schenleven gekost. In den stal sliepen twee knechts, op wier redding men in de eerste plaats bedacht was. Een hunner kon zich redden, maar zijn makker was bedwelmd in den brandenden stal nedergestort. Twee perso nen, die den stal wisten binnen te dringen, slaagden er met levensgevaar in den knecht aan den dood te ontrukken, maar tegelijkertijd had zich ook een 21-jarig jongeling ongemerkt aan de andere zijde een toegang tot den stal weten te banen, mede met het doel den knecht te redden en deze is het slagtoffer van zijne zeiopoffering geworden. 'sGRAVENllAGE, lf> Maart. Tot burgemeester der gemeente Lierop is benoemd de heer G. Kooien. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde het wets-ontwerp betreflénde het regt van zegel (plakzegel voor handelspapier). Bij de algemeene beraadslagingen vroeg de lieer Hoffman, waarom de mi nister, die het dagblad- en advertentie-zegel afschafte, het handelszcgel ook voor binnenlandse!) papier wilde handhaven. De minister antwoordde dal het zegel op binnenlandsch papier was een onderdeel der zegelbelastiug op alle contracten, aden, quitantiën enz., die aan zegelregt onderworpen zijn, en den tijd om alle aclen van zegelregt te ontheffen achtte hij nog niet gekomen. De heer Godefroi had gaarne gezien dat de minister verder ware gegaan en uit het ontwerp van den heer Betz de nieuwe bepalingen had overgenomen die in het zegelregt vermindering aanbragten. De minister verklaarde daarop dat als men eenmaal op den weg van verbetering der belastingwetten komt, er dan nog al veel in aanmerking komt. terwijl in den laatsten tijd nog al eenige ontwerpen bij het dep. van financiën in be handeling waren. De onderscheidene artt. van het wets-ontwerp werden daarna goedgekeurd: na art. 4 werd, op voorstel van den heer van Zinnineq Bcrgmann, een nieuw artikel ingelascht, strekkende om de bestaande be palingen omtrent de bevoegdheid van den regter tot aanneming van ver zachtende omstandigheden en de daarop gegronde vermindering van straf van toepassing te verklaren op de gevallen bij art. 4 strafbaar gesteld. Ten slotte is de voordragt met algemeene stemmen, op een na. die van den heer Hoffman, aangenomen. Daarna werd met algemeene stemmen beslist dat het voorstel van den heer van Kuyk, strekkende tot wijziging der artt. 45 en 48 der wet van 28 Jnnij 1854, tot regeling van het armbestuur, een onderwerp van nader onderzoek zou uitmaken. Vervolgens kwam in behandeling het wets-ontwerp tot herziening der wet op de zeebrieven en Turksche paspoorten. Art. 1 werd zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tegen art. 2, bepalende aan wien alleen zeebrieven zullen kunnen worden afgege ven, werden onderscheidene bedenkingen ingebragt, ten gevolge waarvan de minister van financiën in de li e alinea van het art. wijziging bragt. In de zitting van heden was aan de orde de interpellatie van den heer van Sypesteyn over den toestand ter Kuste van Guinea. De heer van Sypesteyn veroorloofde zich in verband met den politieken toestand ter Kuste van Guinea, die in de laatste dagen herhaaldelijk was besproken, drie vragen te rigten tot den minister van koloniën, die spreker afzonderlijk toelichtte en van mededeeling van feiten deed vergezeld gaan, ten einde de kamer een juist oordeel over deze aangelegenheid zou kunnen vestigen. Die vragen waren: 1". Kan de minister van koloniën aan de kamer eenige mededeelingen doen van den toestand onzer bezittingen ter Kuste van Guinea, een toe stand die door velen als hoogst zorgelijk wordt voorgedragen? 2°. Is het juist wat zoowel door particuliere berigten als in dagblad artikelen is gemelddat de negertegering van Elmina het bestuur ter Kust van Guinea heeft gedwongen twee afgevaardigdendeheeren Emizang (inlan der) en Meijer (kapitein-kommandant van de troepen), naar het moederland te zenden? en 3". Is de regering bedacht op het nemen van afdoende maatregelen ten einde aan den onhoudbaren toestand, die nu reeds ruim een jaar duurt, een einde te maken. De minister van koloniën antwoordde dat het hem leed deed, thans niet zeer goed al die vragen te kunnen beantwoorden en breedvoerig te zijn, want de zaak was op dit oogenblik in overweging bij den koning en Z. M. had nog niet beslist; eerst wanneer die beslissing daar was, zou de rege ring niet aarzelen omstandige mededeelingen te doen. Nopens de tweede vraag zeide de minister: "Er is veel van aan;" en wat de derde vraag be trof, antwoordt de minister: "dat doortastende maatregelen thans noodig zijn geworden." Daarop antwoordde de heer van Sypestein den minister: dat hij met het oog op art. 89 der Gwt.'s ministers antwoord moest eerbiedigen, maar zich niet kon ontveinzen dat. wat de tweede en derde vraag aanging, op den minister allezins toepasselijk was: Prediker V vers I. Hiermede liep deze interpellatie ten einde. Vervolgens besloot de kamer, op eene motie van den heer Pijnappel, het wetsontwerp op de zeebrieven en Turksche paspoorten naar de afdeelingen terug te zenden tot onderzoek van een door de regering gewijzigd artikel en van amendementen op art. 2 voorgesteld. Voorts werd beraadslaagd over de vraag of het voorstel van den heer van Kuyk nog voor het reces zou onderzocht worden. Morgen voortzetting dier beraadslaging. De bij het prov. gereglshof van Zuidholland aanhangig gemaakte pro cedures in de zaak van de gebeurtenissen te Botterdam in Oct. en Nov. jl. zijn bekend. De zaak, die het eerst zal behandeld worden, betreft uitslui tend de gewelddadigheden in den nacht van 31 Oct. jl. gepleegd in den omtrek van het policie-bureau van het eerste kwartier. Twaalf personen zullen in de zaak te regt staan. Men verneemt, dat de beklaagde Lohman tot zijn verdediger heeft gekozen mr. J. van Gigch: de beklaagde Buys, mr. G. Belinfante, en dat aan de overige beklaagden als verdedigers zijn toege voegd de m". van Randwijck, van Hogendorp en Tliorbecke. Vermoedelijk zal deze zaak in het begin der volgende maand voor het hof worden be handeld. De overige procedures, met de bedoelde gebeurtenissen in verband staande, volgen daarna, die tegen de Vletter het laatst, als wiens verde- diger een Rotterdamsch advocaat wordt genoemd. iHJlTKiNL V.MISKIIK llKlijGTIbiN. IS LONDEN14 Maart. In een schrijven van hier aan de Ind. Beige wordt verzekerd dat koningin Victoria zich met een eigenhandig schrijven tot den keizer der Franschen en den koning der Belgen heeft gewend, betreffende het geschil over de overneming eener Belgische spoorweglinie. In het lagerhuis is de toestand van het onderwijs in Engeland door den heer Melly besproken, waarbij hij zich als een warm voorstander der whoolpligtigheid deed kennen. Hij gaf eene treffende beschrijving van den staat van harhaarschheidwaarin duizenden kinderen in Engeland opgroeijen die nooit eenig onderwijs ontvangen. De cijfers, welke hij noemde, waren bijna ongelooflijk groot. Van de 98000 kinderen te Liverpool, die den ouderdom hebben bereikt, waarop zij schoolonderwijs belmoren te ontvan gen, loopen 30000 rond» spelende in de straten, lui en zonder eenig toezigt, en geen dezer kinderen bezocht ooit de school. Echter was er plaats ge noeg voor hen op de scholen. Te Manchester gaat slechts de helft der kin deren ter school en te Birmingham minder dan twee derden. Deze ver waarloosde kinderen noemde hij de toekomstige misdadigers van Engeland, en hij toonde uit statistische opgaven aanhoe in de laatste 7 jaren lietj aantal misdadigers, die noch lezen, noch schrijven konden, van li000 tot 20000 per jaar was aangegroeid. Schoolpligtigheid was echter, naar liet gevoelen van vele leden, niet in overeenstemming te brengen met het ka rakter van het Engclsche volk. Sedert eenige jaren zijn hier te lande de postkantoren tevens spaar banken; zij nemen gelden van particulieren tegen eenen bepaalden en niet hoogen interest in bewaring. De inbrengers kunnen daarvoor ook levens- verzekerings-contracten ten laste des rijks verkrijgen; dit werkt zoo goed, dat de regering voornemens is die gelegenheid tot het aangaan van levens verzekeringen uit te breidenzoodat er zelfs contracten voor een bedrag van slechts 5 door middel der postkantoren te verkrijgen zullen zijn. Het congres der Vereenigde Staten heeft aan eene nieuwe maatschappij het regt verleend tot het vervaardigenhet leggen en het exploiteren van een of meer atlantische kabels van Amerika over de Azorische eilanden naar de Fransche kust. De maatschappij is voornemens twee kabels te leggen, die ieder 2000 mijlen lang, dal is 400 mijlen korter zijn dan de thans werkende kabel. Daarbij zal een geheel nieuwe Amerikaansche uitvinding in toepassing komen, door middel waarvan twee gescheiden electrische stroomen tegelijkertijd en naar tegenovergestelde rigting door den kabel kunnen gaan. F SS A X H SS E.ï 84. PARIJS, 14 Maart. Le Public wil weten dat de heer de Lagnèronnière eene dépêche aan de Belgische regering zal overhandigen, waarin de zienswijze van de Fransche regering over de spoorweg-quaestie uiteen wordt gezet en waarbij de economische quaestie op diplomatiek terrein wordt gebragt. De Constit itionnel herhaalt zijne vroegere verzekering dat er in het ge schil met België omtrent de overneming eener Belgische spoorweglignie door eene Fransche maatschappij geene reden ligt voor de bezorgdheid, welke die zaak onder het publiek heeft doen ontstaan. De Londensche Mom. Post zegt dat de grondslagen voor de onderhande lingen der Fransch-Belgische commissie tot onderzoek der spoorweg-quaestie nog niet zijn vastgesteld. De Fransche regering zou verlangen dat de vroe ger door België aan de Oosterspoorwegmaatschappij toegestane concessie» als punt van uitgang werden genomen. Le Public doet de mededeeling dat ook de Nederlandsche regering haré goedkeuring heeft geweigerd aan de voorloopige overeenkomst, geslote» tusschen het bestuur van den Franschen Oosterspoorweg en de maatschappij, aan welke concessie is verleend voor den aanleg van de tol Amsterdam loopende lijn van den Groot-Luxemburg-Spoorweg, en brengt die weigering in verband met de bekende Belgische spoorweg-quaestie. Deze mededeeling wordt echter door andere bladen ten stelligste weêrsproken. S P 1* J E. Van onderscheiden zijden, bepaaldelijk uit Andalusië, ontvangt men berig ten waaruit blijkt dat de uilvoering der wet op de verpligte krijgsdienst thans, nu haar beginsel door de regering openlijk is gewraakt, moeijelijk zal zijn en bij de besturen, gelijk bij de bevolking, tegenkanting zal ont moeten. Er zijn nu reeds gemeenteraden, die verklaren dat zij zulten aftre den liever dan ooit weder de hand tot eene ligting van recruten te leenen. De aangekondigde manifestatie ten gunste van de afschaffing der couscriptie heeft heden plaats gehad. Omstreeks 3000 personen hebben daaraan deel genomen. Er zijn eenige redevoeringen gehouden en kreten ten gunste van de republiek aangeheven. De orde is echter niet gestoord geworden. In eene bijeenkomst van de leden der meerderheid in de cortes is om trent de conscriptie besloten nog eene ligting van 25000 man toe te staan, zullende het leger vervolgens door aanwerving van vrijwilligers moeten worden gevormd. I' It II I I i E BERLIJN, 14 Maart. Een aantal meelfabrikanten uit de Pruisische Rijn-districten hebben zich tot den kanselier van den Noord-Duitschen bond gewend om door diens tusschenkomst te verkrijgen, dat het invoerregt, in Nederland, in België en in Frankrijk op meel enz. bestaande, worde afgeschaft. Zij roepen daar voor het beginsel van reciprociteit in. omdat sedert 1 Julij I8G5 meel enz. bij invoer in de staten van het tolverbond vrij is verkltard. Het bestuur der vereenigde Zwitsersche spoorwegen te S'. Gallen heeft veel tegenspoed. Naauwelijks was men de schade door de overstroomingen in het Rijndal eenigzins te bovenof de spoorweg aan het Wallenmeer werd dezer dagen door een geweldigen rotsval voor ruim eene week onbruikbaar gemaakt. Gelukkig had het ongeval na middernacht plaats. De grootste massa viel in het meer, waarvan de golven de schepen vele voeten ver op hel land slingerden. Op den weg liggen steenbrokken als kleine huizen. Naar men verzekert is het huwelijk van prinses Louise van Zweden met den kroonprins Frederik van Denemarken op 27 Julij aanst. vastgesteld. De Zweedsche universiteit Upsala heeft thans 1216 studenten, 30 ge wone, 2 buitengewone hoogleeraren, 20 adjuncten en 37 docenten. PARIJS, 15 Maart. In de Etendard leest men het volgende: Het Belgi sche incident neemt bepaald eene verzoenende wending, hoewel nog niets beslist is. Het bevestigt zich dat Engeland eene bemiddeling in deze zaak heeft voorgesteld. Aan de militaire en maritieme autoriteiten te Toulon is last gegeven, om de ligting van I8(i2 met verlof naar huis te zenden. BRUSSEL, 15 Maart. De Echo du Pari. zegt, dat de heer de Lague- ronnière te Brussel is teruggekeerd. Heden heeft hij eene langdurige con ferentie met den minister van financiën gehad. Aanbeveling aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de ijzerhoudende Kanimena.s-Sirnop van GRIMAULT C". trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij bij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediend hetzy tegen de opzwelling van de keelklieren, hetzij tegen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2