Met intrekkingop hun verzoekder benoeming van dr. G. C. B. Su- ringar, hoogl. te Leyden, en J. P. C. van Tricht, apotheker te Arnhem, zijn benoemd: tot plaatsvervangend lid der commissie in 18(59 belast met het afnemen der geneeskundige examens dr. J. C. G. Evers, hoogl. te Leyden, en tot plaatsvervangend lid der commissie in 1809 belast met het afnemen der examens van apotheker en hulpapotheker, dr. J. E. de Vrij te 'sGravenhage. In de heden gehouden zitting der tweede kamer was aan de orde het wets-ontwerp tot afschaffing van de bepalingen van het wetb. van burg. reglsv. over judiciële boeten en schadeloosstellingen. Be afschaffing der boete van cassatie vond algemeen bijvalover andere punten bestond groot verschil. Ingevolge den raad door den heer Heemskerk gegeven herstelde de minister het ontwerp in zijne oorspronkelijke gedaante, zoodat vele schadeloosstellin gen blijven bestaan. Hoewel hij niet geloofde dat de opheffing der schade loosstellingen die nadeeiige gevolgen zou hebben die men verwachtteom het goede dat in liet oorspronkelijk ontwerp lag niet in gevaar te brengen was hij bereid art. 4 uit het tegenwoordige ontwerp te doen wegvallen. Nadat eenige voorgestelde amendementen waren verworpen, werd het ontwerp on veranderd aangenomen met 30 tegen 19 stemmen. Aan hel ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteedhet maken en stellen van den ijzeren bovenbouw der vaste en beweegbare bruggen in den spoorweg van Crevecoeur naar 'sBoscli. Hiervoor waren 12 billetten ingekomen. De minste inschrijvers waren de hh. F. Ivloos en Zonen te Alblasserdam voor 110.700. BUITKiNLXiNIhSCHK BKIIIKTKN. KNGGLAü' 85 LONDEN2 Maart. Volgens de voordragt van den heer Gladstone zal de bill betrekkelijk de lersche staatskerk den ls,tl> Jannarij 1871 in werking komen. De bezit tingen dier kerk worden op 16 millioen geschat; nadat voldaan zal zijn aan al wat op grond van verkregen regten gevorderd kan wordenzullen er 8 millioen voor weldadige doeleinden overblijven, buiten verband met eenig kerkgenootsctmpbepaaldelijk ter bevordering van de volksbeschaving. De heer Gladstone stelde voor uit de renten van die 8 millioen per jaar 185.000 aan krankzinnigen-verpleging in Ierland, 20000 aan idioten-onder wijs, 30000 aan doofstommen- en blinden-instituten1500 aan zuigelingen- verzorging; 10000 voor verbeterhuizen en 51000 aan zieken-verpleging te besteden. De Nederlandsche gezant, baron Gevers, en de Belgische gezant, baron de Beaulieu, hebben hunne geloofsbrieven aan II. M. de koningin overhandigd. De synode der Anglikaansche kerk was dezer dagen vergaderd. In de eerste kamer, die der hooge prelaten, is een in zake de kerkelijke quaestie zeer gematigd adres aan de koningin opgesteld, dat echter door de tweede kamer, de geestelijken van lageren rang, is gewijzigd geworden en wel in dien zin dat II. M. verzocht werd geene verandering van zekere rijkswetten rakende de reglen en voorregten der Anglicaansche geestelijk heid te bekrachtigen, noch eenige bill, die kerkelijke inkomsten aan hare godsdienstige bestemming onttrekken en tot doeleinden van louter wereld lijken aard dienstbaar maken zou. Voorts werd er aan toegevoegd de ver klaring dat het onttrekken der hoedanigheid van staatsinrigting aan de Anglicaansche kerk in Ierland gelijk zou staan met het ontkennen van de noodzakelijkheid en waarde der kerkhervorming. In de tweede kamer dezer synode bood de heer Denison, een ritualist, een verzoekschrift of protest aan, waarin hij en zijne geestgenoolen om be scherming verzochten tegen de beschuldiging van ontrouw aan de Engelsche kerk. omdat zij het dogma der werkelijke tegenwoordigheid bij het avond maal prediktenwelk dogma zij gedwongen waren te erkennen dat men niet kan loochenenzonder ipso facto de Engelsche kerk af te scheiden van de primitieve en katholieke kerk. De andere geestelijken vielen den aarts deken Denison voortdurend in de rede zoodat de aartsdeken verklaarde de kamer te zullen verlaten en nooit terug te keerenhetgeen men hem zeide met gelatenheid te zullen verdragen. Een paar gematigde leden der Engel sche kerk stonden nu echter op, om verdraagzaamheid te prediken en de vergadering te verzoeken het protest aan te hoorenhoezeer de daarin uit gedrukte gevoelens ook tegen de borst stuitten. Ofschoon niet zonder sto ring kon de heer Denison zijn protest tegen de protestantsche gevoelens der Engelsche kerk eindigen. Berigten uit Hongkong melden dat de bevolking der dorpen nabij Swa- tow, die de bemanning der Britsche kanonneerboot Grasshopper aangeval len heeft, deswege is getuchtigd. Daarbij zijn 88 inlanders gedood of ge wond, terwijl drie Engeische officieren ligte wonden bekwamen. De dorpen zijn vernield, en de expeditie is teruggekeerd. Den 4Jcn Maart op het middaguur zal Ulysses Sydney Grant te Was hington den ambtseed afleggen en het bestuur van den 18den president der Vereenigde Staten aanvangen. FIS ANHR1.IK. PARIJS, 2 Maart. Er worden alom aanstalten gemaakt voor de aanstaande verkiezingen. Volgens eene opgave, die als officieel wordt medegedeeld, is het aantal per sonen, die hebben doen blijken van het voornemen om zich candidaat voor het wetgevend ligchaam te stellenreeds tot 1254 geklommen. Naar men verneemt is de aanvang der werkzaamheden voor de aan staande ligting van recruten drie maanden vervroegd en op den 15l, n dezergesteld. De begrafenis van de hh. Troplong en de Lamartine zal op kosten van den staat plaats hebben. P A K J E. De hooge prelaten, die tot leden der cortes zijn verkozen, hebben thans, naar verzekerd wordt, magtiging van den II. Stoel ontvangen om zitting in de cortes te nemen, doch alleen ten einde er het woord tot verdediging der godsdienstige eenheid te voeren, wanneer dit punt in discussie komt. De berigten uit Cuba worden meer en meer gunstig; evenwel wordt er nog versterking derwaarts afgezonden. Op het einde der volgende maand zal het leger aldaar, de vrijwilligers medegerekendruim 30000 man sterk zijn. P K II I S E N. BERLIJN, 2 Maart. De Ocst. Corr. meldt dat de gewezen koning van Ilanovcr aan de ge zamenlijke Duitsche souvereinen een protest heeit gerigt tegen de Pruissische wet betreffende de inbeslagneming van zijn vermogen. De commissie voor hel oprigten van een gedenkteeken voor Luther te Worms heeft hare rekening overgelegdwaaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 230,772 (1. en de uitgaven 2 6.470 fl. Het gedenkteeken kost ruim 104,573 11. en de onthullingsfeesten '5530 fl. Te Geisliugenin Wurbombergis eeae bijeenkomst van ecu 2000-tal II personen uit Zuid-Duitschland gehouden, welke zich verklaard hebben voor de opname van Zuid-Duitschland in den Noord-Duitschen bond, ten einde tot de verwezenlijking der eenheid van het Duitsche vaderland te geraken. De hoogeschool te Petersburg heeft onlangs haar 50-jarig bestaan ge vierd. De keizer heeft bij die gelegenheid honderd studiebeurzen ingesteld, om te dienen voor ongegoede studenten. 3 S'.iaf LONDEN, 3 Maart. De supplementaire bill van de kosten der Abyssinische expeditie wordt geschat op 3,600,000 i. WASHINGTON, 3 Maart. Het congres heeft met algemeene stemmen een besluit genomentot uitdrukking van sympathie met de pogingen van de Spaansche regering tot vestiging der vrijheiddoch tevens sympathie met den strijd van Cliba voor de onafhankelijkheid. De vergadering heeft den president gemagtigd die onafhankelijkheid van Cuba te erkennen, zoodra het revolutionnair bewind haar leitelijk zal gevestigd hebben. LONDEN, 4 Maart. Re iiers-office meldt uit Athene dat üelyannis bevel heeft erlangd zijne funcliën in de Turksche hoofdstad weder op te vatten, en uit Konstantinopel dat Photiades-bey de volgende week op zijn post te Athene terugkeert. MADRID, 4 Maart. De meerderheid der cortes wil eene commissie van 15 leden lot opmaking van een constitutie-ontwerp, de bepaling der regten van staatsburger, de vrijheden, den nieuwen regeringsvorm, en de bepaling van den persoon des monarchs. Ui E IK X B> E Yan alle hulpbehoevenden heeft zeker de wees het eerst en meest aan spraak op hulp en belangstelling, daar hij geheel buiten zijn schuld zich in een staat van afhankelijkheid bevindt. Wanneer nu regenten zijn vrijheid in godsdienst-overtuiging belemmeren, dan behooren wij ons in de bres te stellen. Wij allen (ook de wees) zijn vrij in dien zin dat niemand van ons (ook niet regenten van het weeshuis) met geweld een ander naar zijn wil mag dwingen. Dit recht is de onschendbaarheid van onzen persoon als mensch. Sinds eenige jaren hadden in het gereformeerde weeshuis scènes plaats, dienende om den door de weezen beminden maar door regenten niet gewildcn vrijzinnigen predikant te verwijderen en te doen vervangen door een geliefd rechtzinnig man. Met de verwisseling van personen is ook de strijd verwisseld. Vroeger verzetten zich de regenten tegen den vrijzinnigen leeraar. thans zijn de weezen in verzet tegen de leeringen van den orthodoxen predikantmaar nu trachten de eersten kunstmatig de laatsten tot eene godsdienstige overtuiging te brengen strijdig met hun gezond verstand. Van de oudste weezen, die zich niet met de dogmatiek van d\ Molenaar kunnen vereenigen, zal niemand tegen Paschen tot lid der Nederlandsch Hervormde gemeente worden aangenomen. Maar wat zal het nu zijnwan neer over een jaar het werk van den regtzinnigen predikant nog niet ge lukt is? Zullen de weezen, die dan wegens meerderjarigheid het gesticht moeten verlaten, zonder uitzet de maatschappij worden ingestuurd, omdat ze hunne overtuiging niet wilden verloochenen (het weeshuis geeft slechts uitzet aan hen die belijdenis hebben afgelegd)? Tot noch toe was de tegenwoordigheid van een rechtzinnig regent op de katechisatie der oudste weezen te vergeefs, en welke middelen zal men ver der beproeven? Er kan in een jaar op weezen, die niet alleen onder ortho doxe leiding maar ook onder zoodanig bestuur staanveel pressie worden uitgeoefend. Zoo ds. Molenaar voor oogen houdt dat verdraagzaamheid niet bestaat in iets te dulden, maar in het erkennen van elkanders recht van bestaan, hij zal een zijner meer vrijzinnige collega's, wiens rigting door de weezen ge deeld wordt, verzoeken hen tot lidmaten der gemeente aan te nemen, en late nimmer den wees ontgelden dat hij eene rigting is toegedaan die door hem afgekeurd wordt. Noch doet zich de vraag op, of het billijk is dat regenten van een door de stad gesubsidieerd gesticht de gealimenleerden eene kerkelijke overtuiging doen opdringen. Maakt men den wees door het verbeuren van zijn uitzet niet lichtelijk tot een huichelaar? Waarlijk men behoeft juist geen Galilei te wezen om uit vrees voor nadeel of hoop op voordeel zijne overtuiging te verloochenen. Zou het niet wenschelijk en billijk tevens zijn dat men de weezenb. v, op achttienjarigen leeftijdvrij liet in de keuzebij wien ze godsdienston derwijs wilden ontvangen of belijdenis wenschten af te leggen Misschien kon daardoor de post van t 100 voor het cadeau aan den predikant op de jaarlijksche begrooting vervallen. iSurgcrHjlic 5? t a n Van 25 Fohruasij lot esi met 3 Maart ISI5S BEVALLENJ. F. Sparenberggeb. ScalongneZ. A. C. J. van Zantengeb, van Giel, Z. Z. tweel. M. Gysenygeb. Cinjee, Z. A. van der Linden, geb van der MarkD. D. Lamangeb. HabrakenZ. C. Ilonsbeekgeb. Ederzeel, D. -H. Koevoet, geb. van Weerlee,Z. A. Ondejans,geb. Heemskerk, Z. A. C. van Zonneveld, geb. de l'Eclusse, I). M. M. ilenssengeb. ZirkzeeZ. J. Duk geb. Gressie, Z. S. M. Bourgeois, geb. Brokaat', D. J. Dirkse, geb Keereweer, Z. A. C. Martin, geb. Kottner, Z. J. R. Cornielje, geb. Terdu, Z. H. van den Nouiand geb. van der Voort. D. M. F. Koppers, geb. Elshof, Z. S. J. de Hengeb. BlomD. L. M. Regeer, geb. Lasschuit, Z. M. Over- dijk, geb. RijgersbergenZ. M. C. Flippo.geb. Zitman, Z. C. II. Doornik, geb. BastiaansD. M. Korenhof, geb. van der LindenZ. S. A. Voorlmyzen, geb. van Wel, Z. J. Overduingeb. Moene, Z.L. A. Vogelenzang, geb. Ver mond Z. M E. Starkenbruggeb. de JongZ. M.'üevileegeb. JardinD. M. T. Jongmans, geb. Hopman, Z. GEHUWD: W. Bavelaar.jm. en C. Regeer, jd. A. Bezie. jm.en J.Sira.jd.— C. van der Nat. jm. en J. G. Smit, jd. A. A. (ie Jager. wedr. en II. Prins. jd. OVERLEDEN: J. L. Leugering, wed. P. Visser, 79 j. J. den Os, I).ruim 2% m. II. Charlet. D.3% m. W. Th. Wanner, 66j. J. van den Bree, wed. B. de Kier, 72 j. J. B. van der Stok, Z.. Ij. en 4 m. J. van der Mark, D., ruim I j. -P. Riebeek, 54 j. II. Schapies, 75 j. J. LarrewijnD.2 m. S. Kramp, D.0 j. J. W. C. Sasse, Z.9 m. II. A. Kok, geb. Luder. 02 j. A Wagemans, 79 j. F. la Rooy, 1).4 j. en 8 m. J. van Dissel. Z.j. J. van Dijk 1).ruim 3 m. J. C. van der LaanD.y2 j. A. E. BetgenD.7 m. S. C. Bcekwijt, 71 j. J. H. K. F. Koch40 j. H. E. Ligtenberggeb. van Lin nen. 73 j.J.Petri, geb. de Jong, 42 j. J. M. Franken, wed. H. J. Schretlen,80j. 2G8*le S»1aa»s-I.o«<Ti|. Trekking r/ei Vijfde Klasse J4'le Trekking. N"s. 1959, 10322, 13652, 15406, 17078 en 19496 ieder een prijs van f 1000. 15'lc N". 15035 een prijs van ƒ10000. N'JS. 7087 en 11317 ieder een prjjs van 1000.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2