LKCHEBK A IVD-ASSUHA NTIK-MA A TSCIIAPPIJ UITKEERINGS- EN KANSFONDS, ADVERTENTIES. finrgevlijkf .Siatiö. GEREGTELIJRE AANKONDIGING. TE LEIDEN. ALGEMEENE VERGADERING 3>r. Cliantomelamss Oogenwalcr. Synode, in verband met de Provinciale Kerkbesturen, heeft reglementerend „ezag. Maar hel beheer der kerkelijke goederen behoort niet tot haar ge bied. Zij heeft dus omtrent het stemregt, op dat haar vreemde gebied, ook geene bepalingen gemaakt of kunnen maken. Door de bepalingen, hetzij van de Synode, hetzij van het Algemeen Collegie, is dus in het allerminst, niet //uitgemaakt" welke lidmaten bevoegd zijn besluiten te nemen, hetzij omtrent andere zaken, hetzij omtrent het vaststellen van een reglement, welk punt geen der beide collegien ooit ook maar aangeroerd heeft. Wij weten daaromtrent niets meer dan //voor weinige jaren, toen", zoo als de heer Rutgers zegt, «liet nog aan twijfel onderhevig was, wie stemgeregtigde leden zijn." De Gemeente-Commissie heeft tot de stemming over het //Besluit van het Algemeen Collegie" toegelaten de meerderjarige niet bedeelde manslidmaten. Het onderzoek of slechts dezen moesten worden toegelaten, was van geen practisch belang. Want hetzij ook nog andere lidmaten werden toegelaten of niet, het was met genoegzame zekerheid te voorzien, dat eene aanzien lijke meerderheid zich tegen de aanneming van het //Besluit" zou verkla ren, en eene andere stemming, over een reglement namelijk door de Ge meente-Commissie voor te stellen, zou moeten volgen. Doch omtrent deze stemming is het genoemde onderzoek zonder twijfel van groot belang. Overwe ging verdient daarom hetgeen omtrent het stemregt te dier zake voorkomt in het vonnis der Arrondissements-Regtbank alhier van 31 Oct. 1865. Daarbij werd afgewezen de cisch tegen de Gemeente-Commissie ingesteld, om hare administratie over te geven aan eene Commissie, benoemd volgens een bij meerderheid van stemmen aangenomen reglement. De eigenlijke grond der afwijzing, waartoe zich later het Provinciale Hof alleen bepaalde, was, dat geen nieuw reglement, zonder goedkeuring des Konings, verbindend was. Ten overvloede trad echter de Regtbank in het onderzoek, of, indien zooals thans werkelijk het geval wordt zonder Koninklijke goedkeuring een reglement door eene gemeente kon worden vastgesteld, het hier aan genomen nieuwe reglement als verbindend kon worden beschouwd. Zou dit, oordeelde de Regtbank, in het geheel mogelijk zijn. zoo moest de gemeente beschouwd worden als een gewoon zedelijk ligchaam. en de wijzewaarop hel reglement vastgesteld was, worden getoetst aan de voorschriften van den tienden titel, derde hoek, van het Burgerlijk Wetboek. Dienovereenkomstig zegt de Regtbank: //Overwegende dat volgens art. 1696 aldaar, bepaald wordt dat ieder lid van een zedelijk ligchaam, gelijk regt heeft zijne stem uit te brengen, indien bij de instellingen, de overeen komsten en de reglementen geene bepalingen opzigtelijk het stemregt zijn gemaakt, maar dat ten processe van het bestaan van zoodanige bepalingen voor het zedelijk ligchaam niet is gebleken, en alzoo elk lid van hetzelve bevoegd was geweest om aan de stemming over de belangen van het zede lijk ligchaam deel te nemen. Overwegende nu dat uit het ten processe overgelegde proces-verbaal van stemopneming aangaande de invoering van het reglement van 1861 is geble ken dat alleen de manslidmaten ter stemming werden toegelaten1), doch dat het Nederduitsch Hervormd kerkgenootschap te Leiden beschouwd als zedelijk ligchaam, zoowel uit vrouwen als uit mannen bestaat en beide dus gelijkelijk regt hadden hunne stemmen uit te brengen Overwegende enz. Overwegende enz. Overwegende zelfs aangenomen dat het Nederduitsch Hervormd kerkge nootschap te Leiden is een gewoon burgerlijk zedelijk ligchaamdat ook dan het reglement van 1809 niet kon worden krachteloos gemaakt of ver vallen verklaard op de wijze zooals dit bij het reglement van 1861 is gedaan, daar in dat. geval de gelegenheid tot stemmen daarover aan alle leden had moeten worden verschaft." Wat de Regtbank verhinderde de gemeente bevoegd te achten om als //een gewoon burgerlijk zedelijk ligchaam" het beheer van hare kerkelijke goederen te regelen, was de bevoegdheid in de Provinciale reglementen aan den Koning toegekend. Met 1° October doet de Koning daarvan afstand, en alsdan zal de gemeente, als eigenares harer goederen, zijn gelijk gesteld met gewone burgerlijke zedelijke ligchamen. Als zedelijk ligchaam. in den zin der burgerlijke wet, zal zij de regten, door die wet aan zedelijke lig chamen verbonden, kunnen blijven uitoefenen; als zoodanig zal zij volgens art. 1696 B. W. een besluit tot regeling van het beheer bij meerderheid van stemmen kunnen nemenwaaraan de minderheid zich moet onderwerpen. Maar, volgens het aangehaalde vonnis, vordert art. 1696 (waaruit alleen het regt ontstaat om bij meerderheid van stemmen een besluit te nemen) dan ook, dat aan geen der werkelijke leden van het zedelijk ligchaam de gele genheid tot stemmen worde benomen. Het vonnis spreekt alleen van vrou wen, niet van bedeelden, omdat alleen de eersten van de stemming schenen uitgesloten te zijn; maar blijkbaar is bet, dat om gelijke reden, waarom de vrouwen, ook de bedeelden ter stemming zouden moeten worden toegelaten. Meent iemand dat het stellen der 3lle vraag vrij overbodig is, daar een reglement, hetwelk de Gemeente-Commissie voorstellen zal, wel zoodanig zal wezen, dat het aangenomen zal worden, hetzij bedeelden of ook vrou wen lot de stemming worden toegelaten of niet, hij bedenke, dat het noch voor de gemeente, noch voor hare Commissie, onverschillig kan zijn, of het beheer van hare kerkelijke goederen zal worden overgedragen aan een col legie overeenkomstig een op verbindende wijze vastgesteld reglement geko zen, dan wel aan personen daartoe niet gequalificeerd. Leiden, 22 Maart 1869. J. H. STUFFKEN. Minder juist. De waren opgeroepen; alleen manslidmaten zijn opgekomen. ster, D.2 j. J. L. MartinZ.20 d. J. C. Lagalie, wed. G. Jun, 89 j. II. |j Neuteboom, 51 j. F. Hulsman, 93 j. W. C. Klok, D. ,4 j. J. D. Mattliieu, 71 j. J. van der Reek, D., 3% m. H. Biljouw.58j. S. van derPaauw, 74 j. J. N. de Ilaas, Z.7 j. L. Anneeze, D.ruim 3 m. P. J. Cornelisseu, I geb. Huijer, 65 j. G. Schotting, 22 j. Najer,86j. J. Anibageb. van Beek, 51 j. A. 11. Gyzen, D.4 nt. E. Roozeboom, 48 j. W. Ie Mair, Z. Ij. P. G. de Jong57 j. J. BrittynZ.7 j. Van 18 tot en met 24 Maart, 1869. BEVALLEN: E. Franse, geb. de Ileyden, Z. C. Ouwehand, geb. Schrier, D. M. E. van Polanengeb. MulderZ. T. J. Taylorgeb. Teunissen1). M. Mulder, geb. Pret, Z. A. Smit, geb. Comielje, D. D. tweel. A. van Velzeu geb. van StralenZ. C. 1'. Eerhartgeb. van der MeerZ. G. Schöngeb. La- hordus, D. G. van Helden, geb. Janssen, Z. M. Fakkelgeb. TafTijnZ. D. van der Reyden, geb. Wagemans, D. M. W. Maas, geb. de Vrind, D. S. Buyteweg, geb. Mooïenaar, D. -E. C. de Koning, geb. van Erkel, Z. J. van der Wilkgeb. SclireuderZ. J. M. Felixgeb. BoucherZ. C. van den Berg geb. van EgmondD. M. van Hooidonkgeb. MoeneZ. M. J. Wijsmangeb. Dickholf, Z. J. Kok, geb. van der Spek,Z. A. van der Voorden, geb. van BeekI). S. M. J. Zirkzeegeb. FavierD. GEHUWD: G. van Klaverenjm. en S. M. van der Kaay,jd. P. Beenakkers, wedr. en G. Bosmaar, wede. OVERLEDENA. 11. van de Water, ruim 4 m. P. J. Timmermanwed. P. van Dijk, 75 j. A. A. C. de Haas, Z.2d. P. Mielo 48 j. N. Goedeljee, 70 j. W. Iiooy82 j. A. G. de KoningD.3 m. P. BlanchardZ.4 d. J. C. Hoppenbrouwer, Z.4 j. en 10 m. M. van der Kiev, Z.7 m. E. de Bol- Overleden te Schiedam Mevrouw M. J. VAN PELT Leiden, 24 Maart 1869. Eenige kennisgeving. VAN DOESBURGII. De Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen, die bij zijn drievoudig verlies van hunne belangstelling hebben doen blijken. Leiden, 25 Maart 1869. J. PETRI. De Ondergeteekende, getroffen door de veelvuldige bewijzen van belang stelling en hulpvaardigheid, liem betoond bij gelegenheid van den brand van üingsdag, betuigt daarvoor aan allen, zoo Autoriteiten als Particulieren, zijnen hartelijken dank. L. M. F. SMITS. Bij brieven van meerderjarigverklaring, verleend door den Iloogen Raad der Nederlanden, den 5,le" Maart 1869, goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 16 Maart 1869N°. 25geregistreerd den 22sten Maart 1869, zijn aan MARIA DOMINICA GROENENDIJK, gedomicilieerd te Soeter- woude, gegeven al de regten bij de wet aan meerderjarigen toegekend, behoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerlijk Wetboek. C. J. FRANCOIS, Procureur bij den Hoogen Raad. Aan de Aandeelhouders in de Geldleening voor den aanleg van den Straatweg van het Schouw van liuivenvoirde naar Katw ijlt aan Zee, wordt hekend gemaakt, dat in de Vergadering van Aandeel houders den 24"lcn Maart 1869, te Katwijk aan den Rhijn gehouden, na goedkeuring der rekening en verantwoording over 1868, de uitdeeling op ieder der intrestbewijzenverschijnende 1 April 1869, is bepaald op ƒ22.50, betaalbaar van af 1 April 1869 ten kantore van den Commissaris-Penning meester Mr. P. C. LEZWYN, te Leiden. JAARLIJH9CHE ALGEMEENE VEKG IDEKING van AAN DEELHOUDERS, op Zalurdag 27 Maart 1869, des namiddags te twee uren, in het Gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, alhier. De Directeur, W. L. VAN KAATHOVEN. van het GEVESTIGD TE LEYDEN, op Dingsdag 39 Maart 1869, des namiddags ten één uur, in het Gebouw tol Nut van 't Algemeen. Voor het zwaar beproefde huisgezin met 9 kinderen hier ter stede, dat dringende behoefte heeft aan ƒ500, is sedert onze vroegere opgave met hartelijken dank ontvangen Bij den eerst-ondergeteekendenvan J. C. ƒ2.50, van H. ƒ2,50, van C. B. ƒ2; te zamen ƒ72.65. Bij den tweeden: van H. K. ƒ10; te zamen ƒ56.73 Ofschoon met dankbaarheid erkennende, wat er gegeven is, blijven wij die ongelukkigen nog dringend aanbevelen. A. J. MOLENAAR, Pred. Leiden, 20 Maart 1869. F. C. J. VAN GOENS, Pred. Op ons verzoek heeft ook D9. G. van Gorkom zich bereid verklaard, de gelden te ontvangen, die men mocht willen afzonderen. Dit onwaardeerbaar Oogenwater is een van de gelukkigste uitvindingen der wereld, hetzelve bezit de kracht om alle oogen te kunnen verbeteren welke door den lijd (ouderdom) of andere omstandigheden lijdende zijn aan: verzwakking, afmatting, prikkeling, hitsigheid, bloedroode en drui pende oogen, welke des nachts toeklcven, zware, jeukende, drukkende en stekende oogen door lang ingespannen zien of lezen, verstopping in de oogspieren of aderen, ook oogen die dikwijls tranen, vooral bij koud weer, en die welke bij een sterke lucht of bij schel licht niet goed kunnen zien, alle deze en meer andere ooggebreken worden door dit Oogenwater hersteld en waarborgt de gezonde oogen tegen die gebreken en houdt ze in stand zoodat nien tot in hoogen ouderdom geen bril zal behoeven. Hetzelve is verkrijgbaar a 60 Cents per flacon bij J. J. Beuzenmaker, Leiden. II. J. Renken, Amsterdam, hoek F. A. G. van DetliGouda. Vijgendam en Warmoesstraat. J. H. Keller, Rotterdam, W. Wagenstr. II. J. Renken, Amsterdam, N. Z. W. A. Hoek. Schiedam. Voorburgwal, hoek Molsteeg. J. J. Groenhuizen en Comp.Utrecht. M. R. C. Lippitz, Hoorn. Iserief en Zonen, 's Hage. A. Bols, Nieuwkoop.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3