LGÏD8CIE COUR.tST. 1869. WOENSDAG 17 FEBRUARIJ. N°. 2L/; BINNENLANDSCHE BER1GTEN. Be Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. •j >;V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke tlommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 16 Februarij. Bij kon. besluit van den 13dtn dezer is aan prof. P. de Jong, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van interpres Legati Warneriani aan de Leydsche hoogescbool. Bij kon. besluit van 3 Febr. is de termijn tot regeling van het beheer van de kerkelijke goederen der hervormde gemeenten, vroeger vastgesteld op 1 April, verlengd tot 1 October 1869. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 269stc staatsloterij. Die loterij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend op Maandag 15 Maart en gesloten op Zaturdag 27 Maart. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 12 April, en de laatste 100 nummers zuilen getrokken worden op Zaturdag 3 Julij aanst. Naar wij met zekerheid vernemen, zegt de N.R.C.. heeft de regering ten gevolge der berigten omtrent het op nieuw uitbreken der veeziekte in het buitenland, reeds eenige dagen geleden last gegeven om bet benoodigd personeel naar Zevenaar te dirigeren en is het ook reeds daarheen vertrok ken om langs de Duitsche grenzen toezigt te houden op den invoer van vee. De hooge raad, kamer van strafzaken, heeft bij arrest van 22 Dee. jl. beslist: 1°. dat een apotheker, wiens vrouw met zijne voorkennis in zijn huiswaar zijne apotheek gevestigd isgeheime geneesmiddelen verkoopt en aflevert, en daarvoor gepatenteerd is, daarvoor niet aansprakelijk is; 2ü. dat die vrouw als koopvrouw is te beschouwenzoodat bare zelfstandigheid ten deze ongeschonden blijft; en 3°. dat de straffeloosheid in deze van den apotheker ook niet wordt opgehevendoordien de aflevering van het geheim geneesmiddel namens zijne vrouw geschiedde door zijn bediende. Te Utrecht heeft Vrijdag 11. prof. P. de Jong, benoemd tot hoogleeraar aan de hoogeschool aldaardie betrekking aanvaard met het houden eener redevoering in de Nederlandsche taal, over /'het nut van de beoefening der overige Semitische talen voor die der Itebreeuwsche." Door den storm van Vrijdag avond zijn op de rivier de Mervvede voor Sleeuwijk drie schepen, welke door het sleepschroefsloombootje Gouderak naar boven werden gesleeptgezonken. Gelukkiglïjk zijn de opvarenden nog door de equipage van bedoeld bootje gered kunnen wordenniettegenstaande het ^elf zijn schroef daarbij verloor. Door dien zelfden storm werd een reeds zeer bejaarde knecht van de goederen-stoomboot Holland in de kom van sluis N°. 1 der Zuidwillemsvaartnabij 's Hertogenboschover boord geslagen en is verdronken. Te Antwerpen kwam dezer dagen een persoon op het kantoor van den heer L.koopman aldaar, en overhandigde hem een brief, waarin het vol gende stond: »Zoo gij mij niet oogenblikkelijk 300,000 frs. geeft, dan jaag ik u een kogel door de hersens." De heer L.dit lezendestond oogen- bilkkelijk op en greep den onbekende met vaste hand aanzoodat hij zijne handen niet naar zijn zak kon brengenwaarin een pistool was. Met be hulp van eenige toegeschoten klerken maakte hij zich verder van bent mees ter. De onbekende vroeg toen ter wille zijner familie om erbarming, en hierdoor misleid, lette men toen minder op al zijne bewegingen. Eensklaps rukte hij zich losontrukte den heer L. den brief en wierp dien in de kagchel. Even spoedig was men hem weder meester en toen werd hij aan de policie uitgeleverd. Keu stuk van den brief heeft men nog kunnen red den. De pistool, die hij bij zich had, was, naar men zegt, geladen. Bij dc2e kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot herziening der tabel, bedoeld in art. 99 der wet van 4 Julij i 050. Volgens dat ontwerp zal het aantal leden der tweede kamer met 5 worden vermeerderd en op 80 gebragt worden. Drie nieuwe kiesdistricten worden voorgedragennamelijk lleeren- veenden Briel en Zaandam; Tie! en Boxmeer zullen dubbele kiesdistricten worden, Het district Haarlem zal voor den afstand der Zaanlandsche ge meenten schadeloos gesteld worden door bijvoeging der gemeenten Nieuwer- Amslel en Ouder-Amstel van het district Amsterdam en de gemeente heimui- denLisse, Uithoorn, Alkemade en Bijnsaterwoude van het district Leyden. Het district Leyden zouvoor den afstand dier gemeenten Wassenaar van het district's Gravenhage, en Alphen en Zwammerdam van het district Gouda verkrijgen. Bij de memorie van toelichting, die het wets-ontwerp houdende eene nieuwe regeling van de grondbelasting vergezelt, zet de regering de gron den uiteen, waarop het ontwerp rust. Zij heeft zich vooral ten doel gesteld een helder en goed zamenhangend geheel te vormen van de beginselen, die thans nog voor de regeling der grondbelasting ten grondslag moeten strek ken en op die wijzemet de onderscheidene wetten van Nedèrl. oorsprong, het tal van Fransche wetten en verordeningen ter zijde te stellen, waar door dit onderwerp alsnog hier te lande wordt beheerscht; In het wezen der zaak bevat dit wets-ontwerp alzoo geene nieuwe regeling der grondbe lasting; integendeel behoudens wijzigingen van meer ondergeschikten aard waaraan reeds lang behoefte werd gevoeld, is liet voorgedragen wets-ont werp eigenlijk eene codificatie van al die bepalingen, waarvan het bestaan voor de voortdurende heffing der grondbelasting noodzakelijk iseene codi ficatie alzoo, die den feilelijken toestand volkomen aannemende dezen be stendigt, doch tevens, zoo als de regering zich vleit, op voor ieder bevatte lijke wijze voor dè toekomst regelt. Hij het aan tooneiv der voornaamste wijzigingen, dié het wets-ontwerp beoogt, deelt de regering mede dat de bepalingen, die betrekking hebben op vrijdom van tienden en evenredig regt van zegel, registratie en overschrijving, meer eigenaardig liet onderwerp zullen uitmaken van eene latere afzonderlijke voordragt. Het blad l.a Liberté deelt het volgende mede betreffende Paus Pius IX: Op den 17llen Junij aanst. zal Pius IX het 24slr jaar van zijn pontificaal intreden. Van 258 Pausendie op de lijst der officiële hiërarchie voorko men, hebben 3 sléchts gedurende 24 jaren de kerk geregeerd. Geen hunner heeft, gelijk Petrus, de pauselijke waardigheid gedurende 25 jaren bekleed. Het is dan ook te Rome eene volksoverlevering dat geen Paus den ouderdom van Petrus zal bereiken: Non videbis annos Petri (gij zult de jaren van Petrus niet zien). Men verhaalt in de Trastevere dat op den dag van zijne verheffing de deken van het heilige collegie tot Pius IXzeide: Non videbis annos Petri waarop de nieuwe opperpriester zou hebben geantwoord"Het is geen ge loofsartikel." Pius IX is 77 jaren oudanderen zeggen 79. Volgens den almanak van Gotha is hij geboren te Sinigaglia den 13'len Mei 1792, Wat er van zijde gezondheidstoestand van Pius IX is uitmuntend. Zijne matig heid, zijne dagelijksehe wandelingen, eene groote regelmatigheid in zijne levenswijze, zijne krachtige constitutie, alles, in éen woord, moet hem hoop geven dat hij de jaren van Petrus zal bereikenVidebis annos Petri. Pius IX wiens dood reeds eenige dagen geleden vermeld werdis werkelijk onge steld, maar zijn toestand boezemt geene vrees in. Ieder jaar, bij de nade ring der lentein de vastenheeft hij veel te lijden van aandoening van de vochten en dan vreest men soms voor zijn leven. Zijne lig te ongesteldheid in den laatsten tijd schijnt geen gevolg te hebben gehad. 's GRAVENHAGE, 16 Februarij. 1. M. heeft vergunning verleend aan L. Wanen, te Ilcusden, en M. Stevens, te Wassenaar, tot hel dra'gèrt van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Door Z. M. is de heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevèlt, oud-minister van buitenl. zaken, benoemd tot buitengewoon gezant engevol- magtigd minister bij liet hof van Rusland. Z. M. heeft aan den heer mr. A. M. Maas Geesteranus, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Ilillegersbcrg en Bergschenhoeken als zoodanig benoemd den heer G. J. Ie Fèvre de Montigny, onder eervol ontslag als burgemeester van Berkel en Rodenrystot burgemeester der laatstgenoemde gemeenten is benoémd de heer J. A. M. Prijn. Tot plaatsvervangend kantonregter te Alphen is benoemd de heer mr. J. A. Vorstmanburgemeester der gemeente Boskoopen tot ontvangers der directe belastingen: te Sexbierum de heer P. C. L. Swaan, thans te Goévor- den; te Prinsenhage de heer S. P. W. Jellico van Gogli, thans te Oirschot. De lieer C. II. Jeekel is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontvan ger der registratie te Alphen. Tot directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem is benoemd de heer 1). L. van der Heide, hoofdonderwijzer te Breda. Door Z. M. is ingesteld eene commissie, ten einde dé bezwaren te onderzoekendie tegen de werken tot vorming der Nieuwe Merwcde zijn gerezen, en, zoo noodig, de middelen aan te wijzen, waardoor die bezwaren zouden kunnen worden weggenomen'; en zijn tot. leden dier commissie be noemd de lib. mr. G. de Vries Az.. lid van den raad van state, voorzitter; J. G. W. Fijnje, hoofdingenieur; H. E. Verschoor, dijkgraaf van het Uude land van Altena A. J. van Hoytcma. dijkgraaf van het polderdistrict van Gulemborg; A. 11. van Tienhovcn, dijkgraaf van den AlblasserwaardG. Bodde, dijkgraaf der Vijfheereiilandenjlv. J. N. J; Jantzon van ErlFrenten van Babylonienbroekdijkgraaf der Vierpolders; P. Galand hoofdingenieur van den waterstaat F. W. II. van Opstall, ingenieur van den waterstaat, tevens secretaris. Z. M. heeft goedgevonden aan den officier van gezondheid 2de kl. D. ,1. Schneiders van GreyffenSwèrt, van het 8SU' reg. iulanterie. op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst te vericenen; den kapitein J. G. W. van Kerkwijk, van het 4llc reg. infanterie, op zijne aanvrage, öp pensioen te stellenen te benoemenhij 'net 4,l<! reg.lot kapitein 3,le ld. den lstc" luit. G. L. II. von Frcytag van Overstralen, van het lsle reg., en tot lstcn luit. den 2'u'n luit. W. F. van Thielenvan het corps. Door den minister van binnen!, zaken zijn, met ingang van 1 Maart e. k.bevorderd bij den aanleg der staats-spoorw egentot bouw- en werk tuigkundige 3,le kl.de opzigters der lsle kl. M. van Ruih, A. J. van der lleyden en de opzigter der 2,Je kl. L. A. Brouwer; tot hoofdopzigter, de op- ziglcr der lste kl. ,1. G. Springer; tot opzigter der lslc ld., de opzigters der 2de kl. M. J. Meeter, W. J. van Campen en A. Liese; lot opzigter der 2de kl., de opzigter der 3le kl. Th. M. M. van Grieken; tot opzigter der 3le ki.de opzigters der 4de kl. M. J. van Visvliet, li. Th. Klompe en M. Vlamings. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenèn. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde liet wets-ontwerp betreffende de matengewigten en weegwerktuigen. Na liet wisselen van algemeehe beschouwingen werden artt; I en'2 aangenomen. Bij art. 3 werd voornamelijk de vraag behandeld of het wcnschélijk was de hij dè invoering van liet' metriek slclsel hier te larfffè' a An de nieuwe maten en gewigten gegeven' namen gehèe! of gedeeltelijk in stand le hou den dan wei de thans voorgestelde wetenschappelijke of systematische na men daarvoor in de plaats le stellen. Twee amendementen, van de hh. van Naamèn van Eenmes en van AVassenaer Gatwyck, werden verworpen, maar een amendement van den heer Fokker, om'aèhtèr art. 3 te'voegen de vol gende bepaling: "Het gcbttiik van de sch'èepstón ais 'inhoudsmaat van bin nenvaartuigen en van zeeschepen; bedoeld'hij de Wetten van 22 April 1852 en

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1