LKYDSCHE WOENSDAG 24 MAART. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIN N E N L A N DSC H E BK BIG T E N LEYDEN, 23 Maart. Bij kon. besluit van 19 dezer is aan den hoogleeraar 11. P. A. Dozy alhier vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Italiëwaartoe hij door den koning van Italië is benoemd. Naar wij vernemen hebben burgemeester en wethouders gisteren hunne opwachting gemaakt bij den heer P. F. W. de Timmerman, op zijn ver zoek door Z. M. den koning eervol ontslagen als luit.-kolonel commandant der dienstd. schutterij alhier, om hem dank te betuigen voor de vele en gewigtige diensten in genoemde betrekking aan de gemeente bewezen, als mede bij den heer J. Scheltcma, door Z. M. benoemd tot majoor-comman dant dier schutterijom hem met die benoeming geluk te wenschen en hem de belangen der gemeente in die betrekking aan te bevelen. Beide heeren toonden zich ten hoogste erkentelijk en gevoelig voor de blijken van sym pathie hun geschonken. Zaturdag 11. overleed alhier in 74-jarigen ouderdom de heer S. van der Paauw, vroeger stad-architect. In die betrekking, eene reeks van jaren door hem vervuld, deed hij zich kennen als een man begaafd met degelijke kennis en veelzijdige bekwaamheid. Niet het minst heeft luj zich verdienste lijk gemaakt hij de oprigting der stedelijke gasfabriek, waarvan de vestiging aan zijne leiding was toevertrouwd en waartoe hij zich veel inspanning ge troostte, ten einde zich op de hoogte te stellen van dezen toen ook voor hem meerendeels nieuwen tak van nijverheid. Hoewel hij daarbij vele moeijelijkheden had te overwinnen, zag hij het werk met cenen gunstigen uitslag bekroond en later zijne verdiensten te dien opzigte erkentelijk ge huldigd. Ook het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix alhier zal zich dankbaar herinneren hetgeen hij vroeger tot opbouwing van die instelling mogt verrigten. lieden tegen den middag ontstond er een vrij hevige brand in het achterste gedeelte van hel hotel de Zon van den heer L. M. F. Smits, op de Breedestraat. De brandweer was spoedig op de plaats van het onheil tegenwoordig en het mogt haar gelukken den brand in betrekkelijk korten tijd meester te worden. Het aangetaste vertrek is nagenoeg uitgebrand. Bij de heden namiddag aan Wijkerbrug, onder Voorburg, gehouden herverpachting van de heffing en invordering van het jaag- en schouwgeld langs den Vliet, van Leyden, aan den Hofweg, naar den Leydschendam, voor 5 jaren, zijn 7 billetten ingeleverd. Er is ingeschreven voor ƒ3150, ƒ2552, ƒ2525, ƒ2010, ƒ2000, ƒ1800 en ƒ1200 per jaar. De hoosste in schrijving, daarna in opbod gesteld zijnde, werd gebragt op ƒ3260, dooi den heer C. Vreeburg, te Leyden, aan wien de pacht is toegekend. Betreflende het bij den gemeenteraad aanhangige verzoek Lot afstand van een gedeelte der Ruïne enz., tot stichting van een gebouw, is dezer dagen het volgende adres van adhaesie bij dien raad ingediend: «De ondergeteekende ingezetenen dezer gemeente wenschen u hunne leven dige belangstelling te betuigenin het onlangs hij den raad ingediend adres van prof. J. A. Boogaard c. s.waarbij wordt verzocht het regt van opstal op een gedeelte oer lluïne. alsmede borgtogt voor de jaarlijksehe aflossing van het kapitaal, benoodigd tot een daarop te stichten gebouw. Naar het gevoelen der ondergeleekenden is zulk een gebouw, ingcrigt op de schaal en bestemd tot zoodanige doeleinden als door de adressanten bij hun verzoek is ontwikkeld, voor deze gemeente eene bepaalde behoefte, liet gemis van een groot voor het publiek bestemd gebouw, zoo ingei-igt dat het zelfs voor eene talrijke menigte behoorlijke ruimte aanbiedt, wordt meer en meer voelbaar, omdat de ondervinding telkens leert dat, door dit gemis, Leyden achterstaat bij verscheiden minder aanzienlijke gemeenten. Voor groote tentoonstellingen, hetzij van schilderijen, van bloemen en plan ten of van nijverheid enz., is in de gemeente geen enkel geschikt lokaal. Om dezelfde reden kunnen andere groote vergaderingen en bijeenkomsten, zooals congressenhier niet gehouden wordenterwijl de mogelijkheid om groote muziekale uitvoeringen te doen plaats hebben, geheel afhangt van de gezindheid van een kerkelijk bestuur om daarvoor al of niet eene kerk beschikbaar te stellen. Wij beschouwen dit niet enkel vernederend voor eene zoo aanzienlijke gemeente als deze, maar als een positief nadeel voor haar en hare burgers, omdat zij daardoor de profijten missen die andere gemeenten genietenwelke door het aanbieden der gelegenheid tot kunstgenot, of ter bevordering van wetenschappelijke en industriële belangen, een talrijk publiek uit den om trek en zelfs uit verder afgelegen streken tot zich trekken. Wat Haarlem en Arnhem, wat zelfs Delft met succes, ten minste ten profijte der ingeze tenen, gedaan heeft, zou Leyden evenzeer doen kunnen, wanneer het slechts een voor deze doeleinden ingcrigt gebouw Rad. Leyden heeft door zijne positie, te midden van verschillende aanzienlijke gemeenten, al de kansen van een druk bezoek ook door een niet-Leydseh publiek voor zich, en dat dit publiek volkomen bereid is te komen zoodra men het slechts de gele genheid aanbiedt om iels buitengewoons te zien en te hooren, is gebleken, bij elke gelegenheid dat in Leyden iets bijzonders te zien of te hooren was. Wij geloovcn niet dat iemand in ernst zal durven beweren, dal wetenschap pelijke congressen en tentoonstellingen van kunst of nijverheidwanneer zij zijn wat zij behooren te wezen, minder bezoekers zullen lokken dan academiefeesten en muziekuitvoeringen, die daarenboven slechts enkele da gen duren. Uil dit oogpunt van publiek belang vooral, om het voordeel dat de ge meente en ook inzonderheid de neringdoende burgerijer van mag verwach ten, wanneer Leyden een aantrekkingspunt voor een groot deel der provincie gemaakt wordt, meenen wij er ernstig op te mogen en te moeten aandrin gen, dat de raad deze gelegenheid om aan dit algemeen verlangen te vol doen. niet ongebruikt late voorbij gaan. Waarom het voor het Leydsch publiek, ook om vele andere redenen, wenschelijk is dat deze iurigting tot stand kome, behoeven wij na hetgeen daarover reeds door de adressanten is aangevoerd, niet te beloogen. Dat, indien in onze stad iets groots cn doeltreffends zal tot stand komen, alle krachten en middelen zooveel moge lijk in ée'ne hand moeten zamengevat worden, vindt bij hen die met haar openbaar leven bekend zijn geene tegenspraak meer. Doch deze overwegin gen laten wij thans daar. Het doel der onderneming is niet aan een zeker gedeelte der burgerij eene betere gelegenheid tot het bijwonen van verma kelijkheden te schenken (want dit beschouwen wij als slechts eene bijzaak en een finantiëlen steun voor dc onderneming)maar om aan Leydenten algemecnen nutte, eene voor verschillende doeleinden geschikte gelegenheid te verschaffen, welke haar thans ontbreekt. Niet om ons bijzonder genoegen te verhoogen, maar in het publiek be lang der gemeente en bat-er ingezetenen verzoeken wij dus uwe medewerking om dit doel te bereiken. Wat de adressanten van de gemeente vragen is. onzes inziens, veel minder dan wat zij op zich nemen aan de gemeente te verschaffen. Dc eventuele kosten, die, trouwens, voor een groot deel weder door deze ingezetenen zouden gedragen worden welke zich voor het tot stand komen dezer onderneming interesseren, zonden slechts tijdelijk wezen cn wegen niet op tegen de blijvende voordeelen welke er voor de burgerij uit zouden voortvloeijen. En dat deze volkomen bereid is de risico der ge meentelijke borgstelling te wagen, omdat zij zelfs aan eene lijdelijke tege moetkoming aan deze onderneming de voorkeur geeft boven hel doen mis lukken van een zoo gewenscht plan, zal u blijken uit deze adhaesie, welke van onze groote belangstelling getuigt, en naar wij hopen voor li eene beweegreden te meer zijn zal om uwe medewerking aan het doen tot stand komen er van te verleenen." Dit adres was van ongeveer 200 handteekeningen voorzien. Aan den Helder heeft Vrijdag morgen een matroos, door minnenijd gedreven, een pistool gelost op zijne beminde, zonder haar evenwel te tref fen. liij is in verzekerde btwaring genomen. Uil Roermond meldt men dat de huisvrouw van Schuinan aan de vreesselijke wonde, haar in het onderlijf toegebragt, is overleden. Omtrent het tegenwoordig verblijf van den misdadiger verkeert men nog in het onzekere. -Het wets-outwerp tot regeling van het hooger onderwijs rust op de volgende beginselen Regeling van het gymnasiaal en universitair onderwijs. Eerbiediging der volkomen vrijheid van het bijzonder hooger onderwijs. Overbrenging der propaedeutische studiën naar de gymnasia. Deze verdeeld in progymnasia met vierjarigen cursus, waar slechts de hoofdvakken worden onderwe zen, als kweekscholen voor algemeene beschaving, en in gymnasia met zesjarigen cursus, waar al de vakken worden onderwezen vereischt tot voorbereiding voor universitaire studiën. Verpligting voor het rijk tol het oprigten van tien gymnasia en vier progymnasia. De inrigting van athe- naea cn andere instellingen van hooger onderwijs geheel overgelaten aan de gemeenten, door welke deze scholen reeds zijn of mogten worden inge- rigt. Behoud van drie hoogescholen met opheffing der faculteiten. Bij elke hoogeschool onderwijs in al de vakken, waarover de examina loopen, behalve dat alleen aan eene der hoogescholen onderwijs wordt gegeven in de vakken, vereischt voor de examina in de Oostersclie letterkunde, onder welke vakken tevens die zijn, welke thans op het zoogenaamd Indisch in stituut te Leyden geleerd worden, en daarmede opheffing van dit instituut. Vrijheid van studie, geene verpligte collegiën, geen bepaling omtrent den duur der studie aan de hoogeschool; examina voor alle vakken; in den regel elke cursus halfjarig. Jaarlijksehe uitschrijving van tien prijsvragen om beurten aaii elke hoogeschool. Beooi-deeling door den senaat op prae- advies van leden van dit ligchaam; belooning bestaande in gouden eerepen ningen. Achttien studiebeurzen van 400 verleend, ter ondersteuning van onvermogende verdienstelijke studenten. Jaarlijks ƒ3000 beschikbaar ge steld voor wetenschappelijke reizen door uitstekende jongeliedenop aanbe veling van den senaat der hoogeschool. Mededeeling van het daartoe strek- j kend koninklijk besluit in de Staatscourant. Als onderwijzers aan de hoogescholen alleen werkzaam hoogleerarenprivaat-docenten en lectoren. Geen buitengewone hoogleeraren meer. Aan de hoogleeraren toegekend eene jaarwedde van rijkswege, minimum ƒ4000, maximum ƒ6000. Geene bijdragen van de studerenden tot vermeerdering van de jaarwedden. Re- ij noeming van eiken hoogleeraar tot het onderwijzen van bepaalde vak- Ijl ken, die in de aanstelling worden uitgedrukt. Vrijheid aan de lioog- leeraren om ook andere vakken te doceren en om onderling enkele vak- li ken te ruilen, mits onder hoogere goedkeuring. Onvereenigbaarheid van het hoogleraarschap met winstgevende ambten zonder toestemming van den koning. Facultatief emeritaat aan de hoogleeraren op 65-jari- gen, verpligt emeritaat op 70-jarigen ouderdom. Ieder, die de voor het volgen der lessen verschuldigde gelden betaald heeft, wordt dooi den rector-magnificus ingeschreven en heeft alsdan vrijen toegang tot de lessen aan de hoogeschool. De collegiegelden afgeschaft; jaarlijksehe j betaling van ƒ150 aan het rijk. Door hen. die slechts enkele lessen wen- Sf schen te volgeneen matige som aan het rijk te betalen. Geene verdere betaling hoegenaamd door de studerenden, behalve de vrijwillige honoraria |j aan de privaat-docenten cn de kosten der diplomata na afgelegd examen. |- Behoud der collegiën van curatoren met periodieke aftreding zonder ter- l stond herkiesbaar te zijn. Behoud van senaat, rector en assessoren.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1