LEV IKS IIE CO ERA IT. VRIJDAG 26 FEBRUARIJ. B-INNENLANDSCHE BERIGTEN. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel janrs. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Be Courant wordt Maandag, ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. LEYDEN25 Febniarij. De Staatscourant bevat het derde verslag van de commissie in 1868 belast met het afnemen der examens van hulp-apotheker en apotheker vol gens art. 8 en 9 der wet van 1 Junij 1865, omtrent bare werkzaamheden in December 1868, betreffende het examen van apothekers. Tot het afleg gen van het examenter verkrijging van de acte van bevoegdheid als apothe- ker, hadden zich drie candidaten aangemeld. De uitslag van het examen was zoodanig dat aan allen de verlangde acte kon uitgereikt worden, t. w. aan de bh. P. C. Plagge, van Middelburg, C. H. N. Smits, van Deventer, en W. J. H. II. van Veerssen, van Leyden. Bij de opgave der sprekers, die in de werkmans-vereeniging Nut en Genoegen zijn opgetreden, in ons vorig nommer, hebben wij verzuimd op te nemen den heer D. de Loos, directeur der hoogerej burgerschool, die de leden met eene hoogst nuttige beschouwing heeft bezig gehouden. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons van heden: De aangebragle visch werd in de laatste dagen voor buitengewoon hoogen prijs verkocht; in den afslag werd besteed voor tarbot per stuk 9tongen per stuk 25 a 30 ets. voor'rog per mand 8, voor schol per mand 6 a 7.50. De vangst was nog niet zeer ruim. Bij de strandvonderij is aangebragt een rood geverwd scheepsbord, met den naam IIDO. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. Voor eenigen tijd gaf de Amst. C. een berigt omtrent een in de Hol- landsche taal gedrukt boek van 1772, te Washington gevonden, waarvan de bladen uit de meest verschillende soorten van papier waren vervaardigd, als van wespennesten, houtzaagsel, brandnetels, wijnranken, hennep moor beziënbladenaloëldaden, distels, stroo, houtskool, wol, gras, populier-, wilgen-, berken- en beukenhout, kastanjebladen en tulpen. Dezer dagen gaf dezelfde courant, als toevoegsel op dit berigt, eene beschrijving van een boek in twee deelen, niet zoozeer een werk op papier van dien aard gedrukt dan wel eene volledige en hoogst belangrijke verhandeling over het maken van zoodanig papier, getiteld: U. Jacob Christian Schaffers Versuche und fluster ohne alle Lumpen oder doch mit einem geringen Zusatze dersclben Papier zu machen, Regensburg 1765. Naar aanleiding hiervan deelt men ons mede, dat van dit Hoogduitsche werk, althans van het eerste deel. eene Ilollandsche vertaling gevonden wordt, onder den titel: Proefnemingen en monsterbladen papier te manken zonder lompen of met een gering bijvoegzel derzelven door Jacob Christiaan Schaffer te Amsterdam, bij Jan Christiaan Sepp, boekverlcooper1770. Dit deel is 56 bladzijden groot en bevat 15 papiermonsters en 4 gekleurde platen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat heeft plaats gehad de uitloling ter aanwijzing van de nommers der schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaatrentende 3 pCt.welke met 1 April a. s. aflosbaar zullen zijn, zijnde die nommers begrepen in de vol gende in de orde der uittrekking geplaatste reeksen, t. w. 2141. 1332, 2277, 740, 2258, 2071, 1104, 1318, 1748, 696,451, 143, 1644, 1828, 385, 1029. 2119, 206, 833. 177. 2204,563.440,464. 1445.498,22, 1789, 835, 751. De werkzaamheden in de, onder voorzitting van Z. K. II. den prins van Oranje, te Utrecht gehoudene vergadering van den Weerbaarbeidsbond hebben geleid tot het aannemen van de volgende voorstellen: Op 16 Augus tus e. k. zal er schietwedstrijd gehouden worden in de nabijheid van Utrecht. Op den laatsten dag van den wedstrijd zal er eene kleine oefening plaats hebben, het bezetten van een fort der Utrechtsche linie. Z. K. H. zal daarbij tegenwoordig zijn. De contributie aan den bond van leden der afdeelingen meer dan 100 leden tellende, wordt verminderd. Ingekomen was een tele grafisch berigt van Z. Ex. den minister van oorlog, inhoudende Zr. M». last, om miliciens, die blijken van geoefendheid geven, nadat zij vroeger tot de Weerbaarheid behoord hebben, in liet vervolg vroeger met groot verlof te zenden. De eerste oefeningstijd van tien maanden zal tot op zes maanden verminderd worden, voor lotelingen die vóór hunne inlijving als milicien bij eene vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel of op andere wijze zoodanigen graad van geoefendheid hebben verkregen dat zijna ééne maand onderrigt bij het corps te hebben genotenbbjken voldoende geoefend te zijn om aan de exercitiën in de bataillonschool deel te nemen; zullende zij bovendien, alvorens met verlof te vertrekken, in het schieten zoover ge vorderd moeten wezen, dat zij tot de 2Je klasse van het schijfschieten zijn overgegaan. Naar men uit Leeuwarden meldt heeft d'. A. F. Eilerts de Haanvan Tern aardeene uitnoodiging ontvangen, om zich als predikant te vestigen in Benton County, staat Minnesota. Hij zal zich in de maand April a. s. derwaarts begeven, teu einde zich van de wenschelijklieid zijner vestiging aldaar te overtuigen, om in de maand Mij in het vaderland terug te kee- ren en een besluit te nemen, of hij zich voor goed in het verre westen zal nederzetten. De heer dr. R. S. Tjaden Moddermanbenoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit te Groningen, zal den 4den Maart aanst. die betrekking met het houden eener redevoering aanvaarden. Onder Winschoten en nabij Nijmegen zijn dezer dagen aanzienlijke par tijen gedistilleerd, die frauduleus vervoerd werden, door de ambtenaren in beslag genomen. Onder Winschoten maakten de sluikers zelfs van vuur wapenen gebruik. Op 17 December 11. overleed te Buitenzorg, op Java, de heer dr. W. H. Engelmann, afgevaardigde van het Ned. bijbelgenootschap voor de Soenda- nesche taal. Te Keppel in Gelderland geboren, had hij eerst te Utrecht en daarna te Leyden, vooral onder den hoogleeraar Dozy, zich met grooten ijver op taalstudie toegelegd, en was in 1858 gepromoveerd op eene uitgave van al-Hadirah, een der Arabische dichters, die voor Mohammed geleefd hebben. Het vaderland verliest in hem een man van buitengewone gaven. 's GRAVENHAGE, 25 Februarij. De koning-groothertog heeft den kolonel J. H. Schuak, commandant van het lste reg. infanterie, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon, en den heer E. Koster, kunstschilder te Haarlem, lot ridder dier orde. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan D. Dreesser, schippersknecht te Stokhcm (België), verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van vijf personen "C <to rivier de Maas bij ontlicht, in den avond van 5 Jan. jl. Z. M. heeft vergunning verleend aan N. Jongblet, zich noemende Jong bloed, te Groenlo, en W. van Oosten, te Voorschoten, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken. Door Z. M. is benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Rotterdam de heer mr. J. If. Sluiter, thans in die betrekking bij de arrond.-regtbank te Gorinchem, in de plaats van den heer mr. J. J. de Ber- set, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Na vergelijkend examen zijn bij hel dep. van koloniën tot tweede klerken benoemd: J. T. Viehoff, C. G. Corporaal, jhr. 11. A. Clifford, J. J. Perk, allen te 'sGravenhage, J. Dolk, te Leur, A. J. Rotteveel, B. N. Tui- nenburg, beiden te 's Gravenhage, en G, A. de'gKoning, te Utrecht. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. - Bij den raad van state, afd. geschillen van bestuur, is heden o. a. be handeld het beroep van A. T. Hopman c. s. te Leyderdorp, van een besluit van gedep. staten van Zuidholland, waarbij aan P. Kooreman Pz. vergunning is verleend tot oprigting van drie kalkovens te Leyderdorp. Rapporteur, de staatsraad de Vries, zijnde de heer Kooreman ter vergadering opgekomen, ten einde de bezwaren nader te wederleggen. Uit de statuten van de naamlooze vennootschap tot stichting van eene concertzaal en park alhier, welke vennootschap dezer dagen door Z. M. is goedgekeurd, blijkt, dat dit gebouw zal worden opgerigt in de Bazarstraat en dat de oprigters tot dit doel hebben aangekocht een aantal percelen grond, te zanten genoegzaam een bunder uitmakende. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer mr. van Houten, na het afleggen der gevorderde beloften, zitting genomen. Ingeko men is een voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging der artt. 45 en 48 der wet van 28 Junij 1854 (regeling van het armbestuur), met memorie van toelichting, dat gedrukt en naar de afdeelingen zal verzonden worden. De beraadslagingen zijn voortgezet over het wets-ontwerp betreffende het begraven van lijken enz. Het amendement van den heer KaiiT, cm het ver lof tot begraven afhankelijk te maken van de verklaring van üea genees kundige, waarover de stemmen hadden gestaakt, werd met 29 tegen 26 stemmen verworpenen daarna art. 4 (met 49 tegen 6 stemmen) en het mede aangehouden art. 5 aangenomen. Art. 10 werd onveranderd en de artt. 11 en 12 eenigzins gewijzigd goedgekeurd. Op art 13, luidende: //Elke gemeente beeft ten minste ééne algemeene begraafplaats. Ten behoeve van twee of meer gemeenten kan echter eene gezamenlijke begraafplaats worden ingerigt," werden drie amendementen voorgesteld: een door den heer Wy- benga, strekkende om te bepalen dat gcd. staten tijdelijk ontheffing kunnen verleenen van de verpligting in de eerste alinea genoemd; een door den heer Heydenryck, luidende: //van dit voorschrift kan door Ons, gedep. staten 1 gehoord, tijdelijk ontheffing verleend worden"; een door den heer Beyma lom achter de eerste al in. te voegen: //tenzij in die gemeente eene of meer

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1