FRANKRIJK. PARIJS, 4 Februarij. Berigten uit Athene melden dat de koning, nadat hij besloten had zich met de verklaring der conferentie te vereenigen en het ontslag der ministers aan te nemende vorming van een nieuw kabinet heeft opgedra gen aan den heer Delygeorgis, die echter vermeende die opdragt niet te mogen aannemen. Dit gaf aanleiding tot eene nieuwe gedachtenwisseling tusschen den koning en de tegenwoordige ministers, waarvan het gevolg was dat het ministerie Bulgaris aanbood het verzoek om ontslag in te trek ken. echter onder zulke bedingen dat de toetreding des konings tot de verklaring der conferentie illusoir zou zijn gemaakt. De koning bleef in- tussclien bij zijn eenmaal opgevat voornemen volharden en hij moet er in geslaagd zijn personen te vinden, die als ministers den moed hebben de verantwoordelijkheid van den tegenwoordigen toestand op zich te nemen. Dat veler gemoederen niet alleen in Griekenlands hoofdstadmaar ook in de provinciën in eene groote gisting verkeeren is allezins te begrijpen. De regering is over de houding der bevolking niet gerust, want zij weet dat de oorlogspartij nog krachtig is en het volk kan opwinden door het besluit des konings als eene nationale vernedering te doen voorkomen. De Weener Presse meldt dat de Porte aan het verlangen van Grieken land heeft voldaan en haar ultimatum heeft ingetrokken vóór dat in de hoofdzaak bewilligd werd. Naar men uit Konstantinopel meldt zal de Porte, nu Griekenland tot- de verklaring der conferentie is toegetreden, geen verder gevolg geven aan het geregtelijk onderzoek tegen de bekende schepen Enosis en Cretadie thans in de haven van Syra liggenonder de verpligting om er vooreerst te blijven. Die geregtelijke vervolging zou ook geen nut meer hebbendaar de opstand op Candia gedempt is. De drie nog op Candia gebleven aan voerders van vrijscharen hebben zich den 14deD Jan. tot den Franschen con sul te Canea gewend met een schrijvenwaarin zij het verlangen te ken nen gaven zich onder zijne tusschenkomst aan de Turksche overheid te onderwerpen. Twee van de bedoelde aanvoerders, Kostara en Doroza, heb ben eene capitulatie onderteekend van gelijken inhoud als vroeger door de twee Petropulaki'sden vader en den zoonwas aangenomen. De derde aanvoerderHadschi Michaliheeft geweigerd de voorwaarden dier capitu latie aan te nemen, maar heeft aangeboden zich in te schepen en Candia voor altijd te verlatendit aanbod is aangenomen. Volgens het Journ. Off. is bij het ministerie van oorlog het volgende telegram uit Algiers van den 4de" ontvangen. De vijand vlugt in verwarring naar het zuiden de colonne van den kolonel Geryville vervolgt hem in die rigting. Eene depêche van den kolonel Jounis uit Tadjerouna van den 2dcn meldt: Na den geheelen nacht gemarcheerd te hebben ben ik voor Tadje rouna aangekomenzonder den vijanddie met overhaasting vlugtte heb ben kunnen achterhalen. Ik ga mijnen togt westwaarts voortzetten; indien eene colonne naar het zuiden trekt, kan de vijand niet ontsnappen. De natuurkundige Janssen, ten vorigen jare door de regering naar het zuidoosten van Azië gezonden zijnde, om er de totale zoneclips waar te ne men, heeft sedert zijne waarnemingen tot vermeerdering der kennis van het zonnestelsel in Britsch-Indië en bepaaldelijk in het Himalaya-gebergte voort gezet. Thans is hem door de regering magtiging en geld gezonden om zijn verblijf in Indife te kunnen verlengen, dewijl zijne zending //van ongemeen gewigtigen aard wordt," gelijk in eene daartoe betrekkelijke mededeeling van den minister van onderwijs wordt gezegd. De lndépendant van Constantine meldt, dat de leeuwenjager Chassaing den 13,lfn Jan. bij Magzan zijn 36s,cn leeuw beeft gedood. -Brieven uit Rio Janeiro bevestigen den val van Angostura en de vlugt van Lopez naar eene woudstreek. De Brazilianen warennaar verzekerd werd, voornemens de rivier op te varen en te Assumcion een voorloopig bewind, met eenen inlander aan hel hoofd, te vestigen. IPAS JE. Het voorloopig bewind zal aanzienlijke bezuinigingen bij het budget in voeren, ten einde den algemeenen toestand des lands te verbeteren. Onder de belangrijkste bezuinigingen komen voor: de opheffing van het departe ment van koloniën; de opheffing der dotatiën van de geestelijkheidwelke niet minder dan 100 millioen bedraagt; de vermindering van het leger tot op 500 0 man; aanzienlijke bezuinigingen bij het ministerie van marine en de vermindering van den prijs van het gezegeld papier tot op een vijfde. De burgemeester der hoofdstad heeft afgekondigd dat hij geene open bare vergaderingen of demonstratiën in den nacht na acht ure des avonds meer zou toelaten. Die beperking van het regt van vergadering ergert de republikeinen, maar de rustige ingezetenen zijn er mede ingenomen. PRCI8IEH. BERLIJN, 4 Februarij. De koning zal in de maand Mei de provincie Oost-Friesland bezoeken. -Aan het tolparlement zullen, naar men verneemt, nieuwe voorstellen betreffende de belastingen op tabak en petroleum worden ingediend. In 1862 werden door het geregtshof te Breslau twee werklieden we gens openbaren straatroof tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld, op de getuigenis van een persoon, die verklaarde door hen uitgeschud te zijn. Nadat de beschuldiger ten vorigen jare blind was geworden, heeft hij zich gedrongen gevoeld aan de justitie kenbaar te makendat hij zich aan eene valsche aanklagt had schuldig gemaakt, en dat hem niets ontnomen was geworden. Hij is daarop, op zijne beurt, tot eene gevangenisstraf van tien jaren veroordeeld. Een der slagtolfers van zijn bedrog is in den kerker be zweken, de ander is den 17den Jan. door het geregtshof van Breslau open lijk in zijne eer hersteld. De bijdragen ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen, welke bij de Zwitsersche regering tot dusver zijn ingekomen, bedragen in het geheel 2,175,723 fr. Opgave van brieven, welke in de eerste helft der maand Januarij door het postkantoor te Leyden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personenaan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: geb\ Driessen, te Amersfoort; inej. M. Bornscheuer, te AmsterdamLeentjede Boer. idem; mej. A. C. Berck, idemW. J. BlomidemJ. KokidemP. SmitsidemStrootman idemG. en A. Philips, idem; G. Palm GJzn., idem; B. Drukenrijidem; C. Zijst, idem; H. J. Maarschot, idem; P. Chavanou, idem; M. Huit, te Arnhem; G. Spek, te Bennebroek; mej. P. de la Rivière, te Breda; J. van der Staay, te Delft; W. van de Poll, te Doesborgh; wed. Jansen, te's GravenhageE. Hounisch, te Haarlem; Pruimers, te Hellevoetsluis; A. W. Zeelen, te 's Hertogenbosch G. A. van Arkel, te 's Hertogenbosch; M. Spieringh, te HillegomG. W. van Brink, te Kamerik; D. van Dam, te Katwijk; made de Graaf, ne'e Brutel, te KatwijkJ. G. van Nobelente LeydenWilhelmina van Eterenidem mej. M. Waldraan, idem; J. C. Stoet, te Middelburg; IJ. B. Lantmante Rotterdam; II. van Klaveren, te Rhijnsburg; Kroft. te Soeterwoude; J. van der Boon, te Utrecht; G. Mansveld, idem; H. M. Pott (2 stuks), te Vlissin- gen; J. van den Berg, te Wensveen; mej. J. W. Frugter, te Zutphen; P. de Haas, niet vermeld; Cornelia Lammers, idem. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6