PER TELEGRAAF. WNAKOM typhus? ADVERTENTIES. SLIJM- EN MAAGPILLEN. De Correspondencia spreekt het gerucht tegén dat de minister van finan ciën voornemens zou zijn over te gaan tot eene unificatie der schuld in 6 pCts obligatiën. PRDISSES. BERLIJN, 18 April. De rijksdag heeft heden een voorstel van de heeren Twesten en graaf lliinsler, tot instelling van verantwoordelijke hondsministers, in weerwil van den heftigen tegenstand van graaf von Bismarck, met 111 tegen 100 stemmen aangenomen. Op het laatst der discussie had echter de heer Lasker het voorstel uitgelegd op eene wijze, waarmede graaf von Bismarck meende genoegen te kunnen nemen. De heer Lasker zeide dat het doel van het voorstel geenszins was, om den bondskanselier ministers ter zijde testellen, die hem in zijnen werkkring konden belemmeren. Het beoogde alleen vak-ministers te benoemen, in staat hein te ontheffen van de lasten, die hem verhinderden zich uitsluitend met de politieke leiding bezig te hou den. Van hem moest in zekeren zin het wachtwoord blijven uitgaan. Van vertrouwen of wantrouwen kon dus geen sprake zijn. De man, die tegen woordig zulk eene groote taak te vervullen had, mogt en kon niet de ver antwoordelijkheid voor alle détails van het uitvoerend gezag dragen. Daar voor zouden de andere ministers zijn, die zich aan zijne hoofdleiding zouden moeten onderwerpende bondskanselier moest zorgendat eenheid in het bestuur bewaard werd. Een dagblad meldt dat door de nationaal-liberale partij in den rijksdag een voorstel is gedaan om den vrijwilligers van 1813 een jaargeld toe te kennen. De Frankforter voorjaarspaardenmarkt heeft, zoowel wat betreft den aanvoer van paarden als de levendigheid van den handel, zeer gunstige uit komsten opgeleverd. De paardenmarkt-loterij ging insgelijks goed; de 40000 loten (a 1 th.), welke daarvoor uitgegeven werden, werden gretig gevraagd. Bij openbare uitloting viel de eerste hoofdprijs, een fraaije landauer, met 4 donkerbruine paarden, ten deel aan een kastenmaker te Frankfort; en aan zijne vrouw de derde hoofdprijs, eene groene calèche, met twee roodbruine paarden. OOST-IN DIE. BATAVIA, 9 Maart. Door het bestuur te Soerabaya zijn doeltreffende maatregelen genomen tegen de verspreiding der pokziekte. Deze schijnt derwaarts overgebragt te zijn door twee van Bali teruggekeerde militairendeel hebbende uitgemaakt van de jongste expeditie. Als hulde aan de nagedachtenis dergenen, welke bij die expeditie het leven verloren hebben, zal te Soerabaya een gedenkteeken worden opgerigt. Te Samarang schijnt de heerschende ziekte eenigzins aan het afnemen te zijn. In den nacht van 24 op 25 Februarij heeft te Anjer een zware storm gewped, vergezeld van regen en hevige banjirs. Er zijn vele praauwen ver nield, vele beesten verdronken en vele huizen beschadigd. De berigten omtrent den stand van het rijstgewas zijn over het alge meen gunstig. LISSABON, 16 April. De naar Mosambique bestemde afdceling troepen is aan het muiten geslagen; het oproer is onderdrukt. Er zijn troepen naar Mafra gezonden, waar onlusten uitgebarsten zijn. BRUSSEL, 20 April. De Etoile Beige bevat een telegram uit Framerics (Boriuage) van gitteren avond. Rust en vrede zijn hersteld. De arbeiders zullen hun werk hervatten met eene geringe loonverhooging. MILAAN, 19 April. De overheid heeft een Mazzinistische zamenzwering ontdekt, in de Ambrosiana-slaat zijn Orsini-bommen en documenten in cij ferschrift in beslag genomen. Zes personen zijn in verzekerde bewaring gebragt. In de stad heerscht rust. Aanbeveling aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de ijzerhoudende Kanimcnas-Siroop van GRIMAULT O. trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij bij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediendhetzij tegen de opzwelling van de keelkliercnhetzjj tegen de bleekheid en de slapheid van het vleesch, berg op het hoofd en uitslag in het gelaat, gebrek aan eetlust enz. Het middel is, om zoo te zeggen, eene behoefte in het huishouden gewordenen elke moederdie voorzorgen wenscht te nemendient er den kinderen in de lente en herfst twee of drie flacons van toe. Op die wijze worden ziekten voorkomen en de ontwikke ling bevorderd. Dépot: te Amsterdam II. H. ULOTH. INGEZONDEN. De laatste wintervergadering, der afdeeling Leyden, der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, werd heden avond besloten, door een allerbelangrijkste rede van haren voorzitter dr. A. H. van der Boon Mesch, die, op de hem geheel eigene wijze, sprak over den oorsprong, de zamenstelling en de vereischten der melk en ten slotte aantoonde, hoe hoogst moeijelijk en gewaagd het is om eene stellige uitspraak te doen over de vervalsching van deze uitstekende en meest onmisbare vloeistof. Nadat de geëerde spreker geëindigd had. nam de, oudste in rang zijnde, bestuurder het woord en wees er op, hoe niet alleen gedurende dit verga deringsjaar. de geachte voorzitter het Leydsche departement aan zich had verpligt, maar hoe het, nu juist gedurende een tijdsverloop van 40 jaren, in hem, als bestuurder of voorzitter, zijn kracht en steun gevonden had, waardoor deze afdeeling geworden was wat zij is: een-der belangrijkste departementen barer maatschappij. Hoe de herinnering aan zoo vele bewe zen diensten, bij de leden het besef had levendig gemaakt, dat zóó veel verpligtiug eindelijk met iets meer dan met woorden moest beantwoord worden en daarom besloten had den gevierden voorzitter en redenaar bij hunne vergaderingeneen stoffelijke hulde te brengendie beweesop hoe hoogen prijs zijne ingenomenheid met hare afdeeling werd geschat. Hij reikte daaropuit naam der afdeelingden geacliten man de groote gouden medaille der maatschappij uit, voorzien van eene passende inscriptie, die de herinnering aan dit belangrijk oogenblik voor hem bewaren moge en besloot met het uiten van aller innigsten wensch: dat het den vvaardigen voorzitter en steun dezer inrigting mogt gegeven worden, nog lang gespaard te blij ven voor de wetenschap die hij zoo zeer weet dienstbaar te maken ook voor Leydens departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, dat hem gedurende zoo vele jaren dierbaar was en bleef. De hoogverraste voorzitter betuigde diep getroffen zijn dank voor de hem bewezen hulde in woorden, die verdienden bewaard te kunnen blijven, ook voor zoo velen die ze niet hooren moglen. Leyden, 17 April 1809. Aldus luidt de titel van een dezer dagen verschenen geschrift, dat de oor zaken aanwijst van de typheuse koortsendie jaar op jaar mede in ons vaderland groote verwoestingen aanrichten. Het boekje bevat meerendeels een uiltreksel uit een opstel over onvermijdelijke s'erftc en eenige ran hare voornaamste oorzaken, door dr. L. J. Egeling in de Schat der ge zondheid van 1863 geplaatst. Met tal van voorbeelden uit verschillende landen en steden vindt men hier de rampzalige gevolgen aangewezen, die bedorven drinkwater, een slecht rioolstelsel, bedompte woningengemis aan veerkracht om de hand uit te strekken tot verbetering, noodwendig na zich moeten slepen. De aangevoerde feiten spreken overtuigend. Hel is eene aangrijpende lectuur. Het boekje kome in vele handenook te Leiden. Want dat te Leiden een geschrift, waarin over bedorven drinkwater, stin kende grachten en vunzige huizen gesproken wordt, helaas! voortdurend aftrek verdient, dit opzettelijk te betoogen, mag overbodig heelen. Daarom kan de verspreiding van het blaadje niet anders dan nuttig werken. De kennismaking met zulke feiten als hier zonder ophef worden vermeld, zal, hopen wijmenig een bewegen om de ijverige pogingen onzer V erecniging tot bevordering der volksgezondheid te schragen. Uit het onlangs versche nen eerste verslag barer werkzaamheden is toch voldoende gebleken, dat de toestand der woningen en van het drinkwater ook hier zeer veel te wenschen overlaat. Aan de gewenschte verspreiding slaat de prijs van het blaadje allerminst in den weg. liet kost slechts 15 cent en bij 10 ex. I2ya, bij 25 ex. 10, bij 50 ex. 7y2 cent. Wie bet koopt, draagt bij tot een menschlievend doel: het boekje wordt te Kampen bij S. van Velzen Jr. uit gegeven "ten voordeele van herstellende patiënten, en ook ten bate van gezonden isurtjcrl t j A c jsbtaiiD. ONDERTROUWD: P. K. llinze, jm. 26 j. en A. G. M. van der Koog, jd. 28 j. J. de Voswedr. 44 j. en C. W. van der Reydenjd. 31 j. J. C. van Drulenjm. 27 j. en W. J. Driiihuyzenjd. 27 j. P. van Maastricht, jm. 31 j. en A Schregel, jd. 40 j. F. W. J. de Jongjm. 22 j. en J. W. Pielanenjd. 27 j. W. F. Prins jm. 24 j. en M. Bekooy, jd. 22 j. W. P. Kooien, jm. 32 j. enÈJl.van Kampen, jd. 24 j. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. C. II. BROUWER, Echtge- nopte van Taloe (Sumatra's westkust), 21 Februarij 1869. 11. VISSER, Controleur 2dc klasse. Heden overleed, tot mijne en die mijner kinderen diepe droefheid, na eene korte ongesteldheid, mijne geliefde Echtgenoote CATIIARINA WILIIEL- M1NA GONZAAL. Leides, 19 April 1869. It. VAN DORSTEN. Op verlangen van de overledene zal alleen door mij de rouw worden aangenomen. Reden overleed, zacht en kalm, onze hartelijk geliefde Dochter ANNA, in den aanvalligen leeftijd van 21 jaren. Leiden, 20 April 1869. J. C. MEYSING. Door verschillende redenen gedrongenben ik verplicht ter kennis mijner geëerde Begunstigers te brengen, dat de Stucadoors-AfTairc door mij op dezelfde wijze wordt voortgezet, mij minzaam aanbevelende. Wed. H. A. SPAREND EKGScalongne. Deze Pillen, die sinls vele jaren met het beste gevolg tegen de slijm en als maagverslerkend gebruikt worden, door hare zachte werking de spijsvertering zeer bevorderen, bijzonder goed tegen de gal en zeer zacht laxerend zijn, zijn tegen S3J Cent het doosje, met berigt van het gebruik, verkrijgbaar bij de Heeren: Amsterdam, P. de Haan en Zoon, KalverstraatN°. 255. AarlanderveenJ. F. Allart. Bodegraven, P. Versloot. Brielle, L. C. Kruyne, Verkoophuis. Delft. E. Wildschut. DelfshavenJ. Koch. Dirksland, I). de Vries. Dordrecht, H. J. Giltay. 'sGravenliage, Visser, in de Spuistraat. Gouda, L. Schenk. Haastrecht, K. Oosterling. IlellevoetsluisW. Ermerins. KralingenW. van der Voet. Leyden, J. T. Tcrburgh, Haarlem merstraat hoek Bakkersteeg. Maasland, P. Kind. Moordrecht, G. II. Post. NumansdorpM. C. van Dis. OoltgensplaatP. v. d. Vliet Az. Oud-BeijerlandJ. C. Wagner. Oudewater, II. J. Kuyper. Oudshoorn, G'. van den Boom. Rotterdam, van Santen Kolff, Korte Hoofdsteeg. Schiedam, v. d. Hoeven en Numan. Schoonhoven, A. Wolff. Soetermeer, J. van Dorp. Sommelsdijk, Joh» Kastelein. Tonge (Oude) P. J. Wiekart. Vianen, Wed. L. Florie, geb. M. den Ilartog. Vlaardingen J. M. Lagerwerff. Warmond, S. J. Oudshoorn. Zalt-Bommel, J. v. d. Vegte. Zwijndrecht, W. A. Schillemans. Deze Slijm- en Maagpillenreeds zoo vele jaren met roem bekend en in algemeen gebruik, zijn te Leyden alléén en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij den Heer J. T. TURRURGH, Haarlemmerstraathoek Bakkersteeg. (Vroeger bij den lieer O. A. van Thicht). Om elk doosje der echteen sints onheugelijke jaren gebruikte Slijm- en Maag- pillen, is eén biljet, voorzien met de handteekening van den Vervaardiger J. J. SCHREUDER Apothekerwelke handteekening zich ook bevindt op het Ze gellak waarmede elk doosje verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te zijn men waclite zich voor het gebruik van namaaksel, welke nscii tracht in omloop te brengen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3