Ii;VB>S(H5 COURANT. VRIJDAG 5 MAART. K ST A DS-JJJlR I G TEN. IJ IN N K N L A NDSCIl IJ IJ K IJ IG T E N 1809. De Courant wordt Maandag, H oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ,-uf' Do prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers\zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien art. 11, 2e alin.der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zai plaats hebben van den 8slt" tot en met den 20,,en Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in de Brgudewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en pp de Oude Vestdes voormiddags van hall negen tot negen uren en des namiddags van half twee lot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 4 Maart 1869. v. u. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. NATION ALK-MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op art. 150 der Met op de Nationale Militie van den 10 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lotelingen de/er Gemeente uit. die verlangen bij de Zee-Militie Ie dienen, rich daartoe a,111,1e melden (óór den lsle" April aanstaande, opeen der uerk- dagen. ïussclten des voormiddaes tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie rieier gemeente. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 4 Maart 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN4 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn de hh. prof. A. E. Siuton Thomas, als praelector in de verloskunde, en dr. J. Baerl, als stads geneesheer, in die betrekkingen gecontinueerd. Tot leeraar iu de Hebreeuw- sche taal aan het gymnasium werd benoemd de heer J. van den Bergtheol. cand., en tot onderwijzer in de natuurkunde bij het vormend onderwijs de heer A. W, Kroon. Aan den heer J. A. Longepee werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als heelmeester in het Gaecilia-gasthuis. Tot leden der commissie van financiën ad hoe, voor het onderzoeken der rekening van de kamer van koophandel, werden benoemd dehh. Le Poole en Meerburg. De verder aan de orde zijnde voordragt omtrent het drukken van de ver slagen der raadsvergaderingen werd op voorstel van den heer Buys, ten fine van nader onderzoek, op nieuw in handen van burg. en weth. gesteld, ook met het oog op een ingekomen adres van den heer A. W. Sjjthoff, houdende verzoek om met het drukken van die verslagen begunstigd te worden. Eene voordragt tot teruggave van betaalde kosten door G. 1!. Bertrand, op de aanneming der brug aan de Waterstceg, werd goedgekeurd, alsmede eene voordragt tot tegemoetkoming van schulterpligtigen in de kosten hunner kleeding. Op een adres van Ph, van der Heyden, om schadevergoeding we gens geleden verlies, ten gevolge van maatregelen in het algemeen belang genomen, werd afwijzend beschikt. Eene voordragt tot vinding der kosten van het plaatsen van een huisje bij de schietbaan, waartoe een verzoek was ingekomen van de sludenten-vereeniging lot oefening in den wapen handel, werd goedgekeurd; die kosten zijn geraamd op ƒ120. Een staat van af- en overschrijving op de begrooting van liet. gereformeerde minne- of oude-mannen- en vrouwenhuis werd goedgekeurd. Eene voordragt tol vermindering van den prijs voor het gebruik van gas werd mede, met 18 tegen 3 stemmen, aangenomen, zullende dientengevolge met 1 Junij aanst. de prijs van liet gas van 4 op ƒ3.50 per 1000 kub. voeten gebragt wor den. Een voorstel van den heer Le Poole om dien prijs op 3 le stellen, vond geene ondersteuning en kon dus niet in beraadslaging komen. Op twee verzoeken otn afschrijving van plaatselijke belasting en op een vijftal verzoeken ter bekoming van gemeentegrond werd gunstig beschikt. Door den raad werd nog besloten te voldoen aan het verzoek van de com missie voor de tentoonstelling van wapenen, in Arli et Amicitiae te Amster dam te houden, lot het tijdelijk afstaan van eenige voorwerpen, de gemeente toebehoorendeten einde die tentoonstelling op te luisteren. Voor het sluiten der vergadering vestigde de heer Goudsmit de aandacht op den toestand der avondscholen, waarvan eene nieuwe regeling noodzake lijk was en waarop de plaatselijke schoolcommissie reeds sedert lang had aan gedrongen. Hij vroeg, wat de reden was der vertraging en of er kans was binnen kort in deze lot een gewenscht resultaat te komen. De voorzitter gaf hierop te kennen dat deze zaak belangrijke overwegingen had uitgelokt en dal men veel moeite had gehad om tot eene beslissing te komenmaar dat spoedig een bepaald voorstel zou gedaan worden. 11e heer Buys vroeg vervolgens inlichting omtrent liet uitstellen van den bouw van de nieuwe school, waartoe besloten was. De voorzitter zeide. dat burg. en weth. daar toe reeds het voorstel hadden gedaanwelk voorstel zich bevond in handen der commissie van financiën; gelijk men wist stond het bouwen der school in verband met het plan tot bebouwing der Ruïne. Enkele leden gaven hun leedwezen le kennen dat deze beide zaken door burg. en weth. zamenge- voegd waren, waardoor het bouwen der school noodeloos vertraging onder vond. De voorzitter meende dat het thans hel oogenblik nog niet was om daarover een oordeel te vellen. In de op 27 Febr. 11. gehouden vergadering van de wis- en natuurkun dige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is door den secretaris voorgedragen een berigt van den heer J. A. C. Oudemans te Batavia, over tie waarneming der totale zon-eclips van 18 Aug. 11.op vier plaatsen van den O. I. Archipel, te weten te Mantawaloe-Kéké, een onbewoond eilandje beoosten Macassar op korïen afstand van den wal, waar de heer Oudemans zelf observeerde, bijgestaan door de hh. Dronkers, Ehnle, Commijs en Ro vers, behoorende tot het Etat-major van de Sumatra; voorts te Gorontalo door den luit. ter zee C. Schuylenbnrgter reedc Amboina, door den luit. ter zee Bowlesen aan kaap Baramop de noordwestkust van Borneodoor kapitein lleed en de officieren van het Engelsche opnemingsvaartuig Rifleman. Het stuk is aangeboden voor de verslagen en mededeelingeu en zal naar de commissie van redaclie verzonden worden. De lieer von Baumhauer opperde de vraag omtrent de wenschelijkheid om niet de openbaarmaking dezer waarnemingen bijzonderen spoed te makenwaaromtrent de heer Kaiser van oordeel was dat daarvoor geene aanleiding bestond. Zonder aan het ver dienstelijke van den arbeid der waarnemers te kort te willen doen, was het te bejammeren dat geen hunner van zoodanige fijne toestellen voorzien was als tegenwoordig gevorderd werden om onze kennis omtrent de physische gesteldheid der zon zoo mogelijk te verrijken. Aan liet tot hem gerigte aan zoek van den heer Oudemans otn hem een spectroscoop te bezorgen, ver- mogt hij met den besten wil niet te voldoen, aangezien daartoe geen vol doende tijd meer beschikbaar was. De hh. Stamkart en Bosscha waren van dezelfde meening. Bij kon. besluit van 18 Febr. is dc ligting der nationale militie van jj het jaar 1869 bepaald op 1000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee le bestemmen, en het aandeel van de provincie ZuidhoUand op 1976 man. i -Te Groningen is in 71-jarigen ouderdom overleden de heer J. W. Er- merins, emerilus-lioogleeraar in de faciliteit der wis- en natuurkunde aan de hoogescliool aldaar. Tc Hilversum is overleden de met roem bekende dierenschilder Ravenswaai. -Te Schoonhoven is Maandag namiddag de wel-eerw. lieer W. T. van Oort, pastoor bij de bisschoppelijke klerezy aldaar, op zijne wandeling door eene beroerte getroffenop straat gevallen en onmiddellijk overledenzoodat rlle geneeskundige hulp te vergeefs was. Hij had den ouderdom van 51 ja ren bereikt. Door het prov. geregslhof in Utrecht is de machinist der Nederl. Rijn spoorwegmaatschappij v. Z., die op den trein, waarmeê de lieer W.uit Gro ningen op noodlottige wijze het leven verloor, als machinist dienst deed, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. Dezer dagen vond de veehouder van der Kolk, te Bruniiepe, met zijne vrouw van de markt terugkeerende, hunne meid bedwelmd op den grond liggen. Nadat zij haar weêr hadden bijgebragt, verklaarde de meid, dat er twee onbekende manspersonen in huis waren geweest, die haar op den grond geworpen en bet kabinet opengebroken hadden, liet bleek verder, <lat er voor eene waarde van ƒ700 a 800 aan papierengeld was ontvreemd. Bij een naauwkeórig onderzoek is later het geld iti een zilveren knip in de bedstede van de meid ontdekt en deze heeft na eenig aarzelen hekend, dat zij het had ontvreemd. Uil Breda meldt men het volgende: Zondag avond werd door eene jonge dame iets zwaars in de haven geworpen, hetgeen de aandacht trok van den brievenbesteller M.die in de nabijheid lie)). Daar hel hem ver dacht voorkwam, vroeg hij aan de jonge dame, wat zij daar in het water wierp, waarop zij antwoordde: //een steen waar ik tegen aanliep." M. ont hield echter de piek en ging des morgens met anderen nader onderzoek doen, met het gevolg, dat aldaar een sigarenkistje, inhoudende een pas ge boren kind, werd opgevischt, met een zwaren steen omwonden. Bij eene op last der justitie bewerkstelligde .schouwing is geblekendat het opgevischte lijkje dat was van een levenloos geboren kind, zoodat er aan geen kindermoord Le denken valt. Te Bergen op Zoom heeft Maandag avond op de openbare straat eene lievige vechtpartij plaats gehad tusschen militairen van het garnizoen. Twee miliciens van het 6 e reg. inf., die pas van verlof waren teruggekomen, zijn zwaar door messteken verwond in liet hospitaal opgenomen. De daders zijn voor alsnog onbekend, daar de verwonden in zulk een hopeloozen toestand verkecren, dat zij geene verklaringen van liet gebeurde kunnen afleggen. Te Maastricht is een der geëmployeerden aan den spoorweg tusschen twee wagens gekneld geraakt en zoodanig verwond dat men aan ziju be houd wanhoopt. 's GRAVENHAGE4 Maart. De koning-groothertog heeft benoemd tot officier van de orde der Ei kenkroon den kunstschilder B. J. van Hove, thans ridder dier orde. Z. M. heeft vergunning verleend aan C. Mermans te Breda, F. Oomen te Kuyk, H. Willems te Sambeek en C. Yogel te Dinther, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken; aan J. ILL. I de Haas, te Ixelles nabij Brussel, tot het dragen der versierselen van ridder s 4e kl. der orde van de Kroon, hem door den koning van Prnissen geschon- kenen aan J. C. P. Iloltzte 's Hastetot het dragen der versierselen van i ridder der orde van Karei III, hem door de Spaansche regering geschonken. I -Tot directeur en leeraar aan de rijks ltoogere burgerschool tc Gronin- I gen is benoemd de lieer dr. F. G. Groneman, thans leeraar aan die school, in de plaats van den lieer dr. J. M. van Bcmmelen, als zoodanig op zijn j: verzoek eervol ontslagen. 1 Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ileeg is benoemd de heer j: B. Warnaars, thans te Avereest, en tot adjunct-controleur dier middelen te Assen de lieer D. H. Montenberg. thans surnumerair.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1