BUITENL\i\DSCIIE BKBIGTKV PEIS TELEGRAAF. Tucht aan de hoogesehool bij rector en assessoren en bij den senaat. In de verschillende vakken verkrijging van het meesterschap door afleggen van examina bij staatscommissiën. Het sectie-verslag der tweede kamer over het wets-ontvverp tot herzie ning van de kiestabel is rondgezonden. Tal van prealabele aanmerkingen zijn gemaakt over al of niet tijdigheid van de indiening der herziening, of over al of niet noodzakelijkheid om de gewijzigde tabel reeds met de ver kiezingen in Junij a. s. te doen werkenterwijl anderen wijzigingen in de kieswet zelve wilden, waartegen echter de meerderheid gekant was, zoowel wat indeeling als verandering van den census betrof. Ook op de nieuwe indeeling zijn vele aanmerkingen gemaakt. De meerderheid zag geen reden om aan het stelsel van enkele kiesdistricten boven dubbele de voorkeur te geven. Daarna wordt de voorgestelde indeeling zelve in bijzonderheden be handeld. De verecniging van Schiedam met Delft vond bij de meeste leden bijval. Tegen de oprigting van een nieuw enkel district Brielle was geen groot bezwaar, maar de formatie van dit district vond schier algemeen afkeuring, door de afscheuring van Middelbands en Sommelsdijk van Over- ilakkee. Ook nopens de wijziging van het district Dordrecht zijn velerlei aanmerkingen gemaakt, gelijk ook ten aanzien der nieuwe districten in andere provinciën, vooral wat Zeeland betreft, en het nieuw district llee- renveen. Over de indeeling der Zeeuwsche districten is eene afzonderlijke nota van den heer Fokker bij het verslag gevoegd. 's GRAVENHAGE. 23 Maart. De koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon den heer L. Jahndirecteur van den kon. Franschen schouwburg alhier. Tot burgemeester der gemeente Onstwedde is benoemd de heer J. H. Reynders. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheeren 111 het prov. geregtshof van Gelderland de hh. mr. P. .1. Evekink Busgers. thans regter in de arr.-regt- bank te Arnhem, en jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer, thans regter in de arr.-regtbank te Arnhemtot officier van justitie bij de arr.- regtbank te Haarlem de lieer mr. P. C. Visser, thans subst.-officier bij die regtbank; tot subst.-officier van justitie hij de arr.-regtbank te Haarlem de heer m1. ,1. A. Haakman, thans in die betrekking te Dordrecht; lot subst.- officier van justitie bij de arr.-regtbank te Dordrecht de heer mr. F. F. Luyken Glashorst, thans in die betrekking te Gorinchem; tot subst.-officier van justitie bij de arr.-regtbank te Gorinchem de heer nr. R. van de Werk, advocaat te Dordrecht; tol subst.-griffier bij de arr.-regtbank te Gorinchem de heer jhr. mr. J. Schuurbeque Boeijethans griffier bij het kantongeregt te Tholen; tot griffier bij het kantongeregt te Tholen de heer mr. C. F. A. Knijff. advocaat te Utrecht; tot subst.-griffier bij het prov. geregtshof in Drenthe de heer inr. P. C. Hoynck van Papendrecht, thans subst.-griffier bij de arr.-regtbank te Rotterdam; lot subst.-griffier bij de arr.-regtbank te Rotterdam de heer mr. B. Ermerins, thans griffier bij het kantongeregt te Zierikzee; tot griffier bij het kantongeregt te Zierikzee de heer mp. F. J. M. Jespers, advocaat te 's Hertogenboschtot advocaat-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel de heer jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, thans officier van justitie bij de arr.-regtbank te Brielle; tot officier van justitie bij de arr.-regtbank te Brielle de heer mr. W. A. 't Hooft, thans subst.-officier bij die regtbank; tot subst.-officier van justitie bij de arr.- regtbank te Brielle de heer mr. H. van der Hoeven, leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. A. A. Delcourt van Krimpen, als officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Haarlem, aan den heer mr. K. L. J. Cornelis. als kantonregter te Weert, en aan den heer J. Korver, als notaris te Oosthuizen. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Alphen is benoemd de heer S. van Hattinga Tromp, thans in die betrekking te Oud-Beijerland. De ontvangkantoren der directe belastingen te Heeze en te Woensel zijn opgeheven en nieuwe ontvangkantoren ingesteld te Geldrop en te Leende; aan den heer J. II. C. Kremer is eervol ontslag verleend als ontvanger te Woensel, en tot ontvangers zijn benoemd: te Leende de heer W. Roegholt, ihans te Budelen te Kerkrade de heer P. C. N. Valette, thans leWanbach. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den generaal- majoor van het leger in Ned. Indië J. A. Waleson en aan den militairen ambtenaar 2de kl., laatstelijk expediteur bij den staf in Ned. Indië, J. II. Lanfermeijer. Aan den met den titulairen rang van intendant l"e kl. gepens. inten dant 2,lc kl. van de militaire administratie in Ned. Indië G. P. W. Boers, is verleend een eervol ontslag als gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea; voorts is tot gouverneur dier bezittingen benoemd de heer C. J. M. Nagtglas, thans als zoodanig gepensioneerd, en aan hem gedurende zijn verblijf aldaar, met den rang van kolonel, verleend de titel van com missaris der Nederl. regering. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt dal de koninklijke familie kort na het Paaschfeest haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad zal brengen. Men verneemt dat Z. K. II. prins Alexander aanstaanden Vrijdag, voor den hofprediker, d\ G. Ruitenschild alhier, zijne geloofsbelijdenis zal afleggen. Gisteren had de herverpachting plaats der tollen op den ouden en nieuwen Scheveningschen weg, bij de verpachting opgehouden voor de som van f 34700. Gecombineerd werden zij thans afgeslagen van 45100 af en weder opgehouden op 34700.- Toen gisteren middag de wagen, die van Monster op de markt alhier rijdt, met zes personen naar die gemeente terugkeerde, schrikte het paard en ging aan het hollen De koetsier, een jongeling, sprong van den bok, welk voorbeeld de overige personen volgden. Een hunner viel achterover op den grond en brak de nekspieren, lieden morgen is hij overleden. Hij x.iat eene vrouw met 9 kinderen na. ENGELANB. LONDEN21 Maart. De redevoering van den heer Disraëli ter bestrijding van Gladstone's voorstel heeft twee uren geduurd. Hij verdedigde het regt der kerk op hare eigendommen en dat regt stond gelijk met het regt van eiken particulier op zjjn eigendom en behoorde evenzeer geëerbiedigd te worden, dewijl anders het eigendomsregt in het algemeen zou wórden geschokt en aan het wan kelen zou raken. Voorts beweerde de spreker dat het beginsel van vcr- bindtenis tusschen kerk en staat diep in Grool-Britannië's politieke inrig- tiüg en geschiedenis geworteld was; dat het aan de kroon en het parle ment de raagt gaf om alle kerkgenootschappen in toom en in vrede ie houden; en dat het aan dat beginsel te danken was dat Engeland sedert eeuwen meer werkelijke godsdienstvrijheid en godsdienstvrede genoten had dan eenig ander land der wereld, en -dat beginsel nu wilde men laten varen, en was dit eenmaal geschied, dan zou het onmogelijk zijn het be ginsel ten aanzien van den Engelschen en den Schotschen tak dier kerk staande te houden. Hoewel de heer Disraëli weinig hoop op het behoud der Iersche staatskerk scheen te hebbensprak hij met vuur en met groot talent. Bij de voortzelling der beraadslagingen is het wets-ontwerp krachtig be streden door de hh. Ball en Northcote, maar niet minder krachtig verdedigd door den minister Bright. Men schat de meerderheid, die zich Dingsdag voor het voorstel van Glad stone zal verklaren, op 10'i stemmen, en men rekent dat ruim G20 leden aan de stemming zullen deel nemen. In een steenkolenmijn te Brierleyhill heeft men. waarschijnlijk bij het uitgraven, aan een stroom water den toegang verleend, want de mijn is plotseling vol water geloopen. Tien werklieden en drie jongens hebben bij dit ongeluk het leven verloren. F re A A K re IJ K. PARIJS, 2: Maart. Van wege de Belgische regering is aan den Franschen gezant te Brussel officieel medegedeeld dat zij Frankrijks voorstel aanneemt, welks grondslagen zijn: onderzoek der staats- en volkshuishoudelijke quaestiën, en onderzoek van de gesloten overeenkomst tusschen de betrokken spoorweg-maatschappijen. De verklaring, welke in de officiële bladen zal opgenomen wordenis reeds tusschen de beide regeringen vastgesteld; de afkondiging wordt Dingsdag verwacht. De Patn'e wil weten dat de keizer en de keizerin zich denkelijk naar Corsica zullen begeven, om er, met alle andere leden der familie Bonaparte den honderdsten verjaardag van keizer Napoleon I te vieren. Naar men ui! Rome meldt heeft de Paus bij een breve van den 161,11 dezer de viering van den 50,tlD verjaardag zijner priesterwijding op den II11'" April aangekondigd, en in verband daarmede algemeene gelegenheid tot het verkrijgen van een volledigen aflaat opengesteld. SPANJE. De burgemeester van Madrid heeft den aanvang van de loting voor de conscriptie in de hoofdstad aangekondigd, maar daarbij medegedeeld dat de gemeenteraad besloten heeft allen, die door het lot aangewezen worden, van de dienst vrij te koopen. Van Cuba luiden de berigten nog niet gunstig. De strijd blijft aanhouden. OOST-IX DIE. BATAVIA, 9 Fcbruarij. Door den raad van justitie te Batavia is uitspraak gedaan in de zaak van mevrouw de weduwe Saportas, geb. Beudeker, en hare medebeklaagden. Zij is schuldig verklaard aan de haar ten.laste gelegde feiten, daarstellende het misdrijf van vergiftiging, en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods. De tweede beklaagdewier schuld mede door den regter is aangenomen is veroordeeld tot de straf van tien jaren dwangarbeid buiten den ketting, ter plaatse buiten Java, door den gouverneur-generaal te bepalen, voorafge gaan door een kwartier uur tepronkstelling onder de galgterwijl de derde beklaagde van de hem ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. De Jar. Cour. bevat het belangrijk verslag van den hoofdingenieur van de geographisehe dienst in Ned.-Indië, den heer dr. Oudemans, over de waarneming van de totale zon-eclips van 18 Augustus 1868. Daaruit blijkt dat de gedane waarnemingen van dien hoofd-ingenienr, in verband met die van andere geleerden, hem tot het besluit gebragt hebben, dat in den zon- nedampkring wolken drijven, die minstens eene uitgebreidheid hebben van 10y2 middellijn der aarde, of ongeveer 18000 Duitsche mijlen. De firma Morgan. MelbournC". alhier heeft hare betalingen gestaakt; het passief is zeer aanzienlijk. Te Samarang blijft de toestand nog zorgbarend. Van bestuurswege wordt al het mogelijke gedaan om de heerschende koorts-epidemie te keer te gaan en de ellende der lijdende bevolking te lenigen. Volgens berigt uit Soerabaya zijn de twee Maduresche raden's, be schuldigd van lastgeving tot moord op de familie van den voormaligen zen deling Ilarthoorn. tot den strop veroordeeld. PARIJS, 22 Maart. De wet tot vaststelling van het leger-conlingent is in haar geheel aangenomen met 188 tegen 13 stemmen. De kamer Is ver daagd tot 31 Maart. MADRID, 22 Maart. Gisteren heeft te Barcelona eene manifestatie van protect ionisten plaats gehad. Te Malaga en te Grenada hebben manifestatiën tegen de conscriptie plaats gehad. MADRID, 22 Maart. 200 vrouwen hebben heden eene manifestatie tegen de militaire conscriptie gedaan. Door den minister van openbare werken is dienaangaande aan de cortes medegedeeld, dat de lib. Castelar en Figueras, leden der cortes, de menigte hebben aangemaand uiteen te gaan, maar dat een ander afgevaardigde het volk heeft aangehitst door te dringen tot in de zittingzaal. Dadelijk gaf de minister van oorlog aan generaal Milano last de vrijwilligers ouder de wapenen te roepen en de militaire magt te doen ontbieden, ten einde de afgevaardigde in slaat te stellen rustig met hunne beraadslagingen voort te gaan. PARIJS, 23 Maart. Het Journ. Off. bevat de verklaring betreffende het incident van België; zij komt geheel overeen met hetgeen dienaangaande reeds bekend is. BRUSSEL, 23 Maart. De Moniteur bevat de aangekondigde verklaring betreflende het Fransch-Belgische incident. Volgens de analyse van den beroemden ChemisI M. PAIJEN behoort de Cacao-plant tot de voedzaamste producten der aarde. Deze geleerde zegt, dat een goede kop Bouillon van rundvleesch 28 wigtjes voedingstof beval, terwijl zich in een kop met melk van toebereide zuivere Chocolade 188 wigtjes voedende bestanddeelen bevinden. Volgens een Engelseh blad heeft een geneeskundig onderzoek van de Cho colade van 80 verschillende fabrieken te Londen en Parijs eene vervalsching van dit artikel in 39 dier fabrieken aan het licht gebragt, zeker een treurig resultaat. Daar ook in ons land onvervalschte Chocolade eene zeldzaamheid is geworden, zoo verdient vooral vermeld te worden dat alle Caeao- B*i e|iaraie«i van het Huis FRANZ STOLLWERCK te Kenhn als geheel vrij van iedere bijvoeging zijn gegarandeerd en wegens deze eigenschap dooi de geneesheeren veelvuldig worden aanbevolen. In de voornaamste magazijnen van ons land zijn deze Chocoladen voor handen. T

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2