LLYDNCOL COURANT. 1869. N'. 3l/?v" u VRIJDAG 12 MAART. SATIO.V4LE MILITIE. De Courant wordt Maandag, H oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. pr*Bij deze Courant wordt verzonden N'. 2 blad 2 en 3) der Hande lingen ran den Gemeenteraad. STA DS-BERIGTEIV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigeu de Lotelingen deter Gemeente uit. die verlangen hij de Zee-Militie te dienen, rich daartoe aan te melden róór den l®ten April aanstaande) opeen der werk dagen, tussclien des voonniddags tien en des namiddags drie. uren, ter Secretarie deier gemeente. En ral dere door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 4 Maart 1869. v. d. BRANDEI.ER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 112e alin.der Verordening van 30 Junij 18G6, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad n°. 19); Doetï te weten, dal de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 8s,cn tot en met den 20'"° Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voortniddags van hah negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdagsnamiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 4 Maart 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. B1N M E N L A NISC 11E BK BIGT EN. LEYDEN, 11 Maart. Bij beschikking van 3 Maart jl. isu aan J-. van der Tang te Rijnsater- woude, tot weder-opzeggingvergunning verleend voor eene sehroefstoom- bootdienst, tot vervoer van personen, goederen en vee, tusschen Amsterdam en Leyden. Somtijds door veel regen afgebroken heeft het zachte winterweder echter niet verhinderd in het Westland vroegtijdig met het ploegen van den grond en het leggen van aardappelen te beginnen. De ingevallen koude, die nog wel eenigen tijd kan durenstremt nu in het algemeen veel akker bouw. Bouw- en weilanden hebben anders nergens overtollig water meer. De polders onder Delfland en Rijnland hebben zich daarvan vrij geregeld kunnen ontlasten en de stand van het boezemwater is van beide hoogheem raadschappen zeer voldoende. Verschillende graansoorten en het koolzaad staan overal gunstig. Blijkens mededeeling van den Ned. consul-generaal te Mannheim zal te Munchen eene internationale tentoonstelling van kunstvoorwerpen plaats vinden. Die tentoonstelling zal worden gehouden in het Kristallen Paleis; zij zal aanvangen in het midden van Julij 1869 en eindigen met het eind van October. Tot die tentoonstelling worden toegelaten voortbrengselen van schilderkunst, beeldhouwkunst, graveerkunst en steendrukkunst van kunste naars van alle landen, die eene bijzondere uitnoodiging zullen hebben ont vangen; uitgesloten zijn kopijen, photographiën en andere voortbrengselen van werktuigelijken arbeid. De voorwerpen zullen in ontvangst worden ge nomen tot den 15"" Junij, na voorafgegaan te zijn door eene mededeeling, vrachtvrij gerigt, »a la Commission directrice de l'Exppsition générale des Beaux-Arts a Munich." Die mededeeling moet bevatten den naamden voornaam en de woonplaats van den kunstenaar, alsmede de omschrijving van het ten toon te stellen werk. Als dit te koop is, moet de prijs wor den opgegeven. De commissie zal eene loterij bezorgen, waarvoor kunst voorwerpen worden aangekocht. De inschrijving voor een gedeelte groot 185.00Q van de geldleening ten laste der prov. Zuidholland heeft tot uitslag gehad, dat de navolgende inschrijvingen gegund zijn: Wed. B. Polak C°. voor 137,000. tot den koers van ƒ1020.10 per ƒ1000; Jan van der Hoop Zn. voor ƒ19000, tot den koers van ƒ1020.10; Gebr. Greve voor ƒ13000, tot den koers van 1022.50; 11. C. Voorhoeve C". voor ƒ1000, tot den koers van 1025 allen firma's te Rotterdam, en II. Edersheim te 'sHage voor 15000,, tot den koers van f 1030. De minister van binnenl. zaken heeft zich bereid verklaard ten be hoeve van de te Utrecht te houden internationale tentoonstelling aan de kamer een wets-ontwerp aan te bieden tot het verleenen van, ƒ15000 vpor die zaak, waarvan ƒ10000 als tegemoetkoming in de kosten en ƒ5000 voor de kosten der jury door Z. M. den koning te benoemen. Te 's Hage is voor meer dan ƒ19000 voor het w aarborgfonds ingeschreven en te Utrecht doet men pogingen o'm de giften tot dat doel tot ƒ20000 op te voeren. Het hoofdbestuur der vereenigiug lot bevordering van fabriek- en handwerks- nijverheid in Nederland heeft het doen van uitspraak omtrent het al of niet mogelijke van het houden der tentoonstelling te Utrecht ter overweging ge steld in handen eener commissiedie daaromtrent Maandag aanst. rapport zal uitbrengen. Volgens de Held. C. zal de heer dr: J. A. Lamping, pred. bij de herv. gemeente aldaar, met 1 April zijn dienstwerk nederleggen en als mede redacteur der N. li. C. optreden. - Door den heer N- van Galen, te Maasland overleden, is aan de herv. diaconie en aan het wecs-armenfonds aldaar ieder 1000 vermaakt. Door het prov. geregtshof in Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak legen J. J., hoofd-conducteur bij de Rijn-spoörwegmaatschappijbeschuldigd van het zonder opzet doen ontslaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, en waarvan verwonding en verlies van men- schenleven het gevolg is geweest. Het hof heeft hem daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. Een te Delfshaven te huis behoorende vigilante is Dingsdag nacht tus schen Maassluis en Vlaardingen in eene sloot geraakt, waarbij de voerman is verdronken. Op den Loosduinschen weg had gisteren morgen mede een treurig ongeluk plaats. De paarden van een wagen gingen op hol en onder het hollen viel de voerman van den wagen. Ofschoon men meende dat hij zich niet ernstig bezeerd had, is hij'onder het vervoer reeds overleden. Dingsdag namiddag zou, onder geleide van een veldwachter, van Am sterdam naar Utrecht worden overgebra'gt zekere A.een koopman, die bin nen weinige maanden voor 0 c tjyeedemaal in staat van faillissement was verklaard. Ter hoogte van Abcoude is hij uit een wagon gesprongen en, naar men verneemt, zonder eenig letsel bekomen te hebbenontvlugt. Nabij Urk is Vrijdag 11. gezonken het vaartuig van den schipper II. Touwslager, geladen met puin, komende van Utrecht en bestemd naar Fries land. De schipper en zijn knecht zijn gered, doch de vrouw van denschip per, benevens 4 kinderen, die zich in het vooronder van het vaartuig be vonden, zijn verdronken. Uit Groningen meldt men dat aldaar dit jaar de gewone vijfjarige academiefeesten zullent plaats hebben. Er zal eene maskerade worden ge houden, voorstellende «de inlogt van Johan Sobiesby binnen Weenen." Men vleit zich aldaar met een bezoek der koninklijke familie in den loop van den zomer en gaarne zou men die feesten met dat bezoek willen doen zamenvallen. Te Roermond heeft zekere J. S.die in oneenigheid leefde met zijne vrouw, deze op de openbare straat met een soort van slagtersmes een die pen steek in den buik toegebragt. De vrouw verkeerde in hoogt zwangeren toestand. De dader is op de vlugt gégaan. 'sGRAVENHAGE, 11 Maart. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Coevor- den de heer G. J. Soetekouthans te Beilente Beilen de heer II. Lambers thans'te Dalen; te Harderwijk de heer II. Bruins Jz.thans te Doetinchem; te Doetinchem de heer C. H. L. Nilant, thans tijdelijk belast met de waar neming van het kantoor te Harderwijk. Aan den heer J. Ubaghs is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van liet postkantoor te Vaals. Z. M. heeft goedgevonden aan den 2"" luit. der cavalerie jhr. L. A. R. W. baron van Ittersum, thans op non-activiteit, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenenen aan den apotheker 2<le kl. A. J. C. Geerts te vergunnen voor den tijd van drie jaren in Japansche mi litaire dienst te treden. Alhier is het berigt ontvangen dat de opper-ceremoniemeester bij het huis des konings, jhr. F. R. Boreel, te Nizza is overleden. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie tot het aanleggen en exploiteren van eenen spoor weg van Samarang over Soerakarta naar Djocjocarta, en wel over het door den heer van Kerkwijk op art. 1 voorgestelde amendement, strekkende tot weglating uit de overeenkomst van de lijn Batavia-Buitenzorg. De hh. Berg man, Nierstrasz, Moens en van Delden verklaarden zich tegen het amende ment; de heer Heemskerk Az. was er. yoormaar had eenige bedenkingen, waaromtrent hij inlichtingen verzocht van den voorsteUer. De heer Thor- bccke was mede voor het amendementmaar werd het verworpendan zou hij; daarom zijue stem niet tegen de voordragt uitbrengen. De heer van Kerkwijk stelde daarop het doel en de strekking van het amendement nader in het licht. De minister van koloniën verklaarde dat het doel op

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1