COURANT. LEÏRSCHE fig*?* VRIJDAG 2 APRIL, STADS-BER1GTEN. BINNEN LANDSCIIE B12R1GTEN. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Ajzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag. Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatardag avond. BURGEMEESTER EX WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien het adres van Pieter Gijsman Zoon, wonende alhier, waarbij zij verzoeken het pakhuis aan den hoek van de Koppenhiuksteeg en den Mid delweg, geteekend wijk VII li0. 839, tot magazijn van brandstoffen te mogen bezigen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiëu de commodo elincommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 5,|'"n April aanst. 'svoormiddags te elt uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. 1". B. Leyden, 1 April 18C9. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leyden Gezien art. 31 der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n". 37); Doet te weten, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Ka mer der Staten-G.eneraalde Provinciale Stalen en den Gemeenteraad op lieden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 31 Maart 18G9. STOFFELS, Weth. LEYDEN, 1 April. liet groot militair assaut en carroussel, Dingsdag avond 11. door het 4dc reg. infanterie en het 4de reg. huzaren, alhier in bezetting, ten voordeele der algemeene armen in de manége van de Doelen-kazerne gegeven, mogt in allen decle hoogen lof wegdragen van allendie dit militaire schouwspel bijwoonden, zoowel wegens de vaardigheid, waaripede de verschillende nommers van hel programma werden uitgevoerd, als wegens de aange name afwisselingdie men ook nu weder aan de werkzaamheden had we ten te geven. De proeven in hel voltigeren, in de gymnastiek en in het carroussel-rijden dwongen bewondering af en getuigden van onvermoeide oefening en van ecne voortreffelijke leiding, liet aanwezige publiek gaf dan ook bij herhaling hare ingenomenheid te kennen met eene voorstelling, die, op dusdanige wijze ingerigt en uitgevoerd, velen een genotrijken avond op leverde. Dank zij den militairen van verschillenden rang loegebragt, voor hetgeen zij op deze wijze weder hebben verrigt tot verzachting van den nood der behoelligen. Als een bewijs dat eene eerlijke en trouwe dienstvervulling van onder- hoorigen door hunne patroons meermalen op den waren prijs wordt gesteld, vernemen wij dat Theodoras Noordeloos den 28,l,'n Maart 11. den dag her dacht, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de tegenwoordige firma Wed. J. llefFtrich alhier, en dat hij op dien dag aangenaam werd verrast met een prachtig zilveren horlogie en dito ketting, hem vereerd door zijn patroon, den heer H. S. van Pinxteren. De Staatscourant bevat het verslag van den rijksarchivaris aan den minister van binncnl. zakenbetreffende hetgeen in het afeeloopeu jaar in het rijks-archief is verrigt en van de aanwinsten die het verkregen heeft. Genoemd blad bevat ook het jaarlijksch verslag omtrent den staat van het rijksmuseum van oudheden en hel rijks ethnographisch museum alhier, gedurende bet jaar 1808, van den directeur dr. C. Leemans. Daar in den loop van dit jaar, krachtens art. 2 van het kon. besluit van 29 Sept. 1828 Staatsblad li". 57), eene algemeene volkstelling moet plaats hebbenheeft de minister van binncnl. zaken eene missive doen toe komen aan de commissarissen des konings in de provinciënwaarin onder scheidene tot de zaak betrekkelijke punten worden behandeld. Het komt den minister o. a. voor, dat, vooral in volkrijke gemeenten of gemeenten boven 3000 zielen, het een lioofdvcreischte is, dat de hoofdleiding der tel ling aan één aansprakelijk persoon worde opgedragen, die zich, zooveel doenlijk, ter verkrijging der noodige inlichtingen in betrekking stelt met het hoofd van het statistisch bureau in de provincie en de van daar ont vangen voorschriften aan de agentendie onder zijne leiding staanmede deelt. Vooral na de ondervinding, bij de vorige telling opgedaan, vermeent de minister, dat het werk der gemeentebesturen bij deze telling zich zal moeten bepalen tot het rondbrengen en ophalen der billetten en de zorg voor hunne naauwkcurige en volledige invulling, terwijl het werk van de verzameling der opgaven en de verdere bewerking aan het statistisch bureau moeL blijven toevertrouwd. Na afloop der telling zullen in eene bijeenkomst der hoofden van de statistische bureaux aan het dep. van binncnl. zaken de verdere maatregelen worden beraamd. Gedurende de eerste drie maanden van 1869 heeft het Nederlandsch jj zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen 23522.20. Naar men thans meldt zal dit jaar het algemeen evang. zendingsfeest ij niet op het landgoed van mevr. Bruce, tusschen ZUlphen en Deventer, maar even als het vorige jaar op het riddergoed Middachten worden gehou- jg den. Het zalzoo er zich geene beletselen voordoenop 4 Augustus plaats hebben. i Te Haarlem is tot predikant bjj de Ned. lierv. gemeente beroepen d'. Creutzberg, pred. te Maarssen. In de eergisteren te Rotterdam gehouden jaarlijksche vergadering der deelhebbers in de Rotterdamsche bank is, bij de overlegging der balans, gebleken dat die sloot met een nadeelig saldo van 156,551.12. 11e aftre dende directie werd, behoudens rekening en verantwoording, van het door haar gevoerd beheer gedechargeerd. Voorts werden er 10 deelhebbers ge kozen, die, ingevolge het in de jongste buitengewone vergadering genomen besluit, met de commissarissen zitting zullen nemen voor de herziening van het ontwerp van gewijzigde statuten. Gisteren is te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders der lloli. ijzeren spoorweg-maatschappijwaarin vertegenwoor digd waren 90 aandeelen, uitbrengende 44 stemmen. 11e balans over 1868 is goedgekeurd. Tot commissaris is herkozen de heer J. Borski. -— De stations-chef van den Centraalspoor te Zwolle geraakte Maandag avondtoen hij zich naar huis begaf, in eene woordenwisseling met eenige onder-officieren van het garnizoen. Kort daarop moet hij onverhoeds aan gevallen zijn en eene vrij diepe wond, waarschijnlijk door een sabelhouw, in hel achterhoofd hebben bekomen, welke zulk eene hevige bloedstorting ten gevolge had, dat hij geruimen tijd bewusteloos bleef. Naar men aan de N. R. C. meldt is nabij Wolvega gevonden het lijk van eene vrouwdie alle teekenen had van vermoord te zijn. De vermoorde zou de cchtgenoote zijn van iemand, met wien zij in onmin leefde. De reg- ter had zich de zaak aangetrokken. Te Enschedé is bij de doopsgezinde gemeente aan vrouwelijke lidmaten het regt toegekend om stem uit te brengen bij de verkiezing van predikanten. In de algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor Neder- landsche industriëlen, den 10den Maart II. te 'sllage, werd, gelijk reeds met efe.i enkel woord vermeld is, aan de leden de gelegenheid gegeven zich be kend te maken met Lamb's Amerikaansche breimachine, welke machine bij die gelegenheid door den heer Stokvis, van Rotterdam, uitsluitend elast met den verkoop in Nederland, in werking werd gebragt. Eene breimachine was aan eene gewone stevige tafel aangebragtwaarvan de onderdeelen door den heer Stokvis werden verklaard. In werking gebragt, werd binnen vijf minuten tijd een deel eener gladde kous van witte en gekleurde wol zonder naad opgezet en afgewerkt, waarbij onderscheidene heeren de machine ter hand namen, Eene kous met voet en boord was binnen korten tijd vooraf met die machine ten huize van den heer secretaris afgebreid en lag ter bezigliging. Na een en ander bezigtigd te hebben bragt de voorzitter, na mens de ledendank aan den heer Stokvisvoor het in werking brengen der machines en gaf hem te kennen dat zij overtuigd waren geworden van de uitstekende constructie van die machines, haar groole nut, doelmatigheid en netheid. Door proefneming en eigen aanschouwing hadden zij het regt verkregen een oordeel te vellen en die vindingen aan te bevelen. Voor dat deze proefneming plaats had, deelde de heer Stokvis de leden der vereeniging eenige bijzonderheden mede omtrent de breimachine en ves tigde daartoe de aandacht op een artikel voorkomende in de Schlezische Zeitung (te Breslau uitkomende) van 27 Febr. jl. Ook daar (te Breslau) had de werking der machine en hare voortbrengselen de algemeene verba zing opgewekt, en de roep over hare doelmatigheid had zich in den tijd van een jaar derwijze verbreid dat de agent aldaar, de heer Brauer, zelfs meer dan eene bestelling uit Australië ontving. Zij had echter ook aanval len te verduren en om daarop door feiten een afdoend antwoord te geven, verzocht de agent verlof om de machine in de vereeniging voor nijverheid te mogen doen werkenhetgeen hem werd toegestaan. Van de vier door hem tentoongestelde machines waren drie in staat de fijnste en grove wol en grof katoen te verwerken, terwijl de vierde alleen voor middelsoort wol en fijn katoen bestemd was. De eerste machine had eene groote mans- jagtkous van losse fabriekwol te breijen; de tweede, eene groote dameskous van katoen n°. 5de derde, een opengewerkten kinderschoen en een veel kleurige shawl voor heerenen de vierdeallerlei modellen van gladge ruit, regtdraadsch en pijpvormig werk. Voornamelijk gold het ten opzigte van de eerste machines op te letten in hoeveel tijd de arbeid verrigt was. In groote spanning zagen de aanwezigen toemeestal met het horlogie in de hand. De uilkomst wekte aller verbazing op. Binnen nog niet 13 minuten werden de beide kousen bijna tegelijkertijd uit de machine genomen. De werklieden waren noglans voortdurend gestoord gewordendoor vragen van de zijde der omstanders. Men mat de kousen. De wollen kous was 32 duim Rh. lang en 18 duim in omvang, de katoenen kous 28 duim Rh. lang en 17 in omvang. Intusschen hadden de twee andere machines hare taak eveneens volbragt, waarbij verscheidene dames de machines bestnurd had den, daar zij Lamb's breimachine vooral voor zulk werk ongeschikt hadden geacht. Wie zich nu verder overtuigen wilde tot welk veelzijdig gebruik deze machines diendenkon zich hiervan vergewissen. Op twee lange tafels waren tal van voorwerpen uitgestald, die met deze machines vervaardigd waren. Een geheel assortiment groole en kleine kousen van wol en katoen eene niet afgewerkte bedtijk, die de smaakvolste leekening, ten deele in openwerk, had, reisdekens, kinder-kleedingstukkenonderrokken, shawls in allerlei vormen en fatsoenen, pellerines, duimen, handschoenen en pols mofjes, schoentjes, wiegekleedjesbezetsels, franjes, lampenkleedjes, kragen, geribte randen, enz. lagen daar ten toon. Deze proeven met Lamb's breimachine hadden dus ontegenzeggelijk uit-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1