijk I, N". 223. Une seule Représentation extra-ordinaire, par Madame ADELAIDE RISTORI, avec Ia compagnie dramatique Italienne. IARDI 27 AVR1L 18G9, Tragédie en 5 Actes, de Paolo Giacomctti. On commencera a 8 heures. PRIX DES PLACES: Loge ƒ3.20. Baignoires ƒ2.40. Parterre ƒ2.Galerie ƒ1. On pourra se reserver des places Lundi et Mardi de 10 heures du matin jusqu'a line heure de relevée.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1