büiti-;nl \m)schë bkihgten. Te Amsterdam heeft gisteren de heer mr. G. van Tienhoven, door den gemeenteraad benoemd tot hoogleeraar in het Romeinsch en hedendaagsch burgerlijk regt aan het Athenaeum Illustre aldaar, zijne betrekking aan vaard met het uitspreken eener rede over de geschiedenis van den invloed der beoefening van het ltomeinsche regt op de tegenwoordige wetgeving en de noodzakelijkheid der voortdurende beoefening van dat regt. De persoon v. d. B.uit Soestdie op vermoeden van brandstichting naar de gevangenis te Amersfoort was overgebragt, heeft volledige beken tenis afgelegd, dat hij den brand heeft gesticht, door met eene lamp spoe dig ontvlambare voorwerpen in zijne bedstede aan te steken. Te Harlingen zijn dezer dagen 60000 stuks panharing afgekeurd die men op nieuw binnenbragt, omdat men zich den vorigen dag niet wilde vergenoegen met den aangeboden prijs, 15 ets per 200 stuks. In Friesland neemt de zucht tot landverhuizen zeer toe; dezer dagen zijn weder 230 personen naar Noord-Amerika vertrokken. 's GRAVENHAGE, 20 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer A. C. G. Vermeulen, te Rotterdam, stichter der maatschappij tot bevor dering der toonkunst. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon de bh. J. H. W. Kehren en A. J. Broes Ivoopmans, majoors, respectievelijk kommanderende het bat. artillerie en het lsle bat. infanterie- schulterij te Amsterdam. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. Berkhout en J. Beemster, te Zwaag; A. J. B. Lauwers, F. J. A. Vos en J. Beuyssen, te Amsterdam; II. A. Rigter, te Hoorn F. G. Aghina, te Haarlem; F. M. Aghina en J. M. Visser, te Alkmaar; A. Koning en K. Koning, te Berkhout; W. van Duin, te Obdam; N. Zwart en H. Bimmerman, te Grootebroek; H. C. Hendriks, W. van den Broek, C. Tenders, J. W. Driessen en J. van Dalen, te Nijme gen; G. Ponjée, te Bergen; J. B. Westente Rijswijk; C. de Baar, te 's HeerabtskerkeW. A. Tabakte Lage ZwaluweG. RaaimakersC. Baks en A. Kemps, te Best, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, alsmede aan F. G. Aghina, A. Koning, H. Bimmerman en H. C. Hendriks voornoemd, tot het dragen der gouden medaille 3,le k!., welke eereteekenen hun door den Paus zijn geschonken. Aan den ingenieur 2Je kl. bij de marine A. E. H. Roëll is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; voorts zijn benoemd: tot ingenieur lste kl. bij de marine de ingenieur 2de kl. J. C. Jansen, en tot ingenieur 2,|e ld. de adspirant-ingenieur P. J. Turk; tot adjunct-commies bij de directie der marine te Willemsoord G. G. van de Sande, thans klerk bij de directie te Amsterdam. HH. KK. KK. prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben zich heden naar Wiesbaden begeven. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de twreede kamer van gisteren heeft de heer Olivier, nieuw benoemd lid in het kiesdistrict Zuidhorn, na het afleggen der gevor derde eeden, zitting genomen. Aan de orde was het wets-ontwerp tot her ziening van de tabel bedoeld in art. 99 der wet van 4 Julij 1850 (kieswet). Aan de leden was rondgedeeld een amendement op dit wets-ontwerp, voorgesteld door den heer Heemskerk Az.ondersteund door de lib. van Foreest, Begram, van Wassenaer Catwyck, van Zinnicq Bergmann, van Sypesteyn en Nierstrasz, strekkende om in een 23-tal gemeenten den census of te verlagen of, zooals voor de groote steden, op de helft te brengen, b. v. Amsterdam op ƒ56, Leyden ƒ40, Delft 30, Schiedam ƒ30. Rotter dam 50, 'sGravenhage ƒ50, Dordrecht ƒ30. Voorts zou dan de wet in werking treden op 1 Januarij 1870, en binnen eene maand na 25 April daaraanvolgende de stemming plaats hebben tot het kiezen van nieuwe leden der tweede kamer. Bij de algemeene beraadslagingen, waaraan deel namen de hh. J. K. van Goltstein, van Houten, Saaymans Vadervan Zinnicq Bergmann. HafTmans, Dullert en Insinger, werd in de hoofdzaak gesproken over de wankelende houding der regering in de zamenstelling der districten, over de zamenstel- ling der districten zelve, in het bijzonder Arnhem en Amersfoort; over de haast die men met de voordragt had gemaakt, over het verkieselijke van enkele en dubbele districten enz. Door den minister van binnenl. zaken werden de gemaakte bedenkingen wederlegd. De wijzigingen in de voor dragt waren het gevolg van het aangevoerde in het voorloopig verslag; po litieke kansberekeningen waren daaraan geheel vreemd; de verandering in de districten Arnhem en Amersfoort waren het gevolg van de gemakkelijke communicatie door de spoorwegen tusschen de verschillende hoofdpunten; van overhaasting kon geen sprake zijn, want de voordragt was reeds in de troonrede aangekondigd. Door den heer Haffmans werd beweerd dat de strekking der kieswet was de minderheid door de meerderheid te smoren, hetgeen volgens hem, daaruit bleek dat de katholieken, naar hun getal 30 leden in de kamer moesten hebben, terwijl zij er slechts 15 hadden, uithoofde de katholieken ui minderheden over verschillende provinciën ver deeld waren. De minister gaf hierop te kennen dat de vertegenwoordiging zamen te stellen naar de geloofsbelijdenis in lijnregten strijd zou zijn met de grondwet, volgens welke geene geloofsbelijdenis op politiek terrein te pas komt. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Behalve het amendement van den heer Heemskerk c. s. tot wijziging of halvering van den census in de meeste sleden, zijn nog door onderscheidene andere leden der kamer min of meer ingrijpende amendementen voorgesteld op de door de regering voorgestelde indeeling der hoofdkiesdistricten zelve. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. Nadat de heer Heemskerk zijn amendement had toegelicht, stelde de heer Fokker zijne ontijdigheid in het licht en ook de onmogelijkheid om het te behan delen, als geheel gelegen buiten de grenzen van het tegenwoordig wets-ont werp. Hierop deed de heer Thoi'becke wat z. i. de vorige spreker had verzuimd: het voorstellen van eene motie van orde, die de kamer zou doen overgaan tot behandeling van art. 1 van het regeringsvoorstel, op grond van haar oordeel dat de behandeling van het amendement thans onvoorbe reid en ontijdig is en de invoering eener herziene kiestabeldoor de regering voorgedragen, zou doen verschuiven. Hieraan wenschte de heer van Kuyk tegemoet te komen door het voorstellen van eene motie van orde om het bewust amendement en alle andere amendementen op de kiestabel naar de af- deelingen te verzenden. Nu ontstond eene langdurige discussie, waarvan de slotsom was dat de motie van den heer Thorbecke met 39 tegen 30 stemmen werd aangenomen. Morgen zal dus de behandeling van het wets ontwerp worden voortgezet. Het prov. geregtshof in Zuidbolland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der Rotterdamsehe ongeregeldheden. Bosman, Vranken, Boelaars, Wolters, van Krimpen, de Weerd, Lohman, van Klaveren, Kemp en Fer- werda zijn schuldig verklaard aan feiLelijken en gewelddadigen wederstand, door gewapende vereeniging van meer dan twintig personen jegens policie- beambten. Ferwerda is veroordeeld tot correctionele gevangenis van drie jaar. de overigen tot confinement in een tuchthuis van vijf jaren. St. Ni- colaas en Buys zijn vrijgesproken. Donderdag aanst. zal voor het hof worden behandeld het tweede regts- geding ter zake van de Rotterdamsehe ongeregeldheden. Alsdan zullen voor het hof teregt staan A. van den Berg en drie anderenbeschuldigd van fei telijken en gewelddadigen wederstand jegens bedienende beambten, hande lende ter uitvoering der wetten en der bevelen van bet openbaar gezag, gepleegd door meer dan twintig gewapende personen, wat den tweeden en vierden beschuldigde betreft, na respectivelijk reeds te voren te zijn ver oordeeld geweest tot gevangenisstraf voor den tijd van langer dan een jaar. Het betreft den gewelddadigen aanval tegen de policie op den Scliiedam- schen Singel. B SL I j 4* E. Te Seraing blijft de rust stand houden. In Henegouwen, en wel in de Borinage, wordt de rust wel met geweld gehandhaafd, maar de toe stand is er verre van gunstig. Te Framerico heeft eene botsing plaats ge had tusschen een 2000-tal mijnwerkers -en de troepen, waarbij een der werklieden en eene oude vrouw (bij ongeluk) werden gedood en een aantal personen werden gekwetst. De laatste berigten uit de Borinage, te Mons ontvangenwaren niet gunstig het scheen dat de mijnwerkers te Boussu en Dour mede den arbeid hadden geslaakt. Er waren troepen gezonden naar deze plaatsen, omdat men be ducht was voor ernstige ongeregeldheden. De toestand van de voormalige keizerin van Mexico moet in den laat- sten tijd zeer verergerd zijn. ENGELAND. LONDEN, 18 April. Een aantal brave, maar broodelooze handwerkslieden van Londen met hunne gezinnen. 327 personen, zijn, door de particuliere liefdadigheid in staat gesteld naar Canada te verhuizen, blijmoedig van hier vertrokken, uitgeleid door hunne weldoeners. De postpaketboot Sax onvan de Kaap de Goede Hoop aangekomen, heeft berigten uit Zanzibar van 1 Januarij aangebragt, volgens welke de heer Livingstone op de terugreis naar Engeland is. De verliezen, zoowel van menschen en eigendommen, door de bosehbran- den in de Kaap-Kolonie geleden, zijn nog grooter dan men aanvankelijk had gedacht. FRÜVKRIJK. PARIJS, 18 April. De 1'atrie zegt, dat in de laatste conferentie betreffende het Fransch- Belgisch geschil de Fransehe gevolmagtigden aan den Belgischen minister Frère-Orban hebben verklaard, dat Frankrijk zich op een ander standpunt plaatste dan hij en dat Frankrijks belangen in deze zaak verboden dit te wijzigen. Naar men verzekert wil Frankrijk zijn plan, dat de overdragt van zekere Belgische spoorweglijnen niet zal zijn eene gezamentlijke dienst regeling, maar, onder zekere beperkingen, eene eigendoms-overdragt niet laten varen. Bij de behandeling van de afd. onderwijs der begrooting in het wet gevend ligchaam is weder, door middel van amendementen, eene poging gedaan om de tractementen der onderwijzers te verbeteren. De minister van financiën meende dat men de schatkist geene meerdere lasten mogt opleggen, maar van de zijde der oppositie werd daarop aangemerkt dat liooger geplaatste personen dan niet zelve daarvan het voorbeeld moesten geven, daardoor zinspelende op de beschikking des keizers ten opzigte der oude militairen. De regering heeft echter beloofd de bezoldigingen der schoolonderwijzers en die der overige beambten des rijks aan een onderzoek te zullen onderwerpen. SPANJE. Ifet bewind op Cuba had een aantal onruststokers en gewapende opstan delingen naar de strafkolonie Fernando-Po, op Afrika's westkust, gezon den in plaats van hen volgens oud gebruik te fusilleren. Eenige cortesleden hebben de regering thans verzocht die lieden niet aan den moorddadigen invloed van het luchtgestel van Fernando-Po prijs te geven, maar hen naai de Canarische eilanden te doen deporteren. Dit verzoek is ingewilligd. De cortes hebben den admiraal Topete gemagtigd tot uitrusting der vloot en het achtereenvolgens zenden naar Cuba van alle beschikbare schepen. De Portugesche gezant te Madrid heeft een schrijven van don Ferdi nand van Portugal ontvangenwaarin deze hooge achting voor de Spaansche natie betuigde, en verklaarde dat hij geene verhevener waardigheid kende dan aan het hoofd van zulk eene natie te staanen dat die eer waardig geacht te worden op zich zelf reeds hoogst vereerend was. De regering heeft van dit schrijven kennis aan de cortes gegeven.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2