BUITËNLA N DSC tl E HERIG T G N PER TELEGRAAF. DULGAMARIAANTJES. was dit geen verzuim, want zij meende dat de termijn nog niet zoo aan staande was. Doch ook door eene andere omstandigheid meent zij hare onschuld te kunnen regtvaardigen. Op den 6den December, en dit wordt door getuigen verklaard, is de beschuldigde uit een venster gevallen en nu schrijft zij den dood van het kind daaraan toe of stelt ten minste de moge lijkheid dat dit de oorzaak van den dood kan zijn geweest, ofschoon zij zich bij dien val niet erg bezeerd heeft.j Morgen zal in den kon. Franschen schouwburg alhier voor de eerste maal worden opgevoerd: le premier jour du bonheur, opéra-comique in drie actenvan de heeren Adolphe Debery en Eugène Cormonmuziek van Auber, welke opera in het vorige jaar te Parijs zooveel opgang heeft gemaakt. ElfGELASD, LONDEN28 Maart. Te Dublin is het officieel berigt ontvangen, dat een van de zonen der koningin, Z. K. H. prins Arthur, een bezoek aan die stad brengen en er den 5den April aanst. komen zal om er tot den 13den te vertoeven. Dit be rigt is onder de bevolking der stad met blijdschap vernomen, en men is er dadelijk begonnen aanstalten voor de ontvangst van den prins le maken. De werkstaking te Preston blijft ^anhouden. Enkele fabriekanten heb ben zich geneigd betoondde vermindering van loonin plaats van op 10, te stellen op 5 pCt., en naar men verwacht zullen vele arbeiders bereid zijn dit aan te nemen. FKANKRIJ K. PARIJS, 28 Maart. De Belgische minister Frère-Orban wordt eerst tegen 3 of 4 April alhier verwacht. Met betrekking tot de prijzendie de schilderijen der galerij Delessert thans opgebragt hebbenis het wel merkwaardigzegt het Journ. des Déb. de vorige opbrengsten van eenige daarvan eens na te gaan. Men heeft «De onstuimige zee" van Bakhuyzen den prijs van 18200 fr. zien bereiken, een schilderij die bij den verkoop Tolozan in 1801 slechts 500 fr. opbragt; een Gezigt in Holland" van van der Heyden bragt tijdens den verkoop van het kabinet van Choiseul de som van 1950 fr. op, terwijl het nu 16500 fr. op bragt een schilderij van Terburgop de verkooping Perregaux voor 8000 fr. gekocht, vond nu een kooper voor 45000 fr.een zcegezigt van Willem van de Velde, in 1801 inet 800 fr. betaald, is nu voor 14500 fr. verkocht; een landschap van Wijnants, ook op hetzelfde tijdstip als het vorige doek voor 2485 fr. verkocht, werd nu voor 32500 fr. afgestaan; de «Maagd en het kind Jezus" eindelijk bragt bij den verkoop Agnado in 1843 27250 fr. op, die nu stegen tot 150,000 fr. SPANJE In de kerkelijk-gezinde dagbladen vindt men dagelijks een aantal man dementen aanschrijvingen en petitiënuitgegaan van Spaansche bisschop pen en gerigt tegen de invoering der godsdienstvrijheid in Spanje. Volgens berigten uit Xeres zijn bij gelegenheid van het oproer, dat al daar onlangs plaats had, 170 militairen buiten gevecht gesteld en van de bevolking 300 personen gedood of gewond. Er waren twee troepen-af- deelingen, geregelde en ongeregelde. Deze laatslen bestonden uit meest ruwe manschappen, die naar Cuba bestemd waren en zich juist te Cadix bevon den, van waar zij tot hulp naar Xeres werden afgezonden. De geregelde troepen hielden zich goed, doch de ongeregelde troepen niet. De officieren dezer manschappen waren meest beschonken en hitsten hunne soldaten aan tot allerlei gruweldaden, zoodat deze dan ook op het laatst in de huizen drongen en de weerlooze bewoners om het leven bragtenna zich eerst aan allerlei wreedheden te hebben schuldig gemaakt, waarbij nog alles van waarde werd weggeroofd. Onder anderen werden twee vrouwen door hen in een put geworpen. Eene derde vrouwdie zij dezelfde mishandeling wil den aandoen, greep in der ijl een pistool en loste dit op een der aanval lers, maar juist daardoor werden de soldaten woedend en ook zij onderging hetzelfde lot. Een Franschman, bakker van beroep, weigerde zijn deur te openen, toen de soldaten zijn hnis wilden binnendringen en toen daarop de deur met geweld was opengebrokenwerd hij onmiddellijk vermoord. Het bestuur van Madrid doet ter bevordering van de fraaiheid en gezond heid der hoofdstad, en ter beziging van behoeftige werklieden, belangrijke werken in de stad en voor hare poorten uitvoeren; een gevolg daarvan is de afgraving van het terrein, alwaar de inquisitie voorheen hare brandsta pels plagt op te rigten; groote lagen asch en kolen komen daardoor te voorschijnde bevolking stroomt derwaarts en beschouwt die overblijfselen met afgrijzen. ITALIË Te Ancona heeft dezer dagen eene rustverstoring plaats gehad, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het volk kwam op tegen de invoe ring van nieuwe stedelijke accijnsen op eenige eerste levensbehoeften en cischte de afschaffing daarvan. Daar het volk reeds verscheidene straten bezet hield, begaven zich eenige burgers naar den burgemeester en drongen, tea einde een oproer en bloedvergieten te voorkomen, op de afschaffing dier accijnsen aan. Middelerwijl schreeuwde het volk buiten het raadhuis: «dood aan den burgemeester! weg met den gemeenteraad!" en zonder de be- moeijing van eenige geachte ingezetenendie de menigte tot bedaren brag ten, zou de woede zich waarschijnlijk aan het hoofd des bestuurs gekoeld hebben. Het gevolg van een en ander was, dat de nieuwe accijnsen afge schaft werden en dat de burgemeester en de gemeenteraad hun ontslag heb ben ingediend. Uit Rome meldt men dat het Paaschfeest aldaar 50000 vreemdelingen, waaronder vele Engelschen, heeft bijeengebragt. De Paus heeft Paaschzon- dag de dienst in de St. Pieterskerk waargenomen. Eene talrijke menigte was daarbij tegenwoordig. Men heeft eene poging gedaan om brand te stichten in het Vaticaan. Men is er in geslaagd de vlammen te blusschenechter zijn in de kamer waar de brand ontstond eenige mosaiken vernietigd. MADRID, 29 Maart. Men verzekert, dat de meerderheid der Cortes be paaldelijk op don Ferdinand van Portugal hare keus zal uitbrengenin weer wil zijner weigering. PARIJS, 29 Maart. De Patrie zegt dat de manschappen,wier driemaan den verlof den 31sleo dezer afloopt, bevel hebben ontvangen zich weder bij hunne corpsen te begeven. Er wordt geen verlenging van verlof toege staan, ongetwijfeld omdat de instructie van officieren en manschappen met betrekking tot de nieuwe wapening krachtig zal kunnen worden voortgezet. PLYMOUTH, 29 Maart. De Douro is met de West-Indische mail aan gekomen. Volgens berigten heeft men le Santiago en in het binnenland van Peru eene aardbeving gevoeld. FLORENCE, 29 Maart. Het groene boek is verschenen. Het bevat 69 documenten betreffende Rome, loopende van 7 December 1867 tot 1 Decem ber 1868. In telegrammen van generaal Menabrea dd. 15 December 1867 wordt te kennen gegeven dat, na de woorden, door Rouher in het wetge vend ligchaam gesproken, liet bijeenkomen eener conferentie tot oplossing van de Romeinsche quaestic nutteloos zou wezen. Italië zal zich voortaan onthouden van bet ontwerpen van voorstellen, die tot niets anders zouden dienen dan om te constateren het diep ingrijpende verschil van gevoelen, dat tusschen Italië en Frankrijk met betrekking tot Rome bestaat. HAVANA, 28 Maart. Nieuwe versterkingen zijn aangekomen; de opstan delingen worden krachtig vervolgd en melden zich bij de autoriteiten aan, zoodat de toestand verbeterd is. Het IJzer en de Quinine zijn twee geneesmiddelen, die de meest kracht dadige uitwerking hebbenhet eerste tegen alle ziektendie uit bloedarmoede voortspruiten; het tweede als tonisch en versterkend middel. De Heer GRIMAULT heeft dus eene wezenlijke dienst bewezen aan de geneeskunde, om deze beide middelen te vereenigen onder den naam van ijzerhoudende Siroop van Quinine, en hieraan is het gunstig gevolg le wijten, het welk men verkrijgt bij de toepassing tegen witten vloed, maagkwalen, bleeke kleur, moeijelijke menstruatie, verlies van eetlust en bovenal om de ontwikkeling van jonge meisjes te bevorderen. Bépötte Amsterdam H. ULOTH. TI. Gij dwingt mij nog eens terug te komen op de emancipatie der vrouw, naar aanleiding van uw schrijven, opzichtens de door dr. A. J. Vitringa te Deventer gehoudene voorlezing: Over opvoeding en emancipatie der vrouio." Waarom zijt gij toch zoo afkeerig van dat denkbeeld? Geloof mij het zal beter wordenals we het maar eerst zóó ver gebracht hebben dat de vrouwen de plaats der mannen innemen en: «langzaam gaat zeker." We hebben immers nu al reeds vrouwelijke apothekersbedienden en waarom zonden die ook niet evenveel recht hebben op de beoefening van dat vak als de man nen in de manufactuurwinkels die zich als «ridders van de el" volstrekt niet misplaatst zien op het gebied van vrouwelijke werkzaamheden. Zeer licht mogelijk hebben juist de manufactuurwinkels daartoe den stoot gege ven, en in andere landen zijn er reeds verscheidene dames tot doctor be vorderd na het volbrengen harer academische studiën. Waarom zou dit ook hier niet kunnen? Ik houd mij overtuigd dat onze studenten zoo onwelle vend niet zouden zijn om hunne studieswsfers. een kwaad hart toe te dragen; integendeel, ik geloof dat zij haar met onderscheiding zouden behandelen en gezamenlijk een genoegelijke studietijd zouden doorbrengen, want bet moet ter eere van de studenten gezegd worden«dat zij nooit afkeerig van de vrouwen geweest zijnjuist omdat zij weten dat de vrouw veel meer i begaafdheden en capaciteiten bezit, dan die gij haar w.ilt toekennenReeds in oude tjjden erkende men dit, en was het niets ongewoons dat de vrouwen zich op een deel der geneeskunde toelegden en dan den naam kregen van vroedevrouw d. i. eene vrouw die vroede verstandigwijs is, gelijk ook de Franschen haar eene sage-femme noemen en dat bij ons vroedvrouw ge bleven is. De hemel beware mij, dat ik zou wenschen dat alle vrouwen zich op dat vak, waarop die tegenwoordige betrekking zinspeelt, zouden toeleggen, want dan zou het er misschien meê gaan als met de dokters: hoe meer doktershoe meer zieken" bijgevolghoe meer vroedvrouwen hoe meer kinderen." 't Zou er waarlijk in dat geval slecht uitzien met de wereld, daar men nu al reeds over «overbevolking" klaagt en jammert. De emancipatiegeloof mijgaat geregeld haar gang't is de tijdgeest dien niemand kan keeren en niemand is hier dan ook meer van doordrongen dan de mannen-zelf. Wanneer ge in eene of andere letterkundige of niet-letterkun- dige vergadering komt, hebben de dames door de zorg der heeren de besli plaats ingenomen en de heeren «loopen het vuur uit hunne laarzen' (ik had bijna sloffen gezegd, doch een heer op «sloffen" zou men niet gaarne zien!) om voor een «vijfgaterig-vuurbevattend voetbankje" of wel een «houdt stoof" te zorgen. De redenaar die voor dien avond zal optreden (een uit stekende geleerde, lid van alle mogelijke maatschappijen en orden) begint als man, die zijne «wereld" kent, met het eerst te spreken van waardt dames en heeren" of ook lieve dames" en (niet lieve?) heeren of ook enkel «geachte hoorderessen en hoorders," waarbij de bijvoegelijke naam woorden afhankelijk zijn van het individuele gevoelen van den spreker, al naar dat hij de dames waard, lief of geacht vindt, doch het zou een: crimen laesae Majestatis" zijnwanneer niet de vromoen het eerst ge

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2