LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 7 APRIL. ST A DS-BERIG TEN. lïïiNMbNLAiN DSC 11B':il IGTEN Do Courant wordt Maandag, Woensdag cn Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs dg' Co irait is ƒ3, pa- vierendeel, jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van den 19dcn Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Generaal-Majoor, Militie-Commissaris in bet 3dc dis trict der provincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Maandag den 12den en Vrijdag den 16dcn April 1869, op ecrstgemelden dag des voormiddags te half tien, tol liet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting- niet afgedane zalven op laatstgemelden dag des middags te tivaalf uren, tot liet doen van uitspraak omtrent ken die als plaatsver vanger of nniiiinerwisselaar verlangen ep te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischtc bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren, de Zonda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, bet stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling omtrent wicn de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak beeft gedaan X. I üC'S' in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger «>f een nuiiiinerverwisselaar mogl willen voorstellen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BUANDELER, Burgemeester. Leyden, 3 April 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 8 April 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Voordrag! tot benoeming van een hulponderwijzer der 4" kl. aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogenden. 2°. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1868. 3». Voordragt omtrent de levering van liet gedrukt verslag der handelingen van den Gemeenteraad. 4°. Aanvrage van de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid, tol herziening der kaarten van den platten grond der gemeente. 5». Voordragt tot het onder de hand in huur afstaan van een locaal aan de Morschpoort, aan het garnizoen. 6". Adres van B. van Dorsten Hz., tot wijziging van het besluit te zijnen opzigte den 21 Januarij genomen, aangaande den afkoop eener recog nitie voor het gebruik van gemeentegrond. 7». Adres van G. W. llaaxman, waarhij deze de uitbetaling van ingehou den gelden en schadeloosstelling voor kleeding verzoekt. 8°. Voordragt van Gecommitteerden lot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, omtrent de vervulling der betrekking van heelkundige in dat gesticht. 9». Voordragt tot wijziging der Algemeene Policieverordening. 10'. Concept-verordeningen betreffende de bewaarscholen 11°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1868. 12°. Rekening van den Raad der dienstdoende Schutterij, over 1868. 13°. Suppletoire slaat van begrooling en staal van af- en overschrijving van het Werkhuis, dienst 1868. 14». Staat van af- en overschrijving van het Evang. Lulhersch Wees- en Oudeliedenhuisdienst 1868. LEYDEN 6 April. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is het volgende adres hij de eerste kamer der staten-generaal ingediend "Gelijk andere kamers van koophandel en fabrieken, heeft ook de kamer van Leyden met genoegen van het ontwerp van wet, houdende afschaffing van het zegel op gedrukte stukken, kennis genomen. Wij zullen de politieke redenen welke voor die afschaffing pleiten daar laten en ons bepalen kortelijk de redenen aan te stippenwelke haaronzes inziens, ook voor de belangen van handel en nijverheid-wensclielijk maken. Ongezegelde dagbladen zullen èn door de meerdere ruimte èn door het meerder kapitaal welke zij beschikbaar krijgen, zich kunnen toeleggen op het verzamelen, bewerken en meêdeelen van voor de nijvere klassen be langrijke berigten en beschouwingen. Vooral in de groote handels- en fa brieksteden kunnen courantendie regelmatig en uit goede bronnen derge lijke mededeelingen doen, daardoor belangrijke diensten bewijzen. Groot gewigt hechten wij ook aan liet gevolg dat de zegel-afschaffing voor de advertentiën zal hebben. Wij voorzien eene aanzienlijke prijsver mindering van het adverteren en dientengevolge eene niet minder aanzienlijke toeneming in het gebruik van dit middel van openbaarmaking. Hoe bedrij- viger een volk is, des te meer gevoelt het behoefte aan deze dagelijksche gelegenheid, waar navraag cn aanbod elkander ontmoeten. Met het zegel verdwijnt de hinderpaal tegen de vergrooting der couranten en daarmede verdwijnt tevens de reden, waarom bij ons de prijzen der advertentiën zoo bovenmatig hoog gesteld zijn. Met het zegel op de gedrukte stukken vervalt noï eene voor den handels stand lastige belemmering. Prijscouranten, programmas, circulaires en der gelijke stukken, die dikwijls uit liet buitenland over den post aan hande laren en industriëlen hier te lande toegezonden worden, worden door liet zegel zoozeer in prijs verhoogd, dat de belanghebbenden, ten einde deze telkens terugkeerende kosten te sparen, zich verpligt zien ze te weigeren. lil elk opzigt is dc zegclbelasting op gedrukte stukken eene belemmering en een beletsel. Zij is daarenboven, naar onze meening, ook daarom eene onredelijke belasting, omdat zij céne bedrijvige klasse, die der uitgevers van dag- en weekbladen (en door liet zegelen der catalogussen ook den boekhandel), aan eene exceptionele belasting, aan eene soort van intellectue len accijnsonderwerpt. Van alle verbruiksbelastingen komt ons die op de voortbrengselen van den geest het meest onredelijk voor, en des te onrede lijker wanneer men bedenkt, dat zij ook dan weder zeer eenzijdig werkt. Wanneer men toch eens liet beginsel eener zegelbelasting op gedrukte stuk ken heeft aangenomen, waarom past men haar dan niet toe op alle ge drukte stukken waarom belast men dan wèl dc dag- en weekbladen en de advertentiën daarin voorkomendemaar niet de maandschriften en luinnc advertentiën waarom ook niet de op ongeregelde tijden of in afleveringen uitkomende boekwerken? waarom politieke couranten en waarom niet poli tieke brochures? De zegeibelasting moet. onzes inziens, afgeschaft worden, niet minder op grond liarer eenzijdigheid en willekeurige onderscheidingen tusschcn ge drukte stukken die getroffen cn andere gedrukte stukken die vrijgelaten wordendan op grond der vele belemmeringen en hinderpalen welke zij in den weg legt. Met volte overtuiging uiten wij dus den wensch. dat ook de eerste kamer door haar votum tot de afschaffing dezer belasting zal medewerken.'' Door liet hoofdbestuur van het anti-da»blad-zegel verbond is mede een adres aan de eerste kamer ingediend, met het eerbiedig doch dringend ver zoek dat het haar moge behagen aan hel aanhangig wets-voorsleltot af schaffing van het zegel op gedrukte stukkenhare goedkeuring te verleeuen. Bij Z. M. besluit van den 25,ltD Maart jl. n°. 19. is aan een aantal gevangenen in het huis van militaire detentie hij Leyden, wegens betoonde vlijt in den aan hen opgelegden arbeid en goed gedrag gedurende het jaar 1868, ontslag of afslag van confinement verleend. Donderdag aanst., des avonds van 8 tot 10 ure, zullen in de lokalen der vereeniging "Nut en Genoegen", Schoolsteeg Wijk IV, N«. 546, ter be- zigtiging van het publiek gesteld worden de tcckeningen, gedurende den af- geloopen winter door eenige leden der vereenigingonder de leiding van den lieer L. J. Engels, vervaardigd. Dit teeken-ondirwjjsdat, hij eene con tri- hul ie van 5 cents 's weeks, door de leden geheel gratis wordt genoten, maakt de vereeniging voor den werkman niet liet minst aanbevelenswaardig, omdat hij daardoor inde gelegenheid is zich te ontwikkelen op eene wijze, die niet dan gunstig op zijn beroep kan werken. Mogt de tentoonstelling der teekeningen veler belangstelling trekken, hel zou zeker niet weinig tot aanmoediging der leden strekken. Bij de op den l,len dezer gehouden verkiezing van een hoofdingeland' in het 16dc district van Rijnland, hoofdplaats Soetermeer, in de plaats van den heer G. A. Kempenaar te Stompwijkdie tol hoogheemraad is benoemd werd als zoodanig gekozen de lieer J. Groencwegen, grondeigenaar, te Soe- termeer, met 395 van de 420 uilgebragle geldige stemmen. De overige stemmen waren verdeeld tusschcn de hh. A. van Beck en L. Koetsier, de laatste plaatsvervangend hoofdingeland, die echter te kennen had gegeven voor de betrekking van hoofdingeland niet in aanmerking te willen komen. Bij de thans te 's lfage van wege de Holl. maatschappij van landbouw geopende bloemententoonstelling, zijn o. a. bekrooningen ten deel gevallen aan de hh. K. van Es en Zonenboomkweekers te Boskoopvoor coniferen eene gouden medaille; A. Boeree, tuinman hij jhr. mr. 1). T. Gevers van Endegeest, voor oranjeboomen, zilveren medaille en 10; F. A. W. Weeningh (tuinman F. van Dort), te Koudekerk, voor bloeijende cineraria's, eene bronzen medaille; W. C. de Sain, te Leyden, voor reseda odorata in bloei, eene bronzen medaille; Baak en C°., te Katwijk a. d. Rijn, voor bloeijende enkele tulpen, eene zilveren medaille en ƒ15; dr. J. Everwijn, te Noord- wijk, voor bloeijende enkele tulpen, eene bronzen medaille, voor bloeijende dubbele tulpen, eene zilveren medaille, en voor bloeijende crocussen, eene zilveren medaile; W. J. Lecfkens, te üestgeest. voor bloeijende crocussen. eene bronzen medaille, voor dubbele en enkele tulpen met bontlof, eene 5 bronzen medaille. Dc minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat, krachtens bepaling des konings, in dil jaar 18 jongelingen als adel- f borst 3de kl. voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op bet kon. h instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De P admissie heeft plaats op 1 September aanst. Ouders of voogden, die ver- |l langen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, moeten |l vóór of uiterlijk op 31 Mei aanst. aan den minister van marine een op zegel li geschreven verzoekschrift indienen. Alleen zij worden tol het examen toe s' gelaten die geboren zijn in de jaren 1853 en 1854. Van liet eerste gedeelle geëxamineerde candidaten voor de betrekking van hulp-apothekerdie tot aan het einde van het examen te Utrecht ge houden hebben doorgewerkt, zijn toegelaten 2 afgewezen J. Het D. r. Gr. verneemt uit zeer stellige bron dat na de zamenkomst der tweede kamer op 13 dezer, door den minister van financiën zal worden ingediend een wels-ontwerp tol, invoering van hel uniform-port a 5 cents. - Bij de Ned. hen gemeente te Bennekom is tot predikant beroepen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1