LEYDSCHE (OlllAVF. WOENSDAG 31 MAART. BI N N EN L A N DSC H E BERIGTEN De Courant wordt Maandag, IF oensdag cn Vrijdag uitgegeven. l): - -n Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 30 Maart. De heer G. Bonet, beroepen predikant bij de Waalsehe gemeente te Dordrecht, heeft gisteren, als hulpprediker bij de Waalsehe gemeente al hier, zijne afscheidsrede gehouden, sprekende over 1 Cor. XV: 19. In de bijeenkomsten van de leden der werkmans-vereeniging Tot Nut en Genoegen alhier, gedurende dezen wintercursus, zijn nog voordragten gehouden door de hh. H. C. Rogge en C. J. E. Brutel de la Rivière. beide leeraren aan de hooge burgerschool alhier. Die voordragten werden niet niet minder belangstelling en ingenomenheid gehoord dan de vorige, blijk baar uit de toejuichingdie daaraan ten deel viel. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnen], zaken aan den koning omtrent den afloop van de ligting der nationale mi litie van 1868. Het bedrag der ligting was vastgesteld op 11000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee. Het getal ingeschrevenen, waarnaar het aandeel van iedere provincie in de ligting is bepaald, bedroeg 28697 tegen 25922 in 1867. Het bedrag der ligting stond derhalve in reden als 12tW rter ingeschrevenen. Zoo bij de militie te land als bij de zeemilitie zijn er 10876 man ingelijfd; er ontbraken dus 124 man, ten gevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 84 meestal kleine gemeenten. liet te kort op de ligting bedroeg in 1864 slechts 29 man op 31526 ingeschreve nen; in 1865, 63 op 30659; in 1866, 139 op 27235 en in 1867, 262 op 25922 ingeschrevenen. Het getal bij de zeemilitie ingelijfde lotelingen be droeg 594. Het getal ingelijfde plaatsvervangers in 1868 was 1563, dus nagenoeg een zevende deel van het aantal afgeleverde manschappen, tegen 1323 in 1864, 1488 in 1865, 1605 in 1866 en 1784 in 1867. Het getal der voor de ligting van 1868 opgetreden nummerverwisselaars bedroeg 592 tegen 655 in 1864 615 in 1865, 586 in 1866 en 485 in 1867. Het aantal in 1868 toegekende vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte bedroeg 1862. tegen 2455 in 1864, 2102 in 1865, 1885 in 1866 en 1676 in 1867. Wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken was in 1868 aan 1924 lotelingen vrijstelling toegekend tegen 1768 in 1864. 1854 in 1865, 1675 in 1866 en 1881 in 1867. Als eenige wettige zoon werden 3660 lotelingen vrijgesteld, teaen 3835 in 1864, 3827 in 1865, 3556 in 1866 en 3297 in in 1867. Aan 7177 lotelingen der ligting van 1868 werd vrijstelling toege kend wegens eigen militaire dienst of die van broeders. In 1864 bedroeg liet getal der om die reden vrijgestelden 6890, in 1865, 6660, in 1866, 0071 en in 1867, 6059. Het 28s,e Ned. landhuishoudkundig congres zal van Maandag 28 Junij tot en met Zaturdag 3 Julij a. s. te Kampen worden gehouden. Bij gelegen heid van het congres zal eene tentoonstelling worden gehouden van vee, pluimgedierte, voortbrengselen van- en werktuigen voor den land- en tuin bouw. De opening der tentoonstelling is bepaald op Woensdag den 30stcn Junij; des middags te 12 uren. De tentoonstelling van liet vee duurteen dag, die der werktuigen en landbouw voortbrengselen. 4 dagen, liet bestuur beeft reeds tot het uitloven van prijzen ccne niet onbelangrijke som ter be schikking; die som is intusschen niet voldoende om aan de tentoonstelling eene gewenschte uitbreiding te geven. Het noodigt daarom alle belangstel lenden uit tot bijdragen, hetzij ia geld of in voorwerpen, ten einde het daardoor in staat te stellen vele en groote prijzen uit te loven. Aan deze tentoonstelling zal bij genoegzame deelneming eene verloting worden ver bonden. De heer A. J. C. Geerts, militair apotheker 2de kl.oud-leeraar in de scheikunde aan de voormalige kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, is door de Japansche regering benoemd lot leeraar in de natuur- en scheikundige wetenschappen aan de Japansche geneeskundige school te j Nagasaki, aan welke school ook de oud-officier van gezondheid der Ned. marine dr. van Mansvelt als leeraar in de geneeskundige vakken werkzaam I is. Als blijk van sympathie voor hetgeen door den héér Geerts in het be lang van het corps is gedaan hebben verscheidene militaire apothekers bij i de geneeskundige dienst der landmagt hem een vereerend schrijven met keu rig bewerkte schrijf- en toilet-necessaire doen toekomen. De heer Geerts zal met de Fransche mail van 15 Mei aanst. naar Japan vertrekken. De 24ste algemeene vergadering van hel Nederl. Onderwijzers-genoot- i schap zal worden gehouden te 's Ilageop WoensdagDonderdag en Vrij- 1 dag, 28, 29 en 30 Julij a. s. In de volgende maand zullen er geen jongelingen bij het instructie- bataillon te Kampen worden in dienst gesteld. Bij de Ned. herv. gemeente te Wezep is tot predikant beroepen ds. Noor- j dink, pred. te Zelliem; bij die te Giessen Oudkerk ds. van der Werf. pred. te Elspeet; bij die te Assendelfl ds. van Deinse, pred. te Egmond-binnen; bij die te Lutten d8. W. de Visser, pred. te Meeuwen. Aan den héér T. Ramberg Dz., mechanicus te Amsterdam, is de per sonele vergunning verleend tot het voeren van het koninklijk wapen. Onlangs zijn te Sloten in de registers van den burgerlijken stand inge schreven 2 echtscheidingen tegen denzelfden man; de l1,e echtscheiding is uitgesproken ten verzoeke van zijne eene vrouw, op grond van overspel, en de 2Je echtscheiding, op grond van bigamie, ten verzoeke van zijne an dere vrouw; deze persoon is verleden jaar in de gemeente Sloterdijkgehuwd en vertoonde eene dood-acte van zijne vrouw, die ook werkelijk overleden was, doch het was aldaar niet bekend, dat hij sedert haar dood voor de tweede maal gehuwd was en dat zijne vrouw te Gouda woonde. De man bevindt zich thans in de gevangenis te Leeuwarden. Te Nieuwe Diep had in den jongsten tijd een belangrijke aanvoer van viscli plaats. Er waren geen handen genoeg om die in te pakken voor de exportatie naar België en Duitschland. De prijzen waren zeer hoog. Te Deventer bestaat, gelijk reeds vroeger is gemeld, eene commissie, die, ter bestrijding van schoolverzuim, spaarbankboekjes uitreikt aan die kinderen, welke de school getrouw bezoeken. Die maatregel blijft gunstig werken. Het schoolverzuim, eerst 22,5 en later 16 pet., is thans gedaald tot 11,15 pet. Uit Smallingerland meldt men aan de N. R. C.De te Frandker ont stane secte van Baptisten, verkeerdelijk ook Mormonen geheeten, heeft in Dragten navolging gevonden, en zou stellig nog meer opgang maken, indien het afstand doen van een tiende deel zijner bezittingen niet tot de verplig- tingen van den toetredende behoorde. De indompeling geschiedt des avonds na tien ure, in 't openbaar. Eene hoogst zwangere vrouw is bijna het slagtoffer dier behandeling geworden, Dit heeft aanleiding gegeven tot mis handeling van den zendeling en zijne proselieten. De eerste is gevlngt. Te Antwerpen is dezer dagen overleden de heer Karei Picqué, bekend schilder uit de Vlaamsehe school. 's GRAVENHAGE, 30 Maart. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Thorn de heer P. F. A. van Wintershoven, thans te Ittervoort; te Uithuizen de heer R. van Snoeckeveld, thans te Leens; bij St. Odilienberg de heer T. F. C. Leclercq, thans te Posterholt; voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. A. baron van Ittersum, als ontvanger der directe belastingen te Ilardenberg, en aan den heer C. Spiers, als ontvanger der directe belastingen te Purmerend. Z. M. heeft goedgevonden, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan den kapitein J. It. A. kuylenbrouwer. van het 5de reg. infanterie, en tot kapitein bij dat reg. te benoemen den lstc0 luit.-adjudant F. C. C. Bloem, van het 8stc reg. Aan den luit. ter zee l',e kl. jh'. J. C. II, Clifford Koeq van Breugel is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Z. M. de koning zal zich, naar men verneemt, Dingsdag den 13 April naar Amsterdam begeven. De minister van koloniën zal morgen en de ministers van financiën en van oorlog zullen overmorgen geen gehoor verléenen. Eerstdaags zal voor het prov. geregtshof in Zuidholland teregt staan Albertje Westerhuis, te Sasscnheim geboren en laatstelijk te Warmond ge diend hebbende, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De hoofdpunten der beschuldiging zijn de vol gende: Albertje was reeds op haar 16dc jaar een forsche meid en daardoor viel hare positie niet zoo duidelijk in het oog als gewoonlijk het geval is. Zij ontkende die dan ook tot in den nacht van 6 op 7 December jl.toen het logenaehtige van die onlkentenis aan het licht kwam. Hare meesteres had alles bemerkt en Albertje kon toen niets meer verlieelen. Ze borg het kinderlijkje in eene ladetafel en vertrok kort na het voorval daarmede naar haars vaders huis. Er werd aangifte van het gebeurde gedaan bij den bur- gemeester van Warmond en zoo kwam eene vervolging daaruit voort. Het lijkje werd geneeskundig geregtelijk geschouwd en uit die schouwing scheen duideüjk te blijken dat het lijkje was dat van een volkomen levensvatbaar kind van het vrouwelijk geslacht; dat het zelfs geleefd had en een geweld- dadigen dood zou zijn gestorven. De deskundigen meenden de beleediging aan het hoofd, bij het kind ontdekt, aan drukking te moeten toeschrijven. Albertje zegt evenwel haar kind, dat zij niet voor bij de instructie had aanschouwd, niet wijlens en wetens te hebben gedood. Mogt zij gedurende hare ongesteldheid in den nacht van 6 op 7 Dec. het kindje hebben geduwd, 'twas niet moedwillig; maar zij weet zelfs niet of het heeft geleefd, ze heeft het volstrekt niet hooren schreeuwen. En wanneer zij hoegenaamd geene toebereidselen voor de verzorging van haar kind had gemaakt, dan

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1