andere wijze kon bereikt worden dan op de door de redering voorgestelde wijze. Tegen elk plan waren aanmerkingen te maken Waarom zou nu juist liet middel door de regering voorgedragen verworpen moeien worden. Dit deed bij hem de vraag ontstaan, of hij de noodige kracht bezat om naast den koning het opperbestuur over de koloniën uit te oefenen. Hij zeide dit niet als eene intimidatie, want dat zou bespottelijk wezen; maar bij hem was wel degelijk de vraag ontstaanof men minister kon zijnof men het beleid onder 's konings bestuur kon voerenals men den den we zenlijken steun van deze kamer miste. Had men zonder zoodanigen steun, de noodige kracht naast den koning en met den gouverneur-generaal onder zich? Zijne slotsom was, dat de regering het voorgedragen amendement niet kon aannemen. Onderscheidene leden voerden nog het woord om te doen uitkomen dat eene verwerping der wet niet het minste blijk van wan trouwen jegens den minister zou in zich sluiten Het amendement van den heer van Kerkwijk werd daarop met 59 tegen 9 stemmen verworpen. Voor slemden de hh. de Roo van Alderwerelt, lllussé van Oud-Alblas, de Ruiter Zylker, van Kerkwijk, Thorbecke. Hollingerus Pijpers, Bots. Westerholl'en Nierstrasz. Vervolgens werd art. 1 van het wets-ontwerp met 36 tegen 32 stemmen aangenomenen na goedkeuring der artt. 2 en 3 het geheele wets ontwerp met 37 tegen 31 stemmen. Daarna kwam nog in behandeling het wets-ontwerp tot goedkeuring der overeenkomst tusschen Nederland en Italië tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennootschappen van het eene in het andere land, dat werd aangenomen met 47 stemmen tegen 1die van den heer van Eek. In de heden gehouden zitting werd het wets-ontwerp tot afschaffing van het zegelregt op de gedrukte stukken en de advertentiën in de nieuwspa pieren behandeld. Op grond van financiële bezwaren verklaarden zich tegen dien maatregel de heeren Nierstrasz, van Kuylc, van Wassenaer Catwijck, Sypesteyn, Ro- chussen en de Bosch Kemper. liet wets-ontwerp werd verdedigd door de heeren Gratama, Peypers en van Eek. In de gisteren alhier gehoudene 30"" alg. vergadering der Vereeni- ging van en voor Nederlandsche Industriëelen is o. a. in beginsel aangeno men het voorstel des bewinds om, behalve beschikbaarstelling eener som tot goedmaking der reiskosten van eenige werkliedenvoor de aanstaande ten- iconstelling voor den werkmanaan het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, van wege dezevereeniging, één of meer medailles aan te bieden, ter uitreiking van harentwege bij de bekrooning. De vergadering werd voorts in de gelegenheid gesteld de wijze van toepassing na te gaan van de telegrafische bellen, die door luchtdruk- king in beweging worden gebragt, en verrassende proeven te zien van de werking van de breimachine van Lamb, die aller bewondering wegdroegen. BUITKMj ViNDSCIItë liKUMlTK.N. BELGIE. De senaat heeft de bij dat ligchaam op nieuw ingediende begrooting voor justitie thans met 32 tegen 28 stemmen aangenomen. De zitting, waarin de zaak werd behandeld, is zeer bedaard afgeloopen. ENtiELAN I» LONDEN9 Maart. De bij het lagerhuis door den minister van marine ingediende begeeol ting voor het zeewezen is 1,027,000 l minder dan die voor het loopende jaar. Bij de indiening zeide de minister dat er besloten was eerstdaags een «vliegend eskader bestaande uit eenige van de beste bodems der zeemagt, in zee te zenden om de buitenlandsche stations, waar de Britsche oorlogs- vlag wapperde, te bezoeken. Hij deelde verder mede. dat dadelijk op wer ven van het rijk de kiel zou worden gelegd voor twee torenschepeude sterkste die ooit ter zee gezien warenen waarvan ieder 286,000 i zou kosten. Buitendien zou in dit jaar de bouw van nog een ram torenschip en van twee of drie pantserschepen van een ander model aangevangen worden. Wanneer de bedoelde schepen voltooid waren, zou Engeland 47 pantser schepen met 598 stukken te water hebbenbenevens tifi zeer bruikbare sche pen zonder pantser, en een groot aantal schepen van het oude model, liet huis toonde zich zeer ingenomen met deze begrooting. Te Sheffield is weder een geval voorgekomen van schandelijke wraak oefening door leden eener arbeidersvereniging tegen een werkman, die weigerde aan eene werkstaking mede te doen. Men heeft een kruik, met een ontplofbare vloeistof gevuld, iu de slaapkamer van dien werkman ge worpen. Gelukkig is echter de kruik niet gebroken en is de uitbarsting achterwege gebleven. De stations-chef te Mullengar is overleden aan de gevolgen van een schot, dat op hem gelost werd. De policie heeft den moordenaar niet kun- i.en ontdekken. De Times meldt dat de heer Stewart, wien de president Grant de portefeuille van financiën heeft opgedragen, aan het hoofd staat van den grootsten en bloeijendsten manufactuurwinkel te New-York en dat hij be zitter is van een kolossaal vermogen, terwijl zijn handel nog jaarlijks aan zijnen rijkdom winsten toevoegt, die op een voorbeeldeloos hoog bedrag w-orden begroot. Naar aanleiding daarvan heeft de president van het con gres de afschaffing gevraagd der wetwaarbij aan ministeriële ambtenaren het drijven van handel verboden wordt, en waardoor de heer Stewart belet zou worden minister van financiën te blijven. Een der leden gaf den raad zich ten deze voor een overijld besluit te wachten. De heer Stewart ztu daarop zijn ontslag hebben genomen. - Te Hongkong had onlangs een moordaanslag plaats op den heer Hol- worthy, super-intendant der Engelsche militaire magazijnen. Bij de lijk schouwing bleek dat men hem met een zwaar voorwerp de hersens had ingeslagen. Roofzucht scheen aanleiding tot deze misdaad te hebben gege ven; men had zijn horologie met den ketting gewelddadig afgerukt, 'doch hem zijne geldbeurs niet ontnomen. F KANi ik RtJ li. PARIJS, 9 Maart. Naar men verzekert wil onze regering aan die van België voorstellen eene gemengde commissie tot onderzoek der spoorweg-quaestie te benoemen. België zal dit voorstel moeijelijk kunnen aannemen. Be gemeenteraad van Maeon, de geboorteplaats ran de Lamartine, heeft 1000 frs. toegestaan voor de oprigting van een standbeeld voor dien dichter. De predikant Martin Paschoud begaf zich Zondag jl. naar Passy, om een bezoek af te leggen bij mevrouw de Lamartine. ilij werd, op weg zijnde, tnwroden door een vtjkxapède en ernstig gekwetst. De bekende componist Berlioz is overleden. Den 28t,n Feb. en twee volgende dagen heeft op de noordwestkust van Frankrijk en in het Kanaal een hevige storm gewoed, welke een aantal schipbreuken heeft ten gevolge gehad en de zeedijken, benevens andere oeverwerken van het departement van la Manche geducht heeft geteisterd. Men is zeer bezorgd geweest voor den zeedijk bij S'. Malo. waarvan de doorbraak de vernieling van de havenwerken dier stad zou hebben veroor zaakt, Deze dijk heeft het echter gelukkig uitgehouden, maar op vele andere punten hebben doorbraken plaats gehad, waardoor groole schade is aangerigt. 8 P A .8 E. Naar men verzekert is, op aandrang van de repuhlikeinsche partij, het denkbeeld om den aan te nemen regeringsvorm door middel van een bijzon- der voorstel te beslissenvoor dat de discussie over de nieuwe constitutie aanvangt, ter zijde gesteld, zoodal de aanneming van den monarchale» regeringsvorm eenvoudig zal geschieden door het opnemen van een daartoe strekkend artikel in de constitutie. De regering heeft bij de cortes een ontwerp van amnestie voor alle druk pers-overtredingen ingediend. De staat der financiën is zeer ongunstig. De schatkist is ledig; en zclls denkt men dat de regering in de volgende maand buiten staat zal zijn het leger, welks stemming steeds en thans vooral eene zaak van gewigt is, te betalen. Er zouden, zegt men, door Engelsche huizen voorschotten aan den minister van financiën aangeboden zijndoch eene geldleening op eenigermate aanzienlijke voorwaarden is er niet te sluiten, zoo lang het vraagstuk van den regeringsvorm aanhangig blijft. De minister van financiën heeft aan eenige leden van de cortes medege deeld dat eerlang eene geldleening van 25 millioen zou gesloten worden. 1* It (I I 8 8 E 1* BERLIJN. 9 Maart. De Noord-Duitsche rijksdag heeft den heer Simson, die ook in de vo rige zitting den voorzitterspost bekleedde, met 165 van de j81 stemmen andermaal tot voorzitter benoemd. -In de Rijnprovinciën begint men sedert eenigen tijd met eene voorge wende landverhuizing, als een middel om zich aan de militaire dienst te onttrekken. In de laatste tijden is dit zoodanig toegenomen, dat de mi nisters van oorlog en biunenl. zaken het noodig hebben geacht, een schrij ven aan de overheid aldaar uit te vaardigen, waarin tegen dat misbruik voorschriften worden gegeven. SN'i" T«*li's»raat. PARIJS, 10 Maart, ile Public zegt dat het vertrek van den heer de La- guéronnaire uitgesteld is, en dat hij niet zal vertrekken zonder voorzien te zijn van een volledig overzigt der economische quaestics, welke door de nieuwe Belgische wet op de spoorwegen worden opgeworpen. Dit overzigt is nog niet geheel voltooid, en daarop wacht de heer de Laguéronnaire met zijn vertrek. De Eten dard zegt, dat de quaeslie der Belgische spoorwegen op weg is om tot een vredelievende oplossing te komen, en teruggebragt is tot een eenvoudige tarief-quaest e. LONDEN, 10 Maart. De Morning Post berigt dat de Fransche regering en de Belgische regering gisteren overeengekomen zijnhet beslechte der gerezen geschillen op te dragen aan een gemengde commissie. WEENEN, 10 Maart. .De Presse meldt dat de hertog de Gramont, ge zant van Frankrijk, niet naar Parijs vertrekt. tiurgcrlijfic èl«vux Van 41 tot eu mot ÏO Maart ISfi9. BEVALLEN: J. Colpa, geb. Hakkaart, Z. Jl. II. C. Piera, geb. Thomson, D. B. Faes, geb. Hakkenberg, Z. P. G. Royaards, geb. Nederbragt, 1). II. E. de llaas. geb. Versteeg. D. M. Elkerboul, gel). Lamuu. 1). M. Pardongeb. StakenburgZ. J. C. E. üobbegeb. HesselbergZ. A. Keulemansgeb. van Dorp, Z. J. C. van Dorsten, geb. van der WalleD. G. van der Tuin. geb. Hakkert, D. J. le Feber, geb. van der LakenD. E. Sin leur, geb. van der Lelie, Z. J. C. Stouten, geb. Galjaard, D. J. Florijn, geb. Kret.Z. J. Scheels, geb. Bavelaar. D. J. W. Jleijersgeb. van den Berg, D. J. Hakkaart, geb. Galjaard, Z. M. C. Kooreman geb. van Went, D. J. M. Gertenaar, geb. van Es, D. S. Tegelaar, geb. Bonte, Z. A. J. Fiolet, geb. Pommé, D. 11. Gornelissengeb. Brugman. D. J. Selier, geb. de Jong, Z. C. Langver. geb. van der Zwet, Z. W. II. Taverne, geb. den Os, Z. H. J..Starkenbrug,geb. Snijders, Z. A. van Leeuwen,geb. üuiverman, GEHUWD: W. F. den Os, jm. en M. van Helden, jd. P. Dikshoorn, wedr. en P. W. Niemeijer, jd. OVERLEDEN: M. Duiders, wed. J. Olivier, 87 j. H. Jansen, 69 j.C. C. A. Mcijeraan, D.ruim 2 m. C. M. Groen, -12 j. J. Brugman. 36 j. G.E. Jl. van HeelD.ruim 14 j. L. den Oude, Z.I m. J. M. de HaasI).2 d. P. C. Royaards, geb. Nederbragt. 40 j. W. F. Martin. Z., 14m. J. Noteboom, 59 j. G. van der Sloot, 74 j. M. Bommezyn. wed. B. Coppy7j. S. Smit, 50 j. N. van der Veer. Z.15 j. J. Wind, D., J j. en 2 m. J. W. Corts, Z., 15 j. D. de Bolster, D„ bijna 6 j.A. M. Weydung, geb. A. Jl. van der Breggen,54 j. ,1 19 V E TT IC "V T I SC Getrouwd: IGNAZ VAGELPOHL. van Amsterdam en Levden, 11 Jlaart 1869. JOIIANNA BERRÉ. Door 's Heeren goedheid beviel heden voorspoedig van een welgeschapen Zoon E. J. COUVÉE, hartelijk geliefde Eehtgenoote van L. SCHOUTEN Hzu., Harderwijk, 9 Jlaart 1869. y Zeer voorspoedig bevallen van eene ISoehter Vrouwe Jl. Jl. OBREEN VAN HERWERDEN. Breda, II Maart 1869. E* ui ge ken triggering.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2