PIK TELEGRAAF. BERIGT. Met 3G8 tegen 250 stemmen is tot de tweede lezing der wet besloten. De meerderheid. 118 stemmen, was dus nog iets grooter dan men vooruit had berekend. De houding der begenadigde Fenians is zoodanig dat de regering ver klaard heeft van de kroon verder gecne blijken van goedertierenheid voor de nog in de gevangenis verblijf houdenden te zullen vragen. Op de kusten hebben weder verscheidene zeerampen plaats gehad. Te Pastrowin Cornwall, zijn twee schepen gestrandwaarbij een aantal men- schen zijn omgekomen. Op andere punten zijn de reddingsbootcn met goed gevolg werkzaam geweest. Te North Shields is eene vergadering van protestanten, die den beken den Murphy tegen Rome hoorden prediken, door eene groote schare leren aangevallen en met bloedig geweld uiteen gejaagd. Omtrent den heer Stewart, den door den president Grant verkozen maar spoedig daarop afgetreden minister van financiën, deelen de New- Yorksche dagbladen het volgende mede: Om als minister van financiën te kunnen optreden moest de heer Stewart zijne handelszakendie hem jaar lijks verscheidene millioenen dollars winst opbragten, vaarwel zeggen. Om nu zijn aangenomen vaderland (Stewart was als arme lersche jongen te New-York gekomen) te dienen, heeft bij zich bereid verklaard gedurende zijne ministeriële loopbaan uit den handel te treden, en zijne commerciële zaken zoolang aan drie administrateuren toe te vertrouwen, met de bepaling dat de winst geheel en al ten hate zou komen van de armen van New-York. De president Grant was verbaasd over dit edelmoedig aanbodmaar meende het te moeten van de hand wijzen, daar hij het als een persoonlijk otfer aan hem, Grant, beschouwde, aan wien Stewart door banden van vriend schap verbonden is. Stewart bleef echter aandringen, verzekerende, dat zijn verlangen om de Unie te dienen, aan welke hij alles te danken had, voor hem geen minder motief was dan zijne vriendschap jegens den presi dent, en toen nam Grant het aanbod aan. Het congres was echter van meening dat de heer Stewart geen minister kou blijven. FKANkitIJH. PARIJS, 23 Maart. De Ind. Beigevan de bekende nota in de Fransche en Belgische rege- ringsbladen sprekende, zegt daaromtrent: te Parijs zal eene internationale commissie bijeenkomenbelast met het onderzoek van de economische en industriële aangelegenheden, die zich aan de spoorwegzaak vastknoopen. Dit is de zin der nota. Het onderzoek der commissie zal loopen zoowel over de industriële en commerciële betrekkingen der beide landen als over den onlangs ontworpen afstand van eene spoorweg-concessie. De Palrie wil in de instelling en de taak der Fransch-Belgische com missie eene gevoelige nederlaag zien voor de staatkunde van graaf von Bis marck. De Ind. Beige doet al het belagchelijke dezer onderstelling uitko men. Volgens laatstgenoemd blad zal de Belgische minister Frère-Orban zich eerstdaags naar deze hooldstad begeven. De keizer heeft de zitting van den staatsraadbestemd om te beraad slagen over het wets-ontwerp tot afschaffing van de livretten der arbeids lieden, met eene aanspraak geopend, waarbij Z. M. o. a. zeide: Het is de pligL der regering met vastberadenheid te voldoen aan regtmatige wen- schen naar verbetering, terwijl zij met niet minder vastheid verderfelijke theoriën en misdadige begeerlijkheden tegengaat. Vele verbeteringen zijn reeds tot stand gebragt; maar wanneer men de wonden der meest welva rende volken peiltdan ontdekt men onder den uitwendigen schijn vai. voorspoed veel onverdiende ellende, vele onopgeloste vraagstukken. De af schaffing der livretten zal strekken tot voltooijing der reeks van maatre gelen, welke reeds ten gunste der werkliedeu genomen zijn. Ik vlei mij geenszins dat daardoor alle vooroordeel weggenomen, alle haat ontwapend zal worden, dat mijne populariteit er door zal vermeerderen; maar ik zal daaruit nieuwe kracht ontieenen om aan de slechte hartstogten tegenstand te bieden. Wanneer men alle nuttige verbeteringen bevorderd heeft, wan neer men al gedaan heelt wat goed en regtvaardig is, dan handhaaft men de orde met meer gezag, omdat de kracht alsdan gesteund wordt door het bewustzijndat men voldaan heeft aan hetgeen rede en geweten cischen. Hier te lande wordt alom eene brochure verspreid, bestaande in eene verzameling der buitensporigste redevoeringendie alhier, sedert de invoering der nieuwe wet op de openbare vergaderingen, in vergaderingen zijn ge houden door democratencommunisten en andere tegenstanders der regering. Het Joitrn. d. Déb. denkt dat dit geschrift van den kant der regering komt en dat de verspreiding ten doel heeft de kiezers in haren geest te stemmen. Reeds is gemeld dat de Paus bij breve van 16 dezer, ter viering van den 50slen verjaardag zijner priesterwijding, tegen 11 April een volledigen aflaat heeft aangekondigd. Volgens de Unita Catt. heeft de Paus daartoe besloten op aandrang van den kardinaal Berardi, die hem tevens verzocht heeft openlijk bekend te maken, op welk uur van zijnen feestdag bij de plegtige eedachteiiis-mis zou vieren, ten einde de geloovigen zich overal op dien stond in de bedehuizen konden vereenigen. In antwoord daarop heeft de Taus hem doen weten dal hij op 11 April, even als andere dagen, des ochtends tusschen 7 en 8 ure de mis zou vieren. Uitslag der verkiezing in hel kiesdistrict Zuidhom. Getal kiezers 1365. Ingeleverd 532 stembillettenblanco 2. Volstrekte meerderheid 266. De heer mr. Olivier verkreeg 197 stemmen, en de lili. Wierda en Alberda ieder 115. Dus herslemming tusschen dat drietal. MADRID, 24 Maart. De commissie der cortes zal heden avond het ont werp der constitutie, op den grondslag van eene monarchale regering, in dienen. Daarin wordt voorgesteld de vorming van twee kamers, senaat en kamer van afgevaardigden, de leden van den senaat te benoemen door de prov. staten en die der kamer door het algemeen stemregt. Voorts bevat het ontwerp eene bepaling, volgens welke de koning op zijn 18de jaar aan de regering zal kunnen komen. Ook is daarin opgenomen de vrijheid van drukpers en vereeniging. WASHINGTON, 24 Maart. Met 37 tegen 16 stemmen heeft de senaat j aangenomen het ontwerp van wet tot wijziging der wet op de benoeming enz. van staatsambtenaren. Bij de nieuwe wet wordt de president der Unie gemagligd ambtenaren te schorsen en hunne plaatsvervangers te benoemen zonder de beweegredenen op te geven die hem daartoe hebben genoopt. De senaat heeft echter niet goedgekeurd de bepaling dat de president defini tieve opvolgers kan benoemendaar de geschorsten niet voor goed afgezet zijn en eventueel weder in dienst kunnen gesteld worden. De wet komt 1 nu in behandeling bij het huis der vertegenwoordigers. Welk is het beste ijzerhoudende medicament? Het antwoord hierop is gemakkelijk. Pillen en Capsulen innemende, is men niet zeker, dat zij de vercischte werking zullen uitoefenen, want dikwijls gebeurt het, dat zij zich in maag en ingewanden niet oplossen, terwijl Poeders, Pillen en Siro pen. waarvan de basis uit opgelost ijzer, lactate of iodure van ijzer be- staande, de tanden (zwart maken, het glazuur er van bederven en daaren boven hardlijvigheid veroorzaken. Alleen bet Phosphate van ijzer van i LERAS bezit geene dezer schadelijke eigenschappen; het is eene vloeistof even als mineraal water, zonder een bijsmaak van ijzer te hebben, laat zich zeer goed innemen met wijn; zijne bestanddeelen strekken tot verster king van been en bloed; de beroemdste geneesheeren der geheele wereld schrijven het voor ter genezing van maagpijnen, witten vloed, bloedarmoede, waaraan vrouwen op jeugdigen en rijperen leeftijdvooral indien zij cenig- zins zwak van gestel zijnzeer dikwerf lijden. INGEZONDEN. Drie vragen betreffende «Ie regeling van het beheer der kerkelijke goederen in de gemeenten der INeder- landsche Hervormde Kerk. "Het voorstel genaamd besluit van het Algemeen Collegie van Toezigt van den 31 Oct. 1868'' is alhier met groote meerderheid van stemmen verworpen. "Door de Gemeente-Commissie zal" daarom "een voorstel worden gedaan, waardoor de administratie naar den wensch der gemeente zal kunnen wor den gevoerd." Maar (ls,e vraag) kan de gemeente aan het centrale gezag, hetwelk met 1" October dat des Konings, ten aanzien van het beheer der kerkelijke goe deren, vervangen moet, zich onttrekken en zelve een reglement op het be heer der kerkelijke goederen haar loebehoorende vaststellen Een enkele heeft het ontkend. "Ten gevolge", zegt Mr. Koker (Tijdspiegel, 1869. hl. 184) «van de bepaling in art. 22 kan het nieuwe collegie, waaraan de staat de regten, welke de kroon bezat, afstaat, optreden als eene magt, aan welke de gemeenten, welke de Hervormde kerk uitmaken, zijn onder worpen." Ter wederlegging hiervan is het genoeg te wijzen op het ant woord. door den minister, in de zitting van de tweede kamer den 18 Maart, aan den Heer van Wassenaer Catwyck gegeven. Het is dus aan de gemeen ten vrijgelaten zelve het beheer harer kerkelijke goederen te regelen. Maar (2de vraag) kan zij dit doen bij meerderheid van stemmen? Zij kan dit niet, indien het Algemeen Collegie goed gezien heeft. liet verwierp toch het voorstelom het ontwerp van organisatie aan de stem ming van de leden van het kerkgenootschap te onderwerpenengelijk blijkt uit betgeen de Heer Boeles, de ontwerper van het "Besluit", en de Heer van der Laan. voorzitter van het Algemeen Collegie, schreven, was die verwerping mede gegrond op de consideratie, dat zulk een ontwerp langs dien weg niet tot verbindend reglement kon worden verheven, dan met eenparigheid, van stemmen. Wel toch schrijft art. 1696 B. W. voor, dat, bij gemis van bepalingen, bet besluit bij meerderheid van stemmen wordt opgemaaktmaar dit voorschrift betreft slechts reeds volkomen bestaande zedelijke ligchamen" en, naar de meening van het Algemeen Collegie. is de Kerk, ten aanzien van het beheer, niet een "volkomen bestaand zedelijk ligchaam", o( liever, aal het niet meer zijn, daar, zegt de heer Boeles. zij, en dus ook iedere gemeente, »op 1 April (October) 1869 ten aanzien van het beheer de organisatie verliest." Van de twee zedelijke ligchamen, waaruit, volgens den lieer van der Laan, het kerkgenootschap (en dus ook iedere gemeente) bestaat, wordt er één ontbonden. Een nieuw zedelijk ligchaam zal er moeten worden opgerigt, en dit kan natuurlijk niet anders geschieden dan met eenparigheid van stemmen. Ik weet niet of de Gemeente-Commissie op den genoemden grond heeft gelet. Zoo ja, dan heeft zij dien van geene beteekenis geacht. Dat zij die ook niet bezit, heb ik, in mijn "Brief aan Mr. W. B. S. Boeles enz.", ge tracht in het licht te stellen. Wij kunnen, meen ik, geruste lijk aannemen, dat de gemeente een regle ment op het beheer harer kerkelijke goederen bij meerderheid van stemmen kan vaststellen. Maar (3de vraag) welke leden der gemeente moeten tot de stemming daar over worden toegelaten "Thans", schrijft de heer Rutgers in zijne onlangs, uitgegeven brochure, "is dit punt (de stembevoegdheid) voor goed uitgemaakt. Zoowel de Synode en de Provinciale en Klassikale Besturen, als het Algemeen Collegie van Toezigt en alle Provinciale Collegiën van Toezigt op het Bestuur enz., hebben zich daaromtrent zoo ondubbelzinnig verklaarddat deze zaak thans in ons Hervormd kerkrecht voor uitgemaakt mag worden gehouden." Wat het moet beteekenen dat de Klassikale Besturen en alle Provinciale Colle giën van Toezigt, die daaromtrent niets te verklaren hadden, zich desniet temin en wel "ondubbelzinnig" verklaard hebben, begrijp ik niet. Maar waarheid is, dat bij Synodaal reglement bepaald is, wie bevoegd zijn tot het benoemen van kerkeraadsleden (in kleine gemeenten)of van de leden van kiescollegiënen dat het Algemeen Collegie die bepalingen heeft over genomen voor de benoeming van Notabelen. Maar het tegenwoordige Alge meen CoUegie heeft, zoo als allen toestemmen, geen reglementerend gezag, en had het dit ook, het deed ter zake niets, liet heeft toch niet bepaald, wie over het aannemen van zijn "Besluit" of van een ander reglement te stemmen hebbenhet wil noch het eene noch het andere in stemming heb ben gebragt, maar verlangt, dat Kerkvoogden zijn "Besluit" uitvoeren. De Toen ik op den 19den Maart jl. mijn stembriefje in de kamer der Gemeente- Commissie in de Pieterskerk inleverde, heb ik nergens policie-agenten ont moet; noch in de kerk, noch in het portaal, noch bij de stembus. Wel bemerkte ik twee agenten op de openbare straat op eenigen afstand van de kerk, maar of die mannen daar geplaatst waren tot bescherming van de stembus of dat zij zelf van hun stemregt gebruik hadden gemaakt of wenschlcn te maken, kon ik niet bespeuren. In elk geval was er geen half dozijn en ook geen dozijn kerkeknechts. Of nu de heer Blausjaar (mij persoonlijk onbekend) op dien dag ziende blind was of welligt gewapend is geweest met het liydro-oxygeen micros coop van prof. Hasert, durf ik niet beslissen, maar als zijn vuilaardig ge schrijf, geplaatst in het vorige nummer dezer courant, een pleidooi moet heeten in het belang van onze predikantendan is hel zeker een armzalig en misselijk pleidooi. Had ik het geluk (bijna zou ik zeggen het ongeluk) predikant te zijn. schaamte zou mijn aangezigt bedekken als mijne belangen door soortgelijke advocaten op zulk eene wijze werden ter harte genomen. Geen Orthodox.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2