KUITKNL XiNDSCIlK BE Hl GT EN. I'er Telegraaf. gemaakte procedures nopens de ernstige ongeregeldheden te Rotterdam plaats gehad. Zijn wij wel onderrigt, dan is dat onderzoek tot dusver nog niet afgeloopen en alzoo nog geen der daarbij betrokken personen naar de open bare teregtzitting verwezen. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbesteding van illumineer- glazen waren de minste inschrijvers de hh. Winkel en Wolff alhier, ad 5.47% de 100 stuks; de gebroken of vermiste glazen te berekenen ad ƒ2.25 per 100. ESfiEhAX LONDEN31 Januarij. De heer Hadfield, lid van het parlement, heeft aan de kamer van .koophandel van Manchester (medegedeelddat de heer Johnson aan zijne regering heeft aanbevolen om een stuiversport tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten in te stellen. De heer Hadfield heeft een adres, door 45 leden van het parlement geteekend, aan den Amerikaanschen gezant overhandigd, in hetwelk de onderteekenaren hunne bereidwilligheid te ken- nen geven om dit plan van een goedkoop trans-atlantisch brievenvervoer met al hunnen invloed in het Britsche parlement te ondersteunen. Leden van beide partijen hebben dit adres onderteekend. De gewezen bestuurders der Londensche bank van Overend Gurney C". zijn naar den criminelen regter verwezenonder beschuldiging van drie millioen door bedriegelijke middelen en zamenspanning aan de aandeel houders onttrokken te hebben. Nabij Rotherham heeft in eene steenkolenmijn cene ontploffing plaats gehadten gevolge waarvan 282 werklieden door de instortende massa's werden ingesloten. Gelukkig evenwel was men dadelijk bij de hand tot het doen van uitgraving, zoodat allen zijn gered. Uit Nieuw-Zeeland is een brief ontvangen, waaruit blijkt dat de vijan delijkheden der Maori's zich alleen bepalen tot de kuststrekenvan waar de zeer treurige berigten aangaande den toestand der Europeanen zijn ontvan gen, en dat in de provincie Auckland alles rustig is. Op eene plaats in den Noord-Amerikaanschen staat New-York heeft men onlangs bij het ter dood brengen van een misdadiger eene nieuwe wijze van teregtstelling beproefd. Men heeft den veroordeelde chloroforme toege diend en het luik eerst doen vallen toen hij bewusteloos was; 12 minuten later had de pols opgehouden te slaan. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Januarij. Volgens berigten uit Athene hebben de heer Delyannis en de andere ministers den koning hun ontslag aangeboden. Zij begrijpen, zegt men, dat de Grieksche regering bezwaarlijk aan het verlangen der mogendheden weerstand kan bieden; doch zij meenen dat het besluit om zich te onder werpen door andere ministers dan door hen zeiven genomen moet worden. Zij zijn altijd voorstanders van de staatkunde der bewegingspartij geweest, en het aannemen eener tegengestelde staatkunde willen zij aan andere per sonen overlaten. Dit aanzoek om ontslag heeft de te Athene heerschende spanning nog vergroot. Welk besluit de koning op dat aanzoek, alsmede omtrent de verklaring der conferentie, zou nemen was nog niet bekend. Intusschen is liet meest algemeene gevoelendat Griekenland de verklaring der conferentie noch gaaf aannemen noch volstrekt verwerpen zal, maar dat het óf met eene verzachte en bewimpelde weigering zal antwoorden, óf met eene toetreding onder voorbehoud. Een berigt uit Berlijn meldt reeds dat de Grieksche regering de verkla ring der conferentie voorloopig in beginsel heeft aangenomen. De formele toetreding stelt zij daarvan afhankelijk dat de Porte het initiatief van het herstel der diplomatieke betrekkingen neme, en aan de reeds uitgezette Grieksche onderdanen schadevergoeding geve. De Patrie meldt dat de Turksche vlootvoogd, die met zijn eskader van Syra naar Candia is teruggekeerdvan daar eenige schepen naar Turksche eilanden in den Archipel heeft gezonden om er de havens voor de Grieksche handelsscheepvaart te sluiten. Bij het wetgevend ligchaam is de voordragt iugekomen, waarbij de ligting voor 1870 weder op 100,000 man wordt gesteld. Volgens de Ind. Beige hebben de hier te lande zich ophoudende bui- tenlandsche Jezuiten, op verlangen van het keiz. bewind, van hunne opperste overheid aanzegging ontvangen het land onverwijld te verlaten. De boekhandelaar Gosselin, bij wien onlangs een depot van verboden boeken was ontdekt, is bij verstek tot 3 jaren gevangenisstraf en 5000 frs boete veroordeeld. De inschrijving voor de leening van de llongaarsche ooster-spoorwegen is met goed gevolg afgeloopen. Men verwacht eene aanmerkelijke reductie. Volgens berigt uit Weenen was de uitslag aldaar even gunstig. SPANJE. De Epoca zegt dat alle partijen het thans eens zijn omtrent het denk beeld om de uitoefening van het gezag na de opening der cortes aan een directorium op te dragenwaarvoor reeds verscheiden mannen genoemd worden. Daarmede zou voorloopig de republikeinsche regeringsvorm aange nomen zijn; want ook in het geval dat de cortes zich voor den monarchalen regeringsvorm verklaarden, zal er een lange tijd verloopen eer zij het om trent de keuze van den monarch eens zijn geworden. De Gaulois spreekt in gelijken geest en noemt als vermoedelijke leden van het driemanschap Prim, Serrano en Rivero. Ten gevolge van den te Burgos gepleegden moord is benevens een groot aantal andere personen ook de aartsbisschop van Burgos in hechtenis ge steld; hij werd in zijn eigen paleis opgesloten gehouden en bewaakt. De domkerk alwaar de moord gepleegd is, alsmede het seminarie te Burgos, werden den 28 ,c" Jan. nog door de burgerlijke overheid gesloten gehouden. De maatregel der regering om van de kunstschatten, in de verschil lende kerken aanwezig, een inventaris te doen opmaken is daaraan toe te schrijven dat de geestelijkheid nog altijd in het bezit is van eene menigte voortbrengselen van kunst, geschiedkundige documenten, hoeken enz., za ken, die niet in verband staan met de eeredienst, maar slechts zijn gela ten in de kerken, alwaar zij zich bevonden, terwijl zij elders in afzonder lijke verzamelingen zouden zijn geplaatst. Er zou waarschijnlijk geen het minste bezwaar zijn geweest dien toestand te laten voortduren, maar de regering had de bewijzen in handendat deze verzamelingen onophou delijk op schaamtelooze wijze werden geplunderd en rekende zich verpligt daaraan een einde te maken. Zoo is bij geregtelijk onderzoek gebleken, dat uit de kerk van het Escuriaal een groot aantal voorwerpen is verdwe nen; daargelaten nog hunne waarde uit andere oogpunten, wordt de zake lijke waarde dezer verdwenen voorwerpen op verscheidene millioenen realen geschat. Deze stukken zijn afgegeven op ontvangbewijzen, geteekend door den biechtvader der koningin, vader Claret, die zich thans in Frankrijk bevindt en tegen wien ter zake van «arglistige toeëigening van voorwerpen aan anderen behoorende" eene vervolging hangende is. Dergelijke zaken zijn ook geblekenwat betreft de verzameling van de kapel van Atocha te Madriden op andere plaatsen is in het algemeen het bewijs geleverddat de bisschoppen en pastoors als eigenaars over deze verzamelingen beschikken. Er heeft in de hoofdstad eene vreedzame manifestatie plaats gehad ten gunste der godsdienstvrijheid. Eene deputatie onder de leiding van den heer Castelar is naar de regering afgevaardigd. De minister heeft geant woord, dat de vrijheid der godsdienst feitelijk bestond, maar dat de schei ding tusschen staat en kerk eene te gewigtigc zaak was, om de beslissing dienaangaande niet aan de cortes voor te behouden. FRUISIEN BERLIJN, 31 Januarij. Een aantal handelaren en fabriekanten hebben bij den bondskanselier aangedrongen dat hij pogingen zou doen om met de Vereenigde Staten van Amerika een verdrag te sluiten tot vermindering van het hooge invoer tarief der Amerikaansclie unie. Uit Gotha wordt gemeld, dat aldaar den 29ilco Jan. plegtig het feest gevierd is van den gedenkdag der 25jarige troonsbestijging van den nege renden hertog Ernest II. Door den voorzitter van den landdag werd hij ge huldigd als een man strevende naar vooruitgang en naar eendragt tusschen vorst en volk. Het ministerie van staat in Baden heeft bij het geregtshof van Frei burg eene aanklagt wegens overschrijding van magt ingediend tegen den aartsbisschop van Freiburg, die den burgemeester van Constanz in den ban heeft gedaan. Te Mannheim heeft men dezer dagen de vraag: zullen er gemengde scholen of sectiescholen zijn? laten beslissen bij stemming door daartoe stemgeregtigden der protestantschekatholieke en Israëlietiscbe kerkgenoot schappen. Van de 1100 opgekomen protestanten hebben slechts enkelen zich tegen de gemengde scholen verklaard; op de katholieken had de stemming tot uitslag800 voor en 200 tegenhet resultaat der stemming van de Israë lieten is nog niet bekend, doch men twijfelde niet of ook dit was in be vestigenden zin. Omtrent den branddie dezer dagen te Triest plaats hadverneemt men dat die is uitgebarsten iu de pakhuizen van de Zuider-spoorwegmaatschappij waarin eene groote hoeveelheid spiritus en graan was opgeslagen. De aan getaste percelen zijn geheel vernield, en de schepen in de haven zijn slechts met moeite behouden gebleven, daar zij door den brandenden spiritus, die zich over het water verspreiddebijna geheel omringd werden. De schade wordt op 2 millioen fl. begroot. LONDEN, 2 Februarij. In het zuiden van Engeland hebben de storm vloeden aanzienlijke schade veroorzaakt aan de kustwerken. In Wallis is een gedeelte van den Cambrian-spoorweg vernield. Vele schepen zijn beschadigd. Gladstone heeft in een circulaire aan de leden van het lagerhuis te ken nen gegevendat na de opening der parlementszitting zeer belangrijke voordragten zullen ingediend worden. De glanzende veeljarige uilkomsten der STOLLWERCK'sche Korst Bon bons die volgens voorschrift van den Professor in de medicijnen Dr. HARLESS zijn gefabriceerd, hebben dit huismiddel, niettegenstaande alle bestrijding van vijanden van zekere en spoedige genezingwereldberoemd doen worden. Tot heden is dit fabrikaat nog niet overtroffen en verdient alle borstlijders met allen aandrang te worden aanbevolen. I X R 1, O X li R IN. Mijnheer de Redacteur. Wie kan anders dan het verheven spel van eene Scebach roemen? Maar wie kan anders dan de willekeur der Leidsche burger-commissie van den schouwburg afkeuren? Zie zoo moeten wij wel beginnen, als we nog den ken aan jl. Vrijdag. De klok had nog geen zes geslagen en reeds stond eene vrij aanzienlijke schare jongelui voor de deur van 't schouwburggebouwom zich tijdig ge noeg van eene plaats te kunnen verzekeren. Daar gaat de deur open: alles stormt binnen en neemt plaats. Wat is er nu natuurlijker dan dat men eene kleinigheid bestelt, om toch iets te hebben gedurende een vol uur wachtens. Die kleinigheid wordt ech ter door de willekeur der burger-commissie streng geweigerd. De jongelui worden veroordeeld om slappe koffie of volstrekt niet sterke thee te drinken, want een glas goed Nederlandsch bier mag niet worden binnengebracht. Zijn er door dit laatste toe te staan ooit onaangenaamheden gekomen? We gelooven 'tniet; want waarlijk men bedrinkt zich niet gaarne in eene comedie, waar eene voorname actrice straks ieder zal boeien. We verwijzen o. a. naar de laatste opera-voorstelling. Of zou misschien mevr. Niemann - Seebach ook soms zulke redenen over 't hoofd gezien heb-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2