LE1B8C11E COURANT. 1860. .V. 37. ?A VRIJDAG 26 MAART. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. AIf De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 25 Maart. Gisteren morgen werd het sloffelijk overschot van den lieer S. van der Paauw op eenvoudige, maar plegtige wijze ter aarde besteld op de begraaf plaats aan de Groenesteeg. Aldaar bevonden zich bij de geopende groeve, nevens de familie, vele vrienden van den overledene en eeneschaar van hen, die hem hunne hoogachting toedroegen. De heer wethouder Stoffels bragt in hartelijke taal eene waardige hulde aan den afgestorvene, waardoor al len, die den man in zijn leven en werken van nabij gekend hadden, zich innig getroffen gevoelden. Gisteren werd door de leden der vereeniging het Zilveren Kruis en die van de tweede sectie van het Metalen Kruis, op plegtige wijze, grafwaarts gebragt het stoffelijk overschot van den heer J. D. Matthieuin leven ridder der Militaire Willemsorde en, als versierd met het Zilveren en het Metalen Kruis, lid der eerstgenoemde vereeniging en lid van het bestuur der laatst genoemde vereeniging, oud-onderofficier van de vrijwillige jagercompagnie der studenten onzer hoogescliool in 1830. De slippen van het lijkkleed wer den gedragen door vier ridders van de Militaire Willemsorde. Bij het graf hield de voorzitter der vereeniging van het Metalen Kruis eene toespraak familie, dank betuigd aan de aanwezige ridders en de leden der beide ver- eenigingen, voor hunne tegenwoordigheid bij deze treurige plegtigheid. Uit Veur vernemen wij dat het hoofdproduct, de bloemkool, overal is uitgepoot, maar alle groeikracht mist wegens de scherpe koude, die tevens, voor andere gewassen zich geducht doet gelden. Vooral is hierbij het zeer' langdurig gemis van zonneschijn van veel invloed op de komkommerplanten en andere in de bakken gekweekte gewassen, die niet tot ontwikkeling komen. Terwijl in Januarij veel gewas begon uit te botten en de weilan den een volmaakt groen aanzien haddenis voor liet eerste het onontbeer lijk lenteweder nog niet aangebroken en vertoonen de laatste zich dor en kaal. Men meldt ons van Katwijk aan Zee, dd. 24 Maart: Met de aankomst van een 30-tal schuiten werd eene tamelijke hoeveelheid visch aangebragt, waarvoor weder zeer hooge prijzen zijn besteed, voor tarbotten en tongen in een koop tot ƒ84, voor de schol ƒ5 en de rog ƒ5.50 per mand, meestal voor liet buitenland bestemd. In eene vergadering van stemgeregtigde lelden der herv. gemeente is. met algemeene stemmen, op een na, besloten het Besluit van hel Algemeen Collcgie van toezigt van 31 Oct. 18G8 niet aan te nemen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akadeuiie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Te Alphen is dezer dagen eene afdeeling tot stand gebragt van de liberale kiesvereeniging te Gouda. Z. M. de koning heeft voor den in Augustus te houden tweeden natio- nalen scherpschutters-wedstrijd als eersten corps-prijs voor de weerbaarheids- vereenigingen, leden van den Ned. weerbaarheidsbonduitgeloofd 20 Rem- mington-geweren en de daarvoor bestemde patronen. Voor de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding enz. van den handwerksman, te Amsterdam te houden, heeft de lieer Martin Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs, voor ƒ1000 ingeschreven in het waarborgfonds, terwijl hij tevens ƒ150 ter beschikking stelde voor eene gouden medaille. Ter vervulling der betrekking van leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool te Schiedam zijn door burg. en weth. aan den gemeenteraad aldaar voorgedragen de hh. dr. N. M. Kamte Leyden, en J. van der Britynte Rotterdam. Naar men uit Schiedam meldt is aldaar groote behoefte aan werkvolk in de branderijen. -Dingsdag avond is te Kralingen de papiermolen van de heeren Siere Koot in brand geraakt. De brand nam spoedig zoo lievig toe, dat de molen met daarnevens staand huis en hangschuur weldra geheel vernield waren. De molenaar heeft alleen zijn bed kunnen redden. Even buiten deze stad kon men dezen brand duidelijk waarnemen. Bij gelegenheid van de Palmpaardenmarkt te Utrecht, Maandag II. ge houden, heeft een persoon een ander, met wien hij in twist was geraakt, onder een paard geworpen; het paard sloeg achteruit en dejnan werd zoo danig gewond dat men voor zijn leven vreest. Dingsdag namiddag brak in het midden der gemeente Driel, bij Zalt- Bonimel, brand uit bij den broodbakker Sars. In weinige minuten lag diens huis legen den grond en de felle wind stuwde de vlammen met zulk eene vaart voort, dat binnen twee uren niet minder dan 26 huizen in de asch lagen. Dertig huisgezinnen zijn van woning beroofd. Uit Zwolle meldt men het volgende voorval, dat zich bij de jongste loting voor de nat. militie te Nieuw-Leussen heeft voorgedaan. Een jonge ling aldaar begaf zich verleden jaar teil behoorlijken tijde naar het gemeente huis ter inschrijvingmaar geen der bestuursleden noch den klerk aan treffende, vertrouwde liij zijne aangifte aan de vrouw van den laatste. De klerk, die de boodschap werkelijk ontving, vergat echter de inschrijving te doen, zoodal bij de loting de naam van den niilitiepiigtige op de alpliabe- tisclie lijst niet voorkwam. Deze heeft daarvoor moeten boetenwant door gedep. staten van Overijssel is hij als nalatige aangemerkt en zonder loting tot twee jaren dienstprestatie verwezen. In de memorie van toelichting behoorendc bij het wets-ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs komt, wat betreft eene raming van kos ten, het volgende voor: De gymnasia en de latijnsche scholen kosten tegen woordig aan het rijk jaarlijks ƒ41326. Deze som als subsidie door eenige latijnsche scholen genoten zal verminderen omdat het behoud van al die gymnasia niet wenschelijk is. Daarentegen zal het rijk tien gymnasia en vier progymnasia bekostigen, gemiddeld berekend op 10000. bedragende ƒ140,000, waarvan moet worden afgetrokken het bedrag der schoolgelden voor 14 scholen ad 500 leerlingen, tegen ƒ100, makende eene som van ƒ50000, zoodat door bet rijk voor het gymnasiaal onderwijs zal worden uitgegeven eene som van ongeveer ƒ90000. De drie hoogescholen vorde ren tegenwoordig aan gewone uilgaven voor personeel en materieel ongeveer ƒ320,000. Vólgens het ontwerp zullen er ongeveer 80 hoogleeraren noo- dig zijn tegen ƒ5000 (middelterm van het minimum en het maximum); de jaarwedden bedragen alzoo eene som van ƒ400,000. Hierbij komen de ge wone kosten voor de curatoren, de beambten der hoogescholen, de hulp middelen. het onderhoud der gebouwen enz., welk een en ander, nu onge veer ƒ125,000 bedragende, wel tot ƒ150,000 zal klimmen. Buitengewone uitgaven voor bouw van nieuwe localen enz. blijven hier buiten berekening. Voorts de kosten der examen-commissiën en van de collcgiën van curatoren enz., te stellen te zamen op ƒ30000. Voor de hoogescholen zou alzoo gevorderd worden ruim ƒ580,000. In mindering hiervan komt evenwel de bijdrage der studenten op 1000 berekend, tegen ƒ150, tot een bedrag van ƒ150,000. en van lien die enkele lessen volgen, berekend op ƒ5000. Voorts de opbrengst der diplomata voor de examina, te stellen op ƒ25000. De raming klimt alzoo tot ƒ180,000, en de uilgaaf daarmede verminderd daalt tot ƒ400,000, hetgeen ƒ80000 meer bedraagt dan hetgeen thans van rijkswege wordt betaald. In die memorie noemt de regering de bepaling van het getal der hooge scholen een lastig vraagstuk ter beslissing. Zij is evenwel van oordeel, dat «t veel voor te zeggen valt de drie bestaande hoogescholen te behouden, .ïen moet niet het bestaande, wanneer het in zoo naauw verband staat met tecdere belangenoude traditiën enz. sloopenten ware het behoud een on- ovcrkomelijken hinderpaal voor eene deugdelijke regeling stelde. Naast en in verband met de hoogeschool zijn er in de gemeentenwaar de hooge scholen gevestigd zijn, andere inrigtingen verrezen, die door de opheffing van de hoogeschool ook gesloopt zouden worden. Buitendien is een groot voordeel voor het bestaan van meer dan eene hoogeschool de concurrentie, de aemulatic. die heilzaam werkt. De verdeeling der studenten over ver schillende hoogescholen kan ook bevorderlijk geacht worden aan de gron digheid der studiën. Hierbij kwam ter overweging of de afzonderlijke faculteiten behouden moeten worden. Naar het oordeel der regering is eene classificatie van het universitair onderwijs in faculteiten niet wenschelijk. De wetenschap vormt een geheel, dal zich niet goed laat splitsen. De in stelling der faculteiten vond haren grond in het tot nog toe gevolgd stelsel van akademische examina, maar nu deze voordragt de akademische examina loslaat, kunnen de faculteiten worden gemist. 'sGRAVENHAGE, 25 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. T. de Vos, te Rotterdam, C. Clement, te Hoeven, C. Peters, te Iledcl, en S. Zweserijn, te Utrecht, lot het dragen van het kruis fidei et virtuti, en den laatsten tevens tot het dragen van de gouden medaille 3dc grootte, hun door den Paus geschonken. 'Aan de hh. mr. J. C. baron Lewe van Middelslum, referendaris, J. II. F. Jansen, commies, en S. Wolfson, adjunct-commies, allen hij'het dep. van binncnl. zaken, is eervol ontslag verleend; voorts zijn bij dat dei», bevor derd; tot commies de adjuncl-commiesen J. Hoogeveen en jhr. E. van Citters. en tot adjunct-commies M. H. Ph. van den Bergh Van Eysinga, thans eerste klerk. Tot burgemeester der gemeente Born is benoemd de heer C. Lebens. Tot directeur van het postkantoor te Vaals is benoemd de heer F. A. H. Gudden, thans geagreëerd klerk. Tot onder-directeur 2de kl. bij den rijks-telegraaf zijn benoemd H. H. van Eek, thans telegrafist ls,c kl.en J. J. Fredcrikse, thans telegrafist 2de kl.en tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren F. E. Duynstee en J. A. A. Plok, thans telegrafisten 2de kl. Door den lioogen raad is het arrest van het prov. geregtshof in Lim burg in zake den heer Russel, uitgever van I' Ami du Limbourg, vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Noorbrabant. Zaturdag aanst. zal in eene plegtige zitting van den hoogen raad de heer mr. J. G. Kist, als raadsheer in dat collegie worden geïnstalleerd. Men verneemt dat den 14den April aanst. de eerste 12 beschuldigden, in zake de ongeregeldheden te Rotterdam, voor het prov. geregtshof in Zuidholland zullen teregtstaan. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit van den 13Jen dezerhoudende afwijzing van het beroep van A. T. Hopman c. s. te Leyderdorp, van een besluit van gedep. staten van Zuidholland, waarbij aan P. Kooreman Pz. vergunning is ver leend tot oprigting van drie kalkovens te Leyderdorp. ENGELAND. LONDEN 23 Maart. In het lagerhuis is de beslissing gevallen over het bekènde voorstel van den lieer Gladstone betreffende de opheffing der Iersche staatskerk.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1