LEYDSCHE COERAN jl. WOENSDAG 21 APRIL. 1869. De Courant wordt Maandag, lp'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. STADS-BER1GTEN. y BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 [Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1868, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij' dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leydex, v. d. BRANDELER, Bu rgemeester. 20 April 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Lcyden, Donderdag 22 April 1869, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1". Voordragt van Gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast en Leprooshuizenomtrent de vervulling der betrekking van heelkundige in dat gesticht. 2°. Concept-verordeningen betreffende de bewaarscholen. 3". Voorstel van het raadslid Mr. J. T. Buys en vijf andere ledenlot het nemen van een besluit 1°. dat Burgemeester en Wethouders den Raad in de gelegenheid stellen zoo spoedig mogelijk over het bestek tot aan besteding van de nieuwe meisjesschool te beslissen2". aan Burgemeester en Wethouders te kennen te geven dat, naar het oordeel van den Raad, de Boommarkt de meest geschikte plaats zoude zijn tot het vestigen van bedoelde school. 4». Adres van J. A. Boogaard c. s. tot het plaatsen van een harmoniege bouw op de Ruïne, met daartoe betrekkelijk rapport. 5°. Adres van den Algemeenen Kerkeraad der N. H. gemeente, waarbij deze voorstelt de vereeniging van het Minnehuis en de Armbakkerijmet hunne gebouwen en kapitalen, met de administratie der Huiszitten- en Diaconiehuizenom op eens de gemeente van het subsidie van 16000 aan het Minnehuis te ontslaan. 6». Verzoek van .Ihr. W. 1. C. RammelmaneElsevier, om continuatie in de betrekking van stads-archivaris. 7°. Adres van G. Roskes, om continuatie als slads-apolheker. 8°. Adres van A. van der Ileydcn, om ontslag als 2lle opzigter bij de ge- meente-fabricage-werken. 13INN EN LA N DSC i 1E Bli IIGTEN LEYDEN, 20 April. Blijkens de in druk verschenen rapporten omtrent het, bij den gemeente raad ingediende verzoek om het regl van opstal op een gedeelte der Ruïne, tot het plaatsen van een harmonie-gebouwalsmede tot borgstelling voor de jaarlijksohe aflossing ad t 2000 en voor de betaling der rente ad 4y2 pet. per jaar van het daarvoor te negotiëren kapitaal enz., heeft dat verzoek, zoowel bij burg. en welh. als bij de commissie van fabricage, een niet on gunstig onthaal gevonden. De commissie van fabricage is van meening dat, met wijziging van het plandoor de rigting van het gebouw te nemen langs de zjjde van het Rapenburg, in plaats van langs de gedempte lvoepoorts- gracht, het verzoek, indien het geldelijk bezwaar niet. in den weg staat, zou kunnen worden toegestaan, vooral daar aan haar hoofdbezwaar, het verkrijgen van een geschikt terrein tot parade en exercitie-veld wordt te gemoet. gekomen door het aanbod van de verzoekers om buiten kosten der gemeente het exercitie-veld buiten de voormalige Rijnsburgsche poort ook in te riglen voor cavalerie. De militaire autoriteitop dat punt geraadpleegd, is echter van meening dat het in het belang der dienst noodig is dat de Ruïne de ruimte blijve behouden die dat terrein thans bezit. Burgemeester en Wethouders zijn mede, vooral met het oog op het houwen eener nieuwe meisjesschool, waartoe een streek der Ruïne, baars inziens, cene goede ge legenheid zou aanbiedenom verschillende redenen mede ingenomen met het plan, maar zij achten het bezwaar onoverkomelijk om de gemeente voor de toekomst te belasten met eene borgstelling of garantie, die gedurende een menschenleven haar zou verbinden. Zij zijn veeleer gestemd voor eene vaste jaarlijksche bijdrage voor een zeker aantal jaren, en stellen daarom voor den adressanten te kennen te geven, dat de gemeenteraad bereid is, onder daarbij gevoegde voorwaardengedurende de eerstkomende 25 jaren te ver kenen eene toelage van 3000 's jaars. De commissie van financiën (de meerderheid, een lid vereenigde zich met het gevoelen van burg. en weth.) concludeert in haar rapport tot afwijzing van het verzoek en dus ook tot het niet aannemen van het voorstel van burg. en weth. Die commissie is van oordeel dat eene onderneming, zooals die van de Harmonie werkelijk zal zijn, niet moet steunen op de kas der gemeente, maar op de eigen krachten van hendie er belang in stellen. Bij de onzekerheid of de onder neming levensvatbaarheid bezit, mag de gemeenteraad zich zelfs niet tot een jaarlijksch subsidie van 3000 verbinden. De kon. academie van wetenschappen te Berlijn heeft in hare openbare zitting van 15 April den hoogleeraar F. Raiser tot corresponderend lid be noemd van hare wis- en natuurkundige klasse. Het berigt dat de scherpschutters-vereeniging te 's Gravenhage besloten had de exercitiën te doen plaats hebben volgens het nieuwe regloment, was hare zustervereeniging alhier zeer aangenaamdaar. ten gevolge van den lust en den ijver vail eiïkdie leden van het kader, reeds sedert veertien dagen volgens genoemd reglement instructie is gegeven, inzonderheid om diegenen te gerie ven, welke binnen kort in dienst gaan. In het belang der weerbaarheid is het wensehelijk zooveel mogelijk de instructie voor de recruten te volgen en blijft de steun van hh. officieren van het leger onmisbaar. De aflevering der manschappenbestemd om te worden ingelijfd bij de nationale militie, zal alhier plaats hebben op Vrijdag 14 Mei, ten 8 ure, in de Lakenhal. Men meldt ons van Katwijk aan Zee van gisteren: Met de aankomst van 28 schuiten werd eene tamelijke hoeveelheid visch in den afslag ver kocht. Goede tarbot gold per stuk 4 a ƒ5, tongen 20 a 25 ets, droog- schol, per mand, a ƒ5.35. Ds. A. C. J.van Maasdijk heeft voor het beroep naar Noordwijk-Binnen bedankt. Op de prijsvragen, ten vorigen jare aan de hoogeschool te Groningen uitgeschreven, zijn bjj den secretaris van den academischen senaat aldaar negen antwoorden ingekomen: drie op de vraag der theologische, twee op de eerste vraag der literarische, een op de. tweede vraag der medische, twee op de eerste en een op de tweede vraag der wis- en natuurkundige faculteit. Op de vraag der juridische faculteit is geen antwoord ingekomen. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat te Amsterdam, in de tweede helft der maand Julij aanst.een vergelij kend examen zal worden gehouden tnsschen jongeliedendie bij het gar- nizoens-hospitaal te Amsterdam, in verband met het onderwijs aldaar aan het athenaeum illuslre gegeven wordende, wensehen te worden opgeleid tot officieren van gezondheid voor de drenst hier te lande en in de koloniën en lot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten den ouderdom van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 20 jaren. Verzoeken tot toelating moeten uiterlijk op 31 Mei worden ingediend aan den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt. De volgende plaatsen zijn ter vervulling opengesteld: officieren van gezondheid hier te lande 12, idem in O. I. 25, idem in W. I. 1, apothekers hier te lande 4. Z. M. de koning, overwegende dat het wensehelijk is dat de bepalin gen nopens het verleenen van burgerlijke rijks-bedieningen aan militairen van het leger in eenen meer ruimen zin worden toegepast, en willende door eene nieuwe regeling dier aangelegenheid tevens een vernieuwd blijk geven, hoe zeer trouwe diensten door Hoogstdenzelven op prijs worden ge steld, heeft, met uitbreiding in zooverre van het kon. besluit van 19 Febr. 1825, bij besluit van 15 dezer, goedgevonden te bepalen, dat de militairen van het leger, die met eene medaille voor trouwe dienst zijn versierd en die geschikt en genegen zijn om voor eene burgerlijke rijks-betrekking in aanmerking te komen, daarvoor door de zorg van,het dep. van oorlog aan de betrokken departementen zullen 'worden opgegeven, en zulks telkens wanneer het verlangen daartoe van de zijde der bedoelde militairen wordt te kennen gegeven. Bij de Ned. herv. gemeente te Hengelo is tot predikant beroepen ds. Eigeman, pred. te Loosduinen; bij die te Scheveningen d'. Brouwer, pred. te Harderwijkbij die te Idscgahuizen en l'iaam d". Dermoutpred. te Augs- buurt; bij die te Loon op Zand ds. Hopster, pred. te Noorden; bij die te Lutkegast, de cand. W. Cannegieter. Uit Amsterdam meldt men dat Z. M. de koning, bij zijn bezoek Vrij dag 11. aan 'slands werf te Amsterdam gebragt, den heer Matthijsen, dircc- teur-kommandant der marine, heeft benoemd tot groot-oificier van de orde i der Eikenkroon. Bij de opening der tentoonstelling van wapenen enz. in Arti et Amicitiae heeft Z. M. die verzameling met ingenomenheid bezigtigd en zijne verwondering betuigd over den schat van voorwerpen aldaar bijeen- gebragt en de artistieke wijze, waarop alles gerangschikt was. Zaturdag heeft Z. M. een bezoek gebragt aan de ambachtsschool, en II. M. de koningin heeft de Sophia-school en den hortus botanicus bezocht. Zondag morgen hebben H1I. MM. de koning en de koningin en Z. K. II. de prins van Oranje in de Nieuwe kerk de godsdienstoefening bijgewoond, onder het gehoor van ds. van Gorkom, die tot tekst had gekozen: JesajaXl, vs. 9. Ten 2 ure hebben 1111. MM. en Z. K. II. de prins van Oranje een bezoek gebragt aan Natura Ariis Magislra, alwaar eene grootc menschen- I ma ssa bijeen w as. De prijs der Courant is ƒ3. per vierendeel jaars. Ajzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1