LKllSCBE WOENSDAG 3 FEBRUARIJ. STADS-BER1GTEÏV. B1NNENLANDSCHE BEBiGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Het Collegie van Zetters voor de Directe belastingen te Leyden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot de aangifte van patent enz., in den loop van het dienstjaar, zal worden gevaceerd in eene der vertrekken van het Raadhuis en wel, van heden af, des Maandags, Dingsdags, Donderdags en des Zaturdags van iedere week, van des voormiddags tien tot des namid dags te een uur. Het Collegie van Zetters voornoemd, Leyden, 30 Januarij 1869. STOFFELS, Voorzitter. LEYDEN, 2 Februarij. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden! gebragt dat in de maand Junij aanst. een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als kadet aan de kon. militaire akadcmie. De ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, behooren de aanvrage daartoe vóór den 1 sten jiei aanst. aan het dep. van oorlog te zenden. Dit jaar worden tot voormeld examen alleen de jongelingen toegelaten, welke in het tijdvak van en met 1 Sept. 1850 tot en met 31 Aug. 1853 zijn geboren. Het volgende aantal plaatsen als kadet is dit jaar tot aanvulling opengesteld: voor de dienst hier te lande: infanterie 19, cavalerie 5, artiUerie 25, genie 9; voor de dienst in Oost-Indië; infanterie 16, cavalerie 2, artillerie 8, genie 2; voor de dienst in West-ludië: infanterie 1, artillerie 1. Verdere bijzonderhe den worden door de Staatscourant medegedeeld. Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland hebben bij besluit van 26 Janurij jl. bepaald, dat cr eene inschrijving zal worden geopend voor een gedeelte der geldleening, ten laste van de provincie Zuidholland, groot ƒ440,001), tegen eene rente van 5 ten honderd in het jaar, goedgekeurd bij kon. besluit van 22 Augustus 1868. Van 1 tot 8 Maart aanstaande zal de inschrijving worden opengesteld in bovengenoemde geldleening voor 185 aan deden elk aandeel van 1000. Wij vernemen dat de arrond.-regtbank te Nijmegenuitspraak doende in de vroeger vermelde zaak van de lih. Schretlen C°. tegen den heer H. C. A. Thieme, uitgever van den Nymeegsche Nieuwsbodelaatstge noemde heeft veroordeeld tot eene geldboete van ƒ500 en in de kosten van het geding. De Tijd heeft wederom eene inschrijving geopend voor den Paus en het pauselijk leger. Bij de Ned. herv. gemeente te Di'iel is tot predikant beroepen d\ llic- bendaal, pred. te Otterloo; bij die te Hengelo ds. Ivrayenbelt, pred. te Ede; bij die te Oud-Vossemeer ds. Eerdmanspred. te Maasdambij die te Soester- berg d». Scholte, pred. te Ncderhemert; bij die te Woudsend ds. van Griet- huyzen, pred. te Oudega; bij die te Scliraard ds. Nonhebeipred. te Huizen; bij die te lleino d\ Muller Massispred. te Wichinondbij die te Giessen- Oudkerk ds. Mensepred. te Bodegraven. In den Amsterdamschen schouwburg zal Donderdag aanst. een nieuw geschiedkundig tooneelspel opgevoerd wordengetiteld: //Marie Antoinette, koningin en martelares." In de dezer dagen te Rotterdam gehouden vergadering van de leden en begunstigers der aldaar gevestigde vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor ZuidhoUand is mededeeling gedaan van de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat in dat jaar het aantal begunstigers der vereeniging aanzienlijk is toegeno men. Aan giften is ƒ1315.48, en aan contribution ƒ1450.10 ontvangen. Het aantal lijders, die zich in 1868 om hulp hebben aangemeld, bedroeg 1976; daarvan waren ruim 78 pCt. uit Rotterdam, 20 pCt. uit andere ge meenten in Zuidhollanden 32 uit 27 plaatsen van buiten de provincie af komstig. Hit de rekening is gebleken dat de ontvangsten ad 2920na aftrek der uitgaven, een batig saldo van ruim 37 opleverden. Te Haarlem is Zaturdag avond gevankelijk binnengebragt uit de ge meente llaarlemmerliede en Spaarnwoude eene boeren-dienslmeidoud 18 jaren verdacht van het kind, waarvan zij omstreeks Kersmis 1868 heimelijk zou zijn bevallente hebben om het leven gebragtdoor het in eenen secreetput te werpen, waarin dezer dagen het lijkje is gevonden. Gisteren avond werd te Amsterdam op den Haarlemmerdijk een stoute diefstal gepleegd, door middel van braak in een goudsmitswinkelen wel van ongeveer 150 gouden ringen, waaronder sommigen met juweelen. Twee uren nadat de policie van hel feit was onderrigt, had zij reeds twee der schuldigen gevat en liet grootste gedeelte van het gestoïene in handen. Zondag avond, omstreeks half elf ure, ontstond er brand te Vecnhui- zen, onder het derde geslicht, op hoeve n". 4, die van den wijkmeester. Door ijverige hulp. inzonderheid van de verpleegden en eenige weezen, was men dien brand spoedig meester. Hij was veroorzaakt door kwaadwillig heid. met het doel om in de gevangenis te komen. Een verpleegde, Koning genaamd, die vermist werd, had zich, naar hij verklaart, in de stroomijt verstoken en die met een doosje lucifers in brand gestoken. Daarna meldde hij zich bij de wacht aanzeggendebreng mij nu maar in arrestik heb bij den wijkmeester den boel in brand gestoken. Donderdag II. had te Groningen een vreeselijk voorval plaats. Een jeugdig varensgezel, II. Poelman, die zich een revolver aangeschaft had, bevond zieli met eenige vrienden op den Korrewegbuiten de Ebbingepoort, om daar zijn schutterstalenl te beproevenwaartoe hij een der aanwezige wringen tot mikpunt koos. Nadat hij een viertal schoten had gelost, keerde hij zich om en loste nog een vijfde schot, met het noodlottig gevolg dat hij den 18jarigen E. Homan in het hoofd trof. die doodelijk gewond ter aarde stortte. Van den schrik der overigen gebruik makendekoos de roe- kelooze Poelman liet hazenpad, zoodat het der regterlijke magt niet gehikt is hein in banden te krijgen. Het lijk is naar Groningen gebragt. Voor het geregtshof in Limburg wordt thans behandeld de zaak van J. II. van Zee, vroeger visiteur te Venlo, beschuldigd van vervalsching in deelaratiën. De Surinaamse/ie Cour. van 24 Dec. meldt dat op den l91c™ Dec. op de plantage de Resolutie ongeregeldheden plaats hebben gehad. Ten gevolge van een kleinen diefstal ontstond er eene hevige vechtpartij, tusschen Chine zen en geëmancipeerdenwelke door de tusschenkomst van eenige militai ren een einde nam. Twintig Chinezen zijn met dwangarbeid gestraft. 's GRAVENIIAGE, 2 Februarij. Z. M. heeft Vrijdag ll. in een bijzonder gehoor ontvangen den heer de Bias y Munozter overhandiging aan Z. M. zijner geloofsbrieven als bui- teugewoon gezant en gcvolmagtigd minister der Spaansche regering bij het Nederl. hof. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw den heer jhr. mr. J. A. Sandberg, lid van gedep. staten van Overijssel. Tot burgemeester der gemeente Schennerhorn en Ursem is benoemd de heer G. O. R. Fontein. Tot schoolopziener in het 5Je schooldistrict van Noordholland is be noemd de heer dr. E. van der Ven, te Haarlem. Bij kon. besluit van 22 Jan. zijnmet ingang van den dag der invoe ring van de nieuwe wetgeving in de kolonie Suriname: 1". de bh. mrs. J. Mauritsz GanderheydenJ. M. J. Eyken SluytersA. J. van Emden en D. Juda eervol ontslagen, de eerstgenoemde als president, de overigen als leden van het geregtshof in de kolonie Suriname; en 2°. de heer mr. J. Mauritsz Ganderheyden benoemd lot voorzitter van liet hof van justitie aldaar; tot leden van hetzelfde hof de lib. mr\ J. M. .1. Eyken Sluyters. A. J. van Em den. D. Juda en F. II. van Afïclen van florde, en tot griffier de lieer mr. C. J. Ileylidy. Bij kon. besluit van gelijke dagteekening zijn, met ingang van den dag der invoering van de nieuwe wetgeving in de kolonie Curacao 1°. de lib. mrs. P. Cockburn Prince, jlir. D. M. Rammelman Elsevier en J. P. Smeeleen de lieer S. C. Henriquez eervol ontslagende eerstgenoemde als president, de tweede en derde genoemde als bezoldigde leden en de laatstgenoemde als griffier van de regtbank op het eiland Curacaoen 2°. de heer mr. P. Cockburn Prince benoemd tot voorzitter van het hof van justitie aldaartot gegradueerde leden van hetzelfde bof de hh. jhr. mr. D. M. Ram melman Elsevier en mr. J. P. Smeele, en tot griffier de lieer J. F. Möller. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de met ver lof in Europa aanwezige officieren van gezondheid voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea A. G. Wildeman en F. J. G. A. Smeets, en aan den 2dtn luit. der artillerie van de landmagt in West-Indië J. C. P. La Rose. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren werd op de gebruikelijke wijze de 61ste verjaardag gevierd van II. K. II. prinses Frederik der Nederlanden. Tegen den middag hield het garnizoen eene parade in het Malieveld. Ten 12 ure ontvingen IlII. KK. HH. prins en prinses Frederik de verschillende dignitarissen van hun huis, alsmede andere hooggeplaatste personen. HH. MM. de koning en koningin, alsmede IIH. KK. HII. de prins van Oranje en Alexander, bragten ten 1 ure hunne doorluchtige bloedverwanten een bezoek. Vervolgens vereenigde zich de vorstelijke familie aan een déjeuner. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik zullen Vrijdag a. s. een schit terend bal geven, waartoe een groot aantal uitnoodigingen zijn geschied. Men verneemt dat de raadkamer van het prov. geregsthof in Zuidhol land zich onledig houdt met het onderzoek van door den proc.-gen. aanhangig

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1