BIJVOEGSEL, behoorencte lot de Leijdsche Courant van Maandag 22 Maart ób6!)fl°. 35. 13 IJ IT E L N DSC i IE B E BIG T E N In de memorie van beantwoording over het wets-ontwerp houdende vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curacao, over 1809, wordt door de regering gezegd, dat. ter verzekering der mail-correspon dentie, onlangs met de //Compagnie générale transatlantique" te Parijs eene overeenkomst is gesloten, waarbij deze, tegen genot van een jaarlijksch subsidie van f 000zich heeft verbondenhet eiland Curacao éénmaal per maand door hare stoombooten te laten aandoen. Op üingsdag 27 April zal door de hoofd-administratie van verschil lende regimenten cavalerie en artillerie, in hunne respectieve garnizoens plaatsen, aanbesteed worden de levering van 502 remont-paarden, als: te Zutphen 73, te Venlo 98, te Haarlem 78. te Leyden 85, te Utrecht 134 en te Amersfoort 34 stuks. Donderdag avond zijn in eene vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche bank, daar de tegenwoordige directie niet 31 Maart aftreedt, tot directeuren benoemd de bh. Muller. Canters en v. d. Kors. Voorts is besloten dat de deelhebbers tien hunner zullen verkiezenom zich met com missarissen en de nieuwe directie te vereenigen tot eene commissie van her ziening voor het ontwerp van gewijzigde statuten. Die commissie zal in eene volgende vergadering rapport uitbrengen. Volgens gerucht zal het jaarlijksch algemeen zendingsfeest dit jaar gehouden worden op het landgoed van mevr. Bruce, aan den spoorweg Zutphen-Deventer. Tot rector aan het gymnasium te Delft is benoemd de heer dr. J. G. van Eyken, thans prorector bij die instelling. Op de eergisteren te Schiedam van wegc de afd. Rotterdam. Schiedam en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw gehouden tentoonstelling van vee en pluimgedierte, zijn o. a. prijzen toegekend aan: jhr. W. A. L. Mock, te Hillegom; D. Niekerk, te Leidschendam; A. van der Burg, te Ha- zerswoude; N. Kaptein, te Soeterwoude; en F. A. W. van Dam, te Leyden. Gisteren morgen hebben zich de te Alkmaar gestationeerde rijksveld wachters naar Noord-Scharwonde begeven, alwaar ongeregeldheden plaats haddendoor dat eenige personen zich in het bezit hadden gesteld van een stuk gronddat zij beweerden hun eigendom te zijn. Er heeft verzet plaats gehad, want een der veldwachters is aan de hand gewond geraakt. Twee personen zijn in hechtenis genomen. De dies natalis der Utrechtsche hoogeschool, dit jaar op Goeden Vrijdag invallende, is uit dien hoofde reeds gisteren gevierd. De hoogleeraar van Oosterzee droeg het rectoraat der hoogeschool over aan zijnen opvolger, den hoogleeraar Linlelo de Geer, met het houden eener redevoering over de christelijke godsdienst als de beste leermeesteresse der echte humaniteit (de religione Christiana optima verae humanitatis magi.tra). Uit Antwerpen meldt men dat den 15dc" dezer in de gemeente Bierges een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad. In een vlasspinnerij is de stoomketel gesprongen, met dal gevolg dat het gebouw ineen stortte, en 5 jeugdige werkmeisjes verkoold van onder de puinhoopen te voorschijn werden gehaald. Ook de eigenaar der fabriek verkeert in zorgwekkenden toestand. 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Z. M. de koning-groothertog heeft lol officier der orde van de Eiken kroon benoemd prof. Gurlt, te Berlijn. Door Z. M. is aan den heer mr. A. Jongkindt Coninck, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Aarlanderveen, onder dankbetuiging voor de langdurige goede diensten in die betrekking bewezen. Ingevolge hun gedaan verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer W. Rengers Hora Siccama, als burgemeester der gemeente Vries, en aan den heer P. Werdmuller von Elgg als burgemeester der gemeente Zandvoort; voorts is benoemd tot burgemeester der gemeente Zandvoort de heer C. 11. Enschedé. Aan den lieer H. van de Velde is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Enschedé. Z. M. de koning is gisteren middag van het Loo alhier teruggekeerd. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren heeft de minister van financiën, op de interpellatie van den heer van Wassenaer Catwijck over het beheer der kerkelijke goederen bij de hervormden, in substantie geantwoord: wat liet eerste punt betreft, dat de regering, die indertijd de regeling beeft vastgesteld en het besluit van 18G(i heeft genomen, ook de bevoegdheid heeft dat besluit te wijzigen, zoolang de zaak niet definitief geregeld is; betreffende het tweede punt, dat hij de vrijheid der gemeenten eerbiedigt om al dan niet de ontwerpen aan te nemen, maar dat het hem geoorloofd is, met hel oog op het belang van den staat dat de regeling plaats vinde, eenige opmerkingen aan weigerachtige gemeenten te onderwer pen. Hij had niet bedreigd; maar alleen een wenk tot aansporing gegeven om de zaak tot een goed einde te brengen. Wat betreft het derde punt toonde de minister aan dat het van belang was dat de regeling plaats vond de regering behoefde inlichting en indien er geen wettig orgaan, door dé kerk in het leven geroepen, aanwezig was, dan moest zij trachten die in lichtingen langs anderen weg te verkrijgen. In dal opzigt was de toestand der genieenten, die tol eene regeling medewerkten, altijd beter. eene nationale handeling, die noodzakelijk wordt wegens den toenemeuften nood op vele plaatsen in het moederland. F In het Iersche graafschap Donegal heeft weder een moordaanslag flaats gehad op den rentmeester van een der landgoederen aldaar. De man \verd I door drie kogels getroffen. In de fabriekdistricten is de toestand zeer ongunstig. De fabriekanten te Preston willen de loonen met 10 pCt. verminderen, hetgeen zeker verzeK»^ zal uitlokken. Blijkens het in de algemeene vergadering van Reuters Telegram Com pany uitgebragte rapport, bedragen de zuivere winsten 31939 F RAN K HI.) K. PARIJS, i8 Maart. Omtrent de onderhandelingen, die te Brussel door onzen gezant gevoerd, worden verneemt men dat de beide gouvernementen het nagenoeg eens zijn over het houden eener conferentie, over hare zamenkomst te Parijs en over de bevoegdheid die haar zou worden toegekend om de onderlinge overeen komsten der betrokken spoorwegmaatschappijen te onderzoeken en de mid delen te herauien om de volkshuishoudelijke betrekking tusschen de twee landen te verbetereninzonderheid door eene herziening van internationale spoorwegtarieven. De Ind: Beige zegt dat de onderhandelingen met spoed eene oplossing naderen en dat wanneer de grondslagen der conferentie vast gesteld zijn, eene gemeenschappelijke verklaring der beide regeringen het publiek daarvan zal onderrigten. De Londensche Morn. Post wil weten dat de conferentie reeds in de vol gende week te Parijs zal worden gehoudenen dat daarin ook beraadslaagd zal worden over punten in verband staande met het weldra atloopende Fransch-Belgische handelsverdrag. Dingsdag avond is het magazijn van chemische producten van den heer Fontaine, op de Place de la Sorbonne, door eene ontploffing vernield. Vier personen, waaronder de zoon van den heer Fontaine, hebben het leven verloren; het aantal gekwetsten is nog niet bekend. De omliggende gebou- j wen hebben groote schade geleden. I Dezer dagen is alhier een aanvang gemaakt met de openbare veiling van het kabinet schilderijen, bijeenverzameld door den heer Delessert. Den eersten dag hebben verscheidene kunstwerken zeer aanzienlijke prijzen op- gebragt. Raphaels Maagd van het huis Orleans werd verkocht voor 15(1,000 fr. aan den heer Edouard Andre'die voor 29000 fr. ook eigenaar werd van Greuzes portret van den graveur Witte. Genoemd meesterstuk van Raphael was in 1843, op de veiling Aguado, door Delessert betaald met 25000 fr.en werd nu voor 100,000 fr. ingezet. Een Ilobbema bragt 40000 fr. opeen Backhuysen 18200 fr.een van der Ileyden 16500 fr.een van Dijck 15500 fr.een Willem van de Velde 14500 fr.een ander van denzelfden meester 12500 fr.een Isaac Ostade 13000 fr. Naar men uil Rome meldt zou de Paus, bij gelegenheid van het op 11 April invallend jubilé zijner priesterwijding, eene ruime amnestie uitvaardigen. Uit Alexandrië wordt gemeld dat, in bijzijn van den onderkoning de opening heelt plaats gehad van het kanaal van Suezen de doorsteking der dammen die de gemeenschap tusschen de Middellandsche zee en de Zoute Meiren nog verhinderden. SPANJE. Men verzekert dat de grondwets-commissie der cortes na lange aarze ling tot het besluit is gekomen om in het ontwerp der constitutie te bepa len dal de Roomsch-katholijke godsdienst de godsdienst des staats blijft, maar dat alle andere godsdiensten in Spanje vrij en voor de burgerlijke wet gelijk zullen zijn. In de cortes is door den minister van oorlog Prim, in antwoord op eene tot de regering gerigte vraag, verklaard dat de monarchale partij eenen gcschikten en beschikbaren candidaat voor den troon had, en dat de naam van dien candidaat zou worden bekend gemaakt wanneer het geschikte tijdstip daartoe zou gekomen zijn. Te Xeres hebben de troepen de barricades met de bajonet bestormd en ingenomen. De opstandelingen zijn geheel verslagen en 600 personen gevangen genomen. PR1IISSEN. BERLIJN, 18 Maart. De manschappen, die in den zomer van 1866 bij de infanterie van het leger ingelijfd zijn, zullen reeds in Junij, in stede van in het najaar, ont slagen wordenom tot de reserve over te gaan. Het eerste en tweede leger corps zullen in den aanstaanden herfst groote manoeuvres voor den koning uitvoerenvan de overige leger-corpsen zullen de divisiëen afzonderlijk najaarsoefeningen houden. De gezamenlijke landweer-bataillons zullen in Mei en Junij lot hel houden van oefeningen gedurende acht dagen in hunne standplaatsen vereenigd worden. De gemeenteraad van Frankfort heeft de financiële overeenkomst met de regering goedgekeurd. In het daaromtrent genomen besluit wordt echter de verkregen som van 3 millioen beschouwd als eene voldoening aan de eischen der stad en gepatenteerd tegen de uitdrukking //genadegift," ten aanzien van het millioen, door den koning geschonken, door de regering gebezigd. INGEZONDEN. Heeft het afgeloopen winter-saizoen veel genot opgeleverd voor de bezoe kers van schouwburgen, concerten en bals. niet minder was dat verschaft door verschillende sprekers op letterkundig en wetenschappelijk gebied. On der deze laatsten behoort vooral vermeld te worden Prof. Heynsius, die met voorbeeldelooze zelfverloochening en opoffering van tijd en arbeid, op geheel belaugelooze wijze, voor genees- en heelkundigen hier ter stede eene reeks van voordragten hield over de resultaten van het physiologisch onderzoek. Wij onthouden ons van eenige beoordeeling dezer voordraglen; de tot den laatsten avond toe eivolle gehoorzaalwaar voor de belangstellende hoorders die zelfs van zeer verren afstand herwaarts kwamenplaatsen te weinig waren, en de handdruk, waarmede allen hunne erkentelijkheid voor het ge- notene betuigden, spreken luider dan de schoonste woorden. Maar openlijk mag wel vermeld worden dat het voor zijne hoorders eene op hoogen prijs geschatte gelegenheid geweest is eenigermate met het zoo voortreffelijk in- gerigt physiologisch laboratorium bekend te worden; want hetzij wij letten op de schoone en vriendelijke localitcithetzij wij de keurige en doeltref fende instrumenten en toestellen nagaan, telkens staan wij verbaasd over lietgene in betrekkelijk zeer korten tijd ('t is naauwelijks drie jaren geleden dat Z. II. Gel. hier het Hoogleraarsambt aanvaardde) is lot stand gebragt. Moge den verdienstelijken man nog jaren lang kracht en lust geschonken worden ter ontwikkeling zijner wetenschap, en hem steeds de voor dat doel noodige hulpmiddelen worden verschaftdan voorzeker zal de Leidsche Hoogeschool haren ouden roem op het geneeskundig gebied luisterrijk zien gehandhaafd. ENGELAND. LONDEN 18 Maart. In het lagerhuis beeft de heer Disraeligelijk men vooraf wist. zich tegen de tweede lezing van de wet betreffende de Iersche staatskerk ver- zet. Hij betoogde dat de voorgestelde wet zich twee zaken ten doel stelde, ii namelijk: de scheiding tusschen kerk en staat en de verbeurdverklaring dei- geestelijke goederenterwijl de vereeniging van kerk en staat z. i. de eenige i waarborg was voor de godsdienstige vrijheid. Onlangs heeft de regering bij het lagerhuis eene som van 3,600,000 i aangevraagd lol verdere goedmaking van de kosten der Abyssiuische expe ditie. Volgens de Times zal er eerlang nog eene aanvrage om een a ander- hall millioen voor datzelfde doel moeten worden gedaan, zoodat die loemrijke krijgstogl aan Engeland in het geheel 10 millioen dat is twee malen zoo veel als berekend waskosten zou. -— Hier ter stede is dezer dagen eene meeting gehouden, die ten doel bad om bij de regering aan te dringen op de overweging der quaestie eener l| landverhuizing naar de Britsche koloniën, en die zaak te beschouwen als

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5