LËÏDSCHE COURANT. 800. VRIJDAG 19 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. BINNËNLANDSCUE BEBIGTEN. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Bic vit Zaturdag avond. van Maandag komt N. 'W^tr De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS viN LEYDEN Gezien de adressen van: a. Pieter Mar jee, smid, waarbij hij verzoekt om in het buis in de Molenwerfsteeg, wijk VII n°. 303, eene smidsvuriny te mogen doen plaatsen; b. johannes HermanüS landwehr, broodbakker, en c. Jansje van Bem- meien weduwe Pieter Dreef, melkverkoopster, de beide laatsten om verganning tot het houden en mesten van een of meer varkensdie sub b. in een pakhuis in de Hcereusteeg, wijk VII n°. 858, en sub c. in bare veestalling aan de Lange- gracht, wijk V n°. 453a; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Algeineene Policieserordening van den 248len Octo ber 1867 Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- iegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad- hnis dezer Gemeenteop Maandag den 22sten Februarij aanst.*s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, hij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd y. D. BRANDELER Burgemeester. Leyden, 18 Februarij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 18 Februarij. Eergisteren avond gaf de alhier gevestigde Maatschappij voor toonkunst een concert in den schouwburg, waartoe de leden dier maatschappij vrijen toegang hadden. Dit concert gaf den leden een hoogst genotvollen avond en commissarissen verdienen daarvoor hunnen dank. Door het orchest werd uitgevoerd de symphonic C. dur n°. 2 van Schumann en de ouverture Leo- nore 11°. 3 van von Beethoven. Het kweet zich, onder de leiding van den heer A. J. Wetrens, op eene verdienstelijke wijze van zijne taak en ook nu bleek het dat de leiding aan eene bekwame hand was toevertrouwdwaar van het wèl slagen in zoo menig opzigt afhankelijk is. Als solisten tradeu op Fraulein Anna Dubez, harp, en de heer G. Libotton, violoncel. Hunne voordragten werden met de meeste ingenomenheid door het publiek ontvangen. Het mogt aan Fraulein Dubez door de heerlijke toonen, die zij aan haar schijnbaar eenvoudig speeltuig wist te ontlokken, en niet minder den heer Libotton, door zijn van een ongewoon talent getuigend spel, ge lukken het publiek als liet ware weg te slepen, en zoowel van de zijde van het publiek als van het orchest ontvingen zij de sprekendste bewij zen van goedkeuring. IiH. commissarissen hebben regt met zelfvoldoe ning op dit concert terug te zien. Mogt het bevorderlijk wezen aan den bloei der maatschappij en de belangstelling in die instelling hebben opge wekt hetgeen wij van harte wensehen het zou eene streelende voldoening zijn voor hun ijverig streven. Bij kon. besluit van 3 Febr. is bepaald dat in de gemeenten, waar geen telegraafkantoor, doch wel een postkantoor is gevestigd, de verzending van telegrafische bcrigten aan hel naasthij gelegen telegraafkantoor, door middel van de postovereenkomstig het verlangen der afzendersal of niet aangeteckend zal kunnen geschiedenzoodat de verpligting tot het aange- teekend verzenden der bedoelde berigten komt te vervallen. Bij de eergisteren gehouden verkiezingen zijn tot leden der tweede kamer gekozen: in het hoofdkiesdistrict Groningen de heer mr. S. van Hou ten. met 422 van de 528 geldige stemmen; de heer mr. J. Dirks bekwam 00 stemmenin het hoofdkiesdistrict Haarlem de heer mr. C. J. F. Mirandolle, met 785 van de 1481 geldige stemmende heer mr. W. Wintgens verkreeg 610 en de heer mr. C. Th. baron van Lynden van Sandcnburg 80 stemmen. Te Vlaardingen is tot predikant bij de lierv. gemeente beroepen ds. A. C. J. van Maasdijk, pred. te Katwijk aan Zee. en te Utrecht is tot pre dikant bij de lierv. gemeente beroepen d". E. F. H. Wolf, pred. te Valburg. Te Katwijk aan Zee zijn door stemgeregtigde leden der herv. gemeente tot notabelen gekozen D. Meerburg, W. Dubbeldam, L. A. Mels, H. van Staveren, H. Vries Schadee van Dooren, K. Overduin, A. Verloop, G. de Best, K. Haasnoot. Tot kerkvoogden zijn gekozen: K. Pz. Haasnoot, D. Pz. van Duyvenboden, L. van der Plas, B. Parlevliet en P. C. Guyt. Naar men verneemt zijn door de raadkamer van liet prov. geregtshof in Zuidholland een 20-tal personen, ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam, naar de openbare teregtzitting van dat hof verwezen. Zondag morgen is nabij Wijk aan Zee een Amerikaansch vaartuig ge strand. Vijf man der equipage begaven zich in eene boot om het strand te bereiken, maar de boot sloeg om; zij werden echter allen opgevischt en behouden aan wal gebragt. Door de reddingsboot werd liet overige deel der bemanning, na moeitevolle pogingen, gered. Te Utrecht zal den 22sleD dezer de derde algemeene vergadering wor den gehouden van den Ned. weerbaarheids-bond. Naar men verzekertzal de eere-voorzitter van het centraal-comité, Z. K. II. de prins van Oranje, deze vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Het corps officieren der dienstd. schutterij te Utrecht heeft, naar men verneemt, ten gevolge van Zr. M\ wensch en betuigde tevredenheid over liet corps, besloten Z. M. eerbiedig te verzoeken op liet verzoek om ontslag geen verder regard te slaan Gisteren schoot iemand op de scheepstimmerwerf van den heer Reise, te Kralingeneen geweer af en trof hij ongeluk een aldaar werkzaam zijnden jongen in het aangezigt, waardoor diens onderkin geheel verbrijzeld was. Een der knechts kreeg nog eenige hagelkorrels in den arm. De heer S.te Groningenniet behoorende tot diet Israëlitisch kerk genootschap heeft ten behoeve van het te Utrecht' te vestigen centraal Israëlitisch weeshuis eene aanzienlijke gift geschonken en wel ƒ300 in eens en jaarlijks 100 Uit Krabbendijke meldt men het volgende: Een geacht ingezeten dier gemeente was Vrijdag morgen voor a'mbtspligten naar Waarde gewandeld. Des avonds wachtte men vergeefs op zijne terugkomst. Nadat gebleken was, dat liij reeds ten 7 ure van Waarde vertrokken was, vermoedde men een ongelukdeed alle mogelijke nasporingen en vond hem eindelijk den volgenden morgen bij den Oostdijkverstijfd en bijna stervende tegen een telegraafpaal gezeten. Alle middelen werden aangewend om den lijder tot bewustzijn terug te brengenmaar vruchteloos. Men heeft niets omtrent de oorzaak van liet ongeval kunnen vernemen. Blijkens liet voorloopig verslag der tweede kamer over liet wets-onlwerp ter verhooging van den accijns op het gedistilleerd (als aeqttivalent voor de afschaffing van het dagblad- en advertentiezegel) verklaarden vele leden zicli tegen dit aequivalentsommigen hunner achtten de vroeger voorgedragen aequivalfenten wenschelijker en verwonderden zicli over de houding des minis ters van financiën, die vroeger verklaard had den accijns niet hooger te wilien opvoeren, uit vrees voor uitbreiding van smokkelhandel, welke vrees door de vermindering van liet veraecijnsd gedistilleerd sedert 1864 werd versterkt. Vele andere leden vereenigden zicli geenszins met deze bedenkin gen. Zij stelden op den voorgrond dat de minister tot het voordragen van dit aequivalent slechts was overgegaan op aandrang van de kamer zelveen dat de minister zeif reeds van den aanvang af in de verhooging van den accijns op liet gedistilleerd een aanbevelenswaardig aequivalent voor de zegelafschaffing zagdoch alleen door de vrees voor den sluikhandel was teruggehouden. De vrees voor sluikhandel moest niet van den voorgestelden maatregel terughouden. 's GRAVENIIAGE, 18 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer A. "J. II. van der Toornlid der prov. staten van Noordholland en arrondissements-ijker te Amsterdam. Z. M. heeft vergunning verleend aan T. A. Dikmans, te Ammerzoden, en D. Hofland, te Westwoud, tot het dragen van het kruis fidei et virluti hun door den Paus geschonken. Tot schoolopziener in het 2lle schooldistrict van Zuidholland is benoemd de lieer A. Moenste 's Iiage. Z. M. heeft aan den officier van gezondheid ls,e kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned. indië C. G. C. F. Greiner, thans niet verlof, ten gevolge van ligchaams-gebrekeneervol ontslag uit de dienst verleend. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer G. van der Kaaden ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned. Indië om te worden benoemd tot onderwijzer 2ie kl. daar te lande, zijnde eene vroegere beschikking van gelijke strekking ten opzigte van den hoofdonder wijzer G. J. Sieverdinkop diens verzoekingetrokken. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de behandeling voortgezet van het wets-ontwerp betreffende de matengewigten en weeg- werktuigen. Op art. 18 had de heer Begram een amendement voorgesteld, de strekking hebbende om alleen den eersten ijk kosteloos te doen plaats hebben. Dit amendement werd door onderscheidene leden bestreden, ook door den minister van binnenl. zakendie de voorgestelde afschaffing noo- dig achtte voor het algemeen belang. Ten slotte werd het amendement met 41 tegen 22 stemmen verworpen en het artikel onveranderd goedgekeurd. Art. 19, voorschrijvende onder welke bepalingen het ijkregt op de gasme ters. waarvan de ijk niet kosteloos zal geschieden, zal plaats hebben, gaf aanleiding tot bedenkingen; het art. werd echter, even als de art. 20, 21 en 22houdende bepalingen betreffende het ijk- en justeerloononveranderd goedgekeurd. Art. 23 werd onveranderd goedgekeurdop art. 24betref fende het examen voor ijker en adjunct-ijker, stelde de heer Gefken voor uit het artikel weg te laten de bepalingwelke personen tot het examen zouden worden toegelaten. Dit amendement werd met 35 tegen 26 stemmen verworpen, en art. 24 onveranderd aangenomen. Door den lieer Godefroi werden bezwaren ingebragt tegen art. 25. volgens hetwelk het toezigt op de verrigtingen der ijkers en adjunct-ijkers zou worden opgedragen aan eenen inspecteur. Deze werden ondersteund door den heer van Voorthuy- sen, en bestreden door den lieer van Kerkwijk en den minister. Het art. werd daarop met 44 tegen 18 stemmen verworpen. Ten gevolge van dit besluit werden uit de artt. 26 tot 29 door den minister weggenomen de be palingen. die lot eenen inspecteur betrekking hadden, in de artt. 28. 30, 33 en 36 werd ook door den minister gevoerd liet woord //meetwerktuigen". De overige artikelen van liet wets-ontwerp. alsmede de overgangs-bepalin- gen, gaven nog wel aanleiding tot verschillende bedenkingen, maar werden onveranderd goedgekeurd. De minister ligtte uit art. 42 de bepaling dat de daarbij gegeven voorschriften ook zouden betreffen gewigten van 25 kilo grammen (25 pond). Het wets-ontwerp in zijn geheel in stemming gebragt werd aangenomen met 60 tegen 2 stemmendie van de hh. Hoffman en Dumbar. In de zitting van lieden heeft de kamer niet algemeene stemmen aan genomen de volgende wets-ontwerpen a. Wijziging der wet van 28 Aug. 1851regelende tic militaire pensioenen bij de iandmagt.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1