VRIJDAG 12 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUiEiMiNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 11 Februarij. Het hoofdbestuur der Leydsche scherpschutters-vereeniging mogt dezer dagen ook een vleijend schrijven ontvangen van haren beschermheer, Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, naar aanleiding van het Z. K. H. aangebo den verslag betreffende die vereeniging over 1868. Z. K. II. drukt daarin den wensch uit dat de vereeniging op den ingeslagen weg moge voortgaan en dat haar streven en ijver onvermoeid en bevredigend mogen blijven. Door den kon. beschermheer wordt tevens der vereeniging eene som van 100 aangeboden, met verzoek die te willen besteden tot uitloving van prijzen bij de schietoefeningen of tot andere doeleindenzooals het hoofdbestuur mogt goedvinden. Aan mevr. Niemann-Seebach, die heden avond voor de tweede maal in den schouwburg optreedt, is beden namiddag, bij hare aankomst alhier, op nieuw van wege hh. studenteneene luisterrijke ontvangst ten deel gevallen. In een met vier paarden bespannen rijtuig en door eene eerewacht verge zeld, werd zij van bet station afgehaald en naar de woning geleid van den heer P. L. C. Driessen, alwaar zij ook nu weder haar intrek nam. De Leydsche koraalvereeniging hield eergisteren avond eene uitvoering in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die ingevolge ge-, dane. uitnoodiging door hh. donateurs der vereeniging en andere belangstel lenden werd bijgewoond. De uitvoering van de onderscheidene nommers van het uitlokkend programma, onder de leiding van den heer K. de Jong, mogt de goedkeuring der aanwezigen in hooge mate wegdragen en bewees dat de vereeniging met loffelijken ijver naar het bereiken van haar doel blijft streven. Zij toonde de belangstellinghaar geschonkenwaardig te zijn. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. Yoor het vergelijkend on derzoek om daartoe te worden benoemd, moet men zich uiterlijk den 26atfn Maart aanst. bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. Het vergelijkend onderzoek zal plaats hebben te 's Gravenhage en aanvangen op 7 April aanst. De adspiranten moeten geboren zijn in een der jaren 1839 tol 1853 ingeslo ten. Ook heeft genoemde minister ter kennis van belanghebbenden gebragt dat tot opleiding voor telegrafist bij de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen worden toegela ten, oin te Amsterdam onderrigt te ontvangen. Voor het vergelijkend onderzoek, om als leerling te worden toegelaten, moet men zich uiterlijk den 21sten April aanst. bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. Het ver gelijkend onderzoek zal plaats hebben te 's Gravenhage en aanvangen op 3 Mei aanst. De adspiranten moeten geboren zijn in een der jaren 1839 tot 1851 ingesloten. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg der staats spoorwegen van 1 Julij tot 1 December 1868. De commissaris des konings in Zuidholland heeft aan de gemeentebe sturen de volgende circulaire doen toekomen: De heer minister van binnenl. zaken vestigt mijne aandacht op bel uitbreken van den veetyphus in Gal- licië, Hongarije en Bulgarije. Aangezien blijkens treurige ondervinding daardoor gevaar voor den Ned. veestapel kan ontstaanheb ik de eer UEd. ook namens den heer minister, uit te noodigen een zeer naauwlettend toe- zigt te willen houden op den toestand van het rundvee; en de bepalingen der art. 459461 van den Code Pénal gestreng na te leven. Mogt zich g onverhoopt cenig verdacht geval van veetyphus voordoendan gelieve UEd. daarvan onmiddellijk per telegraaf of expresse kennis te geven aan den lieer minister van binnenl. zaken, aan mij, en aan den rijks-veearts der ls,e kl. J. A. Alers te 'sHage, zooals is voorgeschreven bij mijne circulaire van 25 Aug. 1868 waarbij tevens zijn aangegeven de thans nog van kracht zijnde voorschriften tot wering van den veetyphus. De verkregen ondervinding heeft geleerd dat veel afhangt van spoedig en krachtig handelen. Mogt het noodig zijn, dan reken ik op uwe krachtdadige medewerking tot stuiting van den ramp in zijne geboorte. Eenige inwoners van Amsterdam, gepatenteerd als wijnkoopers, gros siers en slijters van likeuren en andere sterke dranken en distillateurs, hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend waarbij zij bezwaren opperen tegen de voorgestelde opheffing van het zegelregt op dagbladen en adver ten tiénzoowel uit een financieel als politiek oogpunt beschouwd. Naar hun oordeel strekt de desbelrelFende wetsvoordragt der menscliheid en den fiscus tot nadeel. De kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend met de ernstige bede, dat "eindelijk aan de opdrijving van den accijns op het gedistilleerd paal en perk moge gesteld worden, en dat als eerste schrede op den weg, die daartoe leidt, het aanhangige wets-oiitwerp tot verhooging van dien accijns niet door haar zal worden aangenomen." Ter gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van Z. M. den koning (19 dezer) zullen er bij alle legercorpsen assauts plaats hebben, alsmede bevorderingen tot meesters en prevóts op de verschillende wapens; terwijl aan de instructeurs in de onderscheidene vakken van onderwijs belooningeu zullen worden uitgereikt. De commissie voor de internationale tentoonstelling te Utrecht zal eene lijst van inteekening bij de ingezetenen doen rondgaan om bijdragen voor jj de oprigting van een gebouw. De reeds ontvangen toezeggingen tot inzending maken het oprigten van een afzonderlijk gebouw noodzakelijk. Ingeval dat gebouw niet tot stand kan komenzou de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam moeten plaats hebben. De Amh. C. meldt thans dat het berigt, ook door ons overgenomen, dat dr. J. M. van Bemmelen besloten had de betrekking van directeur der hoogere burgerschool te Arnhem niet aan te nemen, voorbarig is geweest. De nieuw benoemde directeur heeft kennis gegeven, dat hij bereid is die betrekking te aanvaarden. De N. R. C. meldt dal dezer dagen te Delft is overleden Johanna Krieke, wed. Nicolaas van den Agtersloot, in den ouderdom van 84 jaren, zoo men meent, de laatste markelenster van den veldslag van Waterloo, behoord hebbende bij het 10" bat. 5üe afd. infanterie (landmilitie). De over ledene is op de r. k. begraafplaatsonder den toevloed van eene groote menigteop plegtstatige wijze ter aarde besteldvoorafgegaan door het hoornmuziek der artillerie en gevolgd door de leden van de vereeniging het Zilveren Kruis. Dij het graf hield de secretaris dier vereeniging eene zeer gepaste aanspraak. Te Arnhem had Maandag 11. een treilend ongeval plaats. Een elders woonachtig heer, die, aldaar gelogeerd zijnde, per staatsspoortrein van een uitstapje terugkeerde, wandelde aan de zijde van een geneesheer, wel gemoed pratende en rookende, den straatweg naar Bellevue op en stortte plotseling dood ter aarde, naar men verneemt ten gevolge van eene uitzet ting van het hart. Te Staphorst werd door den nachtwacht bij den weg gevonden het lijk van zekeren G. W. Daags te voren had deze een reisje naar Zwolle gemaakt en op dien dag nog al sterken drank gebruikt. In eene der laatste herbergen, die hij passeren moest, zette een zijner kameraden hem eene flesch jenever achtereenvolgens bij gedeelten voor om te drinken en bij nam die. Te Ureterp had dezer dagen het volgende voorval plaats. Zeker per soon had eene open wonde aan den grooten teen, die moeijelijk scheen te genezen. Hij kreeg van een zijner kennissen den raad er petroleum op te doenwaaraan gevolg werd gegeven. Na korten tijd compressen met 5'petroleum aangewend te hebbenwaren voeten en bccncn vreeselijk gezwol len en openbaarde zich het koud vuur. Men ontbood toen den geneesheer, maar in weerwil dat deze allerlei middelen aanwendde, was de man binnen weinig tijds ten gevolge zijner onvoorzigtigheid een lijk. Er zijn thans berigten van de Kaap de Goede IIoop tot 31 December. Den volgenden dag was aldaar behouden aangekomen het barkschip Cape City. kapitein George Davis, van Londen, aan boord waarvan zich o. a. bevonden passagiers uit Nederland en Duitsche en Fransche zendelingen. 's GRAVENHAGE, 11 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer S. Lyon, consul van Portugal in Suriname, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van de Ontvangenis van Villa Vicosa, hem door den koning van Por tugal geschonken. Tot burgemeester der gemeente Tilburg is benoemd de heer J. F. Jan sen aan wien eervol ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Druneu. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregt te Zwolle de heer mr. W. A. L. Domis, thans subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Zutphen; tol subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Zutphen .oer mr. J. F. van Essen, advocaat te Arnhem; en tot griffier der arrond.-regt bank te Almelo de heer mr. B. Mulder, thans regter-plaatsvervauger en procureur bij die regtbank. Aan den heer mr. P. C. baron Nahuys is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als raadsheer in het prov. geregtshof in Gelderland; ook is aan den heer F. W. Krecke. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool Willem II te Tilburg. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich bezig gehouden met het onderzoek der wets-ontwerpentot verhooging van den accijns op het ge distilleerd betreffende de maten en gewigtenwijziging der wet op het regt van successie, goedkeuring van de herziene acte omtrent de Rijnvaart, enz. II. M. de koningin heeft de talentvolle tragédienne mevr. Niemann Seebach, als blijk van hare hooge tevredenheid over de onlangs ten hove gegeven soiree, met een schitterend cadeau begiftigd, bestaande in een me daillon in den vorm van een vlinder met uitgespreide vlerkeneen en ander versierd met diamanten, terwijl aan den acliterkaut een zeer fijn uurwerk is aangebragt. Twee personen zijn gisteren gearresteerd, als verdacht van diefstal van twee kolossale zwanen en verschillende eenden, op de aanlioorigheid van het Huis de Paauw, eigendom van Z. K. 11. prins Frederik. EXGELAA' ES. LONDEN9 Februarij. De lord-mayor van Dublin heeft in den raad medegedeeld, dat hij naar Londen zal gaan, om aan de koningin het verzoekschrift te overhandigen, dat het haar behagen moge om hare toestemming te geven aan de opheffing der lersche staatskerk, en dat hij terzelfder tijd hel verzoek om amnestie voor al de gevangen fenians zal indienen. Alhier is hij houders van schuldbrieven van het gewezen keizerrijk Mexico een schrijven van de Mexicaansche regering ontvangen, inhoudende

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1