i) v e kt en tl ex. "tweede verificatie. g e t i11g s c u l\ s f t. Burgerlijke SIaiiö. noemd werden, terwijl men in vroegeren tijd altijd eerst op deftige wijze het geheele «Bestuur" en al den aankleve van dienoplepeldeen dan einde lijk als enditicum, de vrouwen of dames (al naar dat de vergadering was!) toesprak, zich grondende op het feit dat: de man (Adam) het eerst ge schapen was en daarna de vrouw (Eva); tegenwoordig heeft men echter daarvan veel betere begrippenveel zuiverder, meer overeenkomstig met den tijdgeest ('t Is een bar heer die tijdgeestwant volgens veler gevoelen is thans de vrouw het eerst geschapen en heeft dan ook daarom het meeste recht. In vele huishoudingen wordt dit recht dan ook krachtig gehand haafd waar men de huis/teer (huismam klinkt niet mooi!) naar de huis- vrouw (hier zou huisdame, weèr minder welluidend zijn!) hoort verwijzen of zeggen: «Ik zal er eerst eens met mijne vrouw over spreken" of «mijn t.rouw wil dit of dat niet hebben" of «mijn vrouw is er bepaald tegen' (al is er ook niets van aanEn nu genoeg over de emancipatie der vrouwen waarvan ik een volbloed-voorstander benomdat ik geloof dat een halfslach tige toestand allernoodlottigst is! Over het visschen naar vijfhoeken en sterretjes in de Zuiderzee vraagt gij mij eenige bijzonderheden, alsmede of ik oordeel dat ze nuttig kunnen zijn als mest voor kool, zoo als men opgeeft. Gij vraagt mij inderdaad veel, maar toch wil ik trachten uwe nieuwsgierigheid te bevredigen. In het jaar 17.33 verscheen er in Leipzig van den apotheker link een werk over de zeesterren, met den dichterlijken aanhef: «Gelijk er sterren zijn aan den hemel zoo zijn er ook sterren in zee!" Dat de man echter niet verder keek «dan zijn neus lang was" blijkt daaruit dat hij niet eens wist, dat er ook op aarde zeer vele sterren zijnwaarvan vooral de voorname lui, zij, die zich «de grooten der aarde" noemen en zij, die adellijk lieeten, (denk s. v. p. niet aan adellijke hazen), hartstochtelijke liefhebbers zijn, zoodat dan ook verreweg de meeste door die lui, omdat zij cene «priva tive jacht" hebbenworden weggevangenterwijl het slechts bij uitzonde ring aan den een of anderen strooper gelukt, er een enkele te veroveren, wanneer de man maar niet bang is voor de «voetangels en klemmen" die er op dat jachtveld overal «met permissie" gelegd zijn. Het eenige onder scheid tussclien de sterren der zee en de bedoelde sterren van 't land bestaat hierin: dat de eersten niet schitteren en door de visschers met verachting worden weggeworpen of voor mest verzameld worden, terwijl de anderen prachtig flonkeren en door de eigenaars op de borst worden gedragen, zoo dat het dan ook niet vreemd is, dat de bezitters daarvan, een «hooge borst" krijgen. De seesterren zijn bijzonder goed, zegt gij, als mest voor kool-, ik geloof dit gaarne en dit is dan misschien ook wel de reden dat er overal waar men gaat of staat, in alle mogelijke vereenigingen en maatschappijen zooveel kool verkocht wordt. liet artikel kool is dan ook bijzonder gezocht en zeer in trek, en het is dus geen wonder, dat de grootste koolverkoopers spoedig tot eer en aanzien komen, ofschoon de ondervinding leert, dat in zeer vele gevallen het sop de kool niet waard is. Dat gij daarom niet hoog wegloopt met koolverkoopers kan ik best begrijpente meer omdat dit volkje er ook geen been in vindt om u knollen voor citroenen te verkoo- pen, wanneer dit in hun kraam te pas komt; gij zult wellicht zeggen, dat een koopman die u een citroen verkoopen wil en u daarvoor een knol in de plaats geeft, u bedriegt; doch dit is verkeerd gedacht mijn waarde, daar de koopman hiertoe de vrijheid heeft, omdat zijn schutspatroon Mercurius bekend staat als vertegenwoordiger van de kooplui en van de dieven, en het spreekwoord is daarom dan ook niet te vergeefs: «Elk is een dief in zjjn nering" en hieruit laat zich gemakkelijk afleiden, dat de wereld van dieven en diefstal aan elkander hangt en dat nog wel bij zoo vele strenge maatregelen van politie en justitie! Immers hoe menig hart wordt er ge stolen. hetzij men het over den koopprijs al of niet eens is geworden; onna tuurlijk is het echter niet, dat de dief wel eens bedrogen uitkomt, en dat hij gaarne het gestolene wcêr zou willen terugbezorgen, als hij maar kon en durfde; ook om die reden zou de emancipatie der vrouw heilzaam zijn, want 't is een schreeuwend onrecht, dat de vrouw niet of slechts alleen bij een schrikkeljaar het recht heeft om een man of jongeling ten huwelijk te vragen. Mocht die gulden tijd nog eenmaal voor haar aanbreken en het «ns gegeven zijn te zien, dat zoo vele engelachtige meisjes en vrouwen, die nu nog wanhopend turen en vragen: «Zuster Anna ziet gij nog niets komen?", op hare beurt ook eens zoo handelen met de mannen, als deze het nu met haar doen! Ik bemerk dat ik geheel van mijn onderwerp ben af gedwaald, of liever dat ik tot het uitgangspunt ben teruggekeerd, en daar om te meer zult gij het mij ten goede houden, dat ik het met dr. Vitringa niet eens ben, die wil, dat de vrouw geene hooge vlucht neemt, maar dat zij vrouw blijft in de ware beteekenis des woords, terwijl ik mij op den tijdgeest beroep, die wil, dat de jonge meisjes van al die flauwiteiten niets zullen leeren, maar zich alleen toeleggen op coquetteriepreutschheid, verkwisting in de kleeding, het bezoeken van comediebal, opera enz., die veel meer waarde voor haar hebben, dan te weten of men de sla moet wasschen met of zonder zeep. Ik had nooit van dr. V. kunnen denkendat hij van de vrouw eene keukenprinses en kindermeid wilde maken. Hoe het zij ik stem vóór de emancipatie. Leve de tijdgeest! t.t. ~Ziyp.it. IAGEZOADEA. Nu Z. E. de minister van financien, belast met de zaken der hervormde eeredienst, in een openbare zitting van de tweede kamer der staten-generaal heeft verklaard dat er geen gevaar bestaat om te verliezen «het onbelemmerd «genot der geldelijke ondersteuning die de Nederduitsche Hervormde gemeente «tot dusver genoot of later misschien behoeven zal;" wat door prof. Prins werd beweerd, om de stemgerechtigde leden over te halen tot het stemmen van ja! op de ter beantwoording voorgestelde vraag; Nu een overgroote meerderheid der op de wettig vastgestelde lijst der stemgerechtigden, nadat die vooraf tot het indienen van reclames was ter i inzage nedergelegd, die vraag met neen! heeft beantwoord; Nu alzoo het recht of de vrijheid der gemeente is gehandhaafd tegen de aanmatiging van een onwettig gezag en die gemeente hare huishouding kan inrigten en regelen naar eigen goedvinden, ook met de noodige waarborgen voor een hooger toezicht op het beheer; Nu er voldoende tijd overblijft om het staatstoezicht met 1". October aan staande te doen vervangen door een zuiver kerkelijk toezicht; Nu acht ik het overbodig iets verder over de toespraak van prof. Prins in een openbare bijeenkomst gehouden, te zeggen, en herinner slechts aan het in 1861 vastgesteld reglement voor de zoogenaamde nieuwe Gemeente-Com missie, en beveel zeer de lezing aan van het oordeel der Commissie, die dit reglement ontwierp, en waarvan prof. Prins ook lid was. A. MONTAGNE Iz. Mijnheer de Redacteur! Wat ik in mijn vorig stukje ten opzigte van het getal policie-agenten en kerkeknechts geschreven heb was, ik verzeker het u bij herhaling, geheel overeenkomstig de waarheid. Toen ik mijn stembillet ging inleveren, heb ik slechts twee agenten ontmoet en wel op de openbare straat op eenigen afstand van de Pieterskerk; maar niet in de kerk, niet in het koor, niet in het portaal, niet in de kamer der Gemeente-Commissie. Met welk doel die beide mannen daar aanwezig waren wist ik niet; ik achtte het ook niet de moeite waard om er naar te informeeren; stonden zij daar metterdaad om des noods medetcwerken dat elk stemgeregtigde (dus ook de heer B.) ongehinderd de kerk kon binnengaan, was dat dan zulk eene buitengewone zaak om er zoo'n ijssclijk misbaar over te maken? Is er telken Zondag geen policiemagt te vinden bij de meeste kerken wan neer er godsdienstoefening gehouden wordt? Ook niet bij schouwburgen of concertzalen die in den regel nog wel door de meer aanzienlijken bezocht worden Volgens de leer van den heer B. is het voortaan uitgemaakt dat het ge heele publick in kerkschouwburg of waar ook aanwezigonder den indruk van een kwaad geweten verkeertalleen omdat er aan den ingang een paar agenten van policie te vinden zijn! De heer B. schijnt veel van spreekwoorden te houdenzou hij ook gedacht hebben aan het bekende; «als je lastert en liegt doet het dan goed?" U dankzeggende mijnheer de Redacteur voor de welwillende opname van mijn geschrijf, neem ik verder afscheid van den heer B. die verschrikkelijk boos is omdat hij meent met slijk gegooid te zijn, en toch zelf er geen be zwaar in zag, ja zich er een feest van heeft gemaakt om een aantal ach tingswaardige ingezetenen onzer stad met drek te werpen. Leyden, Maart 1869. Geen Orthodox. ONDERTROUWD: C. H. M. Verniers van der LoetF, jm. 39 j. en M. K. van der Woerdjd42 j. F. Frankejm. 35 j. en M. P. A. Visserjd. 26 j. J. de Nie jm. 36 j. en C. II. van Heuzen, jd. 29 j. J. Ruhlwed 30 j. en G. G. Schoonder- gang, jd. 26 j. J. C. P. Steeuhauer, jm. 41 j. en N. Maat, jd. 24 j. Onze waardige en geliefde Behuwd-zuster, Mevrouw de Wed. VAN GOENS, geb. Baronesse VAN DOPFF, overleed den 27slen Maart te Delft tot groote smart van hare betrekkingen en van allen die haar gekend hebben. J. J. BRUTEL DE LA RIVIÈIIE. F. C. J. VAN GOENS. Op den 28slen Maart 1869 overleed te Antwerpen, na een langdurig lijden, onze Behuwdzuster, Mevrouw C. M. DE JONCHEERE, geb. AERTS. P. L. TICHLER. Eenige kennisgeving. M. TICHLER de Joncheere. Voor de veelvuldige bewijven van deelneming, zoowel bij het ziekbed als bij het overlijden van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij. ook namens onze wederzijdsche betrekkingen, bij deze onzen hartelijken dank. Ch. LOOTEN. Leiden, 29 Maart 1869. A. C. LOOTEN, Buys. De Schuldeischers in het Faillissement van WILLEM SAMSOM, Bouwman en Koopman te Leiderdorpworden door deze opgeroepen tot het bijwo nen van de tweede bijeenkomst ter verificatie hunner schuldvorderingen welke bepaald is op Woensdag 14 April 1869, des voormiddags ten half elf ure, in het Regtsgebouw op het Rapenburg te Leiden. De Curators in gemeld iaillissement, Mr. J. F. SCHELTES ELZER. Mr. C. A. BOONACKER. De STOLLWERCK'sche Borst-Bonbons heb ik aan een nader onder zoek onderworpen en nadat ik mij van hunne voortreffelijke zamenstelling heb overtuigd, niet geaarzeld dezelve mijne patiënten aan te bevelen. Ik betuig hiermede openlijk, dat ik de gunstige werking dezer Bonbons zelfs bij langdurige verkoudheden, in het bijzonder bij hoesiprikkelingveelmalen in de gelegenheid was waar te nemen. Dr. WALLOTHDistricts-Arts. In verzegelde pakjes met gebruiksaanwijzing, a 30 Centssteeds voorhanden te E.e^deii bij Sj. C-IMIlliS, Verkoophuis en E. J14 te j&lphen bij de Apothekers J. V. J% EE,4 ii'U' en StOSSlKA E IC £OOIi; te Hazerstvou&e bij JJ. <SA ABtKEl'IiElüte Sassenheim bij J. CHlt. H. JJlNSKHi.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3