LEÏD8CHE 1800. MAANDAG 29 MAART. STADS-BER1GTEN. JAGT EN VISSCHERÏJ. BLNNENLANDSCHE BËRIGTEN. PER TELEGRAAF. AD V E R TE\TIEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1869/1870 in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Viscliacten of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, be hoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15'J™ April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des lvonings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften, tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het ver drijven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. l)e Burgemeester voornoemd Leypen, 6 Maart 1869. v. d. BRANDELER. LEYDEN, '27 Maart. Men verzoekt ons mede te deden dat op den eersten Paaschdag des voormiddags in de Pieterskerk, in plaats van den predikant Drost, zal op treden de predikant J. W. Felixvan Utrecht. Aanstaanden Donderdag, 1 April, zal weer de jaarlijksche openbare oefening plaats hebben in de bewaarschool in de Groenesteeg, 's morgens te 10 uren, waartoe alle belangstellenden den vrijen toegang hebben. Vooral zjj, die deze inrigting nog niet mogten kennen, zullen zeker gaarne van de gelegenheid gebruik maken om eens een kijkje in die school te nemen, waarin zeker reeds meer dan 1000 kinderen de eerste opleiding en vorming hebben ontvangen. Men ziet hier, hoe de Fröbel-methode, op een verstan dige wijze toegepast, de kinderen aangenaam kan bezighouden en tot hunne ontwikkeling, medewerken. Tot nog toe wordt deze school alleen door de liefdadigheid der burgers van Leyden in stand gehouden, terwijl jaarlijks door de dames-patronessen aan alle kinderen kleedingstukken worden uit gedeeld, hetgeen ook nu weder Woensdag plaats zal hebben. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 127 lot 146 volwassen personen en 65 tot 80 kinderen. Blijkens het verslag van de Iloll. spoorwegmaatschappij over het dienst jaar 1868 bedroeg de opbrengst der exploitatie van eigen en staatsspoorweg te zamen ƒ2.015,158; de exploitatiekosten hebben beloopen 1.014.733. Het beschikbaar saldo der winst bedraagt 567,796daarvan kan aan de uitge geven aandeden een dividend worden toegewezen van ƒ60. In 1868 zijn vervoerd 2,540,582 reizigers, liet goederen-vervoer heeft 372.560 opgebragt. i In het verslag leest men o. a. het volgende: De uitkomst, verkregen in het eerste jaar onzer uitgebreide exploitatie, geeft regt om met vertrouwen eene gunstige toekomst te gemoet te gaan. Al kunnen wij niet ontvein zen, dat het eerlang tot stand komen van de lijn Goudaden Slaag on- gunstig op de opbrengsten van een gedeelte onzer lijnen zal werkenstaat daartegenover, eensdeels, dat de wet van 1859 voorziet in het uit 'srjjks jj kas geven eener billijke schadeloosstelling in evenredigheid van de nadeelige gevolgen eener spoorkruising, zooals hier het geval is, en, anderdeels, dat j de ondervinding ons geleerd heeft, dat elk nieuw middel van vervoer ook j eene vermeerdering van verkeer op de bestaande lijnen ten gevolge heeft. Indien het tot stand komen der staatswerken te Amsterdam volgens de tegenwoordige regerings-ontwerpcn verzekerd is, meenen wij dat de aanleg i eener verbinding van onzen spoorweg met de oostelijke en zuidelijke pro- i vinciën krachtig zal kunnen medewerken om onze onderneming op nog I breederen grondslag te vestigen en haren voortdurenden bloei te bevorderen. Tot verwezenlijking daarvan zijn bereids door ons stappen gedaan ter ver krijging, onder aannemelijke voorwaarden, eener concessie tot het aanleg gen cn exploiteren eener verbindingslijn, te Amsterdam aansluitende aan de staatswerken aldaar en gaande over Hilversum naar den Ned. centraalspoor- weg te Amersfoortterwijl van Hilversum een zijtak naar Utrecht gelegen heid zou geven, aldaar de hand te reiken aan den staatspoorweg tot door- loopende verbinding over 's Hertogenbosch en Venlo met Duitschland, cn over Eindhoven met België en Frankrijk. Men verneemt dat de te Amsterdam te houden internationale tentoon- stelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den hand- j werksman is vastgesteld op 15 Julrj e. k.en de sluiting op 15 October. j Uit Slcenwijk meldt men aan het U. D. dat de heer W.zaakwaar- I nemer en handelaar in effecten aldaar, tot groot nadeel van een aantal I zijner cliënten, onverwachts is doorgegaan, o. a. pl. m. ƒ100,000 hem ter conversie aangeboden Oostenrijksche staatspapieren medenemende. Men veronderstelt algemeen, dal hij naar Londen is vertrokken. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een w ets-ont- werp tot aanvulling van art. 62 van het regerings-reglcment voor Ned. indië, waarbij bepaald wordt dat, volgens regels bij algemeene verordening te stellen, gronden in erfpacht kunnen worden afgestaan voor niet langer dan 75 jarenmet voorzorgsmaatregelen tegen inbreuk op de regten der inlandschc bevolking, die ook eigendomsregt kan verkrijgen op grond, in erfelijk individueel gebruik bezeten, terwijl verhuur of ingebruikgeving van grond door inlanders aan niet-inlanders geschiedt volgens regels bij alge meene verordening te bepalen. In een dezer dagen bij de uitgevers Nijhoff en Zoon te Arnhem ver schenen vertaling van het werkje van A. Larrieu, get. «Weg met den oor log," leest men o. a. het volgende: "In veertien jaren tijds. van 1853 tot en met 1866, hebben Europa en Amerika aan den oorlog de verschrikke lijke som van ƒ22.000.000,000 ten koste gelegd! Twee en twintig duizend millioen gulden! Maar dat is meer dan de derde gedeelte der waarde van alle roerende en onroerende goederen in geheel Frankrijk; het is een be drag dat gelijk staat met de inkomsten van Frankrijk gedurende eene halve eeuw; het is zesmaal zooveel als al de Fransche spoorwegen gezamenlijk gekost hebbenEn ftoch is deze enorme somdiewanneer zij aan werken des vredes besteed ware geworden, een geheelen ommekeer ten goede in den maatschappelijken toestand van Europa te weeg gebragt zou hebben, toch zijn deze 22 millards door den boozen genius van den oorlog in veertien jaren tijds gebruikt om 1,800,000 menschen van de aarde te doen verdwijnen." 's GRAVENHAGE, 27 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan P. Gustenhoven, te Arnhem, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. De heer mr. G. van Tienhovenbenoemd hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam, is benoemd tot secretaris der bij kon. besluit van 9 Febr. 1867 ingestelde staats-cominissie voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdragt van onroerende goederen enz. Aan den heer m'. G. R. Voormeulen van Boekeren is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Stads-Kanaal, en aan den heer mr. .1. Oklenbandringhmede op zijn verzoek, eervol ontslag als burgemeester dei- gemeente Hoogeveen. Aan den heer J. P. W. Schermer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener van het 4,le schooldistrict van Zuidholland. [Zie verder het Bijvoegsel.) MADRID, 26 Maart. Bij besluit is bepaald, dat de nieuwe munt overeen komstig de munt-conventie in particuliere betalingen en bij de staatskassen zal worden ontvangen, berekend naar 4 realen tegen elke petetta. MADRID26 Maart. De regering is geneigd de vrijheid van eeredienst te ondersteunen, maar de katholieke godsdienst als godsdienst van staat te handhaven. De Correspondencia verzekert dat een Carlistische zamenzwering ontdekt is, en een generaal, een kolonel en een kapitein in hechtenis genomen zijn. De natuur biedt dikwijls geneesmiddelen aan, die eene zeldzaam krach tige uitwerking hebben, en die nogtans te naauwernood bekend zijn. Op gezag van dit feit vesligen wij de aandacht van hen, die aan schcele hoofd pijnhoofdpijn cn zenuwpijnen lijden, op de Guarana van de Ilecren GRIMAULT C". Het is eene plantaardige zelfstandigheiduit Brazilië afkomstig. Eenige poeders van dit onschuldige middelopgelost in een weinig water, zijn bijna altijd voldoende, om de meest hevige hoofdpijn te doen verdwijnen. Elke doos bevat twaalf poeders en wordt verkocht legen den prijs van 3 francs. Dépötte Amsterdam II. ULOT11. Ondertrouwd: J. C. P. STEENIIAUER en Eenige kennisgeving. N. MAAT. Receptie Zondag 4 April, Ouden Rhijn, Wijk VI, N°. 90. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, mijne geliefde Echtgenoote MARIA SCIIMITKAMP, in den ouderdom van 54 jaren, tot groote droefheid van mijmijne kinderen en behuwd-kinderen. Leiden, 25 Maart 1869. B. VERBRUGGE. Eenige algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, hun betoond bij het overlijden van hun dierbaren Behuwdvader en Vader, betuigen Ondergeteekenden hun hartelijken dank. W. R. VAN DE VLIET. Leiden, 27 Maart 1869. II. II. C. VAN DE VLIET, Smits. Hartelijke dankbetuiging, ook namens mijne Echtgenoote, voor de bewij zen van deelneming, bij het overlijden van mijne Schoonmoeder te Haarlem, ontvangen. 27 Maart. J. F. KRIEGER.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1