DULCAMARIAANTJES. v. Of het waar is dat volgens de //New-York Times" Alexander Dumas (vader) behalve dat hij voorlezingen houdt uit zijne Romans, memoirestooneel- stukkcn enz., ook nog Directeur is van een tooneetgezelschap en als kok figureert, daar hij na afloop van iedere voorlezing een diner voor de geza menlijke toehoorders a 0 dollars bereidt? Ook mij is dit bericht onder de oogen gekomen en ofschoon het mogelijk een Amerikaarische hnmbue is, kan het daarom toch wel eene waarheid zijn, sedert er zich ook in andere j landen eene zekere voorlezingswoede geopenbaard heeftwaarbij minder op het essentiële dan wel op hel pecuniële gelet wordten waarom dan ook «Jan en alleman zoo dweept met voorlezers van romans, novellen enz., waarin gij j immers meer een soort van acteursen effect (misschien ook wel effecten jagers ziet Dat Alexander Dumas op deze wijze het beroep van voorlezer en tooneélspeler tegelijkkan uitoefenenis niet vreemdomdat het laatste j zoo dikwijls een uitvloeisel van het eerste is, cn daarom als van zelf syno niem (salva venia!). De combinatie echter van kok klinkt minder overeen stemmend tenzij men dat woord meer in figuurlijken zin opvat, en misschien heeft het denkbeeld van: Non omnes kokki longos qui drogere messos" den berichtgever van uit de dagen zijner jeugd, toen hij nog de Latijnsche school bezocht, voor den geest gezweefd om daarmede uit te drukken: "dat het niet ieder gegeven is, (Non cuiris beet adire Cori'dhum!) zulke mooie voorlezingen en tooneelstukken te moren pdisschen als Dumas," want van opdisschen en opsnijden houden de //voorlezers van beroep" over 't algemeen zeer veel! Wat zou een kok als Dumas in den oud-Romeinschen tijd veel waard new eest zijnals men in aanmerking neemt dat men toen meer dan 3 0,000 sestertiën of ruim 12000 voor zulk een gewichtig personage be taalde! Misschien zou evenwel het geheele Amerikaansclie bericht eene an dere lezing krijgen door de volgende exegese die ik er van maken zou, n. 1. vDumas leest zijne Romans enz. voor, even als een tooneelspeler die uit munt in mimiek en gesticulatie, terwijl hij daarbij het voorrecht heeft, alles smakelijkpikantgezouten of ongezoutengoed gepeperd en ge kruid, niet te heet, noch te koud, niet te zuur, noch te zon, niet te scherp, noch te flauw op te dragen en op te disschen, even als een kok die alle verlangde eigenschappen aan zijne spijzen weet te geven." Zie! op deze wijze kan het bericht niets vreemds meer voor u hebben en staat het dus gelijk met ieder ander, dat wij zoo dikwijls in de dagbladen (zelfs onder de reclames) van dezen of genen spreker aantreffen! Nu vraagt gij mij nog of ik ook iets naders gehoord heb van de in Frankrijk voorgestelde belasting op verse he visch? Ik weet er niets bij zonders meer van, dan dat de heer Cokseil daartegen opgekomen is, en de man heeft gelijk ook, want ik geloof dat zulk eene belasting lot de moei lijkste vraagstukken zou behooren en tot belangrijke processen aanleiding zou geven, omdat er bijna nooit versche visch op de markt wordt aange voerd tenzij gij datgene versch wilt noemen wat dikwijls reeds een vun- zigen reuk van zich geeft en er onooglijk uitziet. De voorstellers van de belasting op re sche vischhebben misschien gedacht dat zulk eene belasting even vooi'deelig werkt als de zoo winstgevende belasting op versche lucht die vooral in de groote steden zulke uitmuntende resultaten oplevert, en waar de Gezondheids-commissiën zoo meê ingenomen zijn! De mensch die van nature genegen isiedere weldadige belasting te ontduiken vindt het daarom beter, om in plaats van meer ramen en licht of lnclit in de wonin gen te brengen, zich te behelpen met donkere krotten, benauwde vertrek ken, slecht geventileerde zalen en school localen, duffe kelderwoningen enz., waarin zoovele duizenden gaarne versmachten, omdat zij dc belasting op lucht en licht, niet willen opbrengen! Tot schande van die licht- enlucht- ontiuikers, maken de bedelaars en schamele klasse, hierop eene uitzondering; zij weten het beter dan de wetgever, dat eene ruime toevoer van lucht en licht, weldadig op de gezondheid werkt en daarom zijn dan ook hunne woningen meest altijd geheel opende glasruiten gebroken en slechts bij al te veel toevoer van lucht, met papier beplakt of met een stuk vuil doekdigt- gestopt; zelfs hunne kleederen zijn hier en daar met gaten en scheuren voorzienhetzij toevallig of opzettelijkten einde daardoor eene vrije circu latie van lucht te bevorderenmet recht behooren zij dus tot de doorluchtige personen voor wie men liever dan zevan «uit de hoogte" toe te snau wen den hoed moest afnemenDe philanthropen bewijzen hen daarom een slechte dienst door ze in zoogenaamde hetei e woningen te willen ver plaatsen cn andere kleercn te geven ten einde een fatsoenlijker leven te kunnen leiden; het bedelvak is toch waarlijk voor liefhebbers zoo onaardig niet en schijnt bovendien nog winstgevend te zijn. zoodat hel dan ook niet te verwonderen is dat anderen hierdoor uitgelokt (en misschien ook ter j wide van hunne gezondheideene bedel-affaire hebben opgericht; waarbij men heeft opgemerkt, dat de grootste bedelaars juist onder de hoogste standen worden aangetroffen. Wel verre dus van den bedelaar ie verachten, dwingt hij ons veeleer den diepsten eet bi cd af. omdat hij het is die zijn vak tot die hoogte heeft weten te brengen, waarop men hel thans in al zijne kleuren en geuren, zelfs in de Hofkringen geëxploiteerd ziet, met dit onderscheid dat dc llolbedelaar fraaie wnterdigte kleereu draagt, terwijl zijn «iivwtcouipagnon een zoo veel doelmatiger doorluchtig kleed behoudt. Gij schrijft mij dat hel uwe aandacht gelrokken heeft, dat er in Enge- land een wetsvoorstel is uitgegeven om getrouwde vrouwen het recht te geven, even goed als de onset ouwdeom eigendommen te kunnen bezitten, contracten te sluiten, eischen te stellen en vervolgd te kunnen worden voor den civielen rechter. De emancipatie, mijn vriend, maakt met hare zevenmijlslaarzenreuzenschredende vrouw van hedenis niet meer de vrouw van toen; ja het is zelfs een vreemd verschijnsel in onze eeuw, dat er zoovele vrouwen manhaftig en zoovele mannen verwijfd zijn, en niet zeldzaam is het, dat de vrouw juist door dien emancipatie-geest /de broek aan heeft", waardoor zij een recht mannelijk uitzicht krijgt, uitgenomen j den baard, die het gelaat van den man versiert, ofschoon men heeft be- speurd, dat zulke fluweelzachte vrouwtjes wel eens «haar op de tanden" hebben, hetwelk veeleer als eene monstrositeit of eene ongelukkige speling der Natuur, moet beschouwd worden. Dat eene ongetrouwde vrouw eigen dommen kan bezitten is ietswat bijzonder welkom moet zijn aan onge trouwde mannen, want met de meerdere eigendommen die zij aanbrengt, stijgt ook de liefde, cn des te eerder is zij dan ook in staaL om contracten te kunnen sluiten, waarvan het huw,lijkscont>act bovenaan staat, en waarbij zij den innig geliefden man, dadelijk bij haar' dood. in het bezit stelt van al hare eigendommen; het st Uen van eischen dat men eveneens aan de vrouw vergunnen wil, is ook niet meer dan billijk; zij kan b. v. eisschen dat zij altijd t huis moet blijven om op de kinderen te passen en het werk der opvoeding te voltooien: zij kan eischen dat de man al.èrn dc publieke vermakelijkheden frequenteert en alleen een hnwelijksreisje maakt naar Lon- I den of Parijs, wanneer zij meent dal dit anders te koslbaar zou zijn; zij kan eischen dat zij zich het recht voorbehoudt, als schrijfster op te treden wanneer de lieve man daartoe te dom is, of zich als spreekster te doen vergoden, wanneer de man met een "mond vol tanden" zit; zij kan eischen dat men haar den vereerenden naam van blauwkousgeeft, terwijl haar man zich met den titel van druiloorzal moeten vergenoegen. Voor het laatste recht: om ook voor den civielen rechter te kunnen vervolgd worden geloof ik dat zij liever beleefdelijk zal bedanken om het dolgaarne als een «don gratuit" aan haar' echtvriend over te dragenmits zij daarvoor het recht erlange om in zijne plaats het kies- en stemrecht, en al haren in vloed met geld en mooie beloften, zooals dit bij alle eerlijke verkiezingen gebruikelijk is, te kunnen uitoefenen, ten einde er door haar toedoen een maal een einde kome aan al die twisten in Kerk en Staat! Ja mijn vriend, zoover moet het eerst komen, wanneer gij wilt, dat de wereldvrede besten digd worde, die nu nog alles behalve //stabiel" kan genoemd worden. De emancipatie der vrouw moet zich zóóver uitstrekken dat de vrouw de gevol machtigde gebiedster is en dat de man bij haar "voor een oortje t'huis ligt!" t.t. ~Zry px. IVtiKZOYDEM. Den 20"en Maart 11. overleed alhier de heer Salomon van der l'aauw, den 10,lrn Junij 1794 te Haarlem geboren. Hij was sedert cenige jaren rustende van zijne betrekking van stads-architektdie hij vele jaren met grooten lof had vervuld. Van der Paauw was een man van veelzijdige kennis en zeer ervaren in de geschiedenis en oudheidkunde in het algemeen. Vooral echter beoefende hij die van zijn vaderland en der stad zijner inwoning. Hij laat eene belangrijke collectie oudheden en zeldzaamheden, die vooral deze stad betreffen, na, en eene ms. Beschrijv ng van heiden, waaraan hij tot zijn laatste levensdagen arbeidde, liet zou te bejammeren zijn dat zijn kabinet van oudheden en deze beschrijving niet te Leiden bleven. Als schrijver heeft hij zich bekend gemaakt door zijn Verhaal van de middelen tot ver- versching van het water, in de grachten der stad I.egdengedurende 200 jaren. Leydcn, 1828. Hij stond wegens zijne christelijke en burgerdeugden in liooge achting bij zijne stadgenootenen wordt door velen betreurd. S. Tentoonstelling te Utrecht. Voor eenige dagen, heeft in de kamer van koophandel te Sunderland, onder voorzitting van den heer Aid. Kayll, dc heer 1'. R. Los, Nederlandsch consul aldaar, de aandacht gevestigd op de internationale tentoonstelling, die in Augustus en September e. k. te Utrecht zal gehouden worden door de zorg van de vereeniging van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland. De artikelen, die ten toon zullen gesteld worden, hebben betrekking op voorwerpen van het huishouden en de wijze van bouwing en stoffeering daarvan, kleeding, voeding, werkmans en landbouwkundige gereedschappen cn bouwstoffen voor onderwijs en uitspanning voor den arbeidenden stand. Hij hoopte dat Sunderland zorg zou dragen bij die tentoonstelling waar dig vertegenwoordigd te zijn en daarom verzocht hij de tegenwoordig zijnde leden de zaak ter harte te nemen en tentoonstellers aan te sporen goede ren te zenden. Wat het geldelijke betreft, zou er niet dezelfde moeijelijk- heid plaats hebben als de ondervinding reeds geleerd had bij vele dergelijke gelegenheden te bestaan, daar hij kon mededcelen dat hij in staat gesteld was al de onkosten te dragen, met betrekking tot de bijeenverzameling en overzending der goederen naar de tentoonstelling. Met verscheidene spoor weg- cn stoombootmaatschappijen waren er schikkingen getroffen om de goederen tegen zeer verminderde prijzen over te brengendie daarenboven vrij van regten mogten worden ingevoerd. Voor Engelsche werklieden zou den er goedkoope treinen worden gearrangeerd om dc tentoonstelling te bezoeken en hij kon de verzekering geven dat zij geen spijt zouden heb ben van een bezoek aan Utrecht en Holland te brengen, daar de Hollanders bekend zijn om hun nijverheid, vrijheidszin, voorkomendheid en vriendelijkheid. Dc president kon ten zeerste bevestigen hetgeen de heer Los over zijn vaderland gezegd had. bij eigen onderzoek opgedaan, bij gelegenheid van een bezoek onlangs aan Holland gebragt. Hij was zeer ingenomen met dc volksnijverheid en de groote matigheid (great sobriety) des volks, niette genstaande er veel beste likeuren vervaardigd worden. Na eenig zamenspre- ken ging men over tot de benoeming van een committee om de bijeenver- zameiing van goederen voor de tentoonstelling te bevorderen. (Vit de Sunderland Herald). Mijnheer de Redacteur. Spreekwoorden bevatten meestal waarheid; zoo is er een; //aan de vruch ten kent men den boom." Bij gemeente-verkiezingen enz. heb ik nooit iets gezien om een stem bureau te beschermen, bij kerkelijke verkiezingen gaat dat anders; gisteren bij de stemming over het beheer der kerkelijke goederen, werd het stem bureau beschermd (tegen het geweld van wie weet ik niet) door eenige posten van een half dozijn policie-agenten en ongeveer een heel dozijn kerkeknechts. Kan het iemand verwonderen dat ik, over dit ongewoon verschijnsel naden kende. tot de overtuiging kwam dat de heeren van de gemeente-commissie wetende dat zij een groot deel der gemeenteleden door "kunstmiddelen van het regt om limine stem uit te brengen beroofde, de voorzitter onder den indruk van een kwaad geweten bang was geworden en het spreekwoord gedachtig: wie kwaad doet, kwaad ontmoet; de policiemagt liet aanruk ken, vreezende dat met geweld zou genomen worden, waar men wettelijk regt op had, want men gebruikte de kiezerslijst van 1868 en niet die van 1869hoewel de stemming in dit jaar plaats heeften waarom omdat men vreesde dat anders de uitslag zou zijn toezigt. op het beheer der kerkelijke goederen en toezigt kan het beheer van de lichtschuwe oude gemeente commissie niet dulden, een beheer dat op alle mogelijke wijze de ge meentegelden verknoeit om zoo kunstmatig verpligtïngen te ontduiken, bijv. de toelaag aan de predikanten. Zulk een bestaan kan niet anders dan bang zijn voor controle. Ware de wind van een anderen kant gekomen, dan zou voor die voor zorgsmaatregelen eenige grond bestaan hebben, want in de handelingen van de commissie ligt het bewijs dat zij behoort tot de partij van dwang en geweld; het spreekwoord: wie kwaad doet, kwaad vermoedt, was in de aanwezigheid van policie bewaarheid. Leydex 20 Maart 1869. C. BLANSJAAR. Gewezen vonnissen in strafzaken door liet Kantongeregt tc Leyden, op den I5''fn Maart 1869. 2 wegens het baggeren in boezemwater, zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 3 wegens het rijden door de Donkcrstceg in verkeerde rigting. 1 wegens het schrobben der straat, zonder daartoe bevel ontvangen te hebben. 8 wegens hel verontreinigen der straat. 1 wegens liet op straat uitslaan van een karpet na gezetten tijd. 1 wegens het drijven van hoornvee zonder de voorste te geleiden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3